Yazar Hakkında

30 Temmuz 2019, 11:27

Sıfır Atık Projesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Sıfır Atık Projesi kapsamında Türkiye Yelken Federasyonunun da katılımı ile yurdumuzdaki yelken kulüpleri ile minik sporcularımız arasında çevre ve doğa hassasiyetini yerleştirmek adına birlikte bir kampanya yapılmakta...

 

 

Okulların da bitimi ile kulüplerdeki aktiviteler artmak üzere, yeni sporcuların yetiştirilmeleri adına... 15 Haziran Cumartesi günü Foça Yelken İhtisas Kulübümüzde de Çevre Müdürlüğü Yetkilileri, Yelken Federasyonu Başkanımız ve üyeleri Foça Belediye Başkanımız, kulüp üyelerimiz, Foçalı Yelkenci Dostlarımız, Velilerimiz ve Sporcularımız ile Sıfır Atık projeleri kapsamındaki çocuklarımızın bilinçlendirilmeleri adına hep birlikte temizlik kampanyası yapıldı. Denizde zaman geçiren, doğaya saygıyı da öğreniyor ve kirletmeyi aklına bile getiremiyor. Minicik 8-9 yaşındaki çocuklarımızın boylarından büyük çöp torbalarını alıp ellerine kocaman gelen eldivenleri geçirip heyecanla etraftaki atıkları  toplamaları bana da heyecan ve umut veriyor gelecek adına... Foça Belediye Başkanımız Sayın Fatih Gürbüz çok içten bir üslupla hepimize hitap etti. Atılan çöpü toplamak yerine atılmamasını sağlamak üzere tüm çalışan arkadaşlarına  “Lütfen bölgenizi tertemiz yapın, temiz yere çöp atmaktan insanlar çekinecektir” diye çağrı da bulunmuş. Gençlere yapılacak her türlü yatırıma da destek vereceğini heyecanla ifade etti.

 

 

 

Türkiye Yelken Federasyonu Başkanımız Sayın Özlem Akdurak da gençlere güvendiğini, denizle iç içe olan insanın çevreye de duyarlı olacağını, Foça’nın Ateş-Deniz Çınar kardeşler gibi daha nice olimpiyat sporcusu çıkaracağına olan inancını da dile getirdi. Belediye Başkanının desteğine de mutlu olduğunu, biz Foça’da yaşayanların da ne kadar şanslı olduğumuzu vurguladı.

 

Çevre Müdürlüğü Yetkilisinin anlattığı minik bir anekdot da günün önemini çok yalın bir şekilde anlattı. Eve yorgun gelen bir baba dinlenme hayali kurarken evde onu bekleyen çocuğu sevinçle “Haydi babacığım seninle oynayalım mı?” dediğinde onu kırmak istemeyerek..’’Al bakalım bozulmuş bu dünya haritasını yap, puzzle’ı düzelt, sonra oynayalım” diyerek rahat edeceğini düşünmüş. Ancak kısa bir zaman sonra puzzle’ı bitirip getiren çocuğuna ne kadar çabuk yaptığını sorarak aldığı yanıt konumuzun özeti şeklinde olmuş.” Dünyanın arkasında bir insan resmi vardı, onu hemen toparladım” demiş.

 

 

 

Onu hoyratça kullanmamıza rağmen doğa kendini bize karşı güçle savunmakta... Gençler bizlere göre daha hassas olup gelecek nesillere daha yaşanır bir dünya emanet edecekler diye umut etmek bile insana huzur veriyor... El ele vererek, birbirimizi uyararak, eğitime önem vererek ve sosyal projelere destek olarak daha yaşanır bir dünyada yaşamak dileğiyle...

 

Fotoğraflar: Arzu Varıcı Ersoy © Copyright

 

Yazarın Diğer Yazıları

HUZUR DENİZDEN GELİR

Yaşımın ilerlemesinin etkisi ile mi yoksa gerçekten etrafımızda her türlü kirliliğin artması nedeniyle mi çok geçimsiz olmaya başladım diye düşünüyorum bazen...

20.11.2019 10:17:19

Nezaketten Uzak Davranışlar

29.8.2019 17:20:19

'' Beni Unutma ''

26.6.2019 16:28:08

Sıfır Atık Projesi

29.5.2019 17:15:19

Çevreye Duyarlı Olalım!

18.4.2019 18:25:05

Foça Yelken İhtisas Kulübü'nün İkiz Yelkencileri

Foça Yelken İhtisas Kulübü(FYİK) olarak böyle bir ikize sahip olduğumuz için şanslıyız. Foça'da doğup büyümenin ayrıcalığını yaşayan Emrah ve Emre Taşlı kardeşler kulübümüzle tanıştıklarında sanırım hayatlarına böylesi bir yön vereceğinin farkında değillerdi. Onlara yelkene nasıl başladıkları, katıldıkları yarışlar, eğitimler ve ikiz olmalarının avantajlarını sordum. Kendi ifadeleri ile onları tanıyalım.

18.12.2018 15:03:27

Denizdeki Şanssızlıklar

Aslında hiçbirimizin başına gelmemesini dileyerek geçen gün tanık olduğumuz üzücü bir olayı paylaşmak istiyorum.

5.9.2018 15:27:14

Çocuklar İçin Yelkenciliğin Önemi

Çocuklarımızın mutlu, özgüvenli, sorumluluk sahibi, doğayı ve insanı severek büyümeleri için en kolay yol ilk fırsatta okumayı öğrenir öğrenmez bir yelken kulübünün yolunu tutmak... İster optimist ile tanışsın, ister kürek, ister yüzme, ister sörf ne derseniz deyin sadece uzun yaz tatili günlerini deniz ile iç içe geçirerek bu hayatı öğrenmeleri...

1.8.2018 21:21:09

Huzurumuzu Bozan Kapitalizm

Kapitalizm deyince para ve paranın esiri olmak aklımıza geliyor genelde... Parasız da hiçbir şey olmuyor tabiki bunu da kabul etmemek olanaksız.

25.6.2018 21:07:06

Geçmişte Yazılıp Çizilenler

Yıl sonu okulumuzun kütüphanesinde oluşturacağımız denizcilik köşesi için tüm denizcilik ile ilgili dergilerimi vermeyi düşünerek neredeyse on gün boyunca dergilerimi ayıkladım.

9.3.2018 18:10:22

Çocuklarımız Deniz ile iç içe büyüsün...

Niçin çocukları denizle küçük yaşlarda karşılaştırmamız gerekir?

15.1.2018 10:24:33

Denizden Gelen Nimet

Kasım ayı başında Foça Balıkçı Barınağı'nda teknemizin direğini indiriyoruz. Sabah saatlerinde pek balıkçı tekneleri yoklar yerlerinde. Barınakta birçok bağlı özel tekne olmasına karşın bir boşluk göze çarpıyor balıkçıların yokluğunda...

8.12.2017 23:41:24

Biten bir mevsimin ardından...

Çocukluk yıllarımızı düşününce şimdi günlerin çok ama çok hızlı geçtiğini her geçen gün daha çok hissediyorum. Bir de bunun yanında eski yaşadığımız mevsimleri de özler olduk.

16.11.2017 00:38:26

Deniz Sevgisi

Denizi sevmek öylesine karşılıksız bir sevgi ki her türlü eziyete, doğanın hep üstünlüğüne karşın özgürlük ve yaşanılan mutluluklar adına bir bağımlılık gibi...

14.10.2017 21:32:28

Niye Denizci Bir Toplum Değiliz?

İzmir ve çevresinde yaşayan biri olarak körfeze yeni bir gemi geldi diye mutlu oluyoruz biz İzmirliler...

18.9.2017 11:55:55

Ekmeğini Denizden Çıkaran Üç Kuşak...

Bodrumlu balıkçı bir ailenin yolu Foça'ya düşer yıllar öncesinden. Kardeşlerin çocukları da el ele verip baba mesleğine devam ederler, her birinin ayrı ayrı meslekleri olmasına karşın.

21.8.2017 11:49:51 1

Denizin Zenginliği

Çoğumuzun görünce ürktüğü ya da acemilerin ilk denize girdiklerinde acı bir deneyimle dikenlerini çıkartmaya uğraştıkları anda tanıştıkları deniz kestanesi Echinoidea familyasına bağlı dikenli deniz yaratıkları olarak bilinirler.

25.7.2017 03:12:12

Yeni Nesil HECS Dalış Elbiseleri

Patentli Yeni Nesil HECS Aquatic Dalış Elbiseleri artık Türkiye’de de kullanılabilmekte...

18.6.2017 18:29:14

Çeşme'deki Deniz Kazasının Getirdikleri

Aralık ayında olan kazayı haberlerde duyar duymaz çocukluğumuzun geçtiği kıyıları görmek için gittiğimde görünen manzara içler acısı idi.

24.5.2017 12:16:44 1

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

''2. Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası'' kayıtları başladı

13 Haziran 2017

Kurumlardaki kadın yelkencilerin kıyasıya yarıştığı ''2. Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası'' için başvurular başladı.

''KANLICA BOĞAZİÇİ'NDE BİR KÖY''

08 Haziran 2017

F. Selim Ramazanoğlu'nun İlk Kitabı ''Kanlıca Boğaziçi'nde Bir Köy'' Yakında Kitapçılarda

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter