Yazar Hakkında

07 Ağustos 2019, 18:11

15 Gün İçinde 2. kez Dünya Şampiyonu olan Çitak Yurda Döndü

 

 

 

Polonya’nın Gdynia kentindeki World Sailing Dünya Gençler Şampiyonası’nda altın madalya kazanan Milli yelkencimiz Yiğit Yalçın Çitak, hemen sonrasında ikinci altın madalya sevincini de Kanada'da yapılan Laser Radial Dünya Genç Şampiyonası'nda yaşadı. 15 gün içinde iki Dünya Şampiyonluğu elde eden başarılı sporcumuz  Muğla'da TYF Başkanı tarafından karşılandı.Kanada’nın Kingston kentinde 24-31 Temmuz tarihlerinde düzenlenen 2019 Laser Radial Genç Dünya Şampiyonası’nda Milli sporcumuz Fenerbahçe Doğuş Yelken’den Yiğit Yalçın Çitak birinciliği kazandı ve altın madalyanın sahibi oldu.

 

Hemen öncesinde, Polonya’nın Gdynia kentinde yapılan World Sailing Dünya Gençler Şampiyonası’ndaki mücadelesini de altın madalya ile taçlandıran sporcumuz, böylelikle başarısının rastlandı olmadığını tüm dünyaya kanıtladı.
 
Ancak bu başarı kolay gelmedi. 12 yarışlık serinin ilk yarışında DSQ (diskalifiye) olup mücadeleye 55 ceza puanıyla başlayan Çıtak moralini bozmadı ve ceza puanını atması ile 4 birinciliğine rağmen yakın rakibi Yunanlı Monos'u geride bıraktı.


GERGİN BEKLEYİŞ

Ancak kutlama için Milli Takım acele etmedi. Yunanlı Emilios Monos’un verdiği protestonun sonucu heyecanla beklendi. Saatler süren duruşmanın ardından jüri kararını Çitak’ın lehine açıklayınca kutlamalar başladı.

Yelkene Turgutreis Yelken Kulübü’nde başlayan, ardından Fenerbahçe Doğuş Yelken’e geçen 17 yaşındaki Milli sporcumuz, 15 gün arayla ikinci kez dünya şampiyonu olmanın sevincini yaşadı.

30 ülkeden 161 sporcunun mücadele ettiği şampiyonada 12 yarış sonunda elde ettiği 54 net puanla Yiğit Yalçın Çitak birinciliği kazandı. Yunanistan’dan Emilios Monos ikinciliği elde ederken Avustralya’dan Michael Compton üçüncü oldu.

Milli sporcularımızdan Doruk Demircan şampiyonada 24. sırada yer alırken Deniz Altay da yarışları 44. sırada tamamladı.

13 ülkeden 48 sporcunun yarıştığı Laser Radial Kızlar kategorisinde ise Milli sporcumuz Ece Asya İkizler Dünya 7.’si oldu. Zeynep Tuncalı 15. sırayı alırken, Deniz Dönertaş 16.’lık, Lara Nalbantoğlu 32.’lik elde etti.TAKIM MOTİVASYONU BAŞARIYI GETİRDİ

Yiğit Yalçın Çitak'ın ailesi, sosyal paylaşım platformlarında sevinçlerini şu sözlerle ifade etti:

“Yiğit Yalçın Çitak ve takım arkadaşlari Ece Asya Ikizler, Doruk Demircan, Zeynep Tuncalı, Lara Nalbantoğlu, Deniz Dönertaş, Altay Deniz ve başta Tamer Başlığ olmak üzere, antrenörler Yaşar Kabakçıoğlu ve Onur Derebaşı ile bu mücadelede ter döktüler, yoruldular, güzel dereceler aldılar, mutluluğumuza ortak oldular. Onlar bir takımdı. Bu başarı takım motivasyonu olmadan sağlanamazdı. Hepsini kutluyor ve gözlerinden öpüyoruz.”ŞAMPİYON ÇİTAK’I TYF BAŞKANI KARŞILADI

Laser Radial Dünya Genç Şampiyonası'nda altın madalya kazanan Yiğit Yalçın Çitak, Milas-Bodrum Havalimanı'nda TYF Başkanı Özlem Akdurak, TYF Sportif Direktörü Fatih Özmen, Fenerbahçe Doğuş Yelken yetkilileri, ailesi ve arkadaşları tarafından karşılandı.

İki yıl üst üste mental ve fiziksel açıdan çok zorlandığını söyleyen Çitak, çalışmalarının karşılığını aldığı için mutlu olduğunu belirterek, "Türk gençleri çalışarak her şeyi başarabilir. Şimdiki en büyük hedefim, 2024 Olimpiyatları'nda derece almak. Bunun için çalışmalarımı azimle sürdüreceğim" dedi.Yiğit Yalçın Çitak Milas Havalimanı'nda kulüp arkadaşları, ailesi, TYF Başkanı ve yöneticileri tarafından sevinç gözyaşları ile  karşılandı. Fenerbahçe Yelken Şubesi Sorumlusu Selma Rodopman ile kucaklaşması duygu yüklü anlar yaşattı. Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak da Çitak'ın aynı sınıfta iki haftalık sürede üst üste iki defa dünya şampiyonu olduğunu ifade etti.

Bunun tesadüfi bir başarı olmadığını dünyaya gösterdiğini vurgulayan Akdurak, "Son dönemde teknik yapılanmamızın gurur veren sonuçlarını alıyoruz" diye başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gençlik sınıflarımızda üst üste gelen rekor derecelerimiz son olarak Yalçın’ın kısa süre içinde aldığı 2 Dünya Şampiyonluğu ile taçlandı. Yalçın‘ın, madalya ümidi beslediğimiz 2020 ve 2024 Olimpiyatları’na hazırlanması için gereken organizasyonu en kısa sürede gerçekleştireceğiz. Kendisinin Olimpiyat yolunda da başarılı sonuçlar alacağına olan inancımız tam.”2019 ILCA LASER RADIAL GENÇ DÜNYA ŞAMPİYONASI
CORK/Sail Kingston / 24-31 Temmuz 2019

ALTIN GRUP (Erkekler)
Kayıtlı sporcu sayısı: 54
Yapılan yarış sayısı: 12
01. Yiğit Yalçın Çitak (TUR-Fenerbahçe Doğuş Yelken) 54.0 net
02. Emilios Monos (GRE) 58.0 net
03. Michael Compton (AUS) 94.0 net

24. Doruk Demircan (TUR- Arkas Çeşme YGSK) 193.0 net
44. Deniz Altay (TUR-Karşıyaka SK Yelken Şubesi) 250.0 net

LASER RADIAL KIZLAR
Kayıtlı sporcu sayısı: 48
Yapılan yarış sayısı: 12
01. Matilda Nicholls (GBR) 50.0 net
02. Paige Caldecoat (AUS) 63.0 net
03. Eve McMahon (IRL) 78.0 net

07. Ece Asya İkizler (TUR-GSSK Yelken Şubesi) 138.0 net
15. Zeynep Tuncalı (TUR-Karşıyaka SK Yelken Şubesi) 187.0 net
16. Deniz Dönertaş (TUR- Fenerbahçe Doğuş Yelken) 199.0 net
32. Lara Nalbantoğlu (TUR-Karşıyaka SK Yelken Şubesi) 277.0 netAlıntı: TurkSail

 

Yazarın Diğer Yazıları

Düşyeri'nden Çocuklara Özel Sanal Kitap Mağazası

Çocukların gelişimine büyük katkı sağlayan içerikleriyle öne çıkan Düşyeri, şimdi de tüm yayınlarına kolayca ulaşılabilmesi için sanal mağaza dönemini başlatıyor. Ebeveynler, eğitim ve çocukların gelişimine doğrudan katkıda bulunan Düşyeri Kitap ve Düşyeri Dijital Video Kitap içeriklerine dusyerim.com adresinden kolayca ulaşabilecekler.

22.4.2020 17:08:55

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Vefat / Başsağlığı

11 Mart 2020

Arkadaşımızın acısını paylaşıyoruz.

Piri Reis Projesi

08 Temmuz 2013

2013 UNESCO Piri Reis Dünya Haritası yılı kapsamında Türkiye'de bir proje ile Piri Reis'in izi sürülüyor

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter