Yazar Hakkında

07 Ağustos 2019, 18:17

37 Yaşındaki Blue Wind, 34 Yıllık Amiral Kupası'nda

Deniz Durmay'ın İYK'ya hibe ettiği bir dönemin ünlü teknelerinden Blue Wind yatı, refitten geçtikten sonra Amiral Kupası ile uzun bir aradan sonra ilk kez parkura çıktı. Biri İstanbul Boğaz Komutanlığı Kupası, diğeri Sahil Güvenlik Komutanlığı Kupası adı altında iki etap halinde gerçekleşen etkinlikte ilk gün 6 tekne terk bildirdi, ama ikinci gün güçlenen rüzgar ekipleri sevindirdi.



İstanbul Yelken Kulübü tarafından bu yıl 3-4 Ağustos tarihlerinde 34’üncü kez düzenlenen Amiral Kupası, iki günde planlanan iki etapla sona erdi.

İstanbul Boğaz Komutanlığı Kupası adı altında yapılan ilk gün yarışında, oldukça düşük havaya rağmen katılan 32 tekneden 25’i rotalarını tamamladı. Bir tekne ise start hattına gelmedi.

Deniz Durmay’ın İYK’ya hibe ettiği bir dönemin ünlü yarışçısı 1982 yapımı Blue Wind de İstanbul Yelken Kulübü’nde refitten geçtikten ve tepeden tırnağa yenilendikten sonra ilk yarışına Amiral Kupası ile çıktı.



Turgut Baran dümenciliğinde Gezgin sınıfında yarışan Blue Wind’de bir süre önce sivil yaşama geçen İstanbul Tersanesi eski komutanı emekli Tümamiral Ahmet Çakır ve eşi, İYK Komodoru Ahmet Saruhan ile Ali Türkşen de vardı.


İstanbul Boğaz Komutanlığı Kupası gibi, ikinci etap olan Sahil Güvenlik Komutanlığı Kupası da Caddebostan-Adalar coğrafi parkurunda gerçekleşti. Ancak bu kez hava şartları yelken için çok daha uygundu. Kayıt veren teknelerin tamamı mücadelede yer aldı.

İki günde iki etap halinde bir seri olarak tamamlanan Amiral Kupası’nda Borusan Racing-Çılgın Sigma, MSI Sailing Team/AG, Helly Hansen-Cheese, Be Blue-Khas Yelken, Bosch Alize Zig Zag ve Blue Wind sınıflarında birincilik elde etti.



34. YIL AMİRAL KUPASI SONUÇLARI
3-4 Ağustos 2019 / Adalar parkuru / 2 Etap

      GENEL SONUÇLAR

IRC0
1. Borusan Racing-Çılgın Sigma (Reşat Yalaz) 2-2
2. Enka Cheese (Levent Peynirci) 6-4
3. Due (Ömer Özeray) 4-6

IRC1
1. MSI Sailing Team / AG (Ahmet Köroğlu) 2-4
2. Data Faks-Truva 1 (Aytuğ Ürer) 8-2
3. Borusan Racing-Evolution (Erhan Karaca) 4-6

IRC2
1. Helly Hansen-Cheese (Levent Peynirci / Taner Halaçoğlu) 6-2
2. Palamut-CPM Sailing Team (Targan Hazarhun) 4-4
3. Mary-Güneş Sigorta (Deniz Yılmaz) 2-8

IRC3
1. Be Blue-Khas Yelken (Berkcan Arat) 2-8
2. Yapı Kredi Alize (Barış Koncagül) 6-6
3. Özay Sailing Team-Electron (Bartu Özsoy) 12-2

IRC4
1. Bosch Alize Zig Zag (Hüseyin Akça) 6-2
2. Jumbo (Şükrü Uzuner) 2-6
3. Hedef Yelken 8 (Canberk Sağlam) 4-4

GEZGİN
1. Blue Wind (Turgut Baran) 4-2
2. A3 (Taner Alev) 2-4
 

      1. ETAP / İSTANBUL BOĞAZ KOMUTANLIĞI KUPASI
      3 Ağustos Cumartesi

IRC0
Kayıtlı tekne sayısı: 4
Start saati: 11.00
1. Borusan Racing-Çılgın Sigma (Reşat Yalaz) 15.04.27
2. Due (Ömer Özeray) 15.05.53
3. Enka Cheese (Levent Peynirci) 15.16.37
RET: DHO Tıramola (Kani Vardar)

IRC1
Kayıtlı tekne sayısı: 3
Start saati: 11.00
1. MSI Sailing Team / AG (Ahmet Köroğlu) 15.48.17
2. Borusan Racing-Evolution (Erhan Karaca) 16.11.12
RET: Data Faks-Truva 1 (Aytuğ Ürer)

IRC2
Kayıtlı tekne sayısı: 10
Start saati: 11.00
1. Mary-Güneş Sigorta (Deniz Yılmaz) 15.26.15
2. Palamut-CPM Sailing Team (Targan Hazarhun) 15.51.21
3. Helly Hansen-Cheese (Levent Peynirci / Taner Halaçoğlu) 16.08.38
DNC: Turkcell Alize M (Melis Baykan)
RET: İzmir Shipyard Matrix (Özgür İnam), Unilever Hedef Yelken (Engin Özgen)

IRC3
Kayıtlı tekne sayısı: 9
Start saati: 11.10
1. Be Blue-Khas Yelken (Berkcan Arat) 15.20.10
2. Pegasus Hedef Yelken (Efe Regay) 15.38.02
3. Yapı Kredi Alize (Barış Koncagül) 15.40.57
RET: Falcon (Emre Kuzlu), Lee Cooper Pupa (Mustafa Onur Durak)

IRC4
Kayıtlı tekne sayısı: 4
Start saati: 11.10
1. Jumbo (Şükrü Uzuner) 16.02.18
2. Hedef Yelken 8 (Canberk Sağlam) 16.22.30
3. Bosch Alize Zig Zag (Hüseyin Akça) 16.28.22

GEZGİN
Kayıtlı tekne sayısı: 2
Start saati: 11.10
1.  A3 (Taner Alev) 16.04.12
2. Blue Wind (Turgut Baran) 17.25.02  


      2. ETAP / SAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIĞI KUPASI
      4 Ağustos Pazar

IRC0
Kayıtlı tekne sayısı: 4
Start saati: 11.15
1. Borusan Racing-Çılgın Sigma (Reşat Yalaz) 14.34.19
2. Enka Cheese (Levent Peynirci) 14.36.29
3. Due (Ömer Özeray) 14.39.52

IRC1
Kayıtlı tekne sayısı: 3
Start saati: 11.15
1. Data Faks-Truva 1 (Aytuğ Ürer) 15.01.56
2. MSI Sailing Team / AG (Ahmet Köroğlu) 14.55.21
3. Borusan Racing-Evolution (Erhan Karaca) 15.07.21

IRC2
Kayıtlı tekne sayısı: 10
Start saati: 11.15
1. Helly Hansen-Cheese (Levent Peynirci / Taner Halaçoğlu) 14.56.17
2. Palamut-CPM Sailing Team (Targan Hazarhun) 14.57.27
3. Akkim Bond (Cenk Tekkaya) 15.03.27

IRC3
Kayıtlı tekne sayısı: 9
Start saati: 11.25
1. Özay Sailing Team-Electron (Bartu Özsoy) 13.52.54
2. Sahibinden.Com Flamenco (Serdar Öner) 13.55.57
3. Yapı Kredi Alize (Barış Koncagül) 13.57.32

IRC4
Kayıtlı tekne sayısı: 4
Start saati: 11.25
1. Bosch Alize Zig Zag (Hüseyin Akça) 14.14.13
2. Hedef Yelken 8 (Canberk Sağlam) 14.13.39
3. Jumbo (Şükrü Uzuner) 14.07.52

GEZGİN
Kayıtlı tekne sayısı: 2
Start saati: 11.25
1. Blue Wind (Turgut Baran) 14.04.55
2. A3 (Taner Alev) 14.17.55


Alıntı: TurkSail  

 

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter