Yazar Hakkında

26 Ağustos 2019, 14:32

Kafama İnen Kepçe

Onu  tanıdığım zaman ben daha denize yeni çıkmış bir miçoydum. Deniz Yolları'nın Tarı Vapuru’nda enspektör olan rahmetli amcamın manevi himayesi ile kumanyalıkta çalışıyordum. Aksu-Tarı-Güneysu isimli kardeş ve benzer gemiler Karadeniz ve Akdeniz seferlerinde çalışır, İstanbul’da kuruzman yaparlardı. İstanbul’da üçer gün dinlenip  aksi istikametlere doğru sefere çıkarlardı. Sefer süreleri 17/18 gün sürerdi.

 

            Gemi balta başlı, stimli, eski ismi Tatla olan çoktan tarihin tozlarına karışıp kaybolan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun  transatlantik yavrusu olan bir gemiydi.

 

            Gemide yemeklerimizi kuzineden kendimiz alır, bulaşığımızı kendimiz yıkardık. Tabak, bardrak, çatal, kaşık şahsımıza aitti. Armatör gemilerinde  personel yataklarını da beraberinde götürürmüş gittiği gemiye. Ben hatırlamıyorum. Sarı bacada böyle bir adet yoktu.

 

            Gene bir Karadeniz seferinde öğlen yemeğimi almak için kuzine kapısına gittim. Kuzine geminin kıçına bakan ,ana güverte üzerinde sancak-iskele tünel altına ikişer, yarım açılan servis kapıları olan bir yerde idi. Sancak kapı önüne gelir, yarım kapının üstündeki  20 cm’lik rafa tabaklarımızı koyar aşçıların yemek tevzi etmelerini beklerdik. Aşçılar tabaklarımızı doldurur, alıp gider yerimizi sıradaki arkadaşa bırakırdık.

 

            O gün yemekleri aşçıbaşı Hüseyin Usta dağıtıyordu.

            Ortadan biraz daha uzun boylu, kumral, topluca, saçları hafif dökük Bolu’nun bir kazasından epeydir aynı gemide çalışan bir adamdı.

            Yanaştım servis kapısına, emaye  tabaklarımı bıraktım tezgahın üzerine. Hüseyin Usta birer kepçe fasulye ve pilav koydu tabaklarıma ve  kupama da üzüm hoşafı.

 

            Tabaklarımı ve kupamı alıp kıç halat mahalline gittim. Münasip bir yere oturup kurdum mütevazı soframı. Birde soğan almıştım kumanyalıktan ona da bir yumruk çaktım. Yemeğe başladım. Hava açık, deniz güzel, seyir şahane, yemek harika, pilav tane tane, hoşaf bol şekerli. Gençtim. Açtım. Dakikada bitirdim yemeğimi. Doymamıştım. Gitim kuzine kapısına. ‘Usta’ dedim biraz geride duran ustaya. ‘Ben doymadım biraz daha yemek alabilir miyim?’

            ‘Oğlum sen yemeğini aldın ya’ dedi. ‘Evet ama doymadım be usta’ dedim.

            ‘TABİ OĞLUM GEL HELE GEL, YAKLAŞ’ dedi. Fasulyenin mis kokusu kaplamıştı kuzineyi. Birazdan tadını da tadacaktım. Ağzımda eriyecekti mis gibi o tombul fasulyeler. O hızla yaklaştım, bir adım daha, tabağımı uzattım o anda indi koca kepçe kafama. ‘Ulan yedin yemeğini şimdi de satacak mısın  da yeniden istiyorsun? Uyanık’ dedi.

            Kafamı ovalayarak ayrıldım kuzine kapısından.

            Olayı anlattığım üçüncü mevki baş kamarotu Sırrı Baba, ‘Oğlum, personel fazla yemek alıp satıyor. Aşçılar da porsiyonları kısıp kalan yemekleri kantinciye verip ondan pay alıyorlar’ dedi.

            Dedim ya denize yeni çıkmış miçoydum. Denizdeki ve gemideki dalavereli işlere yabancıydım.

            O zamanlar Tarı, Aksu, Güneysu gibi Karadeniz-Akdeniz hatlarında çalışan gemilerin güvertelerinde gecekondu gibi kantinler vardı. Buralarda akla gelen her şey satılırdı güverte ve üçüncü mevki yolcularına.

 

            Yıllar geçti aradan. Tam 48 yıl. Esden tankerinde kaptandım. Gene nakliyattan emekli, gemiciliğimde ustam, kamara arkadaşım rahmetli Kargacı İsmail ağabeyim güverte lostromom olarak yanımdaydı. İzmit İpraş rafinerisinden kalkmış Batum’a gidiyorduk. Personel değişikliği olmuştu limanda. Hareket, körfez seyri, boğaz geçişi filan derken köprüden inememiştim. Öğlen yemeğini bile kamarotun getirdiği bir tostla geçiştirmiştim. Nihayet  Karadeniz’e çıkmış yoğun trafikten kurtulmuştuk. Ağva açıklarında İsmail ağabey köprüye geldi. İkinci Kaptan filan sohbet ederken kamarot çay getirdi.

 

            ‘Yeni gelen aşcı kim? Tanıyor musun?’ dedim.

            ‘Süvari Bey, Bolulu Hüseyin Usta. Deniz Yolları'ndan emekli.  Çok uzun zaman çalışmış işletmede ama soyadını bilmiyorum’ dedi.

            Yaşını sordum.

            ‘Süvari Bey bayağı yaşlı ama maşallah dinç. Ama yaşını bilemem’ dedi.

            ‘Pekala çağır bakalım şu aşçıyı da bir gelsin köprüye görelim mahcemalini’ dedim. Kamarot aşçıyı çağırmaya gidince kısaca anlattım başımdan geçen olayı ve aynı kişi ise küçük bir şaka yapacağımı  ekledim.

            Biraz sonra Hüseyin Usta geldi köprüye.

            Bayağı şişmanlamıştı, saçları dökülmüş, yılların tahribatı çıkmıştı ortaya. İhtiyarlamıştı. Ama Deniz yollarının sarı bacanın kadim disiplin ve terbiyesi kendini belli ediyordu. Hemen tanıdım kendisini. Hüseyin Usta’nın beni tanımasına imkan yoktu.

            ‘Beni emretmişsiniz Süvari Bey’im. Buyurun efendim’ dedi.

            Önce ‘Hoş geldin usta. Hayırlı olsun’ dedim

            ‘Sağolun efendim’ dedi.

            ‘Usta, postalardan emekli olmuşsun methini duydum. Eski gemiler vardı Tarı, Aksu, Güneysu falan çalıştın mı onlarda?’

            ‘Süvari Bey’im Tarı’da çok uzun yıllar çalıştım’ dedi. ‘Rahmetli amcam işletmede kamara enspektörü idi  Sabahattin Bey. Tanır mısın?’ dedim.

            ‘Süvari Bey’im rahmetliyi tanırdım. Allah gani gani rahmet etsin gerçekten çok baba bir adamdı. Nur içinde yatsın.’ dedi.

            ‘Ustam’ dedim. Bugün çok sıkışıktık, boğaz geçişi filan öğlen yemeği yiyemedim, acıktım. Bir şeyler yapabilir misin?

Emriniz olur beyim, emredin ne istersiniz?

Sen ne önerirsin?

            İkinci kaptan ile İsmail ağabey bakalım bu işin altından ne çıkacak diye yarı mütebessim bekliyorlardı.

  - ‘Tost yapayım beyim’ dedi.

  - ‘Yok usta olmaz öğleyin yedim’ dedim.

  - Yumurta, omlet veya menemen ister misiniz?

  - Hayır, kolestrolum var.

  - Et kavurayım, kavurma yapayım domatesli.

  - Yok usta, vejetaryenim.

  - Sandviç yapayım, ister misiniz?

  - Sevmem.

  - Sucuk, pastırma var. Karışık bir sahan hazırlayayım.

  - Sevmiyorum usta öyle şeyler.

 - ‘Beyim, öğleden kalma zeytinyağlı barbunya fasulye var yer misiniz?’ dediği anda taşı gediğine koydum.

 

            ‘Yoo usta’ dedim. ‘Gel fasulye vereyim dersin sonra da koca kepçeyi kafama geçirirsin. Maymun gözünü açtı.’ Elimle gösterdim. ‘Bak vurduğun kepçenin yeri daha acıyor’  dememle ikinci kaptanla İsmail ağabey bastı kahkahayı.

            Zavallı usta, hiçbir şey anlamadı tabi. ‘Aman Süvari Bey’im. Haşa o nasıl söz. Hem ben nasıl zatıalinizin kafasına kepçe ile vururum’ demeye başladı.

            Gayet ciddi ve inandırıcı bir pozda, ‘Usta inkâr etme. Yaptın. Kafama vurdun kepçeyi hem koskoca süvari yalan söyler mi?’ dedikçe zavallı ihtiyar iyice şaşırdı. İçinden Allah’ım ben nereye geldim, bu delilerin içinde benim ne işim var diye geçirmiştir.

            ‘Demek sen başıma kepçe ile vurmadın ha. Ben yıllarca bu anı bekledim, seni bulup hıncımı alayım diye bütün filoda seni aradım, arattım. İşte şimdi elime düştünüz usta’ deyip anlattım 48 yıl önce ki olayı.

 

            Ağzı açık halde dinledi hikayeyi. Hıncımı alayım sözlerini filan hakikat sandı zavallı. Daha fazla üzmeye içim elvermedi ihtiyarı.

            Boynuna sarıldım. ‘Ustam sana şaka yaptım. Yıllar öncesinden gelen bir arkadaşıma takılayım’ dedim. ‘Bak İsmail ağabeyimde burada’ dedim

            Süvari Bey’im, bir an hakikaten mahvolduğumu sandım. Çok korktum.’ Telefon etti. Kamarot çay servisi yaptı, kurabiyeli.

            Sonra yıllarca konuşuldu gemide, şirkette ve gemici kahvelerinde kaptan-güverte lostromosu ve aşçıbaşının arkadaşlığı.

 

                                                                                  15.07.2009  M/T KULELİ

                                                                                  Valencia-Spein      

           

 

Yazarın Diğer Yazıları

Paşabahçe Vapurundan Haberler

16.12.2019 18:54:05

Bir Ayıp daha

İstanbul boğazının kıyısında Paşabahçe Koyunun Beykoz Belediye binasını önünde kıçtan kara edilmiş bir bebek var.

30.10.2019 15:50:40

Herkesin Bir Vahası Vardır

25.9.2019 19:18:25

Okumanın Tadı Başka

17.6.2019 21:36:12

Ölüler Evine Hoş Geldiniz

7.3.2019 18:11:52

Dönşü Olmayan Noktaya Yaklaşmak

Dönüşü olmayan nokta bir havacılık terimidir. Uçak piste çıkar, havalanmak için. Hızlanır, bir nokta vardır ki yani o hıza gelinceye kadar kalkıştan cayabilir. Durabilir. Dönüşü olmayan noktaya gelince duramaz, geri dönemez, manevra yapamaz. Muhakkak havalanmak zorundadır. Yoksa pist biter ve uçak ne olur onu da Allah bilir.

3.12.2018 20:29:52

Adı '' Gaz Monarch ''

Var mıdır şu küre-i arzda senelerce evlatlarının ölümüne tanık olup da onları kurtarmak için elinden bir şey gelmeyen çaresiz bir pir-i fani?

16.9.2018 13:08:52

Hayalimde Kalan S/S Manisa Şilebi

Yıllar geçsede hatırası hala ilk günkü gibi canlı kalan sevgili gemim S/S MANİSA ile ilgili bir anımı paylaşmak istedim.

29.7.2018 17:50:17

Cemil Kaptan'ın Bavulu

Anadolu yakasındaki kalbur üstü semtlerden birinde sokaklardan hurda toplayan hurdacıların bile almaya tenezzül etmediği bir bavul duruyordu çöp konteynerinin yanında.

1.7.2018 18:54:21

Emeklilik Hayatından Bir Gün

Evde sıkılıp duruyorsun çık biraz gez dolaş, arkadaşlarını filan gör, vakit geçir dediler. Yani açıkçası ayak altında dolaşmada nereye gidersen git, yeter ki evden uzaklaş, git demeye getirdiler.

17.6.2018 12:02:59

GEMİLER CANLIDIR

Sayın Kaptan Oktay Sönmez ölümsüz eseri "Anılarda Gemiler" isimli kitabında gemiden 'yedi denizde açan çiçekti' gemi diye bahseder. Bir gemiyi tarif etmek için bundan daha güzel, bundan daha anlamlı bir kelime duymadım, duyacağımı da sanmıyorum.

23.5.2018 14:42:27

Namıdiğer Ayı İhsan

16.4.2018 19:26:04

18 MART 1918 - Bilinmeyen Detaylarıyla

Bir ufacık mayın gemisinin dünyanın gidişatını değiştiren, harbin en az iki sene uzamasına, binlerce insanın ölmesine sebep olan hikayesini anlatmadan evvel zamanın İngiliz Devletinin Bahriye Nazırı Churchill'in 01.08.1930 tarihli Fransız ''La Revue de Paris'' dergisine verdiği beyanata bir göz atmakta fayda vardır.

15.3.2018 17:05:10

Ben Emekli Olmayı Hiç İstemedim

Bizim jenerasyondan olup da Orhan Veli?nin bu şiirini bilmeyen yoktur sanırım. Hepimiz ilk gençlik yıllarımızda otuz kuruşluk Güzel Marmara Şarabı ve tükrük köftesi eşliğinde kafayı bulunca okumuşuzdur defaten, buna eminim. Aksini düşünemiyorum.

9.2.2018 19:38:22 1

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Tayk/MDK Marmara Kupası Yat Yarışı

23 Ağustos 2017

Tayk/MDK Marmara Kupası Yat Yarışı 09-11 Eylül 2017 tarihlerin de yapılacaktır.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter