Yazar Hakkında

29 Ağustos 2019, 17:20

Nezaketten Uzak Davranışlar

Denizcilik deyince ya yaşımızın ileri olması nedeniyle ya da bize öğretilenler doğrultusunda nezaketin hep ön planda olması gerektiğini düşünenlerdenim. Ancak günümüzde nedense artık herkes çok rahat ve nezaketten uzaklar. Demir atarken de, seyir sırasında da, karada görevlilerin tekne sahibine davranışlarında da, doğaya, denize saygıya gelince de aynı olumsuzluk sanki giderek artıyor. Karada çalışanlar derken marinada çalışan gencecik kardeşlerimizi ayrı tutuyorum. Her biri özveri ile olabildiğince candan bir şekilde görevlerini severek yapıyorlar, isteyerek gittikleri okullarında meslekleri ile ilgili eğitim almış olduklarından uygulamada da onları başarılı yapıyor. Belediyelerin tekne park amacıyla işlettikleri barınaklarda ise işler farklı...Çalışanlar hasbelkader herhangi bir belediye görevlisi olarak marina bölümünden sorumlu oluyorlar. Denizle, tekne ile alakası olmayan biri içinde aslında zor bir görev.  Denizcilik meşakkat ister, özveri ister, hava kötü oldu mu “mesaim bitti “ diyemezsiniz. Kimsenin teknesine hoyratça çıkmamanız gerekir, aman iş olmasın diye gelen yabancı bir tekneyi “no no “diyerek yer yok anlamında reddetmemeniz gerekir. Kim bilir nereden geliyor, ne kadar yorgun veya yörenizi görmek isteyen bir insana bu şekilde davranılmaması gerekir.

 

Geçenlerde yanımıza yeni gelmiş olan gencecik deniz sever dostumuza bağlama yerimizdeki görevlinin hiç de nazik olmayan bir davranışına tanık olmak beni çok utandırdı ve duygularımı sizlerle paylaşmak istedim. Evimize gelen bir misafirimize ters davranmakla eşdeğer bir tutum idi, misafirperverlikle uzaktan yakından ilgisi yoktu ki karşı taraf oldukça kibar, sakin ve suçsuz!! idi.

 

Belediyelere ait bağlama yerleri maalesef otopark zihniyeti ile idare ediliyorlar yıllardır farklı yerlerde gördüğüm deneyimlerimi toparlayıp düşündüğümde.  Bu yılki aktif olan fiyatlarla bir karşılaştırma yapınca; 31 ft bir teknenin günlük ücreti 175 tl bizim buralarda, zar zor alınan elektrik ve su bedeli artı olarak hesaplanıyor tıpkı marinalardaki gibi... Yine civarımızdaki gerçek bir marina fiyatı aynı tekneye 3 gün kal 2 gün öde denilerek 175tl günlük... Korunaklı, güvenli bir bağlama, düzgün duş, tuvalet olanağı, palamar hizmeti, gelirken telsiz bağlantısı veya telefonla arayınca karşınıza size yardımcı olabilecek kibar bir ses çıkması da buradaki birkaç artı hizmet ilk akla gelenlerden... Marinalar örnek alınırken sadece fiyat hesaplama sistemi örnek alınmamalı, alınıyorsa da verilen hizmette de benzerlikler sağlanmalı. Denizlerimizde seyreden amatör her denizcinin ortak derdi...

 

Aman o kadar derdimiz var ki sıra bunlara çok zor gelir diyebilirsiniz. Ben yine inatla sormaya, soruşturmaya devam edeceğim. Karaya, denize atılan her bir çöp hepimize, tüm doğaya ve canlılara zarar veriyor. Yapılan her bir yanlış tutum her birimizin moralini bozup pes ettirebiliyor mücadele ederken. Bir taraftan gençlerimizi kötü alışkanlıklardan koruyup, spor yapsınlar, sanatla uğraşsınlar diyoruz. Denizci gençler yetiştirelim diye çaba sarfediyoruz diğer taraftan biz büyükler onlara güzel örnek oluşturmak zorundayız. Yetkililere çok iş düşüyor hatalı olan ayıklanıp cezalandırılabilmeli, görevini düzgünce yapmayan, yapan arkadaşının yanında uyarılmalı.

 

Yaşam her yönü ile çok güzel sadece biz insanlar birbirimize eziyet ederek yaşamamayı öğrenebilmeliyiz, doğa ile iç içe keyifle, huzurlu bir ortamda yaşamak her birimizin hakkı, bir diğerimizin hakkına saygı göstererek...

 

Yazarın Diğer Yazıları

HUZUR DENİZDEN GELİR

Yaşımın ilerlemesinin etkisi ile mi yoksa gerçekten etrafımızda her türlü kirliliğin artması nedeniyle mi çok geçimsiz olmaya başladım diye düşünüyorum bazen...

20.11.2019 10:17:19

Sıfır Atık Projesi

30.7.2019 11:27:33

'' Beni Unutma ''

26.6.2019 16:28:08

Sıfır Atık Projesi

29.5.2019 17:15:19

Çevreye Duyarlı Olalım!

18.4.2019 18:25:05

Foça Yelken İhtisas Kulübü'nün İkiz Yelkencileri

Foça Yelken İhtisas Kulübü(FYİK) olarak böyle bir ikize sahip olduğumuz için şanslıyız. Foça'da doğup büyümenin ayrıcalığını yaşayan Emrah ve Emre Taşlı kardeşler kulübümüzle tanıştıklarında sanırım hayatlarına böylesi bir yön vereceğinin farkında değillerdi. Onlara yelkene nasıl başladıkları, katıldıkları yarışlar, eğitimler ve ikiz olmalarının avantajlarını sordum. Kendi ifadeleri ile onları tanıyalım.

18.12.2018 15:03:27

Denizdeki Şanssızlıklar

Aslında hiçbirimizin başına gelmemesini dileyerek geçen gün tanık olduğumuz üzücü bir olayı paylaşmak istiyorum.

5.9.2018 15:27:14

Çocuklar İçin Yelkenciliğin Önemi

Çocuklarımızın mutlu, özgüvenli, sorumluluk sahibi, doğayı ve insanı severek büyümeleri için en kolay yol ilk fırsatta okumayı öğrenir öğrenmez bir yelken kulübünün yolunu tutmak... İster optimist ile tanışsın, ister kürek, ister yüzme, ister sörf ne derseniz deyin sadece uzun yaz tatili günlerini deniz ile iç içe geçirerek bu hayatı öğrenmeleri...

1.8.2018 21:21:09

Huzurumuzu Bozan Kapitalizm

Kapitalizm deyince para ve paranın esiri olmak aklımıza geliyor genelde... Parasız da hiçbir şey olmuyor tabiki bunu da kabul etmemek olanaksız.

25.6.2018 21:07:06

Geçmişte Yazılıp Çizilenler

Yıl sonu okulumuzun kütüphanesinde oluşturacağımız denizcilik köşesi için tüm denizcilik ile ilgili dergilerimi vermeyi düşünerek neredeyse on gün boyunca dergilerimi ayıkladım.

9.3.2018 18:10:22

Çocuklarımız Deniz ile iç içe büyüsün...

Niçin çocukları denizle küçük yaşlarda karşılaştırmamız gerekir?

15.1.2018 10:24:33

Denizden Gelen Nimet

Kasım ayı başında Foça Balıkçı Barınağı'nda teknemizin direğini indiriyoruz. Sabah saatlerinde pek balıkçı tekneleri yoklar yerlerinde. Barınakta birçok bağlı özel tekne olmasına karşın bir boşluk göze çarpıyor balıkçıların yokluğunda...

8.12.2017 23:41:24

Biten bir mevsimin ardından...

Çocukluk yıllarımızı düşününce şimdi günlerin çok ama çok hızlı geçtiğini her geçen gün daha çok hissediyorum. Bir de bunun yanında eski yaşadığımız mevsimleri de özler olduk.

16.11.2017 00:38:26

Deniz Sevgisi

Denizi sevmek öylesine karşılıksız bir sevgi ki her türlü eziyete, doğanın hep üstünlüğüne karşın özgürlük ve yaşanılan mutluluklar adına bir bağımlılık gibi...

14.10.2017 21:32:28

Niye Denizci Bir Toplum Değiliz?

İzmir ve çevresinde yaşayan biri olarak körfeze yeni bir gemi geldi diye mutlu oluyoruz biz İzmirliler...

18.9.2017 11:55:55

Ekmeğini Denizden Çıkaran Üç Kuşak...

Bodrumlu balıkçı bir ailenin yolu Foça'ya düşer yıllar öncesinden. Kardeşlerin çocukları da el ele verip baba mesleğine devam ederler, her birinin ayrı ayrı meslekleri olmasına karşın.

21.8.2017 11:49:51 1

Denizin Zenginliği

Çoğumuzun görünce ürktüğü ya da acemilerin ilk denize girdiklerinde acı bir deneyimle dikenlerini çıkartmaya uğraştıkları anda tanıştıkları deniz kestanesi Echinoidea familyasına bağlı dikenli deniz yaratıkları olarak bilinirler.

25.7.2017 03:12:12

Yeni Nesil HECS Dalış Elbiseleri

Patentli Yeni Nesil HECS Aquatic Dalış Elbiseleri artık Türkiye’de de kullanılabilmekte...

18.6.2017 18:29:14

Çeşme'deki Deniz Kazasının Getirdikleri

Aralık ayında olan kazayı haberlerde duyar duymaz çocukluğumuzun geçtiği kıyıları görmek için gittiğimde görünen manzara içler acısı idi.

24.5.2017 12:16:44 1

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Taze Balık Ne Zaman Yenir?

30 Ekim 2017

Aşağıdaki listede hangi balığın hangi ayda tüketmenin uygun olduğu listelenmiştir.

BOAT SHOW EURASIA VIAPORT MARİNA İSTANBUL TUZLA'DA BUGÜN BAŞLADI

17 Şubat 2018

VİA Fuarcılık organizasyonu ile Türkiye'de bir ilke imza atılıyor.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter