Yazar Hakkında

12 Ekim 2019, 17:07

II. Kaptanın Seyir Defteri ( 1. Bölüm )

Dadd (Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği) Rally'nin Turgut Reis'ten başlayıp, adalardan (Kalimnos, Patmos, Mikenos, Tinos, Andros, Skyros, Skopelos, Trykery Adaları) Yunanistan'ın Volos Limanı'na varacak onbeş günlük bir yolculuğa katılacağımızı eşimden öğrendiğimde biraz panik oldum. Çünkü gidiş dönüşler de dahil olmak üzere yirmi-yirmi beş gün denizde geçecek bir süre benim için uzundu. Ayrıca her ne kadar hava durumunu alsakta Ege'de stabil olmayan rüzgarlar ve dalgalar beni korkutuyordu. Denizi çok sevmeme rağmen bu korkumu yenemiyordum. Bir yandan da grup olarak hareket etmek beni rahatlatıyordu. Hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra 27 Mayıs'ta yola çıkmak için hazırdık artık.

 

      ­Turgut Reis-Kalimnos:     

 

     

27 Mayıs'ta Turgut Reis'ten başlayan yolculuğumuzun ilk durağı Kalimnos idi. Çıkış işlemlerinin ardından 15 deniz mili uzaklıktaki bu adaya üç saatte vardık. Burada bir gece kalıp ertesi gün ayrılacaktık. Fakat maalesef Port Polis'te geçirdiğimiz zaman, adayı gezmeye ayırdığımız zamandan çok fazlaydı. Birde adadan ayrılmadan önce tekrar polise uğranması gerekiyordu. Bizleri asıl şaşırtan ise bu işlemlerin her adada tekrarlanacak olmasıydı. Yani bir kez giriş yaptıktan sonra artık çıkarken işlem yapılması gerekirken, her adaya giriş ve çıkışımızda bu işlemleri tekrarlamamız isteniyordu. Bu işlemler sadece Türk bayraklı teknelere mi uygulanıyordu bilmiyorum ama bize bu prosedüre uymaktan başka bir seçenek kalmıyordu.

 

 

       Kalimnos sünger avcılığının olduğu ve satışlarının yapıldığı bir adaydı. Teknelerimizin bağlandığı rıhtımın önünde bir sünger avcısının heykeli vardı. Bir de sünger müzesi varmış ama dediğim gibi adayı gezmek için zamanımız kalmadığından göremedik. 

 

 

 

       Kalimnos-Patmos:

       28 Mayıs'ta erkenden 30 deniz mili uzaklıktaki Patmos'a gitmek üzere yola koyulduk. Bu etap da bizim teknemizle altı saat sürdü. Adaya demirlememiz bastıran rüzgar nedeniyle biraz sıkıntılı olsa da sorun yaşamadık. Patmos'ta iki gece geçirecektik. Giriş işlemlerini bitirdiğimizde akşamüzeri olmuştu.

       Ertesi gün eşimin kiraladığı motorla adayı biraz keşfedebildik. Deniz ürünleri ve pita herhalde adalarda en fazla tercih edilen yiyeceklerden. Çünkü oldukça lezzetli yapıyorlar. Öğlen yemeğini yediğimiz Lampi Restaurant bu konuda oldukça iyiydi. Ama katalogda gördüğümüz deniz kıyısındaki renkli taşları göremedik. Garsona sorduğumda ise ''10 yıl önce vardı'' dedi. Öyleyse neden hala katalogda yer aldığını soramadım tabii. Önceden gittiğim adalarda da gördüğüm üzere olmayan şeyleri satma konusunda oldukça maharetliler.

       Akşam yemeğimiz ise Dadd Rally'e katılan arkadaşlarla birlikteydi. Gene deniz ürünleri ve ouzo eşliğinde keyifli bir akşam yemeği oldu.

 

                                                                                                                                                           Devam Edecektir...

 

Fotoğraflar: Nihal Denizer © Copyright

                

 

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Ses ve Işık İşaretleri

20 Şubat 2001

Tekneler hareketlerini anlatabilmek için ses ve ışık işaretlerinide kullanmaktalardır.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter