Yazar Hakkında

15 Ekim 2019, 22:02

Olimpik Açık Deniz Yarışın Testi İtalya’da Yapıldı

2024 Olimpiyatları’nda programa alınan iki kişilik karma ekipli (kadın-erkek) offshore yarışının testi 8-11 Ekim tarihleri arasında İtalya’da Venedik-Trieste rotasında yapıldı. Henüz Paris Olimpiyat Oyunları için tekne tipi belli olmamasına rağmen bu yarışta L30 tipi eş tekneler kullanıldı. 7 ekip arasında 2 gün süren mücadeleyi Avusturya’dan Lisa Berger-Christian Kargl ikilisi kazandı.


Yelken dünyasında kadın-erkek eşitliğinin güçlendirilmesi amacıyla peş peşe adımlar atılıyor. Olimpiyat Oyunları da bu “değişim” için bir fırsat olarak değerlendiriliyor.

Skiff tipi teknelerin yanı sıra 470 gibi klasik hareketli salmalı Olimpik teknelerde de karma ekip uygulamasından sonra sıra “daha büyük” teknelere geldi.

2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nda programa alınan açık deniz yarışlarında iki kişilik karma ekipler (Mixed Offshore) yer alacak.

FINN SINIFININ DURUMU “ASKIDA”

Bu değişiklik, Finn sınıfının Olimpiyat Oyunları’ndan çıkarılması kararından sonra yapıldı. Ancak Bermuda'da toplanan 2019 Dünya Yıllık Yelken Konferansı’nda Finn sınıfının durumu “askıya alınmış” gibi görünüyor.

Finn sınıfının devam etmesi için farklı ülkelerden yapılan çok sayıda başvuru üzerine konunun “yeniden değerlendirileceği” öğrenildi.

Ne var ki, Finn kalsa da, çıksa da 2024’ten itibaren Olimpiyatlar’da “Mixed Offshore”un yer alacağı kesin. Bu yarışlarda kullanılacak tekne seçiminin en geç 2020'nin Kasım ayına kadar yapılması bekleniyor.L30’LAR İLE “NABIZ YOKLANDI”

Henüz tekne tipi kararlaştırılmış olmamakla birlikte “Mixed Offshore”un denemesi 8-11 Ekim'de İtalya’da, Venedik’te başlayıp Trieste’de sona eren EUROSAF Karışık Açıkdeniz Avrupa Şampiyonası’nda yapıldı. Yarışta L30 tipi eş tekneler kullanıldı.

Adriyatik Denizi’nde iki gece geçirilen mücadeleye Avusturya, Belçika, İngiltere, Fransa, İspanya, ABD ve Avustralya’dan 7 ekip katıldı. Birinciliği Avusturya’dan Lisa Berger-Christian Kargl ikilisi kazandı.

DENEME YARIŞI BİZİ TETİKLER Mİ?

Olimpiyat Oyunları için yapılan bu hazırlık belki bizi de harekete geçirebilir.

Kişisel gayretleri ile kendilerine 2024 Olimpiyatları’nda yapılacak offshore yarışa katılma hedefi koyan Onur Tok ve Tuğrul Elbirler’den oluşan Team Linea Rossa, Malta’da yapılan Rolex Middle Sea Race’e giderek ilk adımı attı. “İşi bozan” tek nokta ikisinin de erkek olması. Kural gereği, “mix” yani “karma” olma yolunda bir adım daha atmaları gerekecek.   

Öte yandan son zamanlarda Türkiye'de ciddi gelişme kaydeden SportsBoat sınıfı için İtalya’daki bu hazırlık yarışı belki bir kıvılcım çakabilir. Karma ekiplerle yapılacak duo açık deniz yarış denemeleri etkinliklerine yeni bir heyecan katarken, Türkiye’yi de bu yeni “Olimpik Oyun”a hazırlayabilir.

Böylece Türkiye 2024’te “Bu sınıfta ben de varım” diyebilir.İLK TEKNE 2015 YILINDA SUYA İNDİ

Sırası gelmişken, L30’a da kısaca bir göz atalım.

L30 projesi Laser Radial, JOD35, SB20, 49er, Platu25, Melges24, J70 ve RC44 gibi One Design teknelerde 35 yıllık deneyime sahip, Olimpiyat madalyalı ve Dünya Şampiyonu Rodion Luka tarafından tasarlandı. Geliştirme sürecinde projeye RC44'ün tasarımcısı Andrej Justin de dahil oldu.

Ortak hedefleri tüm deniz koşullarında performans gösterecek, hızlı, kolay taşınabilir ve kısmen düşük maliyetli bir tekneyi yelken dünyasına kazandırmaktı.

İlk L30 gövdesi 2015 yılının Kasım ayında suya indirildi. Geçen sürede tüm ayrıntıları geliştirildi ve 24 deniz mili hıza 34 knot’lık TWS'de, üstelik kaba deniz koşullarında ulaşıldı. Ayrıca teknenin hafif rüzgarda da yüksek performans göstermesi sağlandı.


     L30 ONE DESIGN
     TEKNİK ÖZELLİKLER

 Tam boy:  9.58 m (30 feet)
 Su hattı boyu:  9.25 m
 LWL:  9.20 m
 Genişlik (max):  2.54 m
 İtme gücü:  Eektrikli veya dizel motor.
 Çift kanatlı katlanır pervane. 
 Salma derinliği
 (yukarı-aşağı):
 1.88 m / 0.58 m
 Su hattından direk
 tepesine yükseklik:
 13.15 m
 Tam yüklü ağırlık:  1.820 kg
 Salma torpili:  790 kg
 Ana yelken alanı:  29.8 m2
 J1  22.7 m2
 J2  16.0 m2
 J3  13.5 m2
 A2  83 m2
 Code0  55 m2


 Alıntı: Turksail

 

Yazarın Diğer Yazıları

Dragut Sailing Cup, Nisan Ayında Başlıyor

D-Marin Turgutreis ve Turgutreis Yelken Kulübü iş birliği ile hayata geçirilen Dragut Sailing Cup yarışları, 4 Nisan- 7 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bodrum'da geleneksel hale gelen ve ilgi gören yarışlar bu yıl dört ayaktan oluşacak.

17.2.2020 20:28:00

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

2019 Tuzla Boat Show - Viaport Marina

21 Şubat 2019

2019 yılının yeni tasarımlı Dünyaca ünlü milyonluk dev yatlarının Duesseldorf fuarı sonrası, ilk kez Türkiye'de İstanbul ''Tuzla Boat Show Via Port Marina''da sergilenmeye başlandı.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter