Yazar Hakkında

15 Ekim 2019, 22:09

13 Yaşındaki Derin, Formula Kite’ta Gençlerin Rol Modeli

 

 

Olimpik yelkencilik dünyada hızla kabuk değiştiriyor. 2020 Olimpiyatları sonrasında yeni sınıflar gündeme gelecek. Nacra 17’ler Tokyo’da yarışacak. Paris 2024’te ise “kanatlı”, yani “uçan” sınıflara “Formula Kite”lar eklenecek. Peki biz bu yeni sınıflara ne kadar hazırız? Avrupa Formula Kite Şampiyonası’na katılan 13 yaşındaki Derin Atakan “en genç sporcu” ünvanını aldıTasarımlarına “Foil” yani “su kanadı” eklenmesi ile birlikte yelkenli tekneler bir süredir “uçmaya” başladı...

Bu “uçan” tekneler arasında America’s Cup’ta yeniden tek gövdeyi deneyecek “kanatlı”ların yanı sıra, yeni IMOCA 60’lar gibi “iriler”, 49er’lerin yanı sıra Olimpiyat Oyunları’nda sahne almaya hazırlanan 29er’ler ve Tokyo 2020’de yarışacak Nacra 17’lere şimdi Formula Kite da eklendi. Bu sınıf için planlanan tarih ise 2024 Paris Olimpiyat Oyunları...


Yeni AC75


Olimpik yelkencilik hızla kabuk değiştirirken, Türkiye olarak bu değişime acaba ne kadar hazırız?

Kulüpler geneline baktığımızda, klasik sınıflara takılıp kaldığımızı ve yaşanan yeniliklere uzak durulduğunu fark ediyoruz. “Yenilik” adına tek gelişme, 470 sınıflarındaki karma ekipler için yapılan 420 sınıfındaki hazırlıklar. O da yeni başladı.

Bunlar dışında sadece Burak Cora’nın yürütmeye çalıştığı 49er projesi dikkat çekiyor.

     Burak Cora-İrfan Papila ekibi Pirat sınıfına vedaya hazırlanıyor >>
Ama bir “hazırlık” daha var...ŞAMPİYONADAKİ EN GENÇ SPORCU

Formula Kite’ta 13 yaşındaki Derin Atakan, büyük bir heyecan ve özveri ile kendini “yeni akım”a kaptırmış durumda.

Türkiye’de bir süredir yarışları yapılan bu sınıfta İstanbul’dan Ferdi olarak katılan küçük Derin Atakan, 25-29 Eylül tarihlerinde İtalya’nın Sardunya Adası Torregrande’de yapılan 2019 Avrupa Formula Kite Şampiyonası’nda yarışan en genç sporcu unvanı alarak deneyimli rakipleri ile mücadele etti.
 

Atakan, ardından Akyaka’da yapılan TYF Türkiye Kite Hydrofoil Şampiyonası’nda da üçüncü oldu.

Yelkencilik dünyasındaki gelişmeleri bir “gönüllü” sıfatıyla yakından izlediğini belirten Ali Doğaner, kulüplerin “kanatlı” sınıflara uzak durmasına anlam veremediğini söylüyor.

Worldsailing  2017’de belirlenen yol haritasına göre, hem yelken sporunun görünürlülüğünü arttırma hem de kadın erkek sporcu dengesinin sağlanması amacı ile ‘sınıf’ (class) tanımından çıkılıp, ‘yarış / müsabaka’ (event) tanımına geçildiğini vurgulayan Doğaner şöyle devam ediyor:

“350 sporcunun yarısı kadın diğer yarısı erkek olacak ‘event’lerin seçimi zorlu toplantılardan sonra onaylanıyor. Henüz bazı ‘event’lerde kullanılacak tekne ve ekipmanlar belirlenmiş değil. “


2024’TE OLİMPİYAT SAHNESİNDE

Ancak kesin olan, Nacra 17’lerin Tokyo’da yarışacak olması. 2024’te ise buna başka bir “uçan” sınıf, yani ‘Formula Kite’ eklenecek.

Acaba Türkiye bu sınıfta 2024 Paris Olimpiyatları’na sporcu gönderebilecek mi?

Bu hedef, Türkiye’nin en genç Formula Kite sporcusu Derin Atakan’ı yakından ilgilendiriyor.

Çok şanslı bir coğrafyada bulunduğumuzu belirten Doğaner, “Bu sınıf çocukları çok heyecanlandırıyor. Dolayısıyla Derin bir rol model çocuklar için. Formula Kite henüz çok yeni bir sınıf olmasına rağmen dünyada 2017’den 2018’e yüzde 7 oranında büyüme gösterdi” diyor.
 
Derin’in özellikle kız çocuklarına bir rol model olduğunu vurgulayan Doğaner, “Eğer şimdiden bu kitesurf yapılanmasını bazı yelken okullarının tekeline bırakmak yerine kulüplere taşıyabilirsek, hızla sporcu sayımızı arttırabilirsek rüzgar sörfünde yapılan hataları tekrar yaşamayız” diye konuşuyor.


Nacra 17


KAMPANYANIN BAŞLAMASINA BİR YIL KALA...

Gençler ve çocuklar Derin'i "rol model" olarak konumlandırıyor da, acaba biz "büyükler" olarak bu gelişen sınıfı nasıl değerlendiriyoruz?

Birkaç yıl önce İstanbul'a uğrayan ve Edhem Dirvana liderliğinde kurulan Team Turx'ün de 2016 yılında yer aldığı Extrem Sailing Series'deki X40 tipi teknelerin mücadelesini izlerken, görüşünü sorduğum bir yelken kulübü yöneticisinin, "Bunlarla yelken mi yapılır? Oyuncak bunlar" dediğini hatırlıyorum. Görüşümüz bu mu olmalı? Bu görüş bizi nereye taşıyacak?

2024 kampanyalarının başlamasına yaklaşık bir yıl kaldı. Bir süredir TYF’de Sportif Direktör Fatih Özmen tarafından konu üzerinde bir çalışma yürütüldüğü biliniyor.

Bu arada 2024’te Formula Kite mücadelenin de kadın / erkek karma bayrak yarışı şeklinde yapılacağı öğrenildi. Dolayısıyla planlama çalışmalarının tamamlanması ve bir an önce  Türkiye’de bayrak yarışı denemelerine başlanılması gerekiyor.
 
Zaman hızla akıp geçerken bakalım 2024 yolunda ne gelişmeler kaydedilecek?

 

Alıntı: Turksail

 

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Türkiye'nin En Büyük Deniz Temizliği 8 Haziran'da

07 Haziran 2021

Marmara Denizi Koruma Eylem Planı'nı açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Tüm kurumlarımızla, belediyelerimizle, doğa severlerimizle, sporcularımız, sanatçılarımız, tüm vatandaşlarımızla birlikte, bir seferberlik anlayışıyla, Türkiye'nin en büyük deniz temizliğini yapacağız" dedi.

Temmuz Ayı Yarış Takvimi

01 Temmuz 2018

TYF Temmuz Faaliyet Programı (Yat - Dragon - Tırhandil - SB - Katamaran)

Kasım Ayı Yat Yarışları Takvimi

28 Ekim 2017

Türkiye Yelken Federasyonu Kasım ayı yat yarışları takvimi

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter