Yazar Hakkında

27 Ekim 2019, 13:03

Amatör Denizci Vatandaş mı?

Yazımın başlığı okuyucuya tuhaf gelebilir.

Bir kişinin bir devletin vatandaşı olduğunu hissetmesi önemli bir konu. Kendini vatandaş hissedebilmek için nüfus kağıdının olması yetmiyor. Devletten hizmet alması gerekli. Bunları sağlık hizmetleri, seçme ve seçilme hakkı, güvenlik hizmetleri, adalet hizmetleri şeklinde saymak ve çoğaltmak mümkün. YAŞAM ALANI’nın korunması YAŞAM KALİTESİ’nin muhafazası ve YAŞAM KALİTESİNİN ARTTIRILMASI’da gerekli. Karada yaşayan insanlar için YAŞAM ALANI VE KALİTESİ ile ilgili bir sıkıntı pek fazla yok. Sıkıntı olan alanlar var mı? Var tabii. Ancak Türk Devleti gücünü ve kalitesini bu günlerde o alanlarda ve sınır ötesinde gösteriyor.

Türk Devletinin gücü ve kalitesi Amatör Denizci açısından denize yansıyor mu?

Gazetemizde 30 eylül 2019 tarihinde yayınlanan yazımda, denizcileri;

Denizi kullananlar,

Deniz işçileri,

Denizde yaşayanlar (Amatör Denizciler)

şeklinde sınıflandırmıştım. Denizde yaşayan Amatör Denizcilerin yaşam alanlarının deniz olduğunu belirtmiştim. Bakın bu konuda Anayasa’nın 5 inci maddesi neyi hüküm altına almış.

“V. Devletin temel amaç ve görevleri

MADDE 5- Devletin temel amaç ve görevleri, Türk milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddî ve manevî varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır.”

Anayasa’nın bu maddesi hükmü ışığında Amatör Denizci’nin durumuna bir göz atalım.

Temel hak ve hürriyetler nedir? Bu sorunun cevabını internetten sorarak doğrudan öğrenebilirsiniz. Ben buradan ayrıntıya girmeyeceğim. Ama en temel hak YAŞAM HAKKIDIR. Kişinin elinden idam cezası dışında alınamaz. Buna bağlı olarak yaşama hakkının kişi tarafından özgürce ve kısıtlanmadan kullanılabilmesi için YAŞAM SAHASI’na ihtiyacı vardır. Kısaca özetlersek, “YAŞAM HAKKI, YAŞAM SAHASINDA ÖZGÜRCE YAŞAMAKTIR.” Bu hak ise Anayasamızın 5 inci maddesinde garanti altına alınmıştır. Hem de ayrıntılara girerek garanti altına alınmıştır.

“Amatör Denizci" ve “Amatör Denizci Toplumunun” önünde SİYASAL engel var. İktidar partisi dahil, hangi partinin programında Amatör Denizci ve Amatör Denizci Barınakları var? Yok. Amatör Denizcinin bu sıkıntısı son 16 yılın ürünü ve her yıl iktidardaki siyasi partinin politikaları nedeniyle artarak devam etti ve bu güne geldi. AdbDer ? Amatör Denizciler Barınak Derneği’mizin Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’a Amatör Denizci Kanunu taslağını iki kez verdiğini önceki yazılarımda belirtmiştim. Ayrıca, Akparti’nin Ege Bölgesinin kıyı kesimlerinde az oy almasının nedenlerinden biri olarak DENİZ-İNSAN ilişkisinin kesilmesi olduğunu açıklayan ve sadece bu nedeni irdeleyen bir raporu, Akparti Genel Başkanı sıfatı ile Sayın Cumhurbaşkanı’mıza gönderdik. Ancak bu müracaatlarımızın birinin bile Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından okunduğuna ilişkin bir delil elimizde yok. Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesini temsil eden çevresindeki kişilerin Bakanlığa bildirim yaptıklarını biliyoruz. Bu noktada da Bürokrasi devreye giriyor. Bürokrasi Cumhurbaşkanı adına iş yapanlardan gelen istekleri bile dikkate almıyor. Doğrudan Cumhurbaşkanının talimatını bekliyor anlaşılan. Tabii, Cumhurbaşkanı adına iş yapanlardan da, partiden de. giden yazılarımızın alındığına dair bir bilgi hiçbir zaman gelmiyor. Bu noktada SİYASET ve BÜROKRASİ sanki birlikte engel teşkil ediyorlar.

Amatör Denizci’nin yaşam alanında EKONOMİK engel ayyuka çıkmış vaziyette. Marinaların ecremisil kira veya kira bedelleri yüzünden uyguladığı AKILLARA ZARAR bağlanma fiyatları, balıkçı barınaklarının iş sahasına girmemesine rağmen marinalaşması ve barınaklara bağlanan Amatör Denizci teknelerine marinaları aratmayacak fiyatlar uygulamaları, devletin bu duruma karşı sağır ve kör olması EKONOMİK ENGEL değil de nedir? Daha da kötüsü Devlet marinalara uyguladığı kiralar ve balıkçı barınaklarını denetimsiz bıraktığı için bu durumun baş sorumlusu durumunda.

Sözü uzatmaya gerek yok. SİYASAL ve EKONOMİK engeller Amatör Denizcinin yaşam sahası olan Denizleri elinden almıştır. Anayasanın 5 inci maddesinde yazılı diğer hususlarda caridir. Amatör Denizci müreffeh, mutlu ve huzurlu değildir. Bu durum sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmamaktadır. Amatör Denizcinin maddî ve manevî varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlanmadığından başka, tam tersine mevcut şartlar yok edilmiştir.

Halen 1 milyon Amatör Denizci hedefine ulaşılmak için çalışılıyor. Bu hedefe ulaşıldığında BİR MİLYON TEKNESİZ AMATÖR DENİZCİ hedefi gerçekleşecek. Barınaksız denizci olmayacağını 23.9.2019 tarihli yazımda yazmıştım. Türkiye’de 180.000 cıvarı Amatör Denizci varken, barınak problemi yüzünden teknesini ve denizi terkeden 60.000 cıvarında Amatör Denizci olduğunu tahmin ettik. Bu durum Amatör Denizci’nin yaşam sahasını terk ettiğini gösteriyor. Halen denizde yaşayanların ise terk-i derya etmesi yakın görünüyor.

SONUÇ : Devlet, Anayasa’nın 5 inci maddesini Amatör Denizci için çalıştırmıyor. Bu durum Amatör Denizci’nin vatandaş olarak görülmediği anlamına gelir. Amatör Denizci vatandaşlık hakkı olarak Türkiye Cumhuriyeti egemenliğindeki denizlerde yaşam hakkını AdbDer ? AMATÖR DENİZCİLER BARINAK DERNEĞİ aracılığı ile istiyor. Üstelik bu hakkın verilmesi, başka deyişle barınakların kurulması için devletin para harcamasına da gerek yok. Sadece AMATÖR DENİZCİLİK KANUNU yasalaşmalı ve kanunun gereği olarak AdbDer’e yetki verilmeli.

Ya bu hak Amatör Denizci tarafından alınacak, ya da bu hak verilecek. Bunun başka çaresi yok. Veya Devlet Amatör Denizcileri vatandaşlıktan çıkartacak. Vatandaşa hakkını vermek veya vatandaşlıktan çıkartmak. Hangisi kolay?

 Hilmi atila özbank/amatör denizci yazar

Alıntı:Deniz Ticaret gazetesi

 

Yazarın Diğer Yazıları

Amatör Denizcilerin Duayenleri

29.12.2019 19:42:42

Siyaset, Halk, Barınak

17.12.2019 19:45:34

20 BİN TEKNELİK BARINAK VE AdbDer

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı?ndan bir Sayın Yetkili ile görüştüm geçenlerde.

6.12.2019 14:54:04

Amatör Denizcinin Barınak Kabusu

AdbDer, AMATÖR DENİZCİLER BARINAK DERNEĞİ'nin kuruluş nedeni Amatör Denizci'nin barınma problemini çözmektir ve Derneğin tek amacı da budur.

27.11.2019 14:54:15

Amatör Denizci Vatandaş mı? 2

Amatör Denizcinin Devlet tarafından vatandaşlık hakkının verilmediğini,

13.11.2019 18:00:02

Milli Sorun Amatör Denizciliğin Önemi

Amatör Denizcilik, Devletimiz tarafından önemi anlaşılmamış, hiç yatırım yapılmamış, hiç düşünülmemiş bir alandır.

1.11.2019 10:46:03

MSI Sailing Team /AG 2019 Sezonuna Hızlı Başladı

2 trofede 2 şampiyonluk kazanan tek takım olarak 2018 sezonuna damga vuran MSI Sailing Team / AG, 2019 sezonunun ilk iki trofesini de kazanarak iddiasını sürdürdüğünü ortaya koydu.

16.5.2019 12:20:17

BAU İlkbahar Trofesi 3. Etap’ta Rüzgarın 'Sarkaç' Etkisi

Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Yelken Kulübü (BAUISC) tarafından düzenlenen BAU İlkbahar Trofesi'nde 3. Etap mücadelesi bugün Caddebostan parkurunda gerçekleşen iki şamandıra yarışı ile geride kaldı. Kuzeyli rüzgarın gücünden yana sorun yoktu ama 330 derece ile 040 derece arasındaki 'sarkaç etkisi' hem yarışan ekipler hem de Yarış Kurulu'nun kabusu oldu.

22.4.2019 16:01:36

BAU’nun 2. Etap Yarışlarında Mücadele Nefes Kesti

Helly Hansen-Sport Works Cup adıyla düzenlenen 2. Etap mücadelesinde büyük bir çekişme yaşandı. Caddebostan parkurunda fodeparlar (OCS), iddialı ekipler için ''tatsız'' olsa da tüm yarışçılar bu zorlu sınavda rakiplerini bırakmadı, gruplarda kopma yaşanmadı. Protesto bu kez rakibe değil, Yarış Kurulu tarafından yarışan ekiplerden birine çekildi, sonucu ''diskalifiye'' oldu.

11.4.2019 17:14:11

Altınbaş Üniversitesi İçin Yelken Bir Ders

Türkiye'de yelkenciliğin tabana yayılması aşamasında üniversite yelken kulüplerinin varlığı oldukça önemli. Sevindirici gelişme ise üniversite bünyesinde kurulan yelken kulüplerinin sayılarının giderek artması...

10.12.2018 23:04:23

TAYK Sonbahar Kupası-3’ün Tarihi Kaydırak Oldu

Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü'nün Moda Deniz Kulübü işbirliğinde düzenlediği Sonbahar Kupası'nın üçüncü ve son yarışının tarihi peş peşe değişikliğe uğradı.

3.12.2018 20:38:21

İzmir Güz Trofesi’ne Gelen Komşu Birinciliği Kaptı

EAYK Çeşme Marina tarafından düzenlenen İzmir Güz Trofesi'nde ikinci ayak 10-11 Kasım tarihleri arasında gerçekleşti.

20.11.2018 16:15:17

Altın Kilit Kupası’nda Rüzgar Kıvrandırdı

İYK'nın geleneksel Altın Kilit Kupası'nda gün içinde iki yarış hedeflendi. Ama kararsız rüzgar nedeniyle ilk yarış bir abandone sonrasında güçlükle tamamlandı, ikinci yarışa zaman kalmadı.

18.11.2018 00:24:43

Türk Ekipler Marmaris’te Birinciliği Kaptırmadı

118 teknelik katılımla gerçekleşen Marmaris Uluslararası Yarış Haftası (MIRW) sona erdi. Düşük rüzgara karşın hayli çekişmeli geçen mücadelelerin sonunda yarış sayısı eksik kaldığı için atma uygulanmayan sonuçlara göre IRC0'da Sütlaç, IRC1'de Goblin 3, IRC2'de Fifty Fifty-Nissan Sailing Team, IRC4'te Blue Bird II birinciliklere adlarını yazdırdı.

5.11.2018 17:57:40

Korsanlarla Yatçılar Savaşında İkinci Raund

Yat sınıfında yarışanlarla Pirat sınıfına gönül veren yelkencileri karşı karşıya getiren ve ''En Büyük Korsan''ı belirleyecek ''Siyah İnci Yat / Pirat Savaşları''nın ikincisi bu yıl 28 Ekim Pazar günü Kalamış Koyu'nda yapılacak.

25.10.2018 18:00:57

İzmir Güz Trofesi Turgut Ayker Kupası İle Başladı

EAYK-Çeşme Marina İzmir Güz Trofesi, 13-14 Ekim tarihlerinde 30 teknenin katılımıyla gerçekleşti.

19.10.2018 23:32:48

The Bodrum Cup Açılışı İstanbul Boğazı’nda Yaptı

30'uncu yılında tarihinde ilk kez güney sularından İstanbul'a çıkmaya karar veren The Bodrum Cup'ın ilk bölümüne katılan 25 tekne bugün İstanbul Boğazı'nda kortej oluşturdu. Beykoz-Paşabahçe önlerinde toplanan tekneler ağır seyirle Beşiktaş önlerine geldi ve etkinliğin ilk bölümüne sponsor olan Four Seasons Hotel'e selamlama yapıp, Setur Kalamış Marina'ya döndü.

16.10.2018 18:12:30

TP Bosphorus Cup’ın şampiyonu İstanbul Cerrahi Cheese

İstanbul'da iki gün boyunca devam eden Turkcell Platinum Bosphorus Cup heyecanı, Caddebostan'da sert havada gerçekleşen iki şamandıra yarışı ile tamamlandı ve döner trofe kupasını Levent Peynirci liderliğindeki İstanbul Cerrahi Cheese kucakladı. Sınıfında her üç yarışı birinci bitiren tek ekip olan Onur Bilgen dümenciliğindeki Logo genel sıralama ikincilik elde etti.

1.10.2018 17:41:03

İYK Bir Kez Daha ‘Pamuk Eller Cebe’ Diyecek

İmar Barışı ile kulüplerin belini büken ecrimisil konusu yeni bir sürece girdi.

26.9.2018 18:32:20

Rüzgar Sörfü Türkiye Şampiyonası Başlıyor

TYF-DTO Rüzgar Sörfü Türkiye Ligi'nin üçüncü ayağı ve Türkiye Şampiyonası, Çeşme Belediyesi ev sahipliğinde 20-23 Eylül tarihlerinde Çeşme Alaçatı'da yapılacak

20.9.2018 16:30:29

Yalıkavak Marina ve Royal Motors'dan Üyelerine Özel Fırsatlar

Yalıkavak Marina ve Royal Motors, üyelerine birbirinden faydalı indirim ve fırsatlar sunmak için iş birliği yapıyor. Ayrıca Royal Motors, Yalıkavak Marina ev sahipliğinde eylül ayı boyunca 'Rolls-Royce' ve 'Lotus' marka el yapımı özel otomobiller ile test sürüşü imkânı sunuyor.

10.9.2018 20:30:43

Sıfır Atık Sistemi Marinalar'da

2019 yılı sonunda da Türkiye'deki bütün marinalarda sıfır atık sistemi kurulacak ve Türkiye'deki bütün yatlar, tekneler de mavi kart sistemiyle takip edilecek.

4.9.2018 17:42:40

İtalyan Savaş Gemisinin İstanbul Ziyareti

İtalyan donanmasına ait "Palinuro" isimli eğitim gemisi, Sarayburnu Limanı'nda ziyarete açıldı. Gemi 11 Ağustos'a kadar ziyaret edilebilecek.

9.8.2018 15:31:24

D-Marin Turgutreis’e En İyi Çevre Bilinçlendirme Etkinlikleri Ödülü

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TURÇEV) tarafından düzenlenen Bayrak Çekme Ödülleri'nde, D Marin Turgutreis ''En İyi Çevre Bilinçlendirme Etkinlikleri Ödülü'ne'' layık görüldü.

20.7.2018 21:06:56

Pek Özel Bir Türk Kahraman

Sayfamızda olmazsa olmazdı bu kahramanımız. '' Sinan Everest '' kaptanımızı duymuş muydunuz? Ya teknesi '' Kader'i ? '' Çok kaynak yok hakkında ortamlarda. O nedenle duymamış olabilirsiniz. 1951'de, İstanbul'dan 7.5 metrelik teknesi ile Filipinlere gitmek için yola çıkan bir Türk denizcinin öyküsüdür söz konusu olan.

17.6.2018 14:53:24

TYF Pirat Ligi 2018 Yarışları Bayramoğlu'nda Başladı

Toplam 7 ayakta 30 yarış olarak planlanan TYF Pirat Ligi 1. Ayak yarışları 26-27 Mayıs tarihlerinde Bayramoğlu Yelken Kulübü ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

1.6.2018 12:36:32

'D-Marin' MYBA Charter Show’da Yer Aldı

D-Marin, 23 - 26 Nisan 2018 tarihleri arasında 30'uncu yılını kutlayan ve Barselona One Ocean Port Vell'de gerçekleşen MYBA Charter Show'a katıldı.

11.5.2018 17:57:55

D- Marin, Yelken Yarışlarının “Formula 1” ine Ev Sahipliği Yapacak

Doğu Akdeniz Çanağı'nın en büyük marina zincirlerinden D-Marin, Hırvatistan'da yer alan D-Marin Mandalina ve D-Marin Dalmacija marinalarında dünyanın en prestijli yat yarışlarından biri olan TP52 Super Series yarışlarına ev sahipliği yapacak.

4.5.2018 19:54:32

ÇEŞME’DE TEKNELER ÇOCUKLAR İÇİN YARIŞTI

Ege Akdeniz Yat Kulübü - Çeşme Marina tarafından düzenlenen ve tüm geliri EÇEV'e bağışlanan 2018 İzmir Kış Trofesi 4. Ayak Yarışları, 21 - 22 Nisan hafta sonu Çeşme Marina'da 32 teknenin katılımı ile yapıldı.

27.4.2018 23:24:02

‘BÜYÜLEYEN ŞEHİR İSTANBUL SERGİSİ’ TRUMP ART GALLERY’DE

Türk Modern Resim Sanatı'nın son dönemdeki başarılı isimlerinden Memduh Kuzay'ın 'Büyüleyen Şehir İstanbul' isimli sergisi 21 Mayıs'a kadar Trump Art Gallery'de (TAG) sanatseverlerle buluşacak.

20.4.2018 17:59:06

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Gemi sökümcüler büyümek için yer arıyor

11 Ocak 2013

Aliağa'daki gemi sökümcüler 2012 yılında dünyadaki ekonomik kriz nedeniyle hurdaya ayrılan gemi sayısındaki artışla birlikte kapasitesinin üzerinde çıkınca söküm için firmalar yeni yer arayışına girdi.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter