Yazar Hakkında

01 Kasım 2019, 10:46

Milli Sorun Amatör Denizciliğin Önemi

Amatör Denizcilik, Devletimiz tarafından önemi anlaşılmamış, hiç yatırım yapılmamış, hiç düşünülmemiş bir alandır.

Barınak problemi yüzünden (Bkz. Geçmiş yazılar) Amatör Denizcilik ölüm döşeğine düşmüştür. Halen bitkisel hayata girmiş bir hasta gibidir. Tedavi eden ve tedavi etmeyi düşünen doktor da yok.

Türk Amatör Denizcileri, denizden bir kazanç sağlamaksızın sadece denizde yaşayan ve bunu yaşam biçimi olarak kabullenmiş, haksız ve anlamsız servet vergileri ile yıllarca Devlet tarafından, bağlanma paraları ile de marinalar ve balıkçı barınakları tarafından sömürülmüş ve sömürülmeye devam eden talihsiz bir camiadır. Dünyada Türk Amatör Denizcisinin uğradığı zulmü başka bir ülkede görmek mümkün değildir.

Ama, Amatör Denizcilik aslında çok önemli bir faaliyet alanıdır. AMATÖR DENİZCİLİK İSTİKBALİN ASKERİ VE TİCARİ DENİZCİLERİNİ, DENİZ BİLİM ADAMLARINI YETİŞTİRMEKTEDİR. Amatör Denizcilerin çocuklarıdır bunlar. “Deniz suyunu tadan bir daha iflah olmaz deniz aşığı olur” lafı boş değildir. Bu çocuklar eğitim sistemimizin azizliği nedeniyle veya başka nedenlerle denizin dışında bir meslek edinseler bile, denizden kopmazlar, anne ve babaları gibi denizde yaşarlar ve onların çocukları da denizci olur.

AMATÖR DENİZCİLER DENİZİN BEKÇİLERİDİR. Eğer denizlerde, koylarda yaşayan yeterince Amatör Denizcimiz olsaydı, geçtiğimiz yıllarda Muğla’dan giriş yapan 9 terörist karaya ayak basamazdı. Kıyılarımızda yasalara uygun olmayan balıkçılık yapılamaz, balık stoğumuz erimezdi. Denizlerimizde yeterince Amatör Denizci yaşasaydı, yasadışı göçmen faaliyetleri olamazdı. Hemen ihbar edilirlerdi.

Amatör Denizcilerin Barınakları yok. Sırf bu nedenle, fırtınalarda çok sayıda tekne batıyor veya hasar görüyor. Ayrıca, sırf barınaksızlık nedeniyle kıçtan takma motorlar teknelerin üzerinden çalınıyor ve tabii yine göçmen kaçakçılığında kullanılıyor. Durum o kadar vahim ki, motoryat ve yelkenlilerde çalınmaya başlandı. Bunlar milli servetin kaybından başka bir şey değildir. GÖZ GÖRE GÖRE VE ÇARESİ VARKEN MİLLİ SERVETİMİZİ KAYBEDİYORUZ, FAKİRLEŞİYORUZ.

Çok sayıda Türk Amatör Denizcisi, barınak sorunu yüzünden teknelerini Yunanistan’da doğu Ege adalarında barındırıyor. Yunanistan bu durumu fırsata çevirip, Yunan denizlerinde gezen tekneleri aylık vergiye bağladı. AB’yi bahane ederek vize uygulaması yapıyor. Ve vize uygulamasının sadece Türk’ler için olduğunu belirtmemize gerek yok herhalde. Yunan adalarına seyahat eden Türk turistlere ilaveten Amatör Denizci tekneleri, müflis Yunanistan’ın doğu Ege adalarına refah taşıyor. Bugün Türk’ler gitmez ise bu adalarda ekonomi çöker. Yaşayan nüfus bile kalmaz. TÜRK’ÜN PARASI YUNANİSTAN’I İHYA EDİYOR.

AMATÖR DENİZCİLİK TÜRKİYE’DE ÇÖKTÜĞÜ İÇİN ÖZEL TEKNE İMALATÇILARI CAN ÇEKİŞİYOR. Çoğu imalatıAM bırakmış durumda. Dünyanın en kaliteli teknelerini yapabilecek altyapı mevcut. Ama yapılamıyor. Çünkü talep yetersiz. Çünkü Amatör Denizcimiz yok. Çünkü Amatör Denizci teknelerini bağlayacak barınak yok. Mevcutlar ise akıllara zarar fiyat uyguluyor.

AdbDer ? AMATÖR DENİZCİLER BARINAK DERNEĞİ tarafından kurulması planlanmış ve sadece AMATÖR DENİZCİLİK KANUNU’nu bekleyen barınaklar, aynı zamanda iş kapısı, ekmek kapısı. İşsizlik ile mücadele eden Cumhurbaşkanlığı Hükümetine bir imkan. Milli hasılaya önemli katkıları olacak, ekonominin kalkınmasına büyük katkıları olacak bir çalışma. Üstelik devletin cebinden para çıkmadan ama devletin gelirlerine katkısı büyük olacak bir imkan. AMATÖR DENİZCİLİK EKONOMİDİR.

AMATÖR DEİZCİLİK AYNI AMANDA LOJİSTİK DESTEK İMKANIDIR. 17 ağustos 1999 da olan depremi hatırlayın. İstanbul’daki marinalardan hareket eden Amatör Denizci teknelerinin deprem bölgesine ihtiyaç mal ve malzemelerini götürdüğünü, dönüşlerinde hafif yaralıları taşıdığını hatırlayın. Amatör Denizci tekneleri bir savaş durumunda da lojistik destek sağlayacağından başka, savaş öncesi istihbarat çalışmalarını da kolaylaştırabilir.

AMATÖR DENİZCİLİK EGEMENLİK GÖSTERGESİDİR. Denizlerde dalgalanan AY-YILDIZLI bayrak ile simgelenir egemenlik. Kardak krizini hatırlayalım. Yunan balıkçıları papazlar eşliğinde kayalıklara çıkmış ve Yunan bayrağı dikmişti. Karşılarında denizlerde dolaşan Amatör Denizciler olsaydı, o bayrak oraya dikilemezdi. Dikildiğini farzedelim. O bayrağı oradan Amatör Denizciler indirirdi. Ama öyle olmadı. İki ülke savaşın eşiğine geldi. Nedeni ise Amatör Denizcimizin olmayışıydı.

AMATÖR DENİZCİLİK KANUNU’NUN ÇIKMASINI GECİKTİRMEK DEVLETİN VE MİLLETİN LEHİNE DEĞİLDİR. Amatör Denizcilik çok önemlidir. Gelişmiş ülkeler ile karşılaştırıldığında, sadece Türk Amatör Denizcisi sıkıntı içindedir. Sıkıntısının en önemli nedeni ise barınaksızlıktır.

Amatör Denizcilik artık sadece Amatör Denizcilerin sorunu değildir. AMATÖR DENİZCİLİK ARTIK MİLLİ SORUNDUR.

  Deniz Ticaret gazetesinden alınmıştır.

Yazan Hilmi Atilla Özbank

 

Yazarın Diğer Yazıları

Amatör Denizcilerin Duayenleri

29.12.2019 19:42:42

Siyaset, Halk, Barınak

17.12.2019 19:45:34

20 BİN TEKNELİK BARINAK VE AdbDer

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı?ndan bir Sayın Yetkili ile görüştüm geçenlerde.

6.12.2019 14:54:04

Amatör Denizcinin Barınak Kabusu

AdbDer, AMATÖR DENİZCİLER BARINAK DERNEĞİ'nin kuruluş nedeni Amatör Denizci'nin barınma problemini çözmektir ve Derneğin tek amacı da budur.

27.11.2019 14:54:15

Amatör Denizci Vatandaş mı? 2

Amatör Denizcinin Devlet tarafından vatandaşlık hakkının verilmediğini,

13.11.2019 18:00:02

Amatör Denizci Vatandaş mı?

Yazımın başlığı okuyucuya tuhaf gelebilir.

27.10.2019 13:03:47

MSI Sailing Team /AG 2019 Sezonuna Hızlı Başladı

2 trofede 2 şampiyonluk kazanan tek takım olarak 2018 sezonuna damga vuran MSI Sailing Team / AG, 2019 sezonunun ilk iki trofesini de kazanarak iddiasını sürdürdüğünü ortaya koydu.

16.5.2019 12:20:17

BAU İlkbahar Trofesi 3. Etap’ta Rüzgarın 'Sarkaç' Etkisi

Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Yelken Kulübü (BAUISC) tarafından düzenlenen BAU İlkbahar Trofesi'nde 3. Etap mücadelesi bugün Caddebostan parkurunda gerçekleşen iki şamandıra yarışı ile geride kaldı. Kuzeyli rüzgarın gücünden yana sorun yoktu ama 330 derece ile 040 derece arasındaki 'sarkaç etkisi' hem yarışan ekipler hem de Yarış Kurulu'nun kabusu oldu.

22.4.2019 16:01:36

BAU’nun 2. Etap Yarışlarında Mücadele Nefes Kesti

Helly Hansen-Sport Works Cup adıyla düzenlenen 2. Etap mücadelesinde büyük bir çekişme yaşandı. Caddebostan parkurunda fodeparlar (OCS), iddialı ekipler için ''tatsız'' olsa da tüm yarışçılar bu zorlu sınavda rakiplerini bırakmadı, gruplarda kopma yaşanmadı. Protesto bu kez rakibe değil, Yarış Kurulu tarafından yarışan ekiplerden birine çekildi, sonucu ''diskalifiye'' oldu.

11.4.2019 17:14:11

Altınbaş Üniversitesi İçin Yelken Bir Ders

Türkiye'de yelkenciliğin tabana yayılması aşamasında üniversite yelken kulüplerinin varlığı oldukça önemli. Sevindirici gelişme ise üniversite bünyesinde kurulan yelken kulüplerinin sayılarının giderek artması...

10.12.2018 23:04:23

TAYK Sonbahar Kupası-3’ün Tarihi Kaydırak Oldu

Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü'nün Moda Deniz Kulübü işbirliğinde düzenlediği Sonbahar Kupası'nın üçüncü ve son yarışının tarihi peş peşe değişikliğe uğradı.

3.12.2018 20:38:21

İzmir Güz Trofesi’ne Gelen Komşu Birinciliği Kaptı

EAYK Çeşme Marina tarafından düzenlenen İzmir Güz Trofesi'nde ikinci ayak 10-11 Kasım tarihleri arasında gerçekleşti.

20.11.2018 16:15:17

Altın Kilit Kupası’nda Rüzgar Kıvrandırdı

İYK'nın geleneksel Altın Kilit Kupası'nda gün içinde iki yarış hedeflendi. Ama kararsız rüzgar nedeniyle ilk yarış bir abandone sonrasında güçlükle tamamlandı, ikinci yarışa zaman kalmadı.

18.11.2018 00:24:43

Türk Ekipler Marmaris’te Birinciliği Kaptırmadı

118 teknelik katılımla gerçekleşen Marmaris Uluslararası Yarış Haftası (MIRW) sona erdi. Düşük rüzgara karşın hayli çekişmeli geçen mücadelelerin sonunda yarış sayısı eksik kaldığı için atma uygulanmayan sonuçlara göre IRC0'da Sütlaç, IRC1'de Goblin 3, IRC2'de Fifty Fifty-Nissan Sailing Team, IRC4'te Blue Bird II birinciliklere adlarını yazdırdı.

5.11.2018 17:57:40

Korsanlarla Yatçılar Savaşında İkinci Raund

Yat sınıfında yarışanlarla Pirat sınıfına gönül veren yelkencileri karşı karşıya getiren ve ''En Büyük Korsan''ı belirleyecek ''Siyah İnci Yat / Pirat Savaşları''nın ikincisi bu yıl 28 Ekim Pazar günü Kalamış Koyu'nda yapılacak.

25.10.2018 18:00:57

İzmir Güz Trofesi Turgut Ayker Kupası İle Başladı

EAYK-Çeşme Marina İzmir Güz Trofesi, 13-14 Ekim tarihlerinde 30 teknenin katılımıyla gerçekleşti.

19.10.2018 23:32:48

The Bodrum Cup Açılışı İstanbul Boğazı’nda Yaptı

30'uncu yılında tarihinde ilk kez güney sularından İstanbul'a çıkmaya karar veren The Bodrum Cup'ın ilk bölümüne katılan 25 tekne bugün İstanbul Boğazı'nda kortej oluşturdu. Beykoz-Paşabahçe önlerinde toplanan tekneler ağır seyirle Beşiktaş önlerine geldi ve etkinliğin ilk bölümüne sponsor olan Four Seasons Hotel'e selamlama yapıp, Setur Kalamış Marina'ya döndü.

16.10.2018 18:12:30

TP Bosphorus Cup’ın şampiyonu İstanbul Cerrahi Cheese

İstanbul'da iki gün boyunca devam eden Turkcell Platinum Bosphorus Cup heyecanı, Caddebostan'da sert havada gerçekleşen iki şamandıra yarışı ile tamamlandı ve döner trofe kupasını Levent Peynirci liderliğindeki İstanbul Cerrahi Cheese kucakladı. Sınıfında her üç yarışı birinci bitiren tek ekip olan Onur Bilgen dümenciliğindeki Logo genel sıralama ikincilik elde etti.

1.10.2018 17:41:03

İYK Bir Kez Daha ‘Pamuk Eller Cebe’ Diyecek

İmar Barışı ile kulüplerin belini büken ecrimisil konusu yeni bir sürece girdi.

26.9.2018 18:32:20

Rüzgar Sörfü Türkiye Şampiyonası Başlıyor

TYF-DTO Rüzgar Sörfü Türkiye Ligi'nin üçüncü ayağı ve Türkiye Şampiyonası, Çeşme Belediyesi ev sahipliğinde 20-23 Eylül tarihlerinde Çeşme Alaçatı'da yapılacak

20.9.2018 16:30:29

Yalıkavak Marina ve Royal Motors'dan Üyelerine Özel Fırsatlar

Yalıkavak Marina ve Royal Motors, üyelerine birbirinden faydalı indirim ve fırsatlar sunmak için iş birliği yapıyor. Ayrıca Royal Motors, Yalıkavak Marina ev sahipliğinde eylül ayı boyunca 'Rolls-Royce' ve 'Lotus' marka el yapımı özel otomobiller ile test sürüşü imkânı sunuyor.

10.9.2018 20:30:43

Sıfır Atık Sistemi Marinalar'da

2019 yılı sonunda da Türkiye'deki bütün marinalarda sıfır atık sistemi kurulacak ve Türkiye'deki bütün yatlar, tekneler de mavi kart sistemiyle takip edilecek.

4.9.2018 17:42:40

İtalyan Savaş Gemisinin İstanbul Ziyareti

İtalyan donanmasına ait "Palinuro" isimli eğitim gemisi, Sarayburnu Limanı'nda ziyarete açıldı. Gemi 11 Ağustos'a kadar ziyaret edilebilecek.

9.8.2018 15:31:24

D-Marin Turgutreis’e En İyi Çevre Bilinçlendirme Etkinlikleri Ödülü

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TURÇEV) tarafından düzenlenen Bayrak Çekme Ödülleri'nde, D Marin Turgutreis ''En İyi Çevre Bilinçlendirme Etkinlikleri Ödülü'ne'' layık görüldü.

20.7.2018 21:06:56

Pek Özel Bir Türk Kahraman

Sayfamızda olmazsa olmazdı bu kahramanımız. '' Sinan Everest '' kaptanımızı duymuş muydunuz? Ya teknesi '' Kader'i ? '' Çok kaynak yok hakkında ortamlarda. O nedenle duymamış olabilirsiniz. 1951'de, İstanbul'dan 7.5 metrelik teknesi ile Filipinlere gitmek için yola çıkan bir Türk denizcinin öyküsüdür söz konusu olan.

17.6.2018 14:53:24

TYF Pirat Ligi 2018 Yarışları Bayramoğlu'nda Başladı

Toplam 7 ayakta 30 yarış olarak planlanan TYF Pirat Ligi 1. Ayak yarışları 26-27 Mayıs tarihlerinde Bayramoğlu Yelken Kulübü ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

1.6.2018 12:36:32

'D-Marin' MYBA Charter Show’da Yer Aldı

D-Marin, 23 - 26 Nisan 2018 tarihleri arasında 30'uncu yılını kutlayan ve Barselona One Ocean Port Vell'de gerçekleşen MYBA Charter Show'a katıldı.

11.5.2018 17:57:55

D- Marin, Yelken Yarışlarının “Formula 1” ine Ev Sahipliği Yapacak

Doğu Akdeniz Çanağı'nın en büyük marina zincirlerinden D-Marin, Hırvatistan'da yer alan D-Marin Mandalina ve D-Marin Dalmacija marinalarında dünyanın en prestijli yat yarışlarından biri olan TP52 Super Series yarışlarına ev sahipliği yapacak.

4.5.2018 19:54:32

ÇEŞME’DE TEKNELER ÇOCUKLAR İÇİN YARIŞTI

Ege Akdeniz Yat Kulübü - Çeşme Marina tarafından düzenlenen ve tüm geliri EÇEV'e bağışlanan 2018 İzmir Kış Trofesi 4. Ayak Yarışları, 21 - 22 Nisan hafta sonu Çeşme Marina'da 32 teknenin katılımı ile yapıldı.

27.4.2018 23:24:02

‘BÜYÜLEYEN ŞEHİR İSTANBUL SERGİSİ’ TRUMP ART GALLERY’DE

Türk Modern Resim Sanatı'nın son dönemdeki başarılı isimlerinden Memduh Kuzay'ın 'Büyüleyen Şehir İstanbul' isimli sergisi 21 Mayıs'a kadar Trump Art Gallery'de (TAG) sanatseverlerle buluşacak.

20.4.2018 17:59:06

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kupası sahiplerini buldu

08 Haziran 2017

Türkiye Yelken Federasyonu tarafından Çeşme'de düzenlenen T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Kupası'nda heyacan kupaların sahiplerini bulmasıyla sona erdi.

Bofor Çizelgesi

05 Ocak 2001

Bofor (Beaufort) Rüzgar Çizelgesi

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter