Yazar Hakkında

04 Kasım 2019, 13:01

Marmaris Yarış Haftası 30. Yıl ‘ ı

Marmaris ? te düzenlenen uluslar arası yarış haftası geçtiğimiz hafta 26 ekim - 1 kasım tarihleri arasında yapıldı
      

 Bu yarışın ilk düzenlendiği yıldan beri aralarda bulunmadığım yarışlar oldupu halde 1991 yılında düzenlenen yarış haftasında ben 8 yaşındayken aldığım en genç yarışçı ödülünün üzerinden tam 28 sene geçmiş. Bu yüzden dir ki bu yarışın benim adıma ve aslında ülke yarışçılığı adına önemi büyüktür. Sebebide aslında bir çok konuda öncü olmuş ve özellikle marmaris ‘ te charter firmaları ve çevre eşrafın sezon sonuna dinamik bir final katan bu yarış ülkemizin en çok ülkeden kayıt alan büyük bir şöleniydi. Maalesef bu yıl öyle olmadı. 


RÜZGAR ŞANSIZLIĞI 


      İki yıldır bir şekilde yarışın düzenlendiği haftaya denk gelen havasızlık bu senede yarışın yakasını bırakmadı. Coğrafi olarak değişim gösteren iklim ve kimsenin tahmin edemiyeceği bu doğal olaylar maalesef istemeden de olsa yarışın enerjisini ve görselliğini oldukça etkiledi. Yarışın ilk günü 8-10 knot bandında yapılan 2 yarış hakem heyetini de yarışınlarıda çok zor durumda bıraktı. Marmaris ‘ in hem kış trofelerinde hem de yarış haftasında uygulanan üçgen rotası bir türlü oturmayan hava yüzünden oldukça zor anlar yaşattı. Yıllardır yarışçıları zorlayan mares şımandırası aşağı kaydırıldıysada , bu sebepten oluşan dar açı tüm filonun bir sonra ki şımandırayı balonları ile tutmasına müsade etmedi. Bir çok tekne pupa ayağında balın indirmek zorunda kaldı , dar açıya uygun asimetrik dınanımları olan bir kaç tekne ise zorlanarakta olsa şımandırayı balonları ile dönebildi. Yine de gün rüzgarı 2 yarış yapılmasına müsade etti. Son yıllarda süre gelen bu şansızlık acaba tarihlerin değiştirilmesi ile son bulabilir mi sorusu akla takılanlardan birisiydi. 


NEDEN BU KADAR ERKEN ? 


Marmaris ‘ te genelde start saatleri 11.50 olarak beyan edilir ve yarışlar genel de 12 ila 13 saatleri arasında start alır. Ege ‘ nin genel yapısı zaten rüzgar olşumuna saat 12 ‘ den önce müsade etmez bir fırtına gelmiyor ise , bu sebep ile filonun 10.50 beyan edilen start saatine riayet ederek hatta ulaşması ancak en erken startın beyan edilenden 2 saat sonra verilebilmesi filoyu yordu. Eleştirelere sebep olan denize erken çıkış yarış öncesi güzel görüntüler ve neşeli enstanteneler verse de bir süre sonra rüzgarın bu saatde gelmediğini anlayan filo nasıl olsa teyir vermişlerdir diyerek marina ‘ dan geç ayrılmaya başladı. 


NEDEN TÜRK TEKNELERİ AZDI ? 


Marmaris yarış haftasına tam 81 tekne rusya ‘ dan , 18 tekne ise Türkiye irc filosundan iştirak etti. Ülkemizde güçlü ve iddialı teknelerin neredeyse hiç birisinin filoda bulunmaması akıllara şu soruyu getirdi. Neden gelmiyorlar ? Türkiye ‘ nin tek profesyonel yelken takımı Arkas ve ona rn yakın rakibi türk yapımı yüksek süratli teknesi Anyway veya filomuzda çok başarılı yarışlar yapan hiç bir farr 40 ve mat 1010 teknesi neden marmaris yarış haftasına iştirak etmiyor. İrc 1 ve 2 grubunda ki aslında irc  0 ve 1 diyebiliriz neden sadece 


Matrak 

Wind rider 

Mersin yelken 

Fifty fifty 

Yarış - ati ‘ vardı ? 


Filomuzun hızlı ve önemli tekneleri bu yarışa iştirak etmek için neden buraya gelmiyorlar ancak yakın tarihlerde düzenlenen göcek yarışına iştirak ediyorlar sorusu bu yarışın en önemli sorusu olmalıdır. Çünkü 30 yıllık bir geçmişi olan yarışa bırakın ülkemizin filosunda ki hızlı tekneleri , avrupa ‘ da yarışan bir çok teknenin gelmesi gerekir. Yakın komşumuz yunanistan ‘ dan gözüme ilişen blue shark ve mousmula ekibi dışında kayıt alamamamız ancak rhodes cup ve channel regatda gibi yunanistan sularında düzenlenen yarışlara daha fazla türk teknesi gidiyor olması sorusu önemle sorulmalıdır. Marmaris yarış haftası , ülkemizin önder yarışlarından birisi olarak hak ettiği ilgiyi görmemesi üzücü olduğu gibi çaresi kolay formülleri olan bi sorun olarak bu senede aklımıza takılanlar köşesinde kalmıştır. 


Charter division ile irc division ‘ ı birbirinden ayırarak yarıştırmak güvenlik ve zaman tasarufu konusunda çok doğru bi karar olmak ile birlikte geçen yıl ilk defa denenen ve uzun bir hatta 120 teknenin start aldığı offshore yarışının problemsiz start almasına rağmen bu sene uygulanmaması üzücü oldu , seneye tekrarlanmasının arzu edildiği başarılı denemelerden birisi olarakta hafızamıza kazındı. 


Geçen yıl bitmek bilmeyen ve hiç bir teknenin finiş hattına ulaşamadığı offshore yarışının yerini bu yıl her teknenin bitirdiği totalde 32 deniz millik başarılı bir offshore yarış aldı. Geçen yıl havanın müsade etmediği yarışı bu sene doğru bir öngörü ile yöneten hakem heyeti offshore yarışı kurtararak büyük ölçüde bir reklamasyonu engelledi ancak son gün yarışında saat 14.00 ‘ te zaman limiti doldu yarış yapılmayacaktır anonsu filoda büyük tepkiye neden oldu. Bir rus teknesinin ki bu tekne grubunda 1. Olarak haftayı bitirdi , rusyadan buraya yarışmaya geldik , bu karar ile büyük hayal kırıklığına uğradık diye telsize sarılması eleştirilemedi bile. Gayet problemsiz şekilde hava ön görülüp saat 14.00 ‘ e 10 kala bir start verilip genel geri çağrısı yapılabilir ve zaman limiti problemi ortadan kalktığı için tekrar start düzenlenebilirdi. Kurallara uymak çok önemli olduğu gibi kurallar dahilinde formül bulmakta bir organizasyonun sorumluluğudur. Çünkü rüzgarın geldiği bir gün , saat 20.00 ‘ de düzenlenecek ödül törenine yetişmek adına yarış düzenlenmemesi filonun hevesini oldukça kırmış ve eleştireye sebep olmuştur. 


PARTİLER NEDEN SÖNÜKTÜ 


      Marmaris yarış haftası 1000 kişilik bir çadırın kurulduğu ve insanları doyasıya eğlendiği partileri ile meşhurdur. Mümkün olduğunca çok kupa verilip yarışçılığın teşvik edilmesi ideolojisi oldukça doğru olduğu gibi neden gece 12 - 1 saatlerine kadar çılgınca eğlenen filo salı gecesi düzenlenen ödül töreni ve kokteylden gece saat 21.00 sularında tamemen ayrıldı. Gece 21.30 ‘ da ben parti alanının önünden geçerken sadece kulüp yönetcilerinin içeride olduğunu gördüğümde oldukça üzüldüm. Ancak bu konuda eleştiri yapmak yerine sarece soru işareti bırakarak bu yıl partilerin neden sönük olduğu sorusunu sadece sormayı tercih ediyorum. 


Ayrıca yarış haftasında yıllarca adet olan kostüm yarışması neden artık yapılmıyor ? En renkli sahneleri bize sunan ve eğlenceyi eğlenenleri organize ettiği bu eşsiz fikir aramızda artık neden yok ? 90 ‘ lar ve 2000 ‘ ler başlarında yarışın en son finiş alan teknesine kupa verilirdi ve bu kupa genelde çapa şeklinde olurdu ? Bu komik event her zaman kahkaha ile karşılanmış ve kimse rahatsız olmamıştı bu geleneklerin devam etmesi marmaris yarış haftasının ahenkini arttıracaktır. Özetle , kantarın topuzunu kaçırmadan ve bu yarışı çok çok seven , kazansakta kaybetsekte burada olmak için her sene inat eden eski bir filo üyesi olarak daha yazmadığımız onlarca konu ile birlikte marmaris yarış haftası 30. Yılı her anlamda sönük geçti. Sosyal medyanın doğru yönetilmemesi , canlı yayın olmaması veya duyurulmaması , yıllarca harika çekimler ve montajlar yapmış x firmanın bu yarışta artık olmaması bile son derece üzücüdür. Marmaris yarış haftası öncü , kıymetli ve çok köklü bir kulübün yarışıdır ancak şu sorular artık elzem nitelikte olup biran önce çözümleri için uğraşılmalıdır.


Neden marmaris yarış haftası veya trofelerinde kulübü temsil eden bir yarış takımı yoktur ? Böyle bir takımın kurulup yarışçılarının üyelerden seçilmesi ve başarı aldıkça takımda tutulması bir kulübün hem yarışçılığını ileriye taşıyacaktır hem de yarışın içinde olan üye veya yöneticinin her şeyi yarışın içinden görmesini sağlıyacaktır. 


Neden 30 yıllık bir yelken kulübünün yetiştirdiği 1 tane centre board yarışçısı yoktur ki , marmaristen olimpiyat kotasına giren sporcumuz varken ? 


Neden marmaris yarış haftasında tüm basın mensupları mutsuzdur ? 


Bu soruların cevaplarını bulursak bu yarışı ülkenin en kıymetli hatta avrupa ‘ nın marka yarışlarından birisi haline getirebiliriz. 30 sene bunu başarabilmek için yeterden çok fazladır. 
Herkese sevgilerimle 


Atilla Gökova 

 

Yazarın Diğer Yazıları

Göcek Yarış Haftası

4-8 Kasım tarihleri arasında düzenlenen göcek yarış haftası 105 tekne ile start aldı.

11.11.2019 16:39:10

Kabus mu? Keyif mi?

6.5.2019 15:36:11

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Volvo Okyanus Yarışı 10 limana uğrayacak

27 Kasım 2010

Yelkende dünyanın en zorlu mücadelelerinden biri olan Volvo Okyanus Yarışı’nın 2011-12 serisinin açılışı Alicante’de düzenlenen konferansla yapıldı. VOR filosu 29-30 Ekim 2011’de başlayacak toplam 37 bin deniz mili mesafeli yarışta 10 limana uğrayacak.

Türk kızı Sinem ilk yarışında Almanya 2’ncisi oldu

24 Kasım 2010

Galatasaray Yelken Şubesi’ndeki “29er İstanbul Klinik”e katılmak için Finlandiya’dan gelen Sinem Kurtbay

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk CNR Yacht Festival Heyecanı 13-18 Ekim'de Marinturk'te!

Yazarlar

Facebook

BANNER

Admiral Denizcilik

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

TurkSail - Türkiye'nin en kapsamlı yelken haberleri.

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter