Yazar Hakkında

11 Kasım 2019, 16:39

Göcek Yarış Haftası

4-8 Kasım tarihleri arasında düzenlenen göcek yarış haftası 105 tekne ile start aldı.

Marmaris yarış haftasından çıkıp gelen tüm rus tekneleri çok büyük bir çoğunluk ile yarıştaydı. Bir güzel gelişme ise türkiye irc filosunda ki önemli teknelerden Cem Hakko ‘ nun vakkaroması ve Bora Turan ‘ ın Anything kerr 41 nin yarışta olmasıydı. Filoya kattıkları hem görsel hem de rekabet kalitesi olarak çok şık oldu. Özellikle türkiye ‘ de üretilen kerr 41 ‘ in rus yarışçılar tarafından ilgi ile karşılanması benim kanaatimce önemli bir olaydı .BANT ARALIKLARI 

Maalesef göcekte düzenlenen yarış haftasında en büyük şikayet grupların arasında yapılan bant aralıklarıydı. İrc 1 grubunda 16 tekne yarıştı ve en yüksek tcc değerine sahip tekne 1258 en düşük tcc değerine sahip tekne ise 1070 puanla yarışıyordu. Hal böyle olunca kısa olan yarış , yüksek tcc değeri olan , uzayan yarış ise düşük tcc değeri olan tekneye haksızlığa sebebiyet verdi. İrc bant aralığını 50 puanın üstünde tutmak filolarda her zaman problem teşkil ediyor ve mutsuzluğa sebep oluyor. Bir çok grup 2 ‘ ye bölünmesi gereken gruplardı bu konuda sonucunu öğrenmediğim bir protestoda yaşandı. Ayrıca bir tekne ( negatif reklamasyon için isim yazmıyorum ) uzayan yarışta seyir fenerleri çalışmadığı için diskalifiye edildi. Bu karar denizcilik namına doğru bir karar olup ancak yarış süresi sonunda tespit edilip diskalifiye edilmesi tekne sahibini haklı olarak biraz incitti çünkü yarış süresi içinde seyir fenerlerini yakmasını gerektiren bir husus daha oluşmadığı kanısındaydı. 

GÖCEK YARIŞ HAFTASININ KURTARICISI 

Kesinlikle baş hakem Can Giray ‘ dı. Marmaris ve göcek her türlü yarışın yapılabilmesi için zor coğrafyalardır. Yüksek tepelerden amansız inen ve drise eden karabatak rüzgarlar , çoğu zaman rüzgarsızlık ve bazen de amansız şekilde birden gelen boralar. Bunların hepsini yollar içinde yaşadık ancak göcek yarış haftası çok hafif havada gerçekleşti. Eğer ki baş hakemin yarış sayısını tutturmak için olağan üstü çabası ve doğru kararları olmasaydı bu kalabalık filo hiç bir yarışı yapamadan veya tamamen mutsuz yarışlar geçirerek haftayı sonlandırabilirdi. Dışarıya taşınan parkurlarda çok teyir gücü çok doğru kullanıldı , bir çok kez genel geri ve abondone kararları tartışmasız doğru kullanıldı. Yat yarışçılığında en önemli faktörlerden birisi olan hakem yönetimi bence bu haftayı kurtaran yegane unsurdur , bu zor coğrafyada bize 6 yarış yaptırabilmek kolay iş değildi. 

YARIŞ KAYIT ÜCRETLERi

Bu konuyu artık ele almamız gerekiyor çünkü ege bölgesinde düzenlenen yarışlarda anormal bir durum oluştu. Bu yaz kursiyerlerimiz ile birlikte 

Arkas körfez yarışı 
Arkas agean link regatta 
Rixos cup 
Marmaris yarış haftası 
Göcek yarış haftası yarışlarına iştirak ettik. 

Burada sormak istediğim soru şudur ki , Eayk kulübü tekne başına 1000 TL ‘ lik kayıt parası ile böyle ahenkli ve harika organize edilmiş yarışlar düsenliyebilirken neden hem çoğrafya hemde iklim avantajı bulunan ege yarışlarında bunu başaramıyoruz ? Bu sorunun cevabını duyar gibiyim , ana sponsorumuz yok. Peki birisi 17 yıl birisi 30 yıllık iki köklü ve harika yarışın neden güçlü birer sponsoru yok ? Bu sorunun cevabını kulüpler kendi içinde çözmeli ve eğer buna bir çare üretmezler ise marmaris ve göcek yarış haftaları tamemen rus katılımcılara ait birer yarış olarak kalacaktır bundan çok daha fazlasını hayal etmek ve çok daha iyisini başarabilmek potansiyeli olan bu iki yarışın düzenleyen sevgili kulüplerimizin bu konuda çözüm bulmaları elzemdir. 

Şimdi ödediğimiz yarış kayıt ücretlerine bir göz atalım. 

Rixos cup kişi başı 1000 TL tekne başı 1000 TL totalde 9000 TL 
Marmaris yarış haftası kişi başı 150 euro tekne 250 euro total 1250 euro 
Göcek yarış haftası total 1150 euro 

Yani bu hesaba göre toplamda 3 yarışta yaklaşık 25.000 TL kayıt ücreti ödemişiz. 
İş yelkenciliğin yayılmasına geldiğinde herkes yelken yapsın , destek grubu açıyoruz insanları teşvik edelim derken bu yarış kayıt ücretleri ile hangi gelişime katkıda bulanabiliriz ? Bu yarış kayıt ücretlerini ödeyerek bir tekne sahibi kaç yarışa katılabilir ? Veya bir yelken okulu nasıl yarışarak ayakta kalabilir ? Neden türk tekneleri azdı ? sorusunun cevabı işte tam burada yatmaktadır. Özellikle Göcek yarış haftasında yelken okulu olarak iştirakin düşük olmasının sebebi bu olmak ile birlikte çok açık yüreklilik ile söylemek isterim ki yelken okullarının teknesinde yarışan insanlar potansiyel tekne sahibi , potansiyel kulüp üyesi , potansiyel sponsor olmak ile birlikte bu kurumların sektöre faydalarınızda artık biraz fark etmek ve işini doğru yapan kurumlara yardımcı olmak gerekir. Demiyorum ki para alınmasın , yada imtiyaz gösterilsin. Ancak her yol onlarca yarışa katılan , yurt içi yurt dışı yarışlarına giden , uzun yollardır bu işin içinde olan insanların fikirlerine biraz daha önem verip geyi almak gelişim adına çok pozitif sonuçlar vereceklerdir. 

Kulüpler para kazanmak için yoktur. Kulüpler kazandıkları paraları branşlarında bulunan spora yatırım yapmak için vardır. Bu konuda göcek yelken kulübüne bir sözümüz yok sporcu yetiştirmek adına imkanlar dahilinde ellerinden geleni yapmaktadırlar. Ancak yat kulübü olup sporcu yetiştirmeyen kulüplerin bu konuyu önemle masaya yatırması gerekmektedir. Ülkemizde onlarca genç ve başarılı olabilecek yetenek vardır , bireyler kendi imkanları ile bir yere kadar başarı üretebilir ancak kulüpler hem dernek gücü ile hem de ulaştıkları kitleler itibari ile çok daha fazlasını başarabilirler. 

Yarış kayıt ücretleri konusunu federasyonumuzun çözülmesi gereken konuların içine alması gerektiği kanısındayım. Bir taban veya tavan fiyatlandırma sistemi olmalı çünkü özellikle yılda 10-20 yarışa girmek durumunda olan insanlar için akıl almaz maliyetler ortaya çıkmaktadır. Yurt dışı yarışlarında her akşam parti düzenlenmemektedir , parti kulüpler için büyük gider kalemidir. Her akşam parti yapmak ve her günün ilk 3. Kupa vermek yerine o gün yarışlarının overall kazanına kupa verilebilir. Kupa dağıtmak teşvik edicidir bunu gayet tabi kabul ediyor ve destekliyoruz ancak çok önem verdiğimiz göcek yarış haftası ve marmaris yarış haftasında ki Türk tekne sayısının azlığı üzücü olmak ile birlikte teşviğin ortak paydaya dağılmadığına kesin işarettir. Hatta ne güzel olurdu channel regatta gibi göcek ve marmaris kulüpleri birleşse ve yolda bir yarışı ortak düzenlese. Bu yarışa 100-200-300 tekne girse ve offshore yarış olarak marmaris göcek , göcek marmaris yapılsa. Ne dersiniz ? Hoş olmazmıydı ? 

Ülkemizde bulunan her kulübü , her yarışı , her çoğrafyayı seven bir katılımcı olarak bu hayallerin duyulması , fikren masaya yatırılması dileklerimle. 

Herkese sonsuz sevgilerimle. 


Atilla Gökova 

 

Yazarın Diğer Yazıları

Marmaris Yarış Haftası 30. Yıl ‘ ı

Marmaris ? te düzenlenen uluslar arası yarış haftası geçtiğimiz hafta 26 ekim - 1 kasım tarihleri arasında yapıldı

4.11.2019 13:01:55

Kabus mu? Keyif mi?

6.5.2019 15:36:11

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

MISIR UNLU MEZGİT FİLETOSU

19 Ocak 2010

Kızartmak İçin Un Yumurta Riviera zeytinyağı

Rus yelkenciler, Bodrum'da zafere ulaştı

10 Ocak 2015

Rusya'dan Muğla'nın Bodrum ilçesine kamp için gelen ve ilçede düzenlenen Bodrum Kulüplerarası Kış Trofesi Yelken Yarışlarına katılan Rus takımı, yarışmada birinci oldu.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

TCG Kocatepe Nasıl Battı

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter