Yazar Hakkında

13 Kasım 2019, 18:00

Amatör Denizci Vatandaş mı? 2

Amatör Denizcinin Devlet tarafından vatandaşlık hakkının verilmediğini,

AdbDer , Amatör Denizciler Barınak Derneğinin Anayasa’nın 5 inci maddesi hükümlerine dayanarak Barınakları, vatandaşlık hakkı olarak talep ettiğini, AMATÖR DENİZCİLİK KANUNU’nun gecikmeksizin çıkartılması gerektiğini, 7 Ekim 2019 tarihli yazımda belirtmiştim.

Yazının son pragrafı şöyle idi;

YA BU HAK AMATÖR DENİZCİ TARAFINDAN ALINACAK, YA DA BU HAK VERİLECEK. Bunun başka çaresi yok. Veya DEVLET AMATÖR DENİZCİLERİ VATANDAŞLIKTAN ÇIKARTACAK. VATANDAŞA HAKKINI VERMEK VEYA VATANDAŞLIKTAN ÇIKARTMAK. HANGİSİ KOLAY?

Devletin bir kişiyi vatandaşlıktan çıkartması hiç kolay değil. Hatta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi hükümleri yüzünden imkansız. Ayrıntıları öğrenmek isteyenler mevzuatı biraz karıştırabilirler.

Ama vatandaşlık nedir? Sadece askerlik yapmak mı, vergi ödemek mi, oy kullanmak mı? Tabii ki sadece bunlar değil. Vatandaşın sadece görevlerinden bir kısmı bunlar. Vatandaş olmak bir takım görevler yüklerken haklar da verir. Oy kullanmak bir görevken, aynı zamanda bir haktır. Vergi vermek bir görevken, seçilmek, sağlık hizmetlerinden yararlanmak, emeklilik haktır. Vatandaşın görevleri olduğu kadar hakları da vardır. Bu haklar çoğu kez otomatiğe bağlanmış şekilde verilir ve vatandaş bu haklarını kullanırken veya haklarından yararlanırken, bunların kendisine verilen haklar olduğunu farketmez bile.

Verilmeyen haklar ne olur? Demokratik ve hukuki mücadele ile istenir ve alınır.

Türkiye Cumhuriyeti, toplumun HUZURU, milli dayanışma ve ADALET anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, DEMOKRATİK, laik ve SOSYAL bir HUKUK Devletidir. (Bkz. Anayasanın değiştirilemez 2 inci maddesi)

Bu maddeyi Amatör Denizciler açısından ele alırsak, Amatör Denizci HUZURSUZDUR, bağlanma fiyatları ADALETSİZLİĞİ karşısında İNSAN HAKLARINA aykırı bir şekilde ZULÜM altındadır. MİLLİ DAYANIŞMA Amatör Denizci açısından yoktur. Amatör Denizcinin içinde bulunduğu durum SOSYAL bir HUKUK Devleti ilkesinin tanımladığı ortamdan çok uzaktır.

İlk yazımla bu yazıyı birleştirirsek, Amatör Denizcinin VATANDAŞLIK HAKLARINDAN YOKSUN olduğu sonucunu çıkartmak abartı olur mu? Hiç abartı değildir. Bu görülmek istenmeyen bir gerçektir.

Geçen yazıda Devletin Amatör Denizciyi Vatandaş olarak görmediğini vurguladık. Peki, Amatör Denizci haklarının farkında mı? Haklarını istiyor mu? Verilmeyen haklarını istiyor ve almak için çalışıyor mu? Zulüm altında ezilmekten bıktı mı? Zulüm altında ezilirken kişiliğini de kaybetmiş SİLİK bir topluluk mu oldu?

Bana göre ve benimle birlikte AdbDer ? Amatör Denizciler Barınak Derneği’ni kuran ve bu Derneğe üye olanlar için bu soruların cevabı bellidir. Bizler SİLİK değiliz ve üzerimize uygulanan ZULÜM karşısında Derneğimiz bir İSYAN sonucu kurulmuş ve sadece üyelerinin değil BÜTÜN AMATÖR DENİZCİLERİN HAKLARINI kurumsal bir kimlikle talep etmektedir.

AdbDer bu taleplerini yaparken, diğer Dernekler ile de güçbirliği yapmaya çalışmaktadır. Ancak sadece TUZLA AMATÖR DENİZCİLER DERNEĞİ ile güçbirliği yapabilmiştir. Tuzla Derneği vekaletnamesini AdbDer’e göndermiş ve güçbirliğini yazılı hale getirmiştir. Bugün Tuzla Derneği Başkanı Sayın MELİH YILDIZ, AdbDer Yönetim Kurulu’nun bütün tartışmalarına, toplantılarına katılmakta, AdbDer Yönetim Kurulu’na yapılan bütün bilgilendirmelerden haberdar olmakta, alınmış ve alınacak kararlarda fikrini beyan etmektedir. Diğer Dernekler bu vekaleti göndermemiştir. Bu açıdan bakıldığında Dernekler üyelerinin haklarını istememektedir.

Bireysel olarak da Amatör Denizcilerin durumu pek iç açıcı değildir. Çoğunluk marina ve barınak fiyatlarından sürekli şikayet etmekte, sızlanmakta, tabiri caiz ise hüngür hüngür ağlamakta, ama AdbDer’e üye olmaktan çeşitli saiklerle kaçınmaktadır. Bu saiklerin en başında, geçmişte Derneklerin ve üyelerinin başına gelen nahoş hadiseler yüzünden dernekciliğe karşı oluşan güvensizlik olduğu gibi, Derneğe ödeyeceği cüz’i giriş ödentisi ve cüz’i yıllık aidatları ödemekten kaçınmak şeklinde tanımlanabilir. Diğer bir deyişle korku ve cimrilik.

Ama başka nedenler de var. Son 30 yılda Amatör Denizcilerin önderliğini yapmış, ismini çoğunluğun bildiği duayen denizcilerin beyin yıkamaları ve kendi önderliklerinde silik bir Amatör Denizci toplumu yaratmaları, bunlardan bir kısmının Amatör Denizcileri kendi kazançları için kullanmış olmaları, bol bol hava atmaları, caka satmaları, ama Amatör Denizcilerin sorunlarını çözecek iş yapmamaları. Bu durum Amatör Denizcilerin güvenlerini de sarsmıştır.

Hatta bu duayenler ve hatta hala Dernek-Kulüp başkanlığı yapan bir kısmı, bu günlerde bile konuşurken mangalda kül bırakmazlar, güçbirliğinden, dayanışmadan, Amatör Denizcilerin sorunlarından, bu sorunların nasıl çözüleceğinden bahsetmektedirler. Toplantılar yapmakta, bu toplantılara Bakanlık temsilcilerini çağırmakta ve konuşturmaktadır. Ama iş yapmaya gelince sonuç koskoca bir sıfırdır. Bu durum Amatör Denizcilerin güvensizliğini perçinlemektedir.

Güvensizlik maalesef korkuyu, sürekli sömürülmek ise cimriliği, korku ve cimrilik pasifliği peydahlamaktadır ve Amatör Denizcilerin bireysel olarak çoğunluğu pasiftir, örgütsüzdür, darmadağınıktır.

Pasif ve darmadığınık olan bir topluluk, vatandaşlık haklarını bilmez, zulüm altında olduğunu hissetmez, hissetse bile sesini çıkartamaz, haklarını talep edemez, alamaz.

AdbDer ve Tuzla Derneği Amatör Denizcilerin haklarını birlikte ve örgütlü bir şekilde talep etmeye devam etmektedir. Artık Amatör Denizcilerin ve hala güçbirliği yapmamış olan Derneklerin akıllarını başlarına alıp silkelenmeleri, bireylerin AdbDer’e üye olması, Derneklerin güçbirliği vekaletini göndermeleri zamanı hem gelmiştir, hem geçmiştir.

Haklarımızı ancak üzerimizdeki ölü toprağını silkelediğimizde alabiliriz. Haklarımızı ancak Amatör Denizcilerin VATANDAŞ olduklarını anladıkları zaman alabiliriz. Veya daha çok bekler, daha çok ZULÜM görür, her yıl bağlama parası olarak bir otomobil parasını verir ve sömürülmeye devam ederiz. Kabahati hep Devlete yüklemeyelim. KABAHATİN BÜYÜĞÜ BİZDE.


Hilmi Atilla Özbank

Alıntı Deniz Ticaret gazetesi

 

Yazarın Diğer Yazıları

Amatör Denizcilerin Duayenleri

29.12.2019 19:42:42

Siyaset, Halk, Barınak

17.12.2019 19:45:34

20 BİN TEKNELİK BARINAK VE AdbDer

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı?ndan bir Sayın Yetkili ile görüştüm geçenlerde.

6.12.2019 14:54:04

Amatör Denizcinin Barınak Kabusu

AdbDer, AMATÖR DENİZCİLER BARINAK DERNEĞİ'nin kuruluş nedeni Amatör Denizci'nin barınma problemini çözmektir ve Derneğin tek amacı da budur.

27.11.2019 14:54:15

Milli Sorun Amatör Denizciliğin Önemi

Amatör Denizcilik, Devletimiz tarafından önemi anlaşılmamış, hiç yatırım yapılmamış, hiç düşünülmemiş bir alandır.

1.11.2019 10:46:03

Amatör Denizci Vatandaş mı?

Yazımın başlığı okuyucuya tuhaf gelebilir.

27.10.2019 13:03:47

MSI Sailing Team /AG 2019 Sezonuna Hızlı Başladı

2 trofede 2 şampiyonluk kazanan tek takım olarak 2018 sezonuna damga vuran MSI Sailing Team / AG, 2019 sezonunun ilk iki trofesini de kazanarak iddiasını sürdürdüğünü ortaya koydu.

16.5.2019 12:20:17

BAU İlkbahar Trofesi 3. Etap’ta Rüzgarın 'Sarkaç' Etkisi

Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Yelken Kulübü (BAUISC) tarafından düzenlenen BAU İlkbahar Trofesi'nde 3. Etap mücadelesi bugün Caddebostan parkurunda gerçekleşen iki şamandıra yarışı ile geride kaldı. Kuzeyli rüzgarın gücünden yana sorun yoktu ama 330 derece ile 040 derece arasındaki 'sarkaç etkisi' hem yarışan ekipler hem de Yarış Kurulu'nun kabusu oldu.

22.4.2019 16:01:36

BAU’nun 2. Etap Yarışlarında Mücadele Nefes Kesti

Helly Hansen-Sport Works Cup adıyla düzenlenen 2. Etap mücadelesinde büyük bir çekişme yaşandı. Caddebostan parkurunda fodeparlar (OCS), iddialı ekipler için ''tatsız'' olsa da tüm yarışçılar bu zorlu sınavda rakiplerini bırakmadı, gruplarda kopma yaşanmadı. Protesto bu kez rakibe değil, Yarış Kurulu tarafından yarışan ekiplerden birine çekildi, sonucu ''diskalifiye'' oldu.

11.4.2019 17:14:11

Altınbaş Üniversitesi İçin Yelken Bir Ders

Türkiye'de yelkenciliğin tabana yayılması aşamasında üniversite yelken kulüplerinin varlığı oldukça önemli. Sevindirici gelişme ise üniversite bünyesinde kurulan yelken kulüplerinin sayılarının giderek artması...

10.12.2018 23:04:23

TAYK Sonbahar Kupası-3’ün Tarihi Kaydırak Oldu

Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü'nün Moda Deniz Kulübü işbirliğinde düzenlediği Sonbahar Kupası'nın üçüncü ve son yarışının tarihi peş peşe değişikliğe uğradı.

3.12.2018 20:38:21

İzmir Güz Trofesi’ne Gelen Komşu Birinciliği Kaptı

EAYK Çeşme Marina tarafından düzenlenen İzmir Güz Trofesi'nde ikinci ayak 10-11 Kasım tarihleri arasında gerçekleşti.

20.11.2018 16:15:17

Altın Kilit Kupası’nda Rüzgar Kıvrandırdı

İYK'nın geleneksel Altın Kilit Kupası'nda gün içinde iki yarış hedeflendi. Ama kararsız rüzgar nedeniyle ilk yarış bir abandone sonrasında güçlükle tamamlandı, ikinci yarışa zaman kalmadı.

18.11.2018 00:24:43

Türk Ekipler Marmaris’te Birinciliği Kaptırmadı

118 teknelik katılımla gerçekleşen Marmaris Uluslararası Yarış Haftası (MIRW) sona erdi. Düşük rüzgara karşın hayli çekişmeli geçen mücadelelerin sonunda yarış sayısı eksik kaldığı için atma uygulanmayan sonuçlara göre IRC0'da Sütlaç, IRC1'de Goblin 3, IRC2'de Fifty Fifty-Nissan Sailing Team, IRC4'te Blue Bird II birinciliklere adlarını yazdırdı.

5.11.2018 17:57:40

Korsanlarla Yatçılar Savaşında İkinci Raund

Yat sınıfında yarışanlarla Pirat sınıfına gönül veren yelkencileri karşı karşıya getiren ve ''En Büyük Korsan''ı belirleyecek ''Siyah İnci Yat / Pirat Savaşları''nın ikincisi bu yıl 28 Ekim Pazar günü Kalamış Koyu'nda yapılacak.

25.10.2018 18:00:57

İzmir Güz Trofesi Turgut Ayker Kupası İle Başladı

EAYK-Çeşme Marina İzmir Güz Trofesi, 13-14 Ekim tarihlerinde 30 teknenin katılımıyla gerçekleşti.

19.10.2018 23:32:48

The Bodrum Cup Açılışı İstanbul Boğazı’nda Yaptı

30'uncu yılında tarihinde ilk kez güney sularından İstanbul'a çıkmaya karar veren The Bodrum Cup'ın ilk bölümüne katılan 25 tekne bugün İstanbul Boğazı'nda kortej oluşturdu. Beykoz-Paşabahçe önlerinde toplanan tekneler ağır seyirle Beşiktaş önlerine geldi ve etkinliğin ilk bölümüne sponsor olan Four Seasons Hotel'e selamlama yapıp, Setur Kalamış Marina'ya döndü.

16.10.2018 18:12:30

TP Bosphorus Cup’ın şampiyonu İstanbul Cerrahi Cheese

İstanbul'da iki gün boyunca devam eden Turkcell Platinum Bosphorus Cup heyecanı, Caddebostan'da sert havada gerçekleşen iki şamandıra yarışı ile tamamlandı ve döner trofe kupasını Levent Peynirci liderliğindeki İstanbul Cerrahi Cheese kucakladı. Sınıfında her üç yarışı birinci bitiren tek ekip olan Onur Bilgen dümenciliğindeki Logo genel sıralama ikincilik elde etti.

1.10.2018 17:41:03

İYK Bir Kez Daha ‘Pamuk Eller Cebe’ Diyecek

İmar Barışı ile kulüplerin belini büken ecrimisil konusu yeni bir sürece girdi.

26.9.2018 18:32:20

Rüzgar Sörfü Türkiye Şampiyonası Başlıyor

TYF-DTO Rüzgar Sörfü Türkiye Ligi'nin üçüncü ayağı ve Türkiye Şampiyonası, Çeşme Belediyesi ev sahipliğinde 20-23 Eylül tarihlerinde Çeşme Alaçatı'da yapılacak

20.9.2018 16:30:29

Yalıkavak Marina ve Royal Motors'dan Üyelerine Özel Fırsatlar

Yalıkavak Marina ve Royal Motors, üyelerine birbirinden faydalı indirim ve fırsatlar sunmak için iş birliği yapıyor. Ayrıca Royal Motors, Yalıkavak Marina ev sahipliğinde eylül ayı boyunca 'Rolls-Royce' ve 'Lotus' marka el yapımı özel otomobiller ile test sürüşü imkânı sunuyor.

10.9.2018 20:30:43

Sıfır Atık Sistemi Marinalar'da

2019 yılı sonunda da Türkiye'deki bütün marinalarda sıfır atık sistemi kurulacak ve Türkiye'deki bütün yatlar, tekneler de mavi kart sistemiyle takip edilecek.

4.9.2018 17:42:40

İtalyan Savaş Gemisinin İstanbul Ziyareti

İtalyan donanmasına ait "Palinuro" isimli eğitim gemisi, Sarayburnu Limanı'nda ziyarete açıldı. Gemi 11 Ağustos'a kadar ziyaret edilebilecek.

9.8.2018 15:31:24

D-Marin Turgutreis’e En İyi Çevre Bilinçlendirme Etkinlikleri Ödülü

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TURÇEV) tarafından düzenlenen Bayrak Çekme Ödülleri'nde, D Marin Turgutreis ''En İyi Çevre Bilinçlendirme Etkinlikleri Ödülü'ne'' layık görüldü.

20.7.2018 21:06:56

Pek Özel Bir Türk Kahraman

Sayfamızda olmazsa olmazdı bu kahramanımız. '' Sinan Everest '' kaptanımızı duymuş muydunuz? Ya teknesi '' Kader'i ? '' Çok kaynak yok hakkında ortamlarda. O nedenle duymamış olabilirsiniz. 1951'de, İstanbul'dan 7.5 metrelik teknesi ile Filipinlere gitmek için yola çıkan bir Türk denizcinin öyküsüdür söz konusu olan.

17.6.2018 14:53:24

TYF Pirat Ligi 2018 Yarışları Bayramoğlu'nda Başladı

Toplam 7 ayakta 30 yarış olarak planlanan TYF Pirat Ligi 1. Ayak yarışları 26-27 Mayıs tarihlerinde Bayramoğlu Yelken Kulübü ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

1.6.2018 12:36:32

'D-Marin' MYBA Charter Show’da Yer Aldı

D-Marin, 23 - 26 Nisan 2018 tarihleri arasında 30'uncu yılını kutlayan ve Barselona One Ocean Port Vell'de gerçekleşen MYBA Charter Show'a katıldı.

11.5.2018 17:57:55

D- Marin, Yelken Yarışlarının “Formula 1” ine Ev Sahipliği Yapacak

Doğu Akdeniz Çanağı'nın en büyük marina zincirlerinden D-Marin, Hırvatistan'da yer alan D-Marin Mandalina ve D-Marin Dalmacija marinalarında dünyanın en prestijli yat yarışlarından biri olan TP52 Super Series yarışlarına ev sahipliği yapacak.

4.5.2018 19:54:32

ÇEŞME’DE TEKNELER ÇOCUKLAR İÇİN YARIŞTI

Ege Akdeniz Yat Kulübü - Çeşme Marina tarafından düzenlenen ve tüm geliri EÇEV'e bağışlanan 2018 İzmir Kış Trofesi 4. Ayak Yarışları, 21 - 22 Nisan hafta sonu Çeşme Marina'da 32 teknenin katılımı ile yapıldı.

27.4.2018 23:24:02

‘BÜYÜLEYEN ŞEHİR İSTANBUL SERGİSİ’ TRUMP ART GALLERY’DE

Türk Modern Resim Sanatı'nın son dönemdeki başarılı isimlerinden Memduh Kuzay'ın 'Büyüleyen Şehir İstanbul' isimli sergisi 21 Mayıs'a kadar Trump Art Gallery'de (TAG) sanatseverlerle buluşacak.

20.4.2018 17:59:06

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

4. Bodrum Uluslararası Optimist Regatta Yarışları sona erdi

27 Mart 2016

Bodrum International Optimist Regatta kısyasıya mücadelelerin ardından sona erdi.

Yarıştığınız teknenize uygun vücut ağırlığı

27 Ağustos 2001

Yarıştığınız teknenize uygun vücut ağırlığına sahip olmanız, yarışmanın önemli bir özrünü ortadan kaldıracaktır.

Extreme Sailing Series geliyor!

03 Eylül 2014

Dünyanın en hızlı katamaranlarının yarıştığı Extreme Sailing Series'in 6. ayağı başlıyor...

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter