Yazar Hakkında

20 Kasım 2019, 10:17

HUZUR DENİZDEN GELİR

Yaşımın ilerlemesinin etkisi ile mi yoksa gerçekten etrafımızda her türlü kirliliğin artması nedeniyle mi çok geçimsiz olmaya başladım diye düşünüyorum bazen...

 

 


Denizin içinde de olsanız, kıyıda oturup izleseniz bile insana huzur verdiği kesin. Ancak son birkaç yıldır bu huzurlu ortamı her türlü delmeye çalışan ve başarılı olan birtakım deniz severler!! (niye denizde olduklarını anlamakta olası değil) gerek kurallara uymama gerek denizi kirletme gerekse de gürültü açısından biz huzur arayan kişilerden baskın duruma geldiler. Denizden ekmeğini çıkaran tur teknesi işleten arkadaşlar; müzik niye sonuna kadar açılarak seyredilir, tura çıkınca oyun havası eşliğinde göbek atmak zorunlu mu dur? Balıkçılıkla ekmeğini kazanan arkadaşlar; buz torbalarını ve balık koyulan köpük kutuları denize bırakmak zorunlu mudur acaba? Botumuzla her çıkışta kocaman bir torba plastik ve naylon atıkları toplar hale geldik. Vurdumduymazca davrananların sayısı biz toplayanların sayısından az olmadıkça bu hoyratlıktan kaçınılması olanaksız görünüyor.

 

 

Karada da, denizde de kurallara uymamak bir alışkanlık haline geldi, yetkililerin ciddi kontroller yapıp, ceza kesmesi gerekir diye düşünenlerdenim.

 

Hemen yanı başındaki komşumuza gidince temizlikten ve huzurdan başımız dönüp, moralimiz bozuluyor, biz niye böyle olamıyoruz diye... Sanırım herkesin önce kendine saygısı var, kapısının önünü temiz tutarken önce kendi göz zevkini düşünüyor, sonra da karşısındakinin haklarını düşünüyor. Oradaki çöp bidonlarının çevresi tertemiz de niye bizde etrafında kir, pas ve koku olur? Sıfır atık diye farkındalık yaratmaya çalışırken daha çöpümüzü bile ayrıştıramıyoruz. Mavi kart olayımız bile bir kandırmaca. Karadaki atıklarımız tıkır tıkır denize verilirken, mavi kart bulundurmamanın bile acayip cezası var. Bir milyon amatör denizci belgesi verilecek. Hedefi tutturulsa ne olur tutturulmasa ne olur... Bu arada kısa mesafe telsiz belgeniz de yoksa o da bol bol dağıtılmaya başlandı. Geçenlerde dikkatimizi çekti, özellikle hafta sonları denize çıkan tekne sayısının yoğun olduğu günlerin sonunda yedeklenerek gelen tekne sayısını fazlalığı... Marinadaki sorumlu arkadaşa sorduğumuzda; ‘’İnanın çoğu kullanan motorunun yerini bile bilmiyor ki, minik bir arızada “ Alo. Bizi çekin ” demek en kolayı, bedavadan belge alıp tekne sahibi olmak işte böyle ” diyor. Alargada demir atma durumunda da bir saygı ve öncelik durumu vardı, biz öğrendiğimiz zamanlarda şimdi harrrr diye aranıza girip demirinizin üzerine atmak mübah! Teknede mangal yakmak da karada olduğu gibi nedense zorunluluk halinde. Hatta bağlama limanında bile duman dumana komşunuzun yanında sakin olmaya çalıştığınız oluyor. Alargada teknemizi bırakmanın da biraz denetlenmesi gerekir diye düşünüyorum. Yaşadığımız bölgede son üç yılda artık koyda yer kalmaz duruma gelindi. İsteyen istediği yere uyduruk bir tonoz sistemi yapıp bir diğeri duruyor diye teknesini bağlayıp bırakıp gidiyor. Sonra sert bir havada çoğu hüsrana uğruyor ama ders alan az gibi. Deniz ihmal edeni sevmez, işi ciddiye almak gerekir. Deneyimi olanların önerilerini biraz dikkate almakta fayda var tabii bir de her şeyi bilen!! birilerine denk geldiyseniz o da zor. ”Eğitim şart” sloganı tüm bu sıkıntılarımızın derdine çare, umarım her konuda eğitimin önemini anlar ve uygularız.

 

 

 Fotoğraflar: Arzu Varıcı Ersoy © Copyright

 

Yazarın Diğer Yazıları

Nezaketten Uzak Davranışlar

29.8.2019 17:20:19

Sıfır Atık Projesi

30.7.2019 11:27:33

'' Beni Unutma ''

26.6.2019 16:28:08

Sıfır Atık Projesi

29.5.2019 17:15:19

Çevreye Duyarlı Olalım!

18.4.2019 18:25:05

Foça Yelken İhtisas Kulübü'nün İkiz Yelkencileri

Foça Yelken İhtisas Kulübü(FYİK) olarak böyle bir ikize sahip olduğumuz için şanslıyız. Foça'da doğup büyümenin ayrıcalığını yaşayan Emrah ve Emre Taşlı kardeşler kulübümüzle tanıştıklarında sanırım hayatlarına böylesi bir yön vereceğinin farkında değillerdi. Onlara yelkene nasıl başladıkları, katıldıkları yarışlar, eğitimler ve ikiz olmalarının avantajlarını sordum. Kendi ifadeleri ile onları tanıyalım.

18.12.2018 15:03:27

Denizdeki Şanssızlıklar

Aslında hiçbirimizin başına gelmemesini dileyerek geçen gün tanık olduğumuz üzücü bir olayı paylaşmak istiyorum.

5.9.2018 15:27:14

Çocuklar İçin Yelkenciliğin Önemi

Çocuklarımızın mutlu, özgüvenli, sorumluluk sahibi, doğayı ve insanı severek büyümeleri için en kolay yol ilk fırsatta okumayı öğrenir öğrenmez bir yelken kulübünün yolunu tutmak... İster optimist ile tanışsın, ister kürek, ister yüzme, ister sörf ne derseniz deyin sadece uzun yaz tatili günlerini deniz ile iç içe geçirerek bu hayatı öğrenmeleri...

1.8.2018 21:21:09

Huzurumuzu Bozan Kapitalizm

Kapitalizm deyince para ve paranın esiri olmak aklımıza geliyor genelde... Parasız da hiçbir şey olmuyor tabiki bunu da kabul etmemek olanaksız.

25.6.2018 21:07:06

Geçmişte Yazılıp Çizilenler

Yıl sonu okulumuzun kütüphanesinde oluşturacağımız denizcilik köşesi için tüm denizcilik ile ilgili dergilerimi vermeyi düşünerek neredeyse on gün boyunca dergilerimi ayıkladım.

9.3.2018 18:10:22

Çocuklarımız Deniz ile iç içe büyüsün...

Niçin çocukları denizle küçük yaşlarda karşılaştırmamız gerekir?

15.1.2018 10:24:33

Denizden Gelen Nimet

Kasım ayı başında Foça Balıkçı Barınağı'nda teknemizin direğini indiriyoruz. Sabah saatlerinde pek balıkçı tekneleri yoklar yerlerinde. Barınakta birçok bağlı özel tekne olmasına karşın bir boşluk göze çarpıyor balıkçıların yokluğunda...

8.12.2017 23:41:24

Biten bir mevsimin ardından...

Çocukluk yıllarımızı düşününce şimdi günlerin çok ama çok hızlı geçtiğini her geçen gün daha çok hissediyorum. Bir de bunun yanında eski yaşadığımız mevsimleri de özler olduk.

16.11.2017 00:38:26

Deniz Sevgisi

Denizi sevmek öylesine karşılıksız bir sevgi ki her türlü eziyete, doğanın hep üstünlüğüne karşın özgürlük ve yaşanılan mutluluklar adına bir bağımlılık gibi...

14.10.2017 21:32:28

Niye Denizci Bir Toplum Değiliz?

İzmir ve çevresinde yaşayan biri olarak körfeze yeni bir gemi geldi diye mutlu oluyoruz biz İzmirliler...

18.9.2017 11:55:55

Ekmeğini Denizden Çıkaran Üç Kuşak...

Bodrumlu balıkçı bir ailenin yolu Foça'ya düşer yıllar öncesinden. Kardeşlerin çocukları da el ele verip baba mesleğine devam ederler, her birinin ayrı ayrı meslekleri olmasına karşın.

21.8.2017 11:49:51 1

Denizin Zenginliği

Çoğumuzun görünce ürktüğü ya da acemilerin ilk denize girdiklerinde acı bir deneyimle dikenlerini çıkartmaya uğraştıkları anda tanıştıkları deniz kestanesi Echinoidea familyasına bağlı dikenli deniz yaratıkları olarak bilinirler.

25.7.2017 03:12:12

Yeni Nesil HECS Dalış Elbiseleri

Patentli Yeni Nesil HECS Aquatic Dalış Elbiseleri artık Türkiye’de de kullanılabilmekte...

18.6.2017 18:29:14

Çeşme'deki Deniz Kazasının Getirdikleri

Aralık ayında olan kazayı haberlerde duyar duymaz çocukluğumuzun geçtiği kıyıları görmek için gittiğimde görünen manzara içler acısı idi.

24.5.2017 12:16:44 1

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter