Yazar Hakkında

27 Kasım 2019, 14:54

Amatör Denizcinin Barınak Kabusu

AdbDer, AMATÖR DENİZCİLER BARINAK DERNEĞİ'nin kuruluş nedeni Amatör Denizci'nin barınma problemini çözmektir ve Derneğin tek amacı da budur.

 Ancak, teknesi olmayanın barınak sorununun bir kabus olduğunu anlaması pek mümkün görünmüyor. Çünkü teknesi olan herkesi zengin olarak algılamak gibi toplumsal bir problem var. Halbuki teknesi olan herkes zengin değil. Hatta teknesinden başka barınacak yeri olmayan, evi olmayan, 365 gün teknesinde yaşayan, tek geliri emekli maaşı olan yaşlı denizcilerimiz var. Teknesi küçük bir kayık olan ve hiç geliri olmayan, denize aşık öğrencilerimiz var.

Teknesi olmayan, ama denize aşık olması nedeniyle Derneğimizin Yönetim Kurulu Üyesi olan Sayın Tamer Alpgiray, teknesi olan Amatör Denizcilere örnek olması gereken bir şahsiyet. Tekneleri olmasına ve Barınak kabusunu iliklerine kadar yaşamalarına rağmen, her fırsatta güçbirliği yapmaktan söz eden Amatör Denizcilerin duayeni niteliğindeki ve çoğunluğun tanıdığı ünlü isimler ile güçbirliği çalıştayları düzenleyen Kulüp Başkanları’nın hala Derneğimize üye olmamaları ve hatta talep etmemize rağmen güçbirliği vekaletnamesini Derneğimize göndermemeleri şeklinde tezahür eden kayıtsızlıkları, Sayın Tamer Alpgiray’ın tutumu ile karşılaştırılabilir mi? Hangisi daha kıymetli? Teknesi olmasına rağmen sergilenen pasiflik ve kayıtsızlık mı, yoksa teknesi olmadığı halde Derneğe üye olup fikirleriyle katkıda bulunmak, emeğiyle gayret göstermek mi? Hangisi kıymetli?

Sayın Tamer Alpgiray bir vakitte şunu dedi; “Her şöför ehliyeti alan, otomobil almaz. Her otomobil alanın ise garaja ihtiyacı yoktur. Ama her ADB alan tekne almak için uğraşır, teknesini alabilen herkesin bir Barınağa ihtiyacı vardır.” Hakikaten doğru. ADB (Amatör Denizci Belgesi) almak yetmiyor, ADB’yi tamamlayan teknedir. Ama teknenin hırsızlara (Malum göçmen meselemiz var) ve fırtınalara karşı barınağa ihtiyacı var.

BARINAKSIZ DENİZCİLİK İMKANSIZDIR.

Derneği kurduğumuzda, barınak sorununun sadece Amatör Denizcilerin olduğunu zannediyorduk. Ama profesyonel denizcilerin ve balıkçıların da barınak sorunu olduğunu kısa sürede anladık. Derneği kurarken bir öngörü mü, his mi desek bilmiyorum ama Derneğe üye olma koşullarını Amatör Denizcilerle sınırlamadık ve profesyonel denizciler ile balıkçılarında üye olmaları için açık kapı bıraktık. Nitekim bugün itibariyle barınaksızlık bütün denizcilerin sorunu olmuş vaziyette.

Barınak sorunu artık bir sorun değil. BİR KABUS. Marinalar pahalı değil. Uyguladıkları fiyatlar AKILLARA ZARAR nitelikte. Bırakın emekli ve öğrenciyi, memuru, işçiyi, maddi durumu iyi olanların bile ödemekte zorlandıkları paralar bunlar. Balıkçı barınakları kooperatifler tarafından idare ediliyor ve onlarda marinalaşmış vaziyette. Halbuki balıkçı kooperatiflerinin temel amacı ve işlevi marina işletmek değil, balıkçılık faaliyetleridir. Bütün bu fiyatlara rağmen, özellikle Marmara ve Ege’de hiç yer yok. Bu durumdan marinalar ve balıkçı kooperatifleri de çok şikayetçi. İçinde bulundukları durum hiçde hoş değil. Yani şikayetçi olan sadece denizciler değil.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Mehmet Cahit TURHAN, 2 ekim 2018 tarihinde 1 milyon Amatör Denizci hedefini açıkladı. Daha sonra da Amatör Denizcilerin Barınak sorunu için çalışma başlattıklarını ve 20.000 teknelik yer tahsis edeceklerini açıkladı. Bakanlık bu şekilde bir taahhütte bulundu. Tabii ki bir Bakanın tarihte ilk kez Amatör Denizci’den söz etmesi müthiş bir gelişme. Ancak, konu hakkında Bakanlıkta yapılan çalışmalar, bütçe kısıtlamaları nedeniyle askıda. Halbuki AdbDer ? Amatör Denizciler Barınak Derneği, barınakları devletten bir kuruş bile talep etmeden yapmaya aday. Derneğin tek istediği Bakanlığın deniz alanlarını tahsis etmesi. Ama Bakanlığın böyle bir yetkisi yok. Bakanlığın yetkili olabilmesi için AMATÖR DENİZCİLİK KANUNU hazırlandı. Temel olarak Barınak sorunu için hazırlanan kanun, diğer hükümleriyle sürdürülebilir bir sistemi ve Amatör Denizciliği düzenliyor. Bu konuya izleyen yazılarda değineceğim.

Kısaca özetlemek gerekirse, BARINAK KABUSU’na son verebilecek tek kurum AdbDer gibi görünüyor. Eğer minik çocukların herşeyi babalarından beklemesi gibi “Devlet Babadan” kabusa son vermesi bekleniyorsa, daha çok beklenir. Bu sorun denizcilerin kabusu ve denizciler tarafından çözümlenmesi gereken bir problem. Tek eksik, denizcilere deniz sahalarını bila bedel tahsis edecek bir makamın devlette olmaması. İşte AMATÖR DENİZCİLİK KANUNU bunun için gerekli. Bu kanundan başka işe yarar bir mevzuat çalışması da henüz duymadık.

                                                                                                                                         

                                                                                                                                                  Hilmi Atilla ÖZBANK

                                                                                                                                                 Amatör Denizci - Yazar


Alıntı Deniz Ticaret Gazetesi

 

Yazarın Diğer Yazıları

AdbDer Ne İstiyor?

23.1.2020 23:27:20

Amatör Denizcilerin Duayenleri

29.12.2019 19:42:42

Siyaset, Halk, Barınak

17.12.2019 19:45:34

20 BİN TEKNELİK BARINAK VE AdbDer

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı?ndan bir Sayın Yetkili ile görüştüm geçenlerde.

6.12.2019 14:54:04

Amatör Denizci Vatandaş mı? 2

Amatör Denizcinin Devlet tarafından vatandaşlık hakkının verilmediğini,

13.11.2019 18:00:02

Milli Sorun Amatör Denizciliğin Önemi

Amatör Denizcilik, Devletimiz tarafından önemi anlaşılmamış, hiç yatırım yapılmamış, hiç düşünülmemiş bir alandır.

1.11.2019 10:46:03

Amatör Denizci Vatandaş mı?

Yazımın başlığı okuyucuya tuhaf gelebilir.

27.10.2019 13:03:47

MSI Sailing Team /AG 2019 Sezonuna Hızlı Başladı

2 trofede 2 şampiyonluk kazanan tek takım olarak 2018 sezonuna damga vuran MSI Sailing Team / AG, 2019 sezonunun ilk iki trofesini de kazanarak iddiasını sürdürdüğünü ortaya koydu.

16.5.2019 12:20:17

BAU İlkbahar Trofesi 3. Etap’ta Rüzgarın 'Sarkaç' Etkisi

Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Yelken Kulübü (BAUISC) tarafından düzenlenen BAU İlkbahar Trofesi'nde 3. Etap mücadelesi bugün Caddebostan parkurunda gerçekleşen iki şamandıra yarışı ile geride kaldı. Kuzeyli rüzgarın gücünden yana sorun yoktu ama 330 derece ile 040 derece arasındaki 'sarkaç etkisi' hem yarışan ekipler hem de Yarış Kurulu'nun kabusu oldu.

22.4.2019 16:01:36

BAU’nun 2. Etap Yarışlarında Mücadele Nefes Kesti

Helly Hansen-Sport Works Cup adıyla düzenlenen 2. Etap mücadelesinde büyük bir çekişme yaşandı. Caddebostan parkurunda fodeparlar (OCS), iddialı ekipler için ''tatsız'' olsa da tüm yarışçılar bu zorlu sınavda rakiplerini bırakmadı, gruplarda kopma yaşanmadı. Protesto bu kez rakibe değil, Yarış Kurulu tarafından yarışan ekiplerden birine çekildi, sonucu ''diskalifiye'' oldu.

11.4.2019 17:14:11

Altınbaş Üniversitesi İçin Yelken Bir Ders

Türkiye'de yelkenciliğin tabana yayılması aşamasında üniversite yelken kulüplerinin varlığı oldukça önemli. Sevindirici gelişme ise üniversite bünyesinde kurulan yelken kulüplerinin sayılarının giderek artması...

10.12.2018 23:04:23

TAYK Sonbahar Kupası-3’ün Tarihi Kaydırak Oldu

Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü'nün Moda Deniz Kulübü işbirliğinde düzenlediği Sonbahar Kupası'nın üçüncü ve son yarışının tarihi peş peşe değişikliğe uğradı.

3.12.2018 20:38:21

İzmir Güz Trofesi’ne Gelen Komşu Birinciliği Kaptı

EAYK Çeşme Marina tarafından düzenlenen İzmir Güz Trofesi'nde ikinci ayak 10-11 Kasım tarihleri arasında gerçekleşti.

20.11.2018 16:15:17

Altın Kilit Kupası’nda Rüzgar Kıvrandırdı

İYK'nın geleneksel Altın Kilit Kupası'nda gün içinde iki yarış hedeflendi. Ama kararsız rüzgar nedeniyle ilk yarış bir abandone sonrasında güçlükle tamamlandı, ikinci yarışa zaman kalmadı.

18.11.2018 00:24:43

Türk Ekipler Marmaris’te Birinciliği Kaptırmadı

118 teknelik katılımla gerçekleşen Marmaris Uluslararası Yarış Haftası (MIRW) sona erdi. Düşük rüzgara karşın hayli çekişmeli geçen mücadelelerin sonunda yarış sayısı eksik kaldığı için atma uygulanmayan sonuçlara göre IRC0'da Sütlaç, IRC1'de Goblin 3, IRC2'de Fifty Fifty-Nissan Sailing Team, IRC4'te Blue Bird II birinciliklere adlarını yazdırdı.

5.11.2018 17:57:40

Korsanlarla Yatçılar Savaşında İkinci Raund

Yat sınıfında yarışanlarla Pirat sınıfına gönül veren yelkencileri karşı karşıya getiren ve ''En Büyük Korsan''ı belirleyecek ''Siyah İnci Yat / Pirat Savaşları''nın ikincisi bu yıl 28 Ekim Pazar günü Kalamış Koyu'nda yapılacak.

25.10.2018 18:00:57

İzmir Güz Trofesi Turgut Ayker Kupası İle Başladı

EAYK-Çeşme Marina İzmir Güz Trofesi, 13-14 Ekim tarihlerinde 30 teknenin katılımıyla gerçekleşti.

19.10.2018 23:32:48

The Bodrum Cup Açılışı İstanbul Boğazı’nda Yaptı

30'uncu yılında tarihinde ilk kez güney sularından İstanbul'a çıkmaya karar veren The Bodrum Cup'ın ilk bölümüne katılan 25 tekne bugün İstanbul Boğazı'nda kortej oluşturdu. Beykoz-Paşabahçe önlerinde toplanan tekneler ağır seyirle Beşiktaş önlerine geldi ve etkinliğin ilk bölümüne sponsor olan Four Seasons Hotel'e selamlama yapıp, Setur Kalamış Marina'ya döndü.

16.10.2018 18:12:30

TP Bosphorus Cup’ın şampiyonu İstanbul Cerrahi Cheese

İstanbul'da iki gün boyunca devam eden Turkcell Platinum Bosphorus Cup heyecanı, Caddebostan'da sert havada gerçekleşen iki şamandıra yarışı ile tamamlandı ve döner trofe kupasını Levent Peynirci liderliğindeki İstanbul Cerrahi Cheese kucakladı. Sınıfında her üç yarışı birinci bitiren tek ekip olan Onur Bilgen dümenciliğindeki Logo genel sıralama ikincilik elde etti.

1.10.2018 17:41:03

İYK Bir Kez Daha ‘Pamuk Eller Cebe’ Diyecek

İmar Barışı ile kulüplerin belini büken ecrimisil konusu yeni bir sürece girdi.

26.9.2018 18:32:20

Rüzgar Sörfü Türkiye Şampiyonası Başlıyor

TYF-DTO Rüzgar Sörfü Türkiye Ligi'nin üçüncü ayağı ve Türkiye Şampiyonası, Çeşme Belediyesi ev sahipliğinde 20-23 Eylül tarihlerinde Çeşme Alaçatı'da yapılacak

20.9.2018 16:30:29

Yalıkavak Marina ve Royal Motors'dan Üyelerine Özel Fırsatlar

Yalıkavak Marina ve Royal Motors, üyelerine birbirinden faydalı indirim ve fırsatlar sunmak için iş birliği yapıyor. Ayrıca Royal Motors, Yalıkavak Marina ev sahipliğinde eylül ayı boyunca 'Rolls-Royce' ve 'Lotus' marka el yapımı özel otomobiller ile test sürüşü imkânı sunuyor.

10.9.2018 20:30:43

Sıfır Atık Sistemi Marinalar'da

2019 yılı sonunda da Türkiye'deki bütün marinalarda sıfır atık sistemi kurulacak ve Türkiye'deki bütün yatlar, tekneler de mavi kart sistemiyle takip edilecek.

4.9.2018 17:42:40

İtalyan Savaş Gemisinin İstanbul Ziyareti

İtalyan donanmasına ait "Palinuro" isimli eğitim gemisi, Sarayburnu Limanı'nda ziyarete açıldı. Gemi 11 Ağustos'a kadar ziyaret edilebilecek.

9.8.2018 15:31:24

D-Marin Turgutreis’e En İyi Çevre Bilinçlendirme Etkinlikleri Ödülü

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TURÇEV) tarafından düzenlenen Bayrak Çekme Ödülleri'nde, D Marin Turgutreis ''En İyi Çevre Bilinçlendirme Etkinlikleri Ödülü'ne'' layık görüldü.

20.7.2018 21:06:56

Pek Özel Bir Türk Kahraman

Sayfamızda olmazsa olmazdı bu kahramanımız. '' Sinan Everest '' kaptanımızı duymuş muydunuz? Ya teknesi '' Kader'i ? '' Çok kaynak yok hakkında ortamlarda. O nedenle duymamış olabilirsiniz. 1951'de, İstanbul'dan 7.5 metrelik teknesi ile Filipinlere gitmek için yola çıkan bir Türk denizcinin öyküsüdür söz konusu olan.

17.6.2018 14:53:24

TYF Pirat Ligi 2018 Yarışları Bayramoğlu'nda Başladı

Toplam 7 ayakta 30 yarış olarak planlanan TYF Pirat Ligi 1. Ayak yarışları 26-27 Mayıs tarihlerinde Bayramoğlu Yelken Kulübü ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

1.6.2018 12:36:32

'D-Marin' MYBA Charter Show’da Yer Aldı

D-Marin, 23 - 26 Nisan 2018 tarihleri arasında 30'uncu yılını kutlayan ve Barselona One Ocean Port Vell'de gerçekleşen MYBA Charter Show'a katıldı.

11.5.2018 17:57:55

D- Marin, Yelken Yarışlarının “Formula 1” ine Ev Sahipliği Yapacak

Doğu Akdeniz Çanağı'nın en büyük marina zincirlerinden D-Marin, Hırvatistan'da yer alan D-Marin Mandalina ve D-Marin Dalmacija marinalarında dünyanın en prestijli yat yarışlarından biri olan TP52 Super Series yarışlarına ev sahipliği yapacak.

4.5.2018 19:54:32

ÇEŞME’DE TEKNELER ÇOCUKLAR İÇİN YARIŞTI

Ege Akdeniz Yat Kulübü - Çeşme Marina tarafından düzenlenen ve tüm geliri EÇEV'e bağışlanan 2018 İzmir Kış Trofesi 4. Ayak Yarışları, 21 - 22 Nisan hafta sonu Çeşme Marina'da 32 teknenin katılımı ile yapıldı.

27.4.2018 23:24:02

‘BÜYÜLEYEN ŞEHİR İSTANBUL SERGİSİ’ TRUMP ART GALLERY’DE

Türk Modern Resim Sanatı'nın son dönemdeki başarılı isimlerinden Memduh Kuzay'ın 'Büyüleyen Şehir İstanbul' isimli sergisi 21 Mayıs'a kadar Trump Art Gallery'de (TAG) sanatseverlerle buluşacak.

20.4.2018 17:59:06

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter