Yazar Hakkında

06 Aralık 2019, 14:54

20 BİN TEKNELİK BARINAK VE AdbDer

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı?ndan bir Sayın Yetkili ile görüştüm geçenlerde.


Kendisinden ismini yayınlama müsaadesi almadığımdan burada yazmadım. Ancak proje hakkında yazabileceğimi söyledi. Zaten Sayın Bakan’da telaffuz etti. Dolayısıyla benim yazmamda da bir sakınca yok.

Önümüzdeki günlerde Ankara’ya gideceğiz. Bu gidişimizde, eğer müsait olursa Tuzla Amatör Denizciler Derneği Sayın Başkanı Melih Yıldız’da gelecek. Böylece ilk kez Tuzla Derneği’ni vekaleten temsil etmeyeceğiz. Tuzla Derneği Ankara’da asaleten temsil edilecek. İnşaallah Bakanlığın projesini orada öğreneceğiz ve Derneğimizin düşüncelerini de aktaracağız.

Bakanlığın projesi şu: Gürcistan sınırından İskenderun sınırına kadar barınakları taramışlar ve Amatör Denizcilerin 24 metreye kadar teknelerinin aylık 50 TL ve 100 TL gibi rakamlarla bağlanabileceği, 20.000 tekneye hizmet verebilecek barınaklar yapmak. Barınakların idaresi ise doğrudan Bakanlık’ta olacak. Proje yaklaşık 2 yılda realize edilecek.

Bu proje Amatör Denizciler için bir MÜJDE niteliğinde. Ancak bir problem var. Para yok. Projenin realize olabilmesi için gerekli para miktarını öğrendim ama miktarı konusunda bilgi vermeye kendimi mezun hissetmiyorum. Ancak, T.C. için büyük bir rakkam olmadığını yazmakla yetineceğim. Bizim için ise çok büyük bir rakam.

Tabii olarak, devrim niteliğinde yepyeni bir sistemin kurulmasını talep eden ve bu sistemi kurmak için AMATÖR DENİZCİLİK KANUNU taslağını hazırlayan, gelecekte bizlerin yaşadıklarını çocuklarımızın ve torunlarımızın yaşamamasını amaçlayan AdbDer’in konu hakkında ön kanaatleri var. Bilgi daha çok taze olduğu için, Yönetim Kurulu toplantıya davet edilmedi ve kesin değerlendirme yapılmadı. Ben burada bazı Yönetim Kurulu üyeleri ile yaptığım istişareler sonucu oluşmuş ve tamamen bana ait ön kanaatlerimi yazacağım.

1-Projeyi tam olarak destekleyeceğimiz kesin. Amatör Denizcinin diğer sorunlarının toplamından daha büyük olan BARINAK KABUSU’nu kim sona erdirecekse, o bizim için makbuldür. İster Bakanlık yapsın, ister başka bir Dernek, ister AdbDer. Yeter ki bu sorun acilen kısmen veya tamamen çözülsün. Kısmen çözülürse, tamamına erdirmek için uğraşacağımız kesin.

2-AdbDer’in bu konuda ki tereddütleri, vereceği destekten daha fazla gibi. Bu tereddütler geçmişte yaşadıklarımızdan ve halen yaşadıklarımızdan kaynaklanıyor.

Aylık 50 TL veya 100 TL rakamlarla bağlanacak teknelerimiz. Bundan emin değiliz. Bu rakamlar ile bir barınak idare edilebilir mi?

Bugün aylık 50 TL veya 100 TL, gelecekte karşımıza sonuna bir adet 0 rakkamı ilave edilerek gelemeyeceğinin garantisi var mı? Şimdiki siyasi otorite ve bürokrat bu şekilde planlıyor ve sözlerine inanıyoruz. Gelecekte başka bir parti iktidara geldiğinde veya başka bürokratlar göreve başladığında, bizleri geçmişte ve bugün olduğu gibi gelir kapısı gibi görürse, “dün dündür, bugün bugündür, o sözler geçmişte kaldı” derlerse ne olacak? Yine bugüne döneriz. Hakettiğimiz hayat yine kabusa dönmez mi?

Bakanlıkta bu barınakları idare edecek personel var mı? Bugün için var kabul edelim. Gelecekte biri çıkıp, bu personel maliyeti fazla diyerek barınakları bir şirkete, bir balıkçı kooperatifine veya Belediyeye veya bir kişiye, ek gelir sağlamak düşüncesini de geliştirerek kiralarsa ne olacak? Fiyatlar yine füze olmayacak mı?

Ayrıca, Devlet niye bizim için para harcayacak ki? AdbDer bütün barınakları Amatör Denizcilerin paraları ile Devlete yük olmadan yapmaya hazır. AdbDer’in tek şartı var. AMATÖR DENİCİLİK KANUNU taslağı yasalaşsın ki, gelecekte Amatör Denizcilere ait barınaklar keyfi olarak ve gelir sağlamak için Amatör Denizcilerin elinden alınamasın.

Daha da ötesinde Bakanlığın projesi ile AdbDer’in projesi eşzamanlı gerçekleştirilemez mi? Bizce yapılır. Mevzuat dışında ne engel var ki?

Sadece üyelerinin değil, bütün Amatör Denizcilerin haklarını savunun AdbDer, sütten ağzı yanmış, yoğurdu üfleyerek yiyenlerin Derneği. Tabii olarak bu projeyi destekleyeceğiz. Ancak, AdbDer’in de Amatör Denizcilerin kendilerine ait olacak kendi barınaklarını kurmasını da istiyoruz. 2 proje paralel olarak yürütülebilir. Bunda biz bir sakınca görmüyoruz. Bakanlığın da sakınca görmeyeceğini umuyoruz.

Doğrusu bu ya, projeyi duyduğumuzda BAYRAM yapmamız gerekirdi. Ama yapamıyoruz. Devlete bu konuda inancımız geçmiş tecrübelerimizden kaynaklandığı üzere zayıf. Yukarıda yazdığımız tereddütlerimiz bizi firenliyor. Hala 30 Ekim 2014 de kurulmuş Derneğimizin kuruluş gününü coşkuyla kutlayamıyoruz. Çünkü hala zulüm altındayız. Çünkü Amatör Denizciler hala dağınık ve örgütsüz. Hala kendimize ait barınaklarımız yok.

Yine de ben buradan kutlamamı yapayım. Bu yazım yayınlandığında 29 ekim tarihine geleceğiz. CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN. Cumhuriyet sayesinde bizler varız ve Cumhuriyet sayesinde bugün barınak hakkımızı talep edebiliyoruz. Cumhuriyetin kıymetini bilelim.

Ayrıca AdbDer’in kuruluşunun beşinci yılı bütün Amatör Denizcilere kutlu olsun. Bu güne kadar Derneğimize emeği ve parası ile destek olan Kurucu Üyelerimiz ve üyelerimiz önünde ceketimin düğmelerini ilikler ve saygı ile eğilerek selamlarım. Onlar bir hayale yelken açan ve hayalin gerçekleşmesinin zor değil, neredeyse imkansız olduğunu bile bile para ve emek koydular bu işe. İş imkansız derecede zor olunca zaman alıyor tabii. En azından Devlet bizi artık hatırladı.

Devletin Amatör Denizciler için birşeyler yapmak istemesi hiç eksilmeyen umudumuza umut katıyor, azmimize destek oluyor. Hayırlısı diyelim.

 Hilmi Atilla ÖZBANK

Deniz Ticaret gazetesinden alınmıştır.

 

 

Yazarın Diğer Yazıları

AdbDer Ne İstiyor?

23.1.2020 23:27:20

Amatör Denizcilerin Duayenleri

29.12.2019 19:42:42

Siyaset, Halk, Barınak

17.12.2019 19:45:34

Amatör Denizcinin Barınak Kabusu

AdbDer, AMATÖR DENİZCİLER BARINAK DERNEĞİ'nin kuruluş nedeni Amatör Denizci'nin barınma problemini çözmektir ve Derneğin tek amacı da budur.

27.11.2019 14:54:15

Amatör Denizci Vatandaş mı? 2

Amatör Denizcinin Devlet tarafından vatandaşlık hakkının verilmediğini,

13.11.2019 18:00:02

Milli Sorun Amatör Denizciliğin Önemi

Amatör Denizcilik, Devletimiz tarafından önemi anlaşılmamış, hiç yatırım yapılmamış, hiç düşünülmemiş bir alandır.

1.11.2019 10:46:03

Amatör Denizci Vatandaş mı?

Yazımın başlığı okuyucuya tuhaf gelebilir.

27.10.2019 13:03:47

MSI Sailing Team /AG 2019 Sezonuna Hızlı Başladı

2 trofede 2 şampiyonluk kazanan tek takım olarak 2018 sezonuna damga vuran MSI Sailing Team / AG, 2019 sezonunun ilk iki trofesini de kazanarak iddiasını sürdürdüğünü ortaya koydu.

16.5.2019 12:20:17

BAU İlkbahar Trofesi 3. Etap’ta Rüzgarın 'Sarkaç' Etkisi

Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Yelken Kulübü (BAUISC) tarafından düzenlenen BAU İlkbahar Trofesi'nde 3. Etap mücadelesi bugün Caddebostan parkurunda gerçekleşen iki şamandıra yarışı ile geride kaldı. Kuzeyli rüzgarın gücünden yana sorun yoktu ama 330 derece ile 040 derece arasındaki 'sarkaç etkisi' hem yarışan ekipler hem de Yarış Kurulu'nun kabusu oldu.

22.4.2019 16:01:36

BAU’nun 2. Etap Yarışlarında Mücadele Nefes Kesti

Helly Hansen-Sport Works Cup adıyla düzenlenen 2. Etap mücadelesinde büyük bir çekişme yaşandı. Caddebostan parkurunda fodeparlar (OCS), iddialı ekipler için ''tatsız'' olsa da tüm yarışçılar bu zorlu sınavda rakiplerini bırakmadı, gruplarda kopma yaşanmadı. Protesto bu kez rakibe değil, Yarış Kurulu tarafından yarışan ekiplerden birine çekildi, sonucu ''diskalifiye'' oldu.

11.4.2019 17:14:11

Altınbaş Üniversitesi İçin Yelken Bir Ders

Türkiye'de yelkenciliğin tabana yayılması aşamasında üniversite yelken kulüplerinin varlığı oldukça önemli. Sevindirici gelişme ise üniversite bünyesinde kurulan yelken kulüplerinin sayılarının giderek artması...

10.12.2018 23:04:23

TAYK Sonbahar Kupası-3’ün Tarihi Kaydırak Oldu

Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü'nün Moda Deniz Kulübü işbirliğinde düzenlediği Sonbahar Kupası'nın üçüncü ve son yarışının tarihi peş peşe değişikliğe uğradı.

3.12.2018 20:38:21

İzmir Güz Trofesi’ne Gelen Komşu Birinciliği Kaptı

EAYK Çeşme Marina tarafından düzenlenen İzmir Güz Trofesi'nde ikinci ayak 10-11 Kasım tarihleri arasında gerçekleşti.

20.11.2018 16:15:17

Altın Kilit Kupası’nda Rüzgar Kıvrandırdı

İYK'nın geleneksel Altın Kilit Kupası'nda gün içinde iki yarış hedeflendi. Ama kararsız rüzgar nedeniyle ilk yarış bir abandone sonrasında güçlükle tamamlandı, ikinci yarışa zaman kalmadı.

18.11.2018 00:24:43

Türk Ekipler Marmaris’te Birinciliği Kaptırmadı

118 teknelik katılımla gerçekleşen Marmaris Uluslararası Yarış Haftası (MIRW) sona erdi. Düşük rüzgara karşın hayli çekişmeli geçen mücadelelerin sonunda yarış sayısı eksik kaldığı için atma uygulanmayan sonuçlara göre IRC0'da Sütlaç, IRC1'de Goblin 3, IRC2'de Fifty Fifty-Nissan Sailing Team, IRC4'te Blue Bird II birinciliklere adlarını yazdırdı.

5.11.2018 17:57:40

Korsanlarla Yatçılar Savaşında İkinci Raund

Yat sınıfında yarışanlarla Pirat sınıfına gönül veren yelkencileri karşı karşıya getiren ve ''En Büyük Korsan''ı belirleyecek ''Siyah İnci Yat / Pirat Savaşları''nın ikincisi bu yıl 28 Ekim Pazar günü Kalamış Koyu'nda yapılacak.

25.10.2018 18:00:57

İzmir Güz Trofesi Turgut Ayker Kupası İle Başladı

EAYK-Çeşme Marina İzmir Güz Trofesi, 13-14 Ekim tarihlerinde 30 teknenin katılımıyla gerçekleşti.

19.10.2018 23:32:48

The Bodrum Cup Açılışı İstanbul Boğazı’nda Yaptı

30'uncu yılında tarihinde ilk kez güney sularından İstanbul'a çıkmaya karar veren The Bodrum Cup'ın ilk bölümüne katılan 25 tekne bugün İstanbul Boğazı'nda kortej oluşturdu. Beykoz-Paşabahçe önlerinde toplanan tekneler ağır seyirle Beşiktaş önlerine geldi ve etkinliğin ilk bölümüne sponsor olan Four Seasons Hotel'e selamlama yapıp, Setur Kalamış Marina'ya döndü.

16.10.2018 18:12:30

TP Bosphorus Cup’ın şampiyonu İstanbul Cerrahi Cheese

İstanbul'da iki gün boyunca devam eden Turkcell Platinum Bosphorus Cup heyecanı, Caddebostan'da sert havada gerçekleşen iki şamandıra yarışı ile tamamlandı ve döner trofe kupasını Levent Peynirci liderliğindeki İstanbul Cerrahi Cheese kucakladı. Sınıfında her üç yarışı birinci bitiren tek ekip olan Onur Bilgen dümenciliğindeki Logo genel sıralama ikincilik elde etti.

1.10.2018 17:41:03

İYK Bir Kez Daha ‘Pamuk Eller Cebe’ Diyecek

İmar Barışı ile kulüplerin belini büken ecrimisil konusu yeni bir sürece girdi.

26.9.2018 18:32:20

Rüzgar Sörfü Türkiye Şampiyonası Başlıyor

TYF-DTO Rüzgar Sörfü Türkiye Ligi'nin üçüncü ayağı ve Türkiye Şampiyonası, Çeşme Belediyesi ev sahipliğinde 20-23 Eylül tarihlerinde Çeşme Alaçatı'da yapılacak

20.9.2018 16:30:29

Yalıkavak Marina ve Royal Motors'dan Üyelerine Özel Fırsatlar

Yalıkavak Marina ve Royal Motors, üyelerine birbirinden faydalı indirim ve fırsatlar sunmak için iş birliği yapıyor. Ayrıca Royal Motors, Yalıkavak Marina ev sahipliğinde eylül ayı boyunca 'Rolls-Royce' ve 'Lotus' marka el yapımı özel otomobiller ile test sürüşü imkânı sunuyor.

10.9.2018 20:30:43

Sıfır Atık Sistemi Marinalar'da

2019 yılı sonunda da Türkiye'deki bütün marinalarda sıfır atık sistemi kurulacak ve Türkiye'deki bütün yatlar, tekneler de mavi kart sistemiyle takip edilecek.

4.9.2018 17:42:40

İtalyan Savaş Gemisinin İstanbul Ziyareti

İtalyan donanmasına ait "Palinuro" isimli eğitim gemisi, Sarayburnu Limanı'nda ziyarete açıldı. Gemi 11 Ağustos'a kadar ziyaret edilebilecek.

9.8.2018 15:31:24

D-Marin Turgutreis’e En İyi Çevre Bilinçlendirme Etkinlikleri Ödülü

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TURÇEV) tarafından düzenlenen Bayrak Çekme Ödülleri'nde, D Marin Turgutreis ''En İyi Çevre Bilinçlendirme Etkinlikleri Ödülü'ne'' layık görüldü.

20.7.2018 21:06:56

Pek Özel Bir Türk Kahraman

Sayfamızda olmazsa olmazdı bu kahramanımız. '' Sinan Everest '' kaptanımızı duymuş muydunuz? Ya teknesi '' Kader'i ? '' Çok kaynak yok hakkında ortamlarda. O nedenle duymamış olabilirsiniz. 1951'de, İstanbul'dan 7.5 metrelik teknesi ile Filipinlere gitmek için yola çıkan bir Türk denizcinin öyküsüdür söz konusu olan.

17.6.2018 14:53:24

TYF Pirat Ligi 2018 Yarışları Bayramoğlu'nda Başladı

Toplam 7 ayakta 30 yarış olarak planlanan TYF Pirat Ligi 1. Ayak yarışları 26-27 Mayıs tarihlerinde Bayramoğlu Yelken Kulübü ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

1.6.2018 12:36:32

'D-Marin' MYBA Charter Show’da Yer Aldı

D-Marin, 23 - 26 Nisan 2018 tarihleri arasında 30'uncu yılını kutlayan ve Barselona One Ocean Port Vell'de gerçekleşen MYBA Charter Show'a katıldı.

11.5.2018 17:57:55

D- Marin, Yelken Yarışlarının “Formula 1” ine Ev Sahipliği Yapacak

Doğu Akdeniz Çanağı'nın en büyük marina zincirlerinden D-Marin, Hırvatistan'da yer alan D-Marin Mandalina ve D-Marin Dalmacija marinalarında dünyanın en prestijli yat yarışlarından biri olan TP52 Super Series yarışlarına ev sahipliği yapacak.

4.5.2018 19:54:32

ÇEŞME’DE TEKNELER ÇOCUKLAR İÇİN YARIŞTI

Ege Akdeniz Yat Kulübü - Çeşme Marina tarafından düzenlenen ve tüm geliri EÇEV'e bağışlanan 2018 İzmir Kış Trofesi 4. Ayak Yarışları, 21 - 22 Nisan hafta sonu Çeşme Marina'da 32 teknenin katılımı ile yapıldı.

27.4.2018 23:24:02

‘BÜYÜLEYEN ŞEHİR İSTANBUL SERGİSİ’ TRUMP ART GALLERY’DE

Türk Modern Resim Sanatı'nın son dönemdeki başarılı isimlerinden Memduh Kuzay'ın 'Büyüleyen Şehir İstanbul' isimli sergisi 21 Mayıs'a kadar Trump Art Gallery'de (TAG) sanatseverlerle buluşacak.

20.4.2018 17:59:06

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Internet ve Etik, Net Ahlakı: Netiquette!

26 Ağustos 2003

Net Ahlakı: Netiquette! isimli köşe yazısında belirtilmiş etik ilkelerini aşağıda sizlerle paylaşmak istedik.

Ege Denizi'nde Bulunan Dalışa Yasak Sahalar

11 Mart 2001

Çanakkale Boğazı çıkışı, Kumkale ile Baba Burnu arası, Edremit Körfezi-Sivrice Burnu ile Kadırga burnu arası, Ayvalık-Maden ve Küçükmaden Adası çevresi...

Montreux Boğazlar Sözleşmesi Tam Metni (20 Temmuz 1936)

24 Ocak 2018

BOGAZLAR REJIMINE ILISKIN OLARAK, MONTREUX'DE 20 TEMMUZ 1936 DA IMZALANAN SÖZLESME

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter