Yazar Hakkında

30 Aralık 2019, 23:16

Nedir? Ne değildir? Akü dereceleri

Öncelikle, bana bu fırsatı veren Sn. B. Hulusi GÜRBÜZ'e teşekkür etmek istiyorum.Bu köşede, deniz araçlarında karşımıza sıkça çıkan enerji yönetimi, ısıtma ve soğutma, solar paneller ve su yapıcılar gibi teknik konulara değineceğim. Bu bağlamda sizlerden de istek almak isterim.Bu ilk yazımı ısınma turu olarak kabul ediniz. :) iyi okumalar.

Burak EKEMEN

Bilindiği üzere birden fazla tipte akü mevcuttur. Sulu akü, Jel akü, Agm akü ve Lityum akü (ayrı bir yazıyla inceleyeceğiz). Artık herkes sulu akülerin daha çok start amaçlı otomotivde, jel akülerin servis ihtiyaçlarında ve Agm akülerinde servis, yüksek CCA istenen start ve baş pervane gibi uygulamalarda yaygın kullanıldığını biliyor.

Fakat akü seçerken dikkat etmemiz gereken başka önemli noktalarda var. Aşağıdaki yazıda bu çok da dikkat etmediğimiz derecelerden bahsetmek istedim.

Akü derecelerini anlama

Aküler, çeşitli teknik özellikleri ve standartlara göre derecelendirilmiştir. Bu derecelendirmeleri ve akü çalışma koşullarıyla uygunluğunu anlamak, doğru aküyü seçmek için anahtardır.

CCA (Soğuk Krank Amperi)

CCA, en popüler endüstri sınıfıdır ve tamamen şarjedilmiş bir akünün -18 ° C’ lik bir sıcaklıkta 30 saniye boyunca aktarabildiği ve 7,2 voltluk (12 voltluk bir akü için) voltajını koruyabildiği akımın bir ölçümüdür. CCA’lar önemlidir ancak akü seçerken bakılacak tek kriter değildir. Yeni bir akünün aşırı soğuk havalarda motoru çalıştırma kabiliyetini tanımlamak için akü endüstrisi tarafından kullanılan sınıflandırmalardır.

MCA (DenizdeKrank Amperi)

CCA'ya benzer olarak, MCA, tamamen şarj edilmiş bir akünün 0 ° C’ lik bir sıcaklıkta 30 saniye boyunca aktarabileceği ve 7,2 voltluk (12 voltluk bir akü için) voltajını koruyabildiği akımın bir ölçümüdür. Akülerin daha sıcak veya deniz koşullarında -18 ° C (Donma) sıcaklıklarının nadiren görüldüğü yerlerde derecelendirmek için daha uygun bir yöntemdir. MCA derecelendirmeleri CCA derecelendirmelerinden % 20 - 25 daha yüksektir. Bazı üreticiler Aküyü CA (Krank Amperleri) standardına göre değerlendirebilir. Bu test MCA derecesi ile aynı sıcaklıkta yapılır ve CCA ile karıştırılmamalıdır. Akü değerlerini karşılaştırırken aynı dereceleri karşılaştırmak önemlidir.

Her zaman CCA derecelendirmesinin CCA ile, CA derecelendirmesinin CA ile ve MCA derecesinin MCA ile karşılaştırıldığından emin olun.

RC (Rezerv Kapasitesi)

RC, dakika cinsinden sürenin uzunluğu anlamına gelir; 25 ° C'de bir akü, voltajı 10.50V (12 volt akü için) olana kadar 25 Amperlik bir akımı kaç dakika verebileceğini gösterir.

C20 (Amper-Saat)

Akünün depolama kapasitesini ifade eder.Tam olarak şarj edilmiş bir akünün 25 °C’de voltajı 10.50V'ye düşmeden önce 20 saat boyunca sağlayacağı akımdır. Bu kapasite boşalma oranı arttıkça düşer. Örneğin, C20 değeri 120Ah bir akü, 20 saat boyunca 6 Amper verecektir. Aynı akü 6 Amper yerine 20 Amper deşarj olsaydı, akü sadece yaklaşık 5 saat dayanırdı.

HCA (Sıcak Krank Amperi)

HCA, tamamen şarj edilmiş bir akünün 27 ° C' lik bir sıcaklıkta 30 saniye boyunca aktarabileceği ve 7,2 voltluk (12 voltluk bir akü için) voltajını koruyabildiği bir ölçümdür. HCA derecesi, endüstri tarafından kabul edilen resmi bir tanım değildir.

PHCA (Darbeli Sıcak Krank Amperleri)

PHCA, tamamen şarj edilmiş bir akünün 27 ° C' lik bir sıcaklıkta 5 saniye boyunca aktarabileceği ve 7,2 voltluk (12 voltluk bir aküiçin) voltajını koruyabildiği bir ölçümdür. Motor yarışları endüstrisi için tasarlanmış akülerde PHCA dereceleri görülebilir. 5 saniye marş süresi, motoru çalıştırma ortalamasını gösterir. Akününboyut olarak daha küçük ve ağırlık olarak daha hafif olması avantajı sağlar. PHCA derecesi, endüstri tarafından kabul edilen resmi bir tanım değildir.

CCA'ya gerçekten ne kadar ihtiyacımız var?

Bir motoru çalıştırmak için gereken marş akımı araçtan araca değişir. Motorun büyüklüğü, devre direnci, sıcaklık, motor yağı viskozitesi ve aksesuar yüklerine bağlıdır. Dört silindirli bir motor, sekiz silindirli bir motor kadar yüksek marş akımı gerektirebilir, çünkü başlamak için daha hızlı krank yapılması gerekebilir.

Uzun yıllar boyunca soğuk krank amperi (CCA), aküleri karşılaştırmak için yaygın şekilde kullanılmıştır. Bu varsayım “CCA ne kadar yüksekse o kadar iyi ve o kadar uzun marş süresi” şeklindedir. Sonuç olarak, birçok üretici, aküleri aşırı derecede yüksek CCA'lar sağlamak için tasarlamıştır. Daha yüksek CCA’lar daha fazla akü plakası, plaka kalınlığı ve ayırıcı kalitesinin artmasıyla elde edilebilir. Soğuk iklimlerde daha fazla plaka ve daha yüksek CCA’nın üstünlüğü vardırancak daha sıcak iklimlerde korozyonla mücadele yeteneği ve su kaybı, kranklama kapasitesi kadar önemlidir.

Bir akü seçiminde CCA bir numaralı faktör değilse, nedir?

Modern araçlar gittikçe daha karmaşık hale gelmekte ve bir akünün performansına ekstra yükler getirmektedir. İsteğe bağlı elektrikli aksesuarlar, rejeneratif fren teknolojisi ve gelişmiş motor yönetimi sistemleritümü aküye ekstra yükler bindirir. Bu gereksinimler tasarım ve üretim sürecine dahil edilmezse,erken akü arızasına sebep olur. Yüksek CCA derecelendirmeleri sizi yanıltmasın. Araç gereksinimlerine ve çalışma koşullarına daha iyi uymasını sağlamak için daima akünün tasarım özelliklerini ve dahili bileşenlerini göz önünde bulundurun.

 

Kaynakça:https://www.12voltplanet.co.uk

 

Burak EKEMEN

Trend Teknik

İnstagram.com/trendteknik

burak@trend-teknik.com

 

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Denizcilik Fotoğrafları TEGV’li Çocuklar İçin Sergilendi

28 Aralık 2019

Denizciliğe gönül veren haber fotoğrafçısı Turgay Noyan'ın yerli ve yabancı yelken yarışlarında çektiği fotoğraflarından oluşan fotoğraf sergisi, Türkiye'nin dört bir yanında her yıl yüzbinlerce çocuğa eğitim desteği veren Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı yararına düzenlendi.

Balıkçılar 'vira bismillah' demeye hazırlanıyor

20 Ağustos 2013

1 Eylül'de "vira bismillah" demeye hazırlanan balıkçılar, bereketli bir sezon bekliyor.

Kasım Ayı Yarış Takvimi

30 Ekim 2018

TYF Kasım Ayı Faaliyet Programı

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter