Yazar Hakkında

23 Ocak 2020, 23:27

AdbDer Ne İstiyor?

AdbDer -  AMATÖR DENİZCİLER BARINAK DERNEĞİ ne istiyor? Aslında çok şey istemiyor. Sadece yetki istiyor. Amatör Denizcilerin ve Amatör Denizciliğin yaşaması için yetki istiyor.

AdbDer asla bir LÜTUF istemiyor ve isteklerini bir LÜTUF olarak görmüyor. AdbDer’in istekleri VATANDAŞ HAKKIDIR. (Bkz. 7.10.2019 ve 21.10.2019 tarihli yazılarım.)

Akıllara zarar seviyeye çıkan marina bağlanma paralarını ödeyemeyen, ödemek istemeyen, ödeme gücü olmayan bir grup Amatör Denizci tarafından kurulan AdbDer, ölüm döşeğine düşmüş MİLLİ SORUN (Bkz. 14.10.2019 tarihli yazım) niteliğindeki Amatör Denizciliği canlandırmak, yaşatmak ve geliştirmek için gerekli, Amatör Denizciliğin en büyük ve temel sorunu olan BARINAK problemini çözmek için yola çıkmış ve tek amacı bu olan, Türkiye’de BARINAK konusunda en uzman sivil toplum kuruluşudur.

Marina fiyatlarındaki yükselme doğal olarak Amatör Denizcinin balıkçı barınaklarına yönelmesine sebep olmuştur. Bu durum çok sayıda nakit sıkıntısı çeken, borcunu ödeyemeyen balıkçı kooperatiflerine başlangıçta umut ışığı olmuş, ancak daha sonra haksız kazanç sağlamak isteyenlere imkan olmuştur. O kadar ki, balıkçı teknesi olmayan balıkçı kooperatifleri peydahlanmıştır. Balıkçı barınakları marinalaşmış, marina fiyatlarına yakın paralar talep etmeye başlamıştır.

Kısaca tam bir KAOS hakimdir ve bu konuda denizcilikten sorumlu Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bu güne kadar hiçbir şey yapmamıştır. Bakanlık bu kaosu görmektedir, bilmektedir, ancak gereğini yapmamıştır ve halen de yapmıyor.

AdbDer KAOS ortamına son vermek için mantıklı ve sürdürülebilir bir sistemi önermektedir. Bu sistemin yazıya dökülmüş hali AMATÖR DENİZCİLİK KANUNU taslağıdır. Bu taslak kanunlaştığı takdirde AdbDer kanun ile kurulmuş dernek statüsüne gelecek, Bakanlık yetkilendirilecektir.

Kanun ile Amatör Denizci ve Amatör Denizci tekneleri tanımlanmış olacak, Amatör Denizcinin temel hakkı olan DENİZDE YAŞAM HAKKI tescillenecektir.

Bu çerçevede barınaklar Bakanlığın izni ve kontrolü altında, AdbDer tarafından Amatör Denizcinin parası ile tesis edilecektir. Devletin kasasından para çıkmayacaktır. Barınaklar AdbDer aracılığı ile Amatör Denizcinin kendi mülkü olacaktır. Bakımı, onarımı ve yenilenmesi AdbDer organizasyonunda Amatör Denizci tarafından yapılacaktır. Amatör Denizci bağlanmak için servet ödemeyecek, ucuz barınma imkanı bulacaktır. Seyir esnasında bir barınaktan ayrılıp, hedefine ulaşıncaya kadar rotasındaki başka barınaklarda bedava ve güvenle bağlanabilecek, ikmalini ve varsa onarımlarını yapabilecektir.

Amatör Denizci MAVİ VATAN’da özgürce yaşayacak ve seyir yapacaktır. Şanlı TÜRK BAYRAĞI sadece kendi denizlerimizde değil, dünya denizlerinde de gururla dalgalandırılacaktır.

Barınaklar marinalar gibi lüks olmayacaktır. Karada marinalarda olduğu gibi alışveriş merkezleri, lokantalar, barlar olmayacaktır. Bu tip lüksleri isteyenler, bütçeleri de uygunsa marinalarda kalmaya devam edecektir. Ancak Amatör Denizci barınakları güvenli, elektrik ve su hizmeti veren, Amatör Denizcilerin birbiri ile kaynaştığı sıcak yuvalar olacaktır. Denizcilerin evi olacaktır.

AdbDer barınakları tesis ederken, büyük bir iktisadi potansiyeli de harekete geçirecektir. Amatör Denizcilerin ihtiyaçlarını gidermek için kooperatifler ve şirketler kuracak, bir müddet sonra bunların sağladığı gelir ile barınaklar bedavaya yakın bir bağlanma aidatı ile barınmaya müsait olacaktır. Milli ekonomiye çok büyük bir katkı sağlanacaktır.

AdbDer barınakları sayesinde, Amatör Denizci teknelerine talep artacak, yerli imalatçıların işleri ve kaliteleri yükselecek, altyapısı mevcut tekne imalat sanayi şaha kalkacaktır.

Bütün bunlar ve daha fazlası kanun taslağında ve AdbDer tüzüğünde yazılıdır. Kanun taslağı ve AdbDer tüzüğünü görmek için www.adbder.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.

AdbDer Amatör Denizciler adına bir LÜTUF istemiyor, Amatör Denizcilerin hakkını istiyor.

AdbDer, bizlerin ve bizden öncekilerin yaşadığı zulmü, çocuklarımızın ve torunlarımızın yaşamasını istemiyor. AdbDer gelecek denizci nesillerinin özgür olmasını, eğer yaşanabilecek temizlikte denizlerimiz kalırsa, o denizlerde rahat ve huzur içinde yaşamasını, denizci nesiller yetiştirmesini istiyor.

AdbDer’in istediği çok mu? AdbDer çok şey istemiyor. Mevcut ve Amatör Denizci haklarını tanımayan sistemi, kökten değiştirmek istiyor. Yeni ve temelleri sağlam sürdürülebilir bir sistem ile değiştirmek istiyor.

AdbDer çok şey istemiyor. TÜRK AMATÖR DENİZCİSİ’NİN ANAYASAL HAKKINI İSTİYOR. Bu konuda 5 yıldır çalışan AdbDer, sabırlı, azimli, kararlı, çalışkan, kendinden emin ve inançlıdır.

Hilmi Atilla Özbank

Alıntı: Deniz Ticaret Gazetesi

 

Yazarın Diğer Yazıları

ADdbDer ve Marinaların Durumu

15.2.2020 19:40:59

Amatör Denizcilerin Duayenleri

29.12.2019 19:42:42

Siyaset, Halk, Barınak

17.12.2019 19:45:34

20 BİN TEKNELİK BARINAK VE AdbDer

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı?ndan bir Sayın Yetkili ile görüştüm geçenlerde.

6.12.2019 14:54:04

Amatör Denizcinin Barınak Kabusu

AdbDer, AMATÖR DENİZCİLER BARINAK DERNEĞİ'nin kuruluş nedeni Amatör Denizci'nin barınma problemini çözmektir ve Derneğin tek amacı da budur.

27.11.2019 14:54:15

Amatör Denizci Vatandaş mı? 2

Amatör Denizcinin Devlet tarafından vatandaşlık hakkının verilmediğini,

13.11.2019 18:00:02

Milli Sorun Amatör Denizciliğin Önemi

Amatör Denizcilik, Devletimiz tarafından önemi anlaşılmamış, hiç yatırım yapılmamış, hiç düşünülmemiş bir alandır.

1.11.2019 10:46:03

Amatör Denizci Vatandaş mı?

Yazımın başlığı okuyucuya tuhaf gelebilir.

27.10.2019 13:03:47

MSI Sailing Team /AG 2019 Sezonuna Hızlı Başladı

2 trofede 2 şampiyonluk kazanan tek takım olarak 2018 sezonuna damga vuran MSI Sailing Team / AG, 2019 sezonunun ilk iki trofesini de kazanarak iddiasını sürdürdüğünü ortaya koydu.

16.5.2019 12:20:17

BAU İlkbahar Trofesi 3. Etap’ta Rüzgarın 'Sarkaç' Etkisi

Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Yelken Kulübü (BAUISC) tarafından düzenlenen BAU İlkbahar Trofesi'nde 3. Etap mücadelesi bugün Caddebostan parkurunda gerçekleşen iki şamandıra yarışı ile geride kaldı. Kuzeyli rüzgarın gücünden yana sorun yoktu ama 330 derece ile 040 derece arasındaki 'sarkaç etkisi' hem yarışan ekipler hem de Yarış Kurulu'nun kabusu oldu.

22.4.2019 16:01:36

BAU’nun 2. Etap Yarışlarında Mücadele Nefes Kesti

Helly Hansen-Sport Works Cup adıyla düzenlenen 2. Etap mücadelesinde büyük bir çekişme yaşandı. Caddebostan parkurunda fodeparlar (OCS), iddialı ekipler için ''tatsız'' olsa da tüm yarışçılar bu zorlu sınavda rakiplerini bırakmadı, gruplarda kopma yaşanmadı. Protesto bu kez rakibe değil, Yarış Kurulu tarafından yarışan ekiplerden birine çekildi, sonucu ''diskalifiye'' oldu.

11.4.2019 17:14:11

Altınbaş Üniversitesi İçin Yelken Bir Ders

Türkiye'de yelkenciliğin tabana yayılması aşamasında üniversite yelken kulüplerinin varlığı oldukça önemli. Sevindirici gelişme ise üniversite bünyesinde kurulan yelken kulüplerinin sayılarının giderek artması...

10.12.2018 23:04:23

TAYK Sonbahar Kupası-3’ün Tarihi Kaydırak Oldu

Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü'nün Moda Deniz Kulübü işbirliğinde düzenlediği Sonbahar Kupası'nın üçüncü ve son yarışının tarihi peş peşe değişikliğe uğradı.

3.12.2018 20:38:21

İzmir Güz Trofesi’ne Gelen Komşu Birinciliği Kaptı

EAYK Çeşme Marina tarafından düzenlenen İzmir Güz Trofesi'nde ikinci ayak 10-11 Kasım tarihleri arasında gerçekleşti.

20.11.2018 16:15:17

Altın Kilit Kupası’nda Rüzgar Kıvrandırdı

İYK'nın geleneksel Altın Kilit Kupası'nda gün içinde iki yarış hedeflendi. Ama kararsız rüzgar nedeniyle ilk yarış bir abandone sonrasında güçlükle tamamlandı, ikinci yarışa zaman kalmadı.

18.11.2018 00:24:43

Türk Ekipler Marmaris’te Birinciliği Kaptırmadı

118 teknelik katılımla gerçekleşen Marmaris Uluslararası Yarış Haftası (MIRW) sona erdi. Düşük rüzgara karşın hayli çekişmeli geçen mücadelelerin sonunda yarış sayısı eksik kaldığı için atma uygulanmayan sonuçlara göre IRC0'da Sütlaç, IRC1'de Goblin 3, IRC2'de Fifty Fifty-Nissan Sailing Team, IRC4'te Blue Bird II birinciliklere adlarını yazdırdı.

5.11.2018 17:57:40

Korsanlarla Yatçılar Savaşında İkinci Raund

Yat sınıfında yarışanlarla Pirat sınıfına gönül veren yelkencileri karşı karşıya getiren ve ''En Büyük Korsan''ı belirleyecek ''Siyah İnci Yat / Pirat Savaşları''nın ikincisi bu yıl 28 Ekim Pazar günü Kalamış Koyu'nda yapılacak.

25.10.2018 18:00:57

İzmir Güz Trofesi Turgut Ayker Kupası İle Başladı

EAYK-Çeşme Marina İzmir Güz Trofesi, 13-14 Ekim tarihlerinde 30 teknenin katılımıyla gerçekleşti.

19.10.2018 23:32:48

The Bodrum Cup Açılışı İstanbul Boğazı’nda Yaptı

30'uncu yılında tarihinde ilk kez güney sularından İstanbul'a çıkmaya karar veren The Bodrum Cup'ın ilk bölümüne katılan 25 tekne bugün İstanbul Boğazı'nda kortej oluşturdu. Beykoz-Paşabahçe önlerinde toplanan tekneler ağır seyirle Beşiktaş önlerine geldi ve etkinliğin ilk bölümüne sponsor olan Four Seasons Hotel'e selamlama yapıp, Setur Kalamış Marina'ya döndü.

16.10.2018 18:12:30

TP Bosphorus Cup’ın şampiyonu İstanbul Cerrahi Cheese

İstanbul'da iki gün boyunca devam eden Turkcell Platinum Bosphorus Cup heyecanı, Caddebostan'da sert havada gerçekleşen iki şamandıra yarışı ile tamamlandı ve döner trofe kupasını Levent Peynirci liderliğindeki İstanbul Cerrahi Cheese kucakladı. Sınıfında her üç yarışı birinci bitiren tek ekip olan Onur Bilgen dümenciliğindeki Logo genel sıralama ikincilik elde etti.

1.10.2018 17:41:03

İYK Bir Kez Daha ‘Pamuk Eller Cebe’ Diyecek

İmar Barışı ile kulüplerin belini büken ecrimisil konusu yeni bir sürece girdi.

26.9.2018 18:32:20

Rüzgar Sörfü Türkiye Şampiyonası Başlıyor

TYF-DTO Rüzgar Sörfü Türkiye Ligi'nin üçüncü ayağı ve Türkiye Şampiyonası, Çeşme Belediyesi ev sahipliğinde 20-23 Eylül tarihlerinde Çeşme Alaçatı'da yapılacak

20.9.2018 16:30:29

Yalıkavak Marina ve Royal Motors'dan Üyelerine Özel Fırsatlar

Yalıkavak Marina ve Royal Motors, üyelerine birbirinden faydalı indirim ve fırsatlar sunmak için iş birliği yapıyor. Ayrıca Royal Motors, Yalıkavak Marina ev sahipliğinde eylül ayı boyunca 'Rolls-Royce' ve 'Lotus' marka el yapımı özel otomobiller ile test sürüşü imkânı sunuyor.

10.9.2018 20:30:43

Sıfır Atık Sistemi Marinalar'da

2019 yılı sonunda da Türkiye'deki bütün marinalarda sıfır atık sistemi kurulacak ve Türkiye'deki bütün yatlar, tekneler de mavi kart sistemiyle takip edilecek.

4.9.2018 17:42:40

İtalyan Savaş Gemisinin İstanbul Ziyareti

İtalyan donanmasına ait "Palinuro" isimli eğitim gemisi, Sarayburnu Limanı'nda ziyarete açıldı. Gemi 11 Ağustos'a kadar ziyaret edilebilecek.

9.8.2018 15:31:24

D-Marin Turgutreis’e En İyi Çevre Bilinçlendirme Etkinlikleri Ödülü

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TURÇEV) tarafından düzenlenen Bayrak Çekme Ödülleri'nde, D Marin Turgutreis ''En İyi Çevre Bilinçlendirme Etkinlikleri Ödülü'ne'' layık görüldü.

20.7.2018 21:06:56

Pek Özel Bir Türk Kahraman

Sayfamızda olmazsa olmazdı bu kahramanımız. '' Sinan Everest '' kaptanımızı duymuş muydunuz? Ya teknesi '' Kader'i ? '' Çok kaynak yok hakkında ortamlarda. O nedenle duymamış olabilirsiniz. 1951'de, İstanbul'dan 7.5 metrelik teknesi ile Filipinlere gitmek için yola çıkan bir Türk denizcinin öyküsüdür söz konusu olan.

17.6.2018 14:53:24

TYF Pirat Ligi 2018 Yarışları Bayramoğlu'nda Başladı

Toplam 7 ayakta 30 yarış olarak planlanan TYF Pirat Ligi 1. Ayak yarışları 26-27 Mayıs tarihlerinde Bayramoğlu Yelken Kulübü ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

1.6.2018 12:36:32

'D-Marin' MYBA Charter Show’da Yer Aldı

D-Marin, 23 - 26 Nisan 2018 tarihleri arasında 30'uncu yılını kutlayan ve Barselona One Ocean Port Vell'de gerçekleşen MYBA Charter Show'a katıldı.

11.5.2018 17:57:55

D- Marin, Yelken Yarışlarının “Formula 1” ine Ev Sahipliği Yapacak

Doğu Akdeniz Çanağı'nın en büyük marina zincirlerinden D-Marin, Hırvatistan'da yer alan D-Marin Mandalina ve D-Marin Dalmacija marinalarında dünyanın en prestijli yat yarışlarından biri olan TP52 Super Series yarışlarına ev sahipliği yapacak.

4.5.2018 19:54:32

ÇEŞME’DE TEKNELER ÇOCUKLAR İÇİN YARIŞTI

Ege Akdeniz Yat Kulübü - Çeşme Marina tarafından düzenlenen ve tüm geliri EÇEV'e bağışlanan 2018 İzmir Kış Trofesi 4. Ayak Yarışları, 21 - 22 Nisan hafta sonu Çeşme Marina'da 32 teknenin katılımı ile yapıldı.

27.4.2018 23:24:02

‘BÜYÜLEYEN ŞEHİR İSTANBUL SERGİSİ’ TRUMP ART GALLERY’DE

Türk Modern Resim Sanatı'nın son dönemdeki başarılı isimlerinden Memduh Kuzay'ın 'Büyüleyen Şehir İstanbul' isimli sergisi 21 Mayıs'a kadar Trump Art Gallery'de (TAG) sanatseverlerle buluşacak.

20.4.2018 17:59:06

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Metro,Haliç Köprüsü'nü geçmek için gün sayıyor

06 Ocak 2014

İstanbul ulaşımında önemli bir adım olacak Haliç Metro Geçiş Köprüsü şubat ayında hizmete giriyor.

TYF Ağustos Ayı Yarış Takvimi

01 Ağustos 2019

Ağustos ayı yarış takvimi

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter