Yazar Hakkında

03 Şubat 2020, 11:18

Hanoi ve Ho Chi Minh Gezisi

Yeşil, onurlu ve çalışkan insanların ülkesi.. Yazıma başlarken ilk aklıma gelenler bunlar.


Vietnam, Kuzeyden güneye bir “S” şeklinde halinde uzanan ilginç bir coğrafyaya sahip. Doğusu Çin Denizi’ne bakan 3 bin kilometrelik kıyı şeridine sahipken, batıda Kamboçya ve Laos’a komşu. Güneyinde Tayland Körfezi, kuzeyinde ise Çin yer almaktadır..

THY ile Hanoi ve HoChi Minh(Saigon) ‘e  direct uçuşla ulaşmak mümkün. Uçuş yaklaşık 10 saat civarında sürüyor.

Ülke genel olarak yağmurlu, sıcak-ılıman tropic bir iklime sahip. Ülkenin büyük bölümü yemyeşil. Dağlık bölgeler oldukça fazla, özellikleKuzey Vietnam’da. Başta Mekong Nehri olmak üzere ülkeyi sarmalayan büyük nehirler, Vietnam topraklarını dünyanın en zengin ve verimli coğrafyalarından biri olmasını sağlamış. Bu verimlilik yüksek miktarda hasat veren tarım ürünleri ve zengin bir biyo çeşitliliğesebepolmuştur.

Vietnam tarihini savaş ve işgaller oluşturmuştur. Dört defa Çin tarafından işgal edilmiştir.

 

Fransa’nın sömürgesi olmuş ve ikinci dünya savaşı sırasında Japonya tarafından işgal edilmiştir. Dahasonra ülke; Sovyetler birliği ve Çin’in desteklediği Kuzey ve ABD’nin desteklediği güney olarak ikiye bölünmüştür. Bu bölünme Vietnam tarihinde, en acı verici olayların yaşandığı zaman olarak tarih sayfalarında yerini almıştır. 1976 yılında Kuzey ve güney birleşerek sosyalist Vietnam Cumhuriyeti’ni kurmuşlardır. Halen bu yönetim şekliyle yönetilmektedir. Son senelerde ülke yabancı yatırımcılara açılmış ve yatırım teşvikleri verilmeye başlamış.Yurtdışında Pazar arayanlara, özellikle müteahhitlerimize duyurulur.

 

Vietnam umuma mahsus pasaport sahiplerinden vize istemektedir..Vize almak vakit alıcı (15 gün sürdü), pahalı ve genelde seyahat süresince, tek girişli vizenin alınabildiği bir süreçtir. Bu durumda, benim gitmeme ne gerek var diye düşünebilirsiniz. Ama gezi sonunda iyiki gelmişim, değmiş diyeceksiniz.

 

Biz THY’nin direct uçuşu ile Hanoi'ye vardık .HanoiVietnamın başkenti. Merkezinde  2 milyon kişi, tüm şehirde ise yaklaşık 8 milyon kişi yaşıyor. Şehirde ilk dikkatimizi çeken, motosiklet sayısının fazlalığı oldu. Karşıdan karşıya geçmek bir mesele. Kaldırımda bile, bir motosikletliyle karşılaşabilirsiniz.  Her tarafta yiyecek satıcıları ve kaldırımlara atılmış taburelerin üzerinde yemek yiyen insanlar. Bize farklı gelen alışkanlıklarından bahsetmek istiyorum. Birisine birşey uzatırken mutlaka iki ellerini kullanıyorlar.

 

 Dükkanda alışveriş için girdiklerinde, kapı önünde ayakkabılarını çıkarıyorlar. Dükkanlarında siftah olsun bereketleri, artsın diye kapı önünde sahte paraları yakıyorlar.

 

 

Hoan Kiem Gölü ve çevresi şehrin en canlı bölgesi. Gölün çevresinde yürüyüş yapmak, Hanoililerin en popular aktivitesi.

 

 

Hanoi’de gezilecekyerler;

 

Old Quarter, Haon Kiem Lake ve İçerideki Tapınak, Puppet Show (Kuklatiyatrosu), Hoa La Prison, Hanoi Street Train, Temple of Literature, İmperial Citadel, Ho Chi Minh Mozalesi, Don Xuan Pazarı, Hanoi Gece Pazarı Old Quarter, Vietnam Güzel Sanatlar Müzesi, Vietnam Devrim Müzesi, Vietnam Askeri Tarih Müzesi, Vietnam Tarihi Ulusal Müzesi ve bB52 Zafer Müzesi.

Biz hop-on hop off otobüs turu aldık. Bu turla görülmesi gereken her yeri görebilirsiniz.

 

 

 

Biz zamanımız kısıtlı olduğu için ; Old Quarter, Temple of LiteratureHaon Kiem Lake, içindeki tapınak ve çevresini gezebildik.

Fransız koloni dönemi zamanına inşa edilmiş 2 katlı batı tipi binalar ve da rsokaklardan oluşan Old Quarter bölgesinde birçok  restoran ve barlar bulunuyor. Göl çevresindeki sokaklarda da alışveriş yaparken kolayca kaybolabilirsiniz.

 

 

Temple of Literature, Hanoi’deki, belki de Vietnam’daki en önemli tapınaklardan birisi. Burası 1000 yıldan daha eski bir tapınak. Vietnam’ın ilk üniversitesi olarak kabul ediliyor. En önemli yöneticiler ve devlet adamları burada eğitim görmüş.  Gerçekten etkiliyici..

 

 

Vietnam, yeme içme konusunda çok ama çok zengin bir ülke. Yemek konusunda hiçbir sorun yaşamadık. Her bütçeye ve lezzete göre karnınızı doyurmanız mümkün. Pirinç hamurundan yapılan dürümler ve pho çorbası denenmesi gereken lezzetler. Deniz ürünü sevenler için bir cennet.

 

 

Dünyanın ikinci büyük kahve üreticisi olan Vietnam'da, leziz kahvelerini deneyebileceğiniz  bir sürü dükkan nerdeyse her köşe başında mevcut. Günün yorgunluğunu buralarda giderebilirsiniz.  Hanoi de La Selva isimli otelde kaldık. Yeri ve fiyatı uygun bir oteldi. Lüks aramayanlara tavsiye ederiz.

Hanoi’de iki gecelik konaklamadan sonar Halong Bay’e hareket ettik.Yol yaklaşık, yeni yolla bir saat  kırk beş dakika sürüyor. Burada günü birlik Hanoi‘den gelerek tekne turları alıp körfezi gezmekte mümkün. Biz iki gün teknede kalmalı tur almayı tercih ettik. Aslında bir gece kalmalı yeterliymiş. Burası Unesco’nun dünya mirası listesinde. Etrafında sudan yükselen binlerce kalkermonoliti, doğal sarkıt mağaraları ve keşfedilecek balıkçı köylerini barındırmaktadır. Bölgede muazzam turizm yatırımları başlamış. Umarım bizim Ege ve Akdeniz kıyıları gibi beton yığınına dömezler. Burda tekneyi seçerken dikkatli olmak lazım.. O kadar çok tekne varki, bir noktada nasılsa hepsi birbirine benziyor diye düşünüp karar verilebilir. Mutlaka yorumlara bakıp karar vermek lazım.

 

 

İnternetteki resimlere bakıp ne güzel denize girebileceğim diye  pek düşünmeyin. Bizim denizlerimizin güzelliğini buralarda bulmak zor. Lüks bir teknede seyahat, güneşin doğuşu ve batışını teknede karşılamak insana huzur vermekte.

 

 

 

Güzel resimlerimizi çekip, gezimizin üçüncü ve son durağı olan Ho Chi Minh (Saigon) şehrine gitmek için havalimanına hareket ettk. Vietnam’da şehirlerarası uçak yolculuğu çok yaygın. Yarım  saatte bir uçak olduğunu ögrenince çok şaşırdık. Ve uçakların tamamı doluydu. Biletiniz önceden almak faydalı. İki saat süren rahat bir yolculuktan sonra Ho Chi Minh’e ulaştık.

Vietnam’ın en kalabalık ve canlı şehri olan Ho Chi Minh, aynı zamanda ekonomik ve politik merkezi. Dünya çapında bir turizm şehri olmasının yanında sömürge döneminin izleriyle geleneksel Vietnam kültürünün harmanlandığı bir atmosphere sahip.

Şehirde görülmesi gereken önemli yerler ; Eski Başkanlık Sarayı, Savaş Müzesi, Yanan bir rahibin anısına dikilenTich Quand Duc Anıtı, 10 Bin Buddha Tapınağı, Thien Hau Tapınağı ve gözalıcı Notre Dame Katedrali bu yapılar arasında. Gustave Eiffel’in imzasını taşıyan eski Postane Binası, Çin Mahallesi (Cholon) ve Dong Ru Caddesi de gezilecek yerler listesinde olmalı.

 

 

 

Şehir merkezinde bulunan District 1, popular barlar, kafeler, muhteşem restoranlar, alışveriş merkezleri ve tarihi mekanlarla dolu. Gece geç saatlere kadar açık BinhTayPazarı ise her türlü ürünü çok ucuza bulabileceğiniz alışveriş noktası. Gece pazarı olarakta ismi geçen BinhTayda ,devletin ürettiği ürünlerin satıldığı tezgahlarla , halkın satış yaptığı yerler mevcut. Devlet’in ürettiği ürünlerde fiyatlar sabit. Ama diğer tezgahlarda pazarlık serbest.

Şehir den Mekong deltası ve Cu Chi Tünelleri ne tur alabilirsiniz. Genelde her birineayrıgünlük tur düzenliyorlar. Fakat bizim günümüz kısıtlı olduğu için ikisini de içeren bir tur aldık. Sabah saat 8.00'de sizi otelinizden alıyorlar, akşam 18.00 civarı otelinize bırakıyorlar.

Cu Chi tünelleri ; Viet Kong savaşçıları tarafından yapılan bu tüneller, yer altına kurulan düzenle Amerikalılara karşı gerilla mücadelesinin sembolüne dönüşmüş. Tünellerin bazılarına sağlığınız ve fiziğiniz elverirse girebiliyorsunuz. Bu daracık tüneller de insanların yaşama şartlarını görünce, savaşın acımasız yüzünü bir kere daha hissediyorsunuz.

 

 

Öğle yemeğimizi yerel lezzetlerin sunulduğu bir yerde yedikten sonar aracımızla , Mekong Nehri’nde, gezimizi gerçekleştireceğimiz teknemize bineceğimiz yere ulaşmak  üzere hareket ediyoruz.

 

 

 

Vietnamlılar Mekong nehrine 9 Başlı Ejder Nehri ismini vermişler. Üzerinde yüzlerce minik adacık bulunmakta. Ayrıca nehirde ciddi bir tekne trafiği mevcut. Teknemizle deltanın kollarından birinde bulunan bir köye uğradık. Burada yerlilerin piriçten ve hindistan cevizinden yaptıkları ürünlerin yapılışını izledik. Deltadaki yaşamla ilgili bilgilendirildik. Daha sonra yerel müzikler eşliğinde kahve molası verdik.  Bu moladan sonra deltanın daha ince kollarını görmek üzere teknemiz bizi, dört’er kişilik kayıklara bineceğimiz yere götürdü. Yaklaşık 15 dakika boyunca yoğun bir tekne trafiğinde seyahatimizi gerçekleştirdik.

 

 

Dönüşümüz saat 19.00 gibi oldu.

Ertesi gün gezimizi noktalayarak, THY nin direct uçuşuyla Istanbul’a dönüş yolculuğumuza başlamak üzere havalimanına ulaştık.

Geçmişte yaşanan tüm acılara rağmen, güleryüzlü, girişken, ve gelecekten umutlu insanların ülkesine ziyaretimizden çok mutlu bir şekilde ayrıldık.

Yeni gezilerde görüşmek üzere

 

Fotoğraflar: Ömer BUMEDİAN © Copyright

 

Yazarın Diğer Yazıları

Paris'te üç gün

İstanbul yeni havalimanından

1.10.2019 10:53:00

GEZİ NOTLARI - 5 : ŞİLİ - SANTIAGO

Peru Lima'dan yaklaşık üç buçuk saatlik bir uçuşla Şili Santiago Artura Merino Benitez Havalimanı'na pazar akşam saat 22:00 civarı ulaştık.

23.5.2018 23:33:54

GEZİ NOTLARI-4: CUSCO-MACHU PICHHU

UNESCO dünya mirası listesinde olan Machu Picchu'ya gitmek için Lima'dan yaklaşık 1 saat süren uçuşla Cusco'ya ulaştık.Cusco, Peru'nun 3.400 metre yükseklikte bulunan bir şehri..

19.1.2018 08:42:41

Gezi Notları-3 : Peru - Lima

Türkiye'den Peru'ya direkt uçuş bulunmadığından, önce Türk Hava Yolları ile Panama'ya uçtuk. Panama'dan aktarma yapıp, yaklaşık üç buçuk saat süren bir uçuşla Peru'nun başkenti Lima'ya ulaştık. Peru ile Türkiye arasındaki saat farkı, sekiz saat geride bulunmaktadır. GMT-5 saat dilimini kullanıyorlar.

17.10.2017 16:31:10

Gezi Notları-2 : Panama- Panama City

Türkiye saatiyle sabaha karşı 01:40'da kalkan THY uçağımız yaklaşık 14 saatlik uçuştan sonra Kolombiya’nın başkenti Bogota’ya vardı.

10.9.2017 15:56:24

Gezi Notları : 1 - Seyşeller

İnsan bir kere deniz kokusunu aldığında içinde oluşan özgürlük hissi, gezme ve yeni yerleri tanıma dürtüsü güçlendiriyor. Bende deniz kokusunu ve rüzgarın esintisini hissetmiş bir kişi olarak, elimden geldiğince gerçekleştirdiğim gezilerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

8.8.2017 10:02:26

Etrafı denizlerle çevrili

Etrafı denizlerle çevrili olan ülkemiz de amatör denizcilerimizin bir arada bulunabilecekleri ve denizciliğimizin gelişmesi için yapılması gerekenlerin konuşulacağı

25.11.2010 23:07:17

Rüzgarınız bol olsun...

Etrafı denizlerle çevrili olan ülkemiz de amatör denizcilerimizin bir arada bulunabilecekleri ve denizciliğimizin gelişmesi için yapılması gerekenlerin konuşulacağı bir platformu, gelişen çağımızın buluşu olan internette oluşturmak istedik.

8.10.2010 16:49:55

Etrafı denizlerle çevrili

8.4.2004 20:17:17

Denizci Dostlarımız

Yelken ve Denizle ilgilenenlere kaynak olmasına çalıştığımız portalınız Yelkenci.Org sizlerin katkılarıyla daha da güçlenecektir.

31.1.2003 00:20:31

MUTLU YILLAR 2000

2000'li yıllar krizle başladı ve hala belirsizlik devam ediyor.

31.12.2002 15:28:24

Teknik bir arıza yüzünden

25.7.2002 17:27:33

ATLANTİĞİ GEÇME HAYALİ OL

5.6.2002 01:18:35

WWW.YELKENCİ.ORG web site

18.2.2002 11:21:08

Olimpiyat Komitesi incele

20.3.2001 09:24:25

Enflasyon düşmüş

Enflasyon düşmüş, tekne satın almak için uygun krediler oluşmuş ve yavaş yavaş denizlerimizde yelkenli sayısı artmaya başlamışken genç ve aklı başında siyasetcilerimizin!!!! sayesinde ülkemiz krizin içine düştü.

9.3.2001 10:27:05

Sevgili yelken ve deniz s

29.1.2001 09:44:56

Boat Show Fuarında Yer

Yelken Severlerin Buluşma Noktası olan Portal' ınız "Yelkenci Org" siz üyelerimize; 20.Uluslararası İstanbul Boat Show Davetiyelerini ücretsiz olarak sunmaktadır.

20.1.2001 14:41:12

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter