Yazar Hakkında

04 Şubat 2020, 21:00

Vizeyle Gidilen Ege Adaları Türkiye'ye Aittir

 

Yunanistan bildiğiniz ve önceki yazılarımda belirttiğim gibi sadece Türk’lere vize uyguluyor. Türk’lerden başka vize uyguladığı veya Yunanistan’a vize ile seyahat eden başka bir millet biliyor musunuz? Üstelik adalara sadece turist Türk’ler gitmiyor. Amatör Denizciler gidiyor ve adalarda dolaştıkları her ay için, tekne boylarına göre ayrıca bir vergi ödeniyor. Yunanistan çeşitli sebeplerle Guletlere el koydu. Herhangi bir Türk bandralı tekneye her zaman el koyabilirler, ekstra ceza kesebilirler, vergi koyabilirler.

 

Ama Yunanistan’ın halen egemen göründüğü adalarda hukuken mülkiyet hakkı var mı?

 

GİRİT Adası’nın hukuki statüsünü belirleyen antlaşmalar var. Bunlar 30 Mayıs 1913 Londra Antlaşması, 10 Ağustos 1913 Bükreş Antlaşması, 14 Kasım 1913 Atina Antlaşması ve 24 Temmuz 1923 Lozan Antlaşması’dır. Bu antlaşmalara göre GİRİT adasının sadece dörtte biri Yunanistan’a aittir. Dörtte üçü ise Türkiye’ye aittir. Ayrıca GİRİT çevresindeki adalar da Türkiye’ye aittir. Merak edenler internetten araştırabilirler. GİRİT konusu bu günlerde TVNET de yayınlanan “Akıl Odası” programında Gazeteci Avni Özgürel Üstadımız tarafından sık sık dile getiriliyor.

 

Osmanlı Devleti ile İtalya arasında 1912 de yapılan Trablusgarp savaşlarından sonra Ege adalarından bir kısmı İtalya hakimiyetine bırakıldı. Bu antlaşmada, İtalyan’ların Türkiye dışında başka bir devlete adaları devredebileceğine dair bir madde yok. 1923 lozan antlaşması ile bu adaların İtalya hakimiyetine bırakıldığı teyit edilmiştir. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, 1945 Paris antlaşması ile İtalya adaları Yunanistan’a bıraktı. İtalya’nın böyle bir hakkı yoktu. Açgözlü ve halen açgözlülüğü devam eden Yunanistan, adaları TEK KURŞUN ATMADAN aldı. Adaların silahsızlanma zorunluluğu olmasına rağmen, bu antlaşmalara da uymadı.

 

Eğer bir antlaşma uygulanmıyorsa veya hükümlerinden biri veya birkaçı ihlal ediliyorsa (ki Yunanistan ihlal ediyor), o antlaşma hükümsüzdür. Bu durumda Yunanistan’ın Midilli’den Meis’e kadar olan doğu Ege adalarındaki statüsü yok hükmündedir. Bir başka deyişle;

 

GİRİT VE MİDİLLİDEN MEİS’E KADAR EGE ADALARI YUNAN İŞGALİNDEKİ TÜRK ADALARIDIR.

 

Yunanistan suçunu biliyor. Bu yüzden, en azından bizim yaşadığımız yıllarda şahit olduğumuz üzere her zaman Türkiye’ye karşı düşmanca bir politika izlemiştir. Venizelos ile Atatürk arasında yapılan dostluk ve iyi komşuluk antlaşması Yunanlılar tarafından çoktan unutulmuş durumda.

Sorumuz şu; “Adalar hakkında bu güne kadar Türkiye neden hak iddia etmedi ve askeri müdehalede bulunmadı.

Cevap basit. Güçümüz yoktu. Üstelik hakkımızı almak için uluslararası hukuka müracaat etmemiz halinde de hakkımız verilmezdi. Malum, düzenin kurucusu batı devletlerinin koyduğu hukuk kuralları sadece kendileri içindir. Aynı hukuk kuralları Türkiye lehine çalışmaz. İran, Pakistan, Rusya için de çalışmaz. Üniversitelerde okutulan uluslararası hukuk tam bir hikayedir. Bunu ABD’nin yaptıklarından, Fransa’nın doğu Akdeniz’de hak iddia etmesinden, AB’nin Türk vatandaşlarına halen vize uygulamasından, sözde Ermeni soykırımının batı ülkelerindeki meclisler tarafından tanınmasından, velhasılı her davranışlarından rahatça anlıyoruz. Çünkü bu güçlü devletlere (Artık güçleri tartışmalıdır.) Uluslararası hukukun vereceği bir ceza yok. Ceza var da, uygulayacak güç yok. Buradan çıkarttığımız netice, uluslararası ilişkilerde kim güçlü ise o haklıdır. Cengiz Han’dan beri bu böyle.

 

Askeri müdehale de yapamazdık. Yine gücümüz yoktu. Karşımızda sadece Yunanistan’ın olacağını bilsek sorun değil. Bu gün içinde aynı gerekçe geçerli. 10 milyon nüfusu olan Yunanistan’ın silahlı kuvvetlerinin savaş kabiliyeti yok. Savaşacak genç nüfusu yok. Silah sanayii yok. Ekonomisi yok. Resmen açıklanmasa ve hatta tersi söylense bile Yunanistan müflis bir devlet. Türkiye ile hem ekonomik, hem askeri güç açısından mukayesesi yapılamaz. Türkiye için Yunanistan kolay lokma. Ama bir savaş halinde başka devletler Yunanistan tarafında yer alabilir. Dün böyleydi, bugün de böyle.

 

Türkiye dün zayıftı. Bugün kuvvetli. Ancak yeterince kuvvetli değil. Başka devletlerin müdahil olması halinde sıkıntı olur. Hem askeri, hem ekonomik açıdan. Ne zaman yeterince kuvvetli olacağız? Dört eksiğimiz var.

 

Ekonomimiz daha kuvvetlenmeli. Kırılganlıkları bitmeli.

Kendi jet savaş uçağını ve insansız jet savaş uçağını yapmalıyız.

Uzun menzilli füzelerimizi yapmalıyız.

Nükleer silah yapmalıyız.

 

Nüklere silah olmaz ise olmaz. Başka silahınız olmasa da nükleer olmalı. Nükleer dokunulmazlık sağlıyor. Örnekleri de yakın geçmişte var. Libya’yı mahvettiler. Irak’ı ve Suriye’yi de. Ama Kuzey Kore’ye diğerlerinden daha ufak ve zayıf devlet olmasına rağmen dokunamadılar. Tırstılar. Çünkü Kuzey Kore’nin nükleer silahı var.

 

Bu dört eksik tamamlandığında, mülkümüz olan adaları ve hatta Batı Trakya’yı geri alacağız. Bu çok uzak bir gelecekte olmayacak. Yakın bir gelecekte olacak. Bu durumu Yunanistan’da biliyor, diğer ülkelerde biliyor. ABD’de biliyor. Bildikleri için Yunanistan’a silah ve asker gönderiyorlar. Ama nafile. Yakın bir gelecekte adalarda ki işgal bitecek ve ABD’nin engelleme gücü bugün yok, gelecekte hiç olmayacak. O zamana kadar da, Türkiye uluslararası hukuku zorlamalı ve bu işe derhal başlamalıdır. Hukuk mücadelesini başlatmamak vazifeyi ihmal niteliğindedir.

 

Bu köşe “Amatör Denizci Sesi” ismini taşıyor. Yazının Amatör Denizci ile ne alakası var diyeceksiniz. Devletimiz biz Amatör Denizcileri vatandaş olarak görmüyorsa da biz Türk’üz ve T.C. vatadaşıyız. Devletimiz bize barınak imkanı vermediği için çok sayıda Türk Amatör Denizcisi teknelerini Yunan’ın işgalindeki Türk adalarına götürdü. İşte bu arkadaşlarımız çıkacak bir çatışmaya hazırlıklı olmalı. Daha iyisi teknelerini Türkiye’ye getirmeli. Ödedikleri vizelerin makbuzlarını saklamalı. İlerde Yunanistan’dan geri isteyebilirler. Hatta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin konu hakkında “AB üyesi ülkelerin Türk’lere vize uygulayamayacağı hakkında” kararları var. Bunlara istinaden toplu halde veya bireysel olarak şimdiden dava açabilirler.

 

Diğer yandan, eğer 1.000.000 amatör denizci olacaksak, kıyılarımız bize yetmeyecek. Türk Amatör Denizcisinin işgal altındaki adalara ihtiyacı olacak. Hatta şimdi bile ihtiyacımız var.

 

İşgal altındaki adalarımızın kurtarılması zamanı gelmiştir. İşgal tazminatı olarak diğer Ege adalarını da almamızda bir sakınca yok.

 

Hilmi Atilla Özbank

Alıntı: Deniz Ticaret Gazetesi

 

 

Yazarın Diğer Yazıları

ADdbDer ve Marinaların Durumu

15.2.2020 19:40:59

AdbDer Ne İstiyor?

23.1.2020 23:27:20

Amatör Denizcilerin Duayenleri

29.12.2019 19:42:42

Siyaset, Halk, Barınak

17.12.2019 19:45:34

20 BİN TEKNELİK BARINAK VE AdbDer

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı?ndan bir Sayın Yetkili ile görüştüm geçenlerde.

6.12.2019 14:54:04

Amatör Denizcinin Barınak Kabusu

AdbDer, AMATÖR DENİZCİLER BARINAK DERNEĞİ'nin kuruluş nedeni Amatör Denizci'nin barınma problemini çözmektir ve Derneğin tek amacı da budur.

27.11.2019 14:54:15

Amatör Denizci Vatandaş mı? 2

Amatör Denizcinin Devlet tarafından vatandaşlık hakkının verilmediğini,

13.11.2019 18:00:02

Milli Sorun Amatör Denizciliğin Önemi

Amatör Denizcilik, Devletimiz tarafından önemi anlaşılmamış, hiç yatırım yapılmamış, hiç düşünülmemiş bir alandır.

1.11.2019 10:46:03

Amatör Denizci Vatandaş mı?

Yazımın başlığı okuyucuya tuhaf gelebilir.

27.10.2019 13:03:47

MSI Sailing Team /AG 2019 Sezonuna Hızlı Başladı

2 trofede 2 şampiyonluk kazanan tek takım olarak 2018 sezonuna damga vuran MSI Sailing Team / AG, 2019 sezonunun ilk iki trofesini de kazanarak iddiasını sürdürdüğünü ortaya koydu.

16.5.2019 12:20:17

BAU İlkbahar Trofesi 3. Etap’ta Rüzgarın 'Sarkaç' Etkisi

Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Yelken Kulübü (BAUISC) tarafından düzenlenen BAU İlkbahar Trofesi'nde 3. Etap mücadelesi bugün Caddebostan parkurunda gerçekleşen iki şamandıra yarışı ile geride kaldı. Kuzeyli rüzgarın gücünden yana sorun yoktu ama 330 derece ile 040 derece arasındaki 'sarkaç etkisi' hem yarışan ekipler hem de Yarış Kurulu'nun kabusu oldu.

22.4.2019 16:01:36

BAU’nun 2. Etap Yarışlarında Mücadele Nefes Kesti

Helly Hansen-Sport Works Cup adıyla düzenlenen 2. Etap mücadelesinde büyük bir çekişme yaşandı. Caddebostan parkurunda fodeparlar (OCS), iddialı ekipler için ''tatsız'' olsa da tüm yarışçılar bu zorlu sınavda rakiplerini bırakmadı, gruplarda kopma yaşanmadı. Protesto bu kez rakibe değil, Yarış Kurulu tarafından yarışan ekiplerden birine çekildi, sonucu ''diskalifiye'' oldu.

11.4.2019 17:14:11

Altınbaş Üniversitesi İçin Yelken Bir Ders

Türkiye'de yelkenciliğin tabana yayılması aşamasında üniversite yelken kulüplerinin varlığı oldukça önemli. Sevindirici gelişme ise üniversite bünyesinde kurulan yelken kulüplerinin sayılarının giderek artması...

10.12.2018 23:04:23

TAYK Sonbahar Kupası-3’ün Tarihi Kaydırak Oldu

Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü'nün Moda Deniz Kulübü işbirliğinde düzenlediği Sonbahar Kupası'nın üçüncü ve son yarışının tarihi peş peşe değişikliğe uğradı.

3.12.2018 20:38:21

İzmir Güz Trofesi’ne Gelen Komşu Birinciliği Kaptı

EAYK Çeşme Marina tarafından düzenlenen İzmir Güz Trofesi'nde ikinci ayak 10-11 Kasım tarihleri arasında gerçekleşti.

20.11.2018 16:15:17

Altın Kilit Kupası’nda Rüzgar Kıvrandırdı

İYK'nın geleneksel Altın Kilit Kupası'nda gün içinde iki yarış hedeflendi. Ama kararsız rüzgar nedeniyle ilk yarış bir abandone sonrasında güçlükle tamamlandı, ikinci yarışa zaman kalmadı.

18.11.2018 00:24:43

Türk Ekipler Marmaris’te Birinciliği Kaptırmadı

118 teknelik katılımla gerçekleşen Marmaris Uluslararası Yarış Haftası (MIRW) sona erdi. Düşük rüzgara karşın hayli çekişmeli geçen mücadelelerin sonunda yarış sayısı eksik kaldığı için atma uygulanmayan sonuçlara göre IRC0'da Sütlaç, IRC1'de Goblin 3, IRC2'de Fifty Fifty-Nissan Sailing Team, IRC4'te Blue Bird II birinciliklere adlarını yazdırdı.

5.11.2018 17:57:40

Korsanlarla Yatçılar Savaşında İkinci Raund

Yat sınıfında yarışanlarla Pirat sınıfına gönül veren yelkencileri karşı karşıya getiren ve ''En Büyük Korsan''ı belirleyecek ''Siyah İnci Yat / Pirat Savaşları''nın ikincisi bu yıl 28 Ekim Pazar günü Kalamış Koyu'nda yapılacak.

25.10.2018 18:00:57

İzmir Güz Trofesi Turgut Ayker Kupası İle Başladı

EAYK-Çeşme Marina İzmir Güz Trofesi, 13-14 Ekim tarihlerinde 30 teknenin katılımıyla gerçekleşti.

19.10.2018 23:32:48

The Bodrum Cup Açılışı İstanbul Boğazı’nda Yaptı

30'uncu yılında tarihinde ilk kez güney sularından İstanbul'a çıkmaya karar veren The Bodrum Cup'ın ilk bölümüne katılan 25 tekne bugün İstanbul Boğazı'nda kortej oluşturdu. Beykoz-Paşabahçe önlerinde toplanan tekneler ağır seyirle Beşiktaş önlerine geldi ve etkinliğin ilk bölümüne sponsor olan Four Seasons Hotel'e selamlama yapıp, Setur Kalamış Marina'ya döndü.

16.10.2018 18:12:30

TP Bosphorus Cup’ın şampiyonu İstanbul Cerrahi Cheese

İstanbul'da iki gün boyunca devam eden Turkcell Platinum Bosphorus Cup heyecanı, Caddebostan'da sert havada gerçekleşen iki şamandıra yarışı ile tamamlandı ve döner trofe kupasını Levent Peynirci liderliğindeki İstanbul Cerrahi Cheese kucakladı. Sınıfında her üç yarışı birinci bitiren tek ekip olan Onur Bilgen dümenciliğindeki Logo genel sıralama ikincilik elde etti.

1.10.2018 17:41:03

İYK Bir Kez Daha ‘Pamuk Eller Cebe’ Diyecek

İmar Barışı ile kulüplerin belini büken ecrimisil konusu yeni bir sürece girdi.

26.9.2018 18:32:20

Rüzgar Sörfü Türkiye Şampiyonası Başlıyor

TYF-DTO Rüzgar Sörfü Türkiye Ligi'nin üçüncü ayağı ve Türkiye Şampiyonası, Çeşme Belediyesi ev sahipliğinde 20-23 Eylül tarihlerinde Çeşme Alaçatı'da yapılacak

20.9.2018 16:30:29

Yalıkavak Marina ve Royal Motors'dan Üyelerine Özel Fırsatlar

Yalıkavak Marina ve Royal Motors, üyelerine birbirinden faydalı indirim ve fırsatlar sunmak için iş birliği yapıyor. Ayrıca Royal Motors, Yalıkavak Marina ev sahipliğinde eylül ayı boyunca 'Rolls-Royce' ve 'Lotus' marka el yapımı özel otomobiller ile test sürüşü imkânı sunuyor.

10.9.2018 20:30:43

Sıfır Atık Sistemi Marinalar'da

2019 yılı sonunda da Türkiye'deki bütün marinalarda sıfır atık sistemi kurulacak ve Türkiye'deki bütün yatlar, tekneler de mavi kart sistemiyle takip edilecek.

4.9.2018 17:42:40

İtalyan Savaş Gemisinin İstanbul Ziyareti

İtalyan donanmasına ait "Palinuro" isimli eğitim gemisi, Sarayburnu Limanı'nda ziyarete açıldı. Gemi 11 Ağustos'a kadar ziyaret edilebilecek.

9.8.2018 15:31:24

D-Marin Turgutreis’e En İyi Çevre Bilinçlendirme Etkinlikleri Ödülü

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TURÇEV) tarafından düzenlenen Bayrak Çekme Ödülleri'nde, D Marin Turgutreis ''En İyi Çevre Bilinçlendirme Etkinlikleri Ödülü'ne'' layık görüldü.

20.7.2018 21:06:56

Pek Özel Bir Türk Kahraman

Sayfamızda olmazsa olmazdı bu kahramanımız. '' Sinan Everest '' kaptanımızı duymuş muydunuz? Ya teknesi '' Kader'i ? '' Çok kaynak yok hakkında ortamlarda. O nedenle duymamış olabilirsiniz. 1951'de, İstanbul'dan 7.5 metrelik teknesi ile Filipinlere gitmek için yola çıkan bir Türk denizcinin öyküsüdür söz konusu olan.

17.6.2018 14:53:24

TYF Pirat Ligi 2018 Yarışları Bayramoğlu'nda Başladı

Toplam 7 ayakta 30 yarış olarak planlanan TYF Pirat Ligi 1. Ayak yarışları 26-27 Mayıs tarihlerinde Bayramoğlu Yelken Kulübü ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

1.6.2018 12:36:32

'D-Marin' MYBA Charter Show’da Yer Aldı

D-Marin, 23 - 26 Nisan 2018 tarihleri arasında 30'uncu yılını kutlayan ve Barselona One Ocean Port Vell'de gerçekleşen MYBA Charter Show'a katıldı.

11.5.2018 17:57:55

D- Marin, Yelken Yarışlarının “Formula 1” ine Ev Sahipliği Yapacak

Doğu Akdeniz Çanağı'nın en büyük marina zincirlerinden D-Marin, Hırvatistan'da yer alan D-Marin Mandalina ve D-Marin Dalmacija marinalarında dünyanın en prestijli yat yarışlarından biri olan TP52 Super Series yarışlarına ev sahipliği yapacak.

4.5.2018 19:54:32

ÇEŞME’DE TEKNELER ÇOCUKLAR İÇİN YARIŞTI

Ege Akdeniz Yat Kulübü - Çeşme Marina tarafından düzenlenen ve tüm geliri EÇEV'e bağışlanan 2018 İzmir Kış Trofesi 4. Ayak Yarışları, 21 - 22 Nisan hafta sonu Çeşme Marina'da 32 teknenin katılımı ile yapıldı.

27.4.2018 23:24:02

‘BÜYÜLEYEN ŞEHİR İSTANBUL SERGİSİ’ TRUMP ART GALLERY’DE

Türk Modern Resim Sanatı'nın son dönemdeki başarılı isimlerinden Memduh Kuzay'ın 'Büyüleyen Şehir İstanbul' isimli sergisi 21 Mayıs'a kadar Trump Art Gallery'de (TAG) sanatseverlerle buluşacak.

20.4.2018 17:59:06

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

2018 Türkiye Dragon Şampiyonu Provezza

07 Kasım 2018

Milta Bodrum Marina işbirliğinde Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü (BAYK) tarafından düzenlenen Açık Dragon Türkiye Şampiyonası 1-4 Kasım tarihlerinde gerçekleşti.

Rüzgarın Çocukları Rio 2016 Olimpiyatlar'ında bir kota daha kazandı

26 Haziran 2016

Bu sene Rio'da düzenlenecek olan Olimpiyat Oyunları'na RS-X Erkekler sınıfında Onur Cavit Biriz kota almaya hak kazandı.

Piri Reis Projesi

08 Temmuz 2013

2013 UNESCO Piri Reis Dünya Haritası yılı kapsamında Türkiye'de bir proje ile Piri Reis'in izi sürülüyor

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter