Yazar Hakkında

25 Mart 2020, 13:04

1348 Yılında...

 

Veba salgını sırasında hastalığın Doğu Akdeniz’den gelen gemilerde sıkça görülmesi üzerine, 1348’de Venedik yönetimi, önlem olarak hastalık taşıyan gemileri, insanları ve malları bir adada tutmak için “üçler komitesi” kurmuş , bu kurulun kurallarına uymayanlara ölüm cezası verilmiştir. Kurulun kurallarından en önemlisi gemilerin *quaranta* giorni  (40  gün) boyunca adada alıkonulmasıdır,  ayrıca yünlülerin güneşe serilip havalandırılması, hayvanların sirkeyle yıkanmasıda kurallar arasında yer almıştır. Böylece veba başta olmak üzere salgın hastalıklardan ölümü azaltmak mümkün olmuştur. İşte bu kırk günlük adada zorunlu alıkoyma kuralı, kısa sürede Avrupa denizciliğinde bir gelenek halini almış ve İtalyanca 40 anlamına gelen quaranta’dan türetilen  ve Türkçe’de  “karantina” olarak kullanılan, eylemin tanımına uygun olarak isimlendirme yapılmıştır.

 

Sn. Ömer Faruk Ertem göndermiştir.

 

Yazarın Diğer Yazıları

Korkumuzun Adı Corona

Kocaeli Üniversitesi öğrencisiyken başarılı çalışmaları ile Harvard Üniversitesi'nin Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil'in dikkatini çeken ve ondan aldığı davet üzerine girdiği Harvard'da Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma üst-ihtisasını yapan Doktor Burak'ın virüsün tanımı ve bundan sonra izlenecek yol haritası ile ilgili kaleme aldığı yazıyı aynen paylaşıyorum...

19.3.2020 19:52:53

Bizim Nesil

15.3.2020 21:19:51

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Deniz Bilimleri Kampı Düzenlendi

01 Mart 2020

Akdeniz Koruma Derneği, denizel yaşam alanlarının korunması ve araştırılması konularında çalışmaya istekli üniversite öğrencileri için Deniz Bilimleri Kampı düzenledi.

32. Uluslararası Boat Show

25 Eylül 2013

Türkiye'de "deniz üstünde yapılan tek fuar" olma özelliğiyle öne çıkan 32. Uluslararası Boat Show, Marintürk İstanbul City Port Pendik'te kapılarını açtı.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter