Yazar Hakkında

08 Temmuz 2020, 17:28

Çeşme Açıklarında Görüldü

İzmir'in Çeşme ilçesi ile Yunanistan'a ait Sakız Adası arasındaki bölgede görülen 16 metre uzunluğunda, yaklaşık 40 ton ağırlığındaki dev balina bilim insanlarını şaşırttı. Dev balinanın denizin 1000 metre altında yaşadığı öğrenilirken, Yunanistan Deniz Koruma Enstitüsü 12 Adalar Bölgesi (Güney Ege) Müdürü Thodoris Tsimpidis, "Bunlar denizlerimizin devleri" dedi.

İzmir'in Çeşme adası ile Yunanistan'a ait Sakız ve Samos arasındaki bölgede iki gün önce görülen Oluklu Balinagiller sınıfındaki dev Mavi Balina görenleri şaşkına çevirdi. Türkiye ile Yunanistan arasındaki uluslararası sularda kıyıya yakın olarak seyreden yaklaşık 16 metre uzunluğunda ve 40 ton ağırlığındaki dev Mavi Balina, bölgede araştırma yapan Yunanistan Deniz Koruma Enstitüsü 12 Adalar Bölgesi (Güney Ege) Müdürü Thodoris Tsimpidis ve ekibi tarafından görüntülendi.

 

Tsimpidis yaptığı açıklamada, “Genellikle 1100 metre derinlikte yaşayan bu türlerin kıyılara yakın seyretmesi çok ilginç çünkü su derinliği balinanın bulunduğu bölgede yaklaşık 200-300 metre civarındaydı, bunlar denizlerimizin devleridir.

 

Çok derinlerde yaşamaları ve bu sularda çok az görülmeleri nedeniyle bu balinalar hakkında ne kadar az şey bildiğimizin farkındayız. Bölgemizdeki balık popülasyonlarına zarar vermezler çünkü bu tür balinalar 1000 metrenin çok daha altındaki canlı türleri ile beslenirler. Kesin olan bir şey varki bu denizlerde onlarla birlikte yaşıyoruz ve onları korumak zorundayız” dedi.

 

Alıntı: DENİZ TİCARET GAZETESİ

 

Yazarın Diğer Yazıları

Antalya'da Görüldü! Dünyanın En Zehirli Balığı...

Hint Okyanusu'nda yaşayan ve en zehirli balık türlerinden biri olan aslan balığı Antalya falezlerinde görüntülendi.

14.7.2020 16:41:33

Balıklar Oltaya Değil Objektiflere Takıldı

Balığın en güzel halini fotoğraflayanlar ödüle kavuştu

24.6.2020 17:44:21

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

50. Balkan Yelken Şampiyonası Sona Erdi

13 Eylül 2017

50. Balkan Yelken Şampiyonası, 05-10 Eylül 2017 tarihleri arasında Türkiye dahil 8 farklı ülkede 13 tekne ve toplamda 204 sporcunun katılımıyla gerçekleştirildi

ATSO 8. Yelken Yarışları ve Cumhuriyet Kupası sona erdi

31 Ekim 2014

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) tarafından bu yıl 8'incisi düzenlenen yelken yarışları ve Cumhuriyet Kupası sona erdi.

BAU İlkbahar Trofesi’nde İkinci Etap Kayıtları Açıldı

04 Nisan 2019

BAUISC (Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Yelken Kulübü) tarafından düzenlenen BAU İlkbahar Trofesi'nde ikinci etap Helly Hansen-Sportworks Cup adıyla 6 Nisan Cumartesi günü yapılacak.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter