Yazar Hakkında

09 Temmuz 2020, 18:08

Avrupa Plajları Covid-19'a Karşı Hangi Önlemleri Aldı?

Yaz aylarının gelmesiyle insanlar yeniden plajlara akın etmeye başladı. Ancak dünyada halen etkisini sürdüren Covid-19 salgını nedeniyle geçen yıllarda olduğu gibi tatilin keyfini çıkarmak zor. Özellikle yoğun kalabalıkların olduğu plajlar ve sahiller virüsün daha da yayılmasına sebep olabilecek potansiyel yerlerin başında geliyor.

 

Bu riske karşı Avrupa'da bazı ülkeler halkı bu konuda bilinçlendirmek adına bir takım çözümler geliştirdi.

 

Belçika'da akıllı telefonlar için geliştirilen uygulama ile kullanıcılar plajların gerçek zamanlı olarak doluluk oranlarını görebilecek.

 

Yeşil renkli plaj veya sahillerde doluluk oranı düşük, sarı renkli olanlar dolu, turuncu ise "çok dolu" olduğu anlamına geliyor. Böylelikle ziyaretçiler az dolu olan yerlere yönlendiriliyor.

 

Güney Avrupa ülkesi Portekiz'de Çevre Ajansı geçen Info Praia adlı benzer bir uygulamayı tanıttı. Aynı Belçika'da olduğu gibi, yeşil renkli plajlara gitmek teşvik edilirken, kırmızı renkli plajlara gidilmemesi uyarısında bulunuluyor.

 

Almanya'da günü birlik ziyaretçiler bazı plajlara alınmıyor

 

Almanya'da yaz tatili 16 eyaletin 6'sında başladı ve bu yıl yurt dışına çıkamayan turistler Baltık ve Kuzey Denizi kıyılarına akın ediyor. Yerel yetkililer sosyal mesafe alanlarının korunması için bazı önlemler aldı.

 

Ancak aşırı yoğunluğu önlemek adına bazı belediyeler daha radikal bir çözümü seçti. Günü birlik gelen ziyaretçilere plajlara erişim yasaklanırken, sadece turistik konaklama rezervasyonu yapan ve yerli turistlere izin verme kararı alındı.

 

Lübeck Körfezi'ndeki Schleswig-Holstein'da yetkililer, gündelik ziyaretçilerin rezervasyon yapabilmeleri için bir uygulama üzerinde çalışıyor.

 

Avrupa'nın kıyı bölgeleri yurt dışı tatillerini iptal etmek zorunda olan büyük bir turist akını için hazırlanıyor. Bu yıl birçok ülke için turizm sektörünü canlı tutmak ve halkı salgından korumak arasında dengeyi bulmak zor olacak.

 

Deniz ve havuzda koronavirüs bulaşıcı mı?

 

Bu yaz en çok merak edilen sorulardan biri de yeni tip koronavirüsün halka açık havuzda, denizde ve gölde bulaşıcı olup olmadığı?

 

Su tutkunları endişe etmesin epidemiyologlar bu konuda hemfikir, virüsün sudan bulaşma riski oldukça düşük. Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Doktor Ebbing Lautenbach'e göre yüzme havuzu veya deniz suyu virüse yakalanma adına bir risk oluşturmuyor.

 

Dahası uzmanlar havuz suyunun klorlanmasıyla virüsün etkisiz hale geldiğini, su içinde hastalığa yakalanma riskinin de azaldığını belirtiyor. Ayrıca açık ve kapalı yüzme havuzlarında suyun sürekli olarak filtreleme ve dezenfeksiyon işlemlerinden geçmesi, bakteri ve virüsleri de etkisiz hale getiriyor.

 

Fakat daha önceki bazı araştırmalar suda koronavirüse rastlandığını tespit etmişti. Risk yüksek olmasa da, uzmanlar "sıfır riskin" olmadığı konusunda uyarıyor.

 

Yoğun olan plajlarda virüsün bulaşma riski var

 

SARS-CoV-2 adlı yeni tip koronavirüsün suda bulaşma özelliği olmasa da, havuz kenarında ve plajda sosyal mesafe kuralına uyulması gerekiyor.

 

Uzmanlar, suda pek mümkün olmasa da, yoğun yerlerde maske takılması gerektiğini ifade ediyor. Suyun dışında, en az bir metrelik sosyal mesafeye dikkat etmeden yan yana durmak da virüsün bulaşma riskini artırıyor.

 

Alıntı: DENİZ TİCARET GAZETESİ

 

Yazarın Diğer Yazıları

Boğazın Kalbinde "Denizcilik ve Global Strateji Merkezi" Açılıyor

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU), direktörlüğünü emekli Tümamiral Cihat Yaycı'nın üstlendiği 'Denizcilik ve Global Strateji Merkezi'ni açıyor.

17.7.2020 23:00:03

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

BAYK KIŞ TROFESİ 4. AYAĞI TAMAMLANDI

26 Mart 2018

MUĞLA'nın Bodrum İlçesinde Bodrum Açık Deniz Yelken Kulübü (BAYK) tarafından düzenlenen İstanbul, İzmir, Ankara'dan toplam 51 teknenin katılımı ile başlayan ve 2 gün süren BAYK Kış Trofesi 4. ayak yarışları sona erdi.

AB Armatörlere ''Uyanıklık Yapmayın'' dedi

13 Nisan 2012

Avrupa Komisyonu, gemileri söküme göndermeden önce AB bayrağından başka bir bayrağa geçirerek, varolan uygulamaları atlatan gemi sahiplerine yönelik yeni kurallar getirdi.

Balık temizlerken dikkat edilmesi gerekenler

23 Kasım 2009

Pulsuz ve küçük boydaki balıkları temizlerken bıçağa gerek yoktur.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter