Yazar Hakkında

21 Temmuz 2020, 23:49

SAKİN VE ŞAŞKIN BİR YAZ DÖNEMİ…

 

2020 yılı her birimizin hafızasında üç aşağı beş yukarı aynı doğrultuda anılarla yer alacak sanki. Öncelikle bir bilinmezlikle gelen sağlık camiasını bile şaşırtan minicik bir virüs kocaman dünyayı yavaşlatmayı becerdi. Mart, Nisan ve Mayıs aylarındaki sakin yaşam çoğumuzun teknelerinden, denizden uzak kalmasına da yol açtı doğal olarak. Haydi bizler neyse seyrek de olsa teknelerimize gidebildik aynı şehir içinde olanlar... Yurt dışında yaşayan yabancı yatçılar halen daha gelememiş durumdalar. Biten marina sözleşmeleri uzatıldı ki sanırım her marina kendi bünyesinde kolaylıklar sağlamıştır. Karadaki teknelerin bakımları yanısıra, karaya çıkıp rutin işlerini yapacak olanlarında takvimleri hep sarktı, çalışan firma yetkilileri de üst üste gelen işlerle oldukça yıprandılar. Ki bu devrede işi olması insanın çok fazla sektörde olası değil. O açıdan şanslı sayılırlar.

 

Kargo firmaları ve süpermarketler haricinde her sektör şaşkınlık evresini atlatabildiler mi bilemiyorum.

 

Turizm açısından denizcilik sektöründe de olumsuzluk yaşanacağı belli. Charter firmaları eskisi gibi yabancıları bulabilecekler mi acaba? Bireysel olarak gelecek yabancı turist sayısı ne olacak? Vaka sayılarında olabilecek bir artış sonunda eski kısıtlamalara kolayca dönülebilecek mi?

 

 

Her şey eskisi gibi olamayacak diyen bir kesim geleceği okuyan kişiler sanki haksız değiller gibi. Okulların açılıp eskisi gibi tüm yıl öğretimin kesintisiz uygulanabileceğini sanmayanlardanım ben. Bakalım mevsim değişince virüsün bulaştırıcılığı ne durumda olacak.

 

Bir yığın belirsizliklerin yanısıra denizlerimiz özellikle hafta sonları karayı aratmayacak derecede kalabalık yaşadığımız bölgede... Karavan meraklıları da gözle görülür şekilde arttı. Hatta hafta sonu gelip çadırı ile ıssız bir koyda geceleyenleri denizde seyrederken tek tek görebiliyoruz. Karadaki yoğunluktan hiç söz etmek istemiyorum. Acı olan kısa süreli gelen hemşehrilerimiz nedense arkasına bakmadan giderek etrafı kirletmeyi adet haline getirdiler. Denizde bile bol bol poşetleri, atılmış pet şişeleri eskiye oranla son yıllarda üzülerek görüyoruz. Etraftaki adalara gittiğimizde artık elimiz dolu dolu dönmeyi adet haline getirdik, hiç olmazsa biz iki kişi ne toplayabilirsek topluyoruz en azından vicdanımız rahatlıyor.

 

 

Tur tekneleri de dolu dolu olmasa da iş yapıyorlar sanki insanlar kendini biraz daha doğaya bıraktı gibi. Benim iyi niyetli gözlemim de olabilir ancak böyle olursa belki kıymetini bilmeye de biraz özen gösteririz.

 

Bu evrede hepimizin biraz küçülmesi, biraz daha sakin yaşaması gerekir diye düşünüyorum. Bilim insanlarının uyarılarını dikkate alıp alışkanlıklarımızı tekrar gözden geçirmeyi, hırslarımızdan biraz arınarak daha farklı yaşamayı öğrenmemiz gerekecek bu virüs ile savaşıp onu alt etmeyi başarmamız açısından. Önce kendimize sonra da yakınlarımıza ve karşımızdaki insana saygı açısından belirtilen kurallara uymamız bir vatandaşlık görevi...

 

Bu yazın sevindirici olayı nispeten sosyal mesafenin sorun olmaması nedeniyle antremanlarımızın ve yaz kurslarımızın başlaması. Covid19 kısıtlamalarında sporcularımız sanal destek ile antrenörleri ile en azından kondisyon çalışmalarını yapmışlardı ancak herbiri denize çıkmayı, yelken yapmayı özlediler... Şimdi yeni kursiyerler, sporcular kurallara uyarak denizle buluştular.

 

Herşeyin başı sağlık diye bir cümle çocukluğumuzda büyüklerimizden duyarak öğrendiğimiz bir cümle idi. Şimdi ise yaşayarak doğruluğunu görüyoruz.

 

Sağlıklı günlerde ortak sevgimiz olan deniz ve doğa ile iç içe olarak kıymetini bilmemizi dileyerek sonlandırıyorum duygularımı...

 

 

Yazı: Arzu Varıcı Ersoy

Fotoğraflar: Arzu Varıcı Ersoy © Copyright

 

Alıntı: DENİZ TİCARET GAZETESİ

 

Yazarın Diğer Yazıları

Temmuz sıcağında kutuplardan gelen esinti: ''Sıfırın Altında Yaşam''

BBC Earth'ün Emmy ödüllü belgesellerinden biri olan ''Sıfırın Altında Yaşam'' belgesel severleri Temmuz ayında Kuzey Kanada'nın zorlu yaşam şartlarını keşfetmeye davet ediyor.

13.7.2020 19:12:18

'Balıklardan Çok Plastiklerin Arasında Yüzüyorum'

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Temsilciliği tarafından "Sudaki Yaşam Savunucusu" ilan edilen Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen, İstanbul Boğazı'nda gerçekleştirdiği dalışla, plastik atık kirliliğine dikkati çekti

3.7.2020 16:32:20

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Amiral Kupası’nda rota Beylikdüzü’ne döndü

01 Ağustos 2018

İYK Yat Trofesi'nin üçüncü yarışı Amiral Kupası coğrafi rotalı iki etap halinde 4 ve 5 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek.

Kaş Belediyesi - Aksan Derneği Topçu Gazi Mustafa Ertuğrul'un İzinde

24 Aralık 2019

Kahraman Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul ( AKER ) ve silah arkadaşları tarafından 9 Ocak 1917'de İngiliz Uçak Gemisi Ben My Chree'nin Antalya / Kaş'ta batırılışının 103.yılı Anma etkinliği

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter