Yazar Hakkında

25 Ağustos 2020, 13:26

Nedir, Ne değildir? Dizel Isıtıcılar

Nedir, Ne değildir? Dizel Isıtıcılar

Bu ayın konusu olarak dizel ısıtıcıları seçtim malum önümüz kış. Hem teknenizin sağlığı hem sizin konforunuz için dizel ısıtıcıların teknenin olmazsa olmazı olduğunu düşünüyorum. Çok detaya girmeden çalışma prensibi ve montaj detaylarına deyineceğim faydalı olmasını umuyorum iyi okumalar.

 

Dizel ısıtıcılar nam-ı diyer webasto ;

İlk olarak araçlarda daha çok kamyonlarda kullanılan webasto , teknelerinde vazgeçilmezi olmuştur. Genel olarak cihazın kendisi, yakıt pompası ve kontrol ünitesinden oluşur. Dizel yakıt dahili veya harici bir depodan alınabilir.

 

ÇALIŞMA ŞEKLİ

 1. Kontrol paneli “AÇ” sinyalini kontrol ünitesine gönderir.
 2. Kontrol ünitesi , fan motorunu iki ayrı kanaldan hava alması için çalıştırır. Birincisi yanma hava fanına gider, diğeri sirkülasyon fanına gider.
 3. Ateşleme bujisi ateşlemeyi başlatır.
 4. Yakıt ısıtıcının içine pompalanarak püskürtülür ve yanma havası fanından gelen hava ile karışır ve yanma başlar.
 5. Isınan hava, kazanın içi boyunca yönlendirilir ve egzoz gazı olarak dışarı çıkar.
 6. Sirkülasyon fanı sayesinde, ısıtmak için kazanın dış tarafı boyunca ayrı bir hava akışı yönlendirilir. Bu hava akışı ısıtıcıdan teknenin içine doğru borularla yönlendirilir.
 7. Kendi kendine yanma başladığında buji kendini kapatır ve alev kontrol moduna geçer.
 8. Kontrol paneli, kontrol ünitesine “KAPAT” sinyali gönderdiğinde yakıt pompası durur içerideki yakıtı yakarak kurtulur ve cihaz soğuyana dek sirkülasyon fanı çalışmaya devam eder.

 

CİHAZIN MONTAJ ŞEKLİ VE YERİNİN TESPİTİ

Montaj yeri ile ilgili birkaç kriter vardır

 1. Montaj yerinde temiz hava beslemesi olmalı veya temiz hava, boru vasıtasıyla cihaza ulaştırılmalıdır. Cihaz makine dairesine montajlanacaksa mutlaka temiz hava emişi dıaşarıdan alınmalıdır.
 2. Cihaz iskele bordaya veya sancak bordaya yakın olmalı. Sebebi, cihazın tavsiye edilen egzoz borusu uzunluğu 1,8 m olmasıdır.
 3. Cihaz baş kıç hattına paralel montajlanmalıdır.

 

EGZOZ

Egzoz sistemi montajına ekstra dikkat edilmesi gerekir. Egzoz borusu izolasyon kılıfı ile izole edilmeli ve borda çıkışı deve boynu şeklinde yapılmalıdır. Egzoz çıkışı borda veya aynadan su hattının en az 30 cm üstünde yapılmalıdır.  

ELEKTRİK

Cihazın kendi sigortaları vardır bunlar doğru takılmalıdır. Elektrik bağlantısı direk akü kutup başlarından alınmalıdır.

YAKIT

Cihazın yakıt beslemesi dahili veya harici bir depodan yapılabilir. Yakıt pompası depoya yakın olması gerekir. Toplam yakıt hattı uzunluğu 12 m yi geçmemelidir.

 

DİKKAT !!

Her tekne farklıdır standart bir montaj yoktur bu sebeple yetkili servis tarafından keşif yapılıp uygun güçteki cihaz ve devamında maximum fayda verecek bir borulama yapılmalıdır. Dizel ısıtıcılar, düzgün montaj yapılmadığında ve orjinal malzeme kullanılmadığında yangın tehlikesi içermektedir.

 

SONUÇ

Dizel ısıtıcılar doğru montaj parçalarıyla ve doğru bir şekilde montaj yapıldığı zaman tekneniz içinde sizin içinde çok fayda sağlayacak bir üründür. Kış aylarında periyodik olarak çalıştırdığınızda teknenizdeki nemi uzaklaştırarak elektronik cihazların ve metal aksamın daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda kışın sıcak bir teknede zaman geçirmenin zevki bence paha biçilemez.

Okuduğunuz için teşekkür ederim umarım faydalı olmuştur. Rüzgar kolayınıza pruvanız neta olsun.

 

 

Burak EKEMEN

Trend Teknik

İnstagram.com/trendteknik

burak@trend-teknik.com

 

Yazarın Diğer Yazıları

Nedir? Ne değildir? Akü dereceleri

Öncelikle, bana bu fırsatı veren Sn. B. Hulusi GÜRBÜZ'e teşekkür etmek istiyorum.Bu köşede, deniz araçlarında karşımıza sıkça çıkan enerji yönetimi, ısıtma ve soğutma, solar paneller ve su yapıcılar gibi teknik konulara değineceğim. Bu bağlamda sizlerden de istek almak isterim.Bu ilk yazımı ısınma turu olarak kabul ediniz. :) iyi okumalar. Burak EKEMEN

30.12.2019 23:16:33

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

4. Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası İçin Geri Sayım Başladı

30 Temmuz 2019

Bireysel ve kurumsal kadın yelken takımlarının katılacağı 4. ''Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası'' 6-7-8 Eylül'de düzenlenecek.

Gemi Modelcileri ve Gemi Severler Derneği'nin 40. Kuruluş Yıldönümü Sergisi

05 Şubat 2018

Gemi Modelcileri ve Gemi Severler Derneği'nin sergisi Mart ayının sonuna kadar Koç Müzesi'nde sergilenecek

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk CNR Yacht Festival Heyecanı 13-18 Ekim'de Marinturk'te!

Yazarlar

Facebook

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

TurkSail - Türkiye'nin en kapsamlı yelken haberleri.

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter