Yazar Hakkında

11 Eylül 2020, 22:44

DATÇA

Sakinliğin huzurun ve badem’in adresi......

 

 

Salgın hastalık tehlikesinin devam ettiği bu günlerde  Datça yurtiçi seyahat noktalarından mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Deniz, bükler, badem ve Can Yücel Datça’nın vazgeçilmezleri... Ege ve Akdeniz’in kesişim noktası.

 

İstanbul’dan yeni yolu kullanırsanız arabayla molasız sekiz buçuk saatte, uçakla da gelirseniz Dalaman’dan iki buçuk saatlik yolculukla ulaşıyorsunuz. Ayrıca Bodrum’dan iki saatlik bir feribot yolculuğu ile ulaşmak mümkün. Datça’yı sevenler; yol uzun, yorucu siz gelmeyin deseler de siz bakmayın onlara.

 

Datça deniz severler için bir cennet. Hala bakir kalabilmiş, işgal edilmemiş sahil bulabileceğiniz bir yer. Şehir merkezinde bile her yerden denize girebilirsiniz.

 

 

Akşamları rahatlıkla yürüyüş yapabileceğiniz yolları, yürüyüş esnasında birbirlerine selam veren sakinleriyle size huzur verir. Havasının kalitesi sebebi ile sizi en sıcak akşamlar bile rahatsız etmez. Akşamları denizin kenarında kumların üstüne kurulmuş masalarda, dalgaların getirdiği suların ayaklarınıza verdiği serinlik eşliğinde yenen yemekler, insanda unutulmaz anılar bırakır. Yemek sonrası keçi sütlü, bal bademli bir dondurmayla günü tatlı bir şekilde sonlandırabilirsiniz.

 

 

Yemeğinizi evinizde yediyseniz isterseniz eski Datça sokaklarında dolaşabilirsiniz. Burada hediyelik eşya, tasarım mağazaları ve akşam içkisi veya kahvesi içebileceğiniz yerler bulabilirsiniz.

 

 

 

Denize girmek için; Merkez haricinde Mesudiye Hayıt Bükü, Kızıl Bük, Ova Bükü, Palamut Bükü ve Emecik ve Kargı tarafını tercih edebilirsiniz. Biz tercihimizi Kargı’dan kullandık. Ama her bükün ve koyun kendine göre güzelliği var. Ve her plajın arkasında yemek yiyebileceğiniz tesisler var. Hepsine vaktiniz var ise mutlaka uğrayın. Ayrıca araba yolu olmayan koylara düzenlenen günübirlik gezi turu yapmaya çalışın.  Mesudiye tarafına yaptığınız geziyi akşam güneşini batırmak için Knidos tarafında sonlandırmayı planlayın.

 

 

 

Şubat ayında yapılan badem çiçeği festivali görülmesi gereken etkinliklerden. Datça’da kurulan pazarda görülmesi gereken yerlerden. Yerel taze birçok ürünü uygun fiyatlarla bulabilirsiniz.

 

Dönüş yolunda,  Ege ve Akdeniz’in aynı anda görüldüğü, solunuzda Gökova Körfezi, sağınızda Hisarönü Körfezi manzarası olacak şekilde bir resim çekmeyi unutmayın.

 

 

 

Yeni yazılarda görüşmek üzere. Sağlıkla kalın.

 

Ömer BUMEDİAN

Fotoğraflar: Ömer BUMEDİAN © Copyright

 

Yazarın Diğer Yazıları

Haftasonu Rotası Gökçeada

Türkiye'nin en batı noktası. Eski adı İmroz.

23.11.2020 12:32:29

8. Pendik Yelken - Marinturk Cup

16 Nisan 2019

21 Nisan 2019 Pazar Günü Marinturk İstanbul City Port Marina'da gerçekleştirilecek.

750 milyon dolarlık 280 tekne vitrine çıktı

19 Şubat 2012

Yerli ve yabancı yelkenli, motorlu-motorsuz deniz araçları, sistem, cihaz, donanım ve aksesuarlarını bir araya getiren İstanbul Boat Show’da 750 milyon dolarlık tekne vitrine çıktı.

D-MARİN, CNR Avrasya Boat Show’da Deniz Severleri Bekliyor

14 Ocak 2019

D-Marin, 23 Şubat - 3 Mart 2019 tarihleri arasında İstanbul'da 12.kez düzenlenecek olan CNR Avrasya Boat Show'da olacak.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

StatCounter