Yazar Hakkında

15 Eylül 2020, 19:41

Vehbi Koç'un Kızı Suna Kıraç Hayatını Kaybetti

Uzun süredir ALS tedavisi gören iş insanı Suna Kıraç, 79 yaşında hayata veda etti.Koç Üniversitesi, Koç Okulu ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'nın kuruluşuna öncülük eden Kıraç, 1980 yılında Koç Holding Yönetim Kurulu başkan vekilliği yapmış, 1994’te Arçelik AŞ’nin yönetim kurulu başkanlığını üstlenmişti.

Koç Holding yaptığı yazılı açıklama ile holdingin kurucusu Vehbi Koç'un kızı Suna Kıraç'ın hayatını kaybettiğini paylaşarak, başsağlığı mesajı yayımladı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Cumhuriyetimizin değerleriyle yetişmiş, gerek iş gerekse toplumsal hayatta başardıklarıyla ülkemizin sanayi, eğitim, kültür ve sanat alanlarında gelişmesine önemli katkılar sunan, Topluluğumuzun kuruluş yıllarından 2010'a kadar çeşitli liderlik görevleri üstlenen, Koç Üniversitesi, Koç Okulu ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'nın kuruluşuna öncülük eden Sayın Suna Kıraç'ı kaybetmenin büyük üzüntüsü içindeyiz.Sayın Suna Kıraç'ı emanet ettiği değerlere bağlı kalarak, ilham veren, vizyoner ve öncü kişiliği ile her zaman hatırlayacağız ve unutmayacağız. Acımız çok derin. Başımız sağ olsun."2000 yılından bu yana ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz) hastalığıyla mücadele eden Suna Kıraç’ın 2006 yılında Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından yayınlanan ve tüm geliri TEGV’e bağışlanan "Ömrümden Uzun İdeallerim Var" başlıklı otobiyografik kitabı 100 bin adedi aşarak yılın en çok satan kitapları arasında yer almıştı.Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Koç Holding Kurucusu Vehbi Koç'un kızı ve iş insanı Suna Kıraç'ın vefatına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Kıraç'ı kaybetmekten büyük üzüntü duyduğunu aktardı.SUNA KIRAÇ KİMDİR?

Vehbi Koç ve Sadberk Koç'un Semahat Arsel, Rahmi M. Koç ve Sevgi Gönül'den sonraki dördüncü ve son çocuğu olarak, ailenin Ankara Keçiören'deki bağ evinde 3 Haziran 1941 yılında dünyaya gelen Suna Kıraç, ilköğrenimini Ankara'da Türk Eğitim Derneği İlkokulu'nda tamamladı.1952 yılında İstanbul Arnavutköy Amerikan Kız Koleji'ne giren Kıraç, kolejin son sınıfında ABD'ye gidip işletme ve finans okumaya karar verdi ve Pennsylvania Üniversitesi Wharton School of Finance'ten başvurusuna olumlu yanıt aldı.Ancak babası Vehbi Koç'un, "Benim tezgahım en iyi üniversitedir. Seni ben yetiştireceğim" demesi üzerine bu planından vaz geçerek İstanbul'da kaldı.Akademik bir eğitim de görmeyi arzuladığı için bankacılık ve finans okumak üzere Robert Kolej'in yüksek kısmına kaydoldu.Ders seçimlerini iş deneyimine katkısı olacak şekilde yaptı, iş idaresi, muhasebe, bilanço gibi konulara yoğunlaştı.Ekim 1960'ta Koç Ticaret A.Ş.'nin Beyoğlu Merkez Han'daki İstanbul şubesinde, babası Vehbi Koç'un yanında çalışmaya başlayan Kıraç'ın, ilk görevi, gelen ve giden evraka bakmak oldu.Kıraç, babasıyla birlikte Koç şirketlerinin idari toplantılarına katılarak, farklı bölümlerde stajlar yaparak, topluluğu ve Vehbi Koç'un çalışma tarzını yakından tanıma fırsatı buldu.1963'te Koç Holding'in kurulmasının ardından Vehbi Koç, Rahmi M. Koç, Bernar Nahum ve Hulki Alisbah'la birlikte holdingin ilk Yönetim Kurulu’nun beş üyesinden biri oldu.1965'te holdingin genel sekreterliğine getirildi ve beş yıl boyunca bu görevi yürüttü.

53 yıllık eşi Suna Kıraç'ı rahatsızlığı süresince bir an olsun yalnız bırakmayan İnan Kıraç, vefat haberini aldıktan sonra gözyaşlarına engel olamadı. (üstte) İnan Kıraç, kızları İpek Kıraç'ı 2012 yılında kurucusu olduğu Sirena Marine'in CEO'luğuna getirmişti. (yanda)


Aralık 1967'de Koç Holding şirketlerinden Otoyol'un Genel Müdürü İnan Kıraç'la evlenen Suna Kıraç, 1970 yılında, İsak de Eskinazis, Bernar Nahum ve Ziya Bengü'yle birlikte Rahmi M. Koç’un başkanlığında oluşturulan Koç Holding İcra Komitesi'ne girdi.1970 yılında Koç Holding Personel ve İdari İşler Departmanı başkan yardımcılığı görevini üstlenen Kıraç, 1974 yılında holdingin insan kaynaklarından sorumlu yöneticisi olduktan sonra, terfi ve liyakat konularında grup şirketlerine standartlar getirmeye, topluluğun kurumsal kimliğini güçlendirmeye çalıştı.1980 yılında Koç Holding Yönetim Kurulu başkan vekilliği görevine getirilen Kıraç, montajdan ana sanayiye geçiş sürecinde önemli kararlara imza attı. 1994'te Koç Holding'in lider şirketlerinden Arçelik A.Ş.'nin Yönetim Kurulu başkanlığını üstlendi.Suna Kıraç aktif iş yaşamının 40 yılını verdiği Koç Holding'in gelişmesi, büyümesi, özellikle de kurumsallaşması ve kalıcılaşması için çabalarını sürdürürken, eğitim, kültür, sanat ve sağlık alanlarında önemli girişimlere de imza attı.

 

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 61 Bin 868 Teknenin Mavi Kart Kaydı Yapıldı

22 Temmuz 2020

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, gemi kaynaklı oluşabilecek deniz kirliliklerinin önlenmesi için, 61 bin 868 yat ve tekneyi anlık takip edecek.

Deniz Turizmine İlişkin Yeni Kararlar Resmi Gazete'de...

14 Temmuz 2020

Su altı ve su üstü faaliyetler için düzenlenen turizm işletme belgeleri, artık valiliklerce verilen izin süresince geçerli olacak.

Hava bozuyor

18 Aralık 2010

Pazar günü tahmin merkezleri rüzgarın yönü konusunda farklı değerlendirmelerde bulunuyor.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk CNR Yacht Festival Heyecanı 13-18 Ekim'de Marinturk'te!

Yazarlar

Facebook

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

TurkSail - Türkiye'nin en kapsamlı yelken haberleri.

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter