Yazar Hakkında

15 Ekim 2020, 15:13

Uygur Türkleri'nin Yaptığı İnanılmaz Su Kanalları

Atalarımız bundan 2500 yıl önce YERİN 100 metre ALTINDA  60 km SU KANALI inşa ederek tanrı dağlarının eteklerinden topladıkları SULARI tarım yaptıkları TURFAN bölgesine getirerek topraktan daha fazla ürün almayı başarmışlardır.
 
 
Karız Kanalları, Orta Asya’da, Turfan bölgesinde yapılmış yeraltı su şebekesi sistemidir. Dünya uygarlık tarihinin en önemli buluntularından biridir. Orta Asya’daki büyük uygarlık birikimini gözler önüne seren Karız Kanalları, Tanrı Dağlarından topladığı suyu 60 km çölün altından geçirerek Turfan’daki yerleşim birimlerine götürüyor. Aralıklarla açılan kuyular yardımıyla tarım alanları sulanıyor.
 
Tanrı Dağları ile turfan arasındaki bölge çöl olduğundan, suyun aşırı sıcaktan buharlamaması için Karız Su Kanalları yeraltında inşa ediliyor. Bu kanalları yaklaşık 100 metre yerin altında konumlandırmanın amacı, güzergâhın geçtiği çölde +40 derece sıcaklık düşünülerek buharlaşmayı engelleyerek su kaybını önlemektir. Kanalın derinliği 110 metreden başlıyor. Kanallar çölün altından ağ gibi örülmüş. Yer altı su kanallarının toplam boyu 5000 km. Bu kanal ağında belli aralıklarla kuyular açılmış. Kuyular 90,80, 70,60 en son turfanda 10 metrenin altıda. Sistem tamamıyla yer çekimi kuvveti ile çalışıyor.
 
turfan-su-sistemleri
Çinliler bu kanalları ülkelerindeki üç harikadan biri olarak gösteriyorlar. Bu kanallar bundan 2500 yıl önce M.Ö 500 ‘lerde Uygur Türkleri tarafından yapılmış. Eğim, açı, suyun akışının sağlanması, doğru yolda gidilip gidilmemesi; bunların yapılabilmesi için bilim gerekli.
 
Sn. Ömer Faruk Ertem göndermiştir.

 

Yazarın Diğer Yazıları

Atatürk Hakkında

30.4.2021 13:53:40

Adalet

15.4.2021 13:58:46

Hanımefendiler Ona Hep Hayran

12.4.2021 17:04:34

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Marmaris Yarış Haftası’nda Mini Barcolana

02 Kasım 2018

29. Marmaris Uluslararası Yarış Haftası'nın dördüncü gününde IRC ve Charter sınıflarındaki teknelerin startı ilk kez denenen bir uygulama ile üç komite botu ile kurulan yaklaşık 1.8 deniz mili uzunluğundaki hattan bir arada verildi. 35 millik rotadaki mücadele tempolu başladı ama rüzgarın kalması üzerine dayanıklılık yarışına döndü. Yarışın zaman sınırı sabah 04.00'a kadar uzatıldı.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter