Yazar Hakkında

15 Ekim 2020, 15:13

Uygur Türkleri'nin Yaptığı İnanılmaz Su Kanalları

Atalarımız bundan 2500 yıl önce YERİN 100 metre ALTINDA  60 km SU KANALI inşa ederek tanrı dağlarının eteklerinden topladıkları SULARI tarım yaptıkları TURFAN bölgesine getirerek topraktan daha fazla ürün almayı başarmışlardır.
 
 
Karız Kanalları, Orta Asya’da, Turfan bölgesinde yapılmış yeraltı su şebekesi sistemidir. Dünya uygarlık tarihinin en önemli buluntularından biridir. Orta Asya’daki büyük uygarlık birikimini gözler önüne seren Karız Kanalları, Tanrı Dağlarından topladığı suyu 60 km çölün altından geçirerek Turfan’daki yerleşim birimlerine götürüyor. Aralıklarla açılan kuyular yardımıyla tarım alanları sulanıyor.
 
Tanrı Dağları ile turfan arasındaki bölge çöl olduğundan, suyun aşırı sıcaktan buharlamaması için Karız Su Kanalları yeraltında inşa ediliyor. Bu kanalları yaklaşık 100 metre yerin altında konumlandırmanın amacı, güzergâhın geçtiği çölde +40 derece sıcaklık düşünülerek buharlaşmayı engelleyerek su kaybını önlemektir. Kanalın derinliği 110 metreden başlıyor. Kanallar çölün altından ağ gibi örülmüş. Yer altı su kanallarının toplam boyu 5000 km. Bu kanal ağında belli aralıklarla kuyular açılmış. Kuyular 90,80, 70,60 en son turfanda 10 metrenin altıda. Sistem tamamıyla yer çekimi kuvveti ile çalışıyor.
 
turfan-su-sistemleri
Çinliler bu kanalları ülkelerindeki üç harikadan biri olarak gösteriyorlar. Bu kanallar bundan 2500 yıl önce M.Ö 500 ‘lerde Uygur Türkleri tarafından yapılmış. Eğim, açı, suyun akışının sağlanması, doğru yolda gidilip gidilmemesi; bunların yapılabilmesi için bilim gerekli.
 
Sn. Ömer Faruk Ertem göndermiştir.

 

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

'' DARGEB '' 1 Yaşında

19 Mayıs 2020

DARGEB-Denizci Öğrenciler 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı ve DARGEB'in 1. Yaşını Kutladılar.

Aralık Ayı Yarış Programı

01 Aralık 2018

TYF Aralık Ayı Faaliyet Programı

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

TCG Kocatepe Nasıl Battı

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter