Yazar Hakkında

17 Ekim 2020, 13:35

ÜÇÜNCÜ ORHAN ERDENER VAKASI

 

1987 yılında ilk olarak rahmetli Mesut BARAN tarafından çıkartılan YELKEN DÜNYASI denizcilik dergisinde yazmaya başladım. Aynı yıl içinde DENİZ TİCARET GAZETESİ’nde de gazeteciliğe başladım.

 

Her yıl düzenlenen YELKEN DÜNYASI Denizcilik dergisinin tüm yazarlarının katıldığı yemeğin birinde bizim gurubun oturduğu masada rahmetli Denizaltıcı Kıdemli Albay Samim ÇAĞATAY ağabeyimize benim hep takıldığım konuyu sordum.

 

KONU NEYDİ?

 

Gemi modelcilerinin en büyük sıkıntısı plan bulmak. Bir modelci Hamidiye Kruvazörünün modelini yapmak istiyorsa Mecidiye Kruvazörünün şans eseri kurtulan planlarıyla modeli yapıyor ve Hamidiye olarak yarışmaya giriyor. Yakın zamanda da ünlü gemi modelcisi Metin GÜRKAN  ‘’Karadeniz’’ fuar gemisinin planlarını arıyor, bulamıyor. Hollanda ile yazışıyor.

 

PLANLARA NE OLDU?

 

Rahmetli Samim ÇAĞATAY’ın anlatıklarını aktarıyorum:

 

Cumhuriyet’in ilanından sonra yeni alfabeye geçilmesi  nedeniyle Osmanlıca yazılardan rahatsızlık duyuldu.

 

Cumhuriyet’ten önce sivil tersane, askeri tersane diye ayrım yok. Bütün tersaneler Osmanlı Devleti’ne ait ( ufak atölyeler hariç). Bu tersanelerden İstanbul’da bulunanlar bugünkü isimleriyle; Haliç Tersanesi, Camialtı Tersanesi, Taşkızak Tersanesi. Bu tersanelerin bağlı olduğu şahıs Orhan ERDENER. Tersanelerdeki tüm planları, evrakları, eskiz çalışmaları velhasıl Osmanlıca yazılı mühendislikle alakalı ne varsa hepsini mavnalara yükleterek Fenerbahçe Burnu’na taşıtmış ve YAKTIRMIŞTIR.

 

İKİNCİ VAKA

              

Taşkızak Tersanesi ve Camialtı Tersanesi uzun yıllar Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olarak çalıştı. Daha sonra Camialtı Tersanesi Türkiye Denizcililik İşletmeleri’ne devredildi.  En sonunda  Camialtı Tersanesi kapatıldı. İçindeki bir takım malzemelerin hurdacılara satıldığını öğrendik. En önemlisi de Camialtı Tersanesi’nde onarıma tabi tutulan sivil gemilerin tadilat planlarının yüzlercesi hurdaya gitti. Konudan haberdar olan iki gemi modelcisi arkadaşımız sadece birkaç pafta kurtarabilmişler.

 

ÜÇÜNCÜ VAKA

 

Yakın zamanda bir dostum dedesinin 200 tonluk çektirmesi ile alakalı bilgi edinmek için İstanbul Liman Başkanlığı’na başvuruyor. Aldığı cevap:

- Günümüzde o yaşlı ahşap tekneler kalmadığı için bakanlığın onay ve müsadesi ile yaklaşık 40 TON EVRAK ve KAYITLARINI İMHA ETTİK.

 

Kıymetli Okuyucular; çektirmeler ve sürmene takalarının hiçbirinin artık teknik bilgisi yok.

 

İmha edilen evraklarda bir çektirmenin boy, en varsa makine gücü, inşa yeri, inşa yılı yazar. Biliyorsunuz çektirmelerin bir kısmı sadece yelkenle hareket ediyordu. Dolayısı ile bu yelkenlilerin de teknik bilgilerine her zaman ihtiyaç vardı.

 

Çektirme ve takalara ait yüzlerce fotoğraf var. Fakat hiçbir teknik bilgi yok.

 

Yetkililer sizlere sesleniyorum.

 

Gelecek için o bilgileri kabul edecek ve muhafaza edecek yurdumuzda birçok ilgili kişi ve kurumlar mevcut. Niçin onlara vermeyi düşünmediniz?

 

YAZIK, ÇOK YAZIK OLMUŞ

 

Bu yazım vesilesi ile rahmetli Denizaltıcı Dz. Kd. Alb. Samim ÇAĞATAY’ı saygı ve rahmetle anıyorum.

 

B. Hulusi GÜRBÜZ

16/10/2020

 

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Işıklar içinde yat. Büyük usta Sadun Boro

08 Haziran 2016

Türk amatör denizciliğinin efsanevi ismi,

AMİRAL KUPASI 1 GÜN (Geçici) SONUÇLARI

19 Haziran 2016

18 Haziran Cumartesi / İstanbul Boğaz Komutanlığı Kupası

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

TCG Kocatepe Nasıl Battı

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter