Yazar Hakkında

03 Aralık 2020, 09:42

Okyanus Akıntıları

 Okyanus Akıntıları

Suyun yoğunluk farkı, rüzgarlar ve buna benzer sebeplerden dolayı okyanuslar sürekli hareket halinde olmaktadır.

 

Özellikle rüzgarlar yüzey akıntıları oluşmasının esas sebeplerinden biri olarak bilinir ve okyanus akıntıları üzerinde büyük etkiye sahiptir. Genellikle bu akıntılarım yatay yönlü olduğu düşünülse de dikey yönlü olacak şekilde meydana gelmektedir. Bu nedenle akıntıları yüzey akıntıları ve derin okyanus akıntıları olmak üzere iki farklı kategoride ele almak daha doğru olacaktır.

 

Okyanuslardaki kütlelerin yer değiştirmesinden dolayı da oluşan okyanus akıntıları tuzluluk farkı, seviye farkı, buharlaşma ve beslenme özelliklerinin farklı olması gibi sebeplerden de görülebilir. Örneği Karadeniz’de yağışlar sebebiyle su seviyesi yüksek, tuzluluk oranı ve buharlaşma daha azdır. Bu nedenle buradan okyanusa dökülen su özellikleri daha farklı olmaktadır.

 

Okyanus Akıntılarının Oluşumu

Okyanus akıntılarının oluşumu genel olarak rüzgarlar, gelgit, seviye ve sıcaklık farkı kapsamında ele alınır. Yerel rüzgarların etkisi genellikle dar alanlarda görülmekte iken sürekli rüzgarlar daha geniş akıntıların oluşmasına yol açar. Genellikle bunlarla birlikte yüzey akıntıları meydana gelmektedir. Gelgit açısından bakıldığında ayın çekim kuvveti daha yüksek olduğunda kıyıya doğru akıntılar yaşanır. Azalma olduğunda ise akıntılar okyanus içine doğru olacaktır.

 Okyanus Akıntıları

Akıntıların oluşumu tuzluluk ve sıcaklık yönünden de ele alınmalıdır. Tuzlu ve soğuk sular daha fazla yoğunluğa sahipken yoğunluk farkının artmasıyla birlikte akıntının şiddeti de gitgide artacaktır. Genel yapı itibariyle okyanus akıntıları tuzlu sudan daha az tuzlu suya, soğuk sudan sıcak suya doğru olacak şekildedir.

 

Okyanus Akıntılarının Çeşitleri

Okyanus akıntılarının çeşitleri genelde üç farklı grupta ele alınır. Bunlar gelgit akıntıları, yüzey akıntıları ve kıyı akıntıları şeklinde isimlendirilir. Özellikle kıyıda görülen akıntılar daha yaygın olup kıyı boyu akıntılarında dalgalar kıyıya dik bir şekilde oluşur ve çoğu zaman paralel olmaz. Oluşan diklik açıya bağlı olarak farklılık gösterecektir. Diğer bir kıyı akıntısı çeşidi ise geri akıntılardır ve çevreye kıyasla daha sığ bir alanda görülür. Genelde kıyıdan okyanusa doğru çekilen bu akıntılar tehlike arz etmektedir. Eğer okyanus kıyısında derine yüzeye doğru akıntılar görülüyorsa bunlar dikey yönlerde etkili olacaktır.

 Okuyucularımızdan Gelenler.

 

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Yelkenler Deprem Mağdurları için Açıldı

11 Kasım 2020

Ege Açık Deniz Yat Kulübü (EAYK) ve Çeşme Marina tarafından düzenlenen İzmir Güz Trofesi 2. Ayak Yarışları, 26 teknenin kayıt vermesi ile Çeşme Marina'da gerçekleştirildi. 7-8 Kasım tarihlerinde gerçekleşen yarışlarda, yelkenliler bu defa depremzedeler için yarıştı.

''Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası'' Başladı

07 Eylül 2018

Bu yıl üçüncüsü yapılan '' Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası '' Caddebostan - Adalar parkurunda gerçekleşiyor.

4. Bodrum Uluslararası Optimist Regatta Yarışları sona erdi

27 Mart 2016

Bodrum International Optimist Regatta kısyasıya mücadelelerin ardından sona erdi.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

ŞDL Zincir Sanayi

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter