Yazar Hakkında

10 Aralık 2020, 22:42

İstanbul Yelken Kulübü

İstanbul’un en büyük ve ilk yelken kulübü olarak hizmet veren İstanbul Yelken Kulübü temelleri 1800lü yılların ikinci yarısında yelkenin ticari ve askeri amaç haricinde gezi ve spor amacı ile kullanılmasıyla atılmıştır. Kulübün kurulması dört gencin bir araya gelmesiyle olmuştur. Bunlar Behzat Baydar, Harun Ulman, Burhan Kunt ve Şeref Birgen olarak ifade edilir. Her biri yelken tutkusuna sahip bu kişiler tüccar, deniz inşa mühendisi, eczacı ve inşaat mühendisi gibi farklı olanlarda çalışan kimselerdir.

 istanbulyelken

Kulübün ilk genel kurul toplantısı 2 Şubat 1952 gününde İstanbul Liman Lokantası’nda gerçekleşmiştir. O günden bugüne dek hem yurt içi hem de yurtdışı pek çok spor faaliyetine en sahipliği yapan kulüp Türk Spor tarihi sayfalarında önemli bir yer edinmiştir. Sportif faaliyetlerin yanı sıra bilimsel faaliyetlerin de gerçekleştiği noktalar arasında yer alan İstanbul Yelken Kulübü birçok projenin de destekleyicisi olmuştur.

 

İstanbul Yelken Kulübü Yarışları

İstanbul Yelken Kulübü yarışları kendi içerisinde çeşitlere ayrılmakta olup her yıl düzenli olarak gerçekleştirilir. Bununla ilgili yıllık yarış takvimi hazırlanmakta ve bu takvim kulübün internet sitesi üzerinden erişime açılmaktadır.

 

Kulüp bünyesinde düzenlenen yarışlar HS yarışları, yat yarışları ve IOM yarışları olarak ifade edilir. 2020 yılı için kulüp tarafından toplam on sekiz tane yarış yapılması planlanmıştır. Bu yarışlarla ilgili genel ve kategorilere ayrılmış bilgiler yarış takviminde detaylı şekilde yer alır. Takipçiler isterlerse önceki yıllarda yapılan yarışlar ile ilgili takvim detaylarına ve dokümanlara yarış takvimi arşiv kısmından ulaşabilirler.

 

İstanbul Yelken Kulübü Özellikleri

İstanbul Yelken Kulübü kendi içerisinde denetim kurulu, yönetim kurulu, haysiyet divanı, sportif direktörlük, üye kabul ve sicil kurulu gibi organizasyonlardan meydana gelir.

 

İstanbul Yelken Kulübü üyeliği ile ilgili bilgilere ise telefonla ulaşmak mümkündür. Kapsamlı ve geniş bilgi alabilmek için yetkililere başvurmak gerekmektedir. Genel olarak bakıldığında üyelik asıl üye, genç üye, üye çocuğu ve sporcu üye gibi kategorilere ayrılır. Buna göre yirmi beş yılını dolduran asıl üyeler kulüp divanı üyesi olmaya hak kazanacaktır. Üyelik aşamasında kişilerin bazı belgeleri teslim etmesi gerekmektedir.

 

 

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Bayk Güz Trofesi Start Aldı

24 Ekim 2018

Bayk Güz Trofesi'nde ilk ayak tamamlandı.

Rahmet Diliyoruz

02 Mart 2021

Büyük Usta Erol AĞAN'I Kaybettik.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter