Yazar Hakkında

02 Ocak 2021, 19:56 13 Yorum

Didimden Sibenik'e yolculuk-2

Patmos’da üç gün kaldıktan sonra, perşembe öğleden sonra yola çıktık. Hafif rüzgar var. Yelkenleri  açtık, deniz masmavi, uzakta kara parçaları var, rüzgarın sesinden başka ses yok. Teknede herkes kendi dünyasına çekildi. Huzur dolu bir küçük yelkenli kocaman bir boşluğun içinde...

 

Bu gece seyir var, güneşi denizde batıracağız. Seyir halinde olacağımız için, şarap olmadan batacak güneş . Üstüne üstlük bir de  dolunay  olacak. Kaptan sert, seyir halinde alkole izin yok. Biz de bo bol kahve yaptık. Esen ve Güçlü, gece vardiyasında, ben ve Emre sabah vardiyasında nöbet tutacak. Kaptan ise hep dümende.  Yemek sonrası kahveler içildi, gece seyri hepimiz için bir ilk. Allahtan kaptanımız çok tecrübeli de içimiz çok rahat. Güneş battı. Denizin üstü durgun, gökyüzünde yıldızlar, yatma zamanı geldi. Sabah nöbeti var. Tam o sırada şimşekler başladı,uzakta ama bizi takip ediyor. Bir müddet seyrettik. bize gelmeyeceğine emin olunca kamaralarımıza gittik.

 

 

 

Saat 05.00 sabah serin. Temmuz olmasına rağmen denizin üstü üşütüyor. Nöbeti devraldık. Saat 10.00 gibi Kynthos adasına vardık.

 

Kahvaltı için küçük bir kafe bulup oturduk .Yer bulmak zor oldu, ada  Atina’ya yakın olduğundan fazlaca yerli turist alıyor.

 

Kahvaltımızı  yapıp, biraz dolaştık eksiklerimizi tamamlayıp dondurmalarımızı yedikten sonra  teknemize geri döndük, yola devam ... Yelkenleri açtık. Kaptan balık tutarız dedi yem almıştık. Oltayı denize bıraktık.  Gene sezsizliğe ve sakinliğe bürünüp seyrin tadını çıkarmaya başladık.

Yolu yarılamıştık ki olta hareket etmeye başladı. Bir heyacan bir heyacan, yeşil parlak bir balık  ilk defa gördüm. Lambuka  imiş adı. Tekneye aldık kestik soyduk falan derken tekneyi, kaptanı ve güçlüyü temizlemek şart oldu. Lambuka fırında pişti. Tadı kendinden limonlu son derece muhteşem bir balık. Yemek için  alargada demirledik. Hem balığımızı yedik hem de Emrenin doğum gününü kutladık. Bu arada daha ilk gün koca balık tuttuk, her gün tutarız diye ben yarısını temizlerken denize attım. Saklaması  dert olmasın diye , ama  bir daha da hiç balık tutamadık.

 

 

 

Sabah erkenden yola  çıktık hedef Korint kanalı. Dalgalar ve kafadan aldığımız rüzgar bizi çok yordu. Kanala gelince hiç beklemeden geçiş yaptık. Şansımıza sıra yoktu, hemen geçtik . Kanalı geçmeden önce ,kaptan tişörtünü  değiştirdi. Önce anlam  veremedim ama sonra çektiğimiz fotoları görünce anladım. Aklınızda olsun Korint  kanalından geçerken renkli birşeyler giyin fotograflar çok daha  güzel oluyor.

 

 

 

Kanalı geçtikten sonra kafadan dalgalarla ilerledik, fırtına olduğu için gece seyrinden vazgeçip   sakin bir koya  demirledik.  Eee demir attığımıza göre, aldığımız uzo dan bir kadeh içebiliriz. Sevdim ben bu Uzo’yu ...

Sabah Trizonia adasına vardık. Muhteşem küçükcük bir ada . Kıyıda terk edilmiş tekneler var. Su aldık. Temiz su bulmuşken akşamdan kalma bulaşıkları yıkadık, temizliğe başlamışken kendımız de yıkandık. Kahvelerimizi içip , adada biraz dolaştık. Sonrasında, Patras’a doğru yola çıktık.

Patras Yunanistan ın 3 cü büyük kenti. Patras körfezine girdiğinizde buranın gençlerle dolu bir şehir olduğunu gökyüzündeki kite sörfçülerin fazlalığını görünce anlıyorsunuz.  O kadar çok kite sörf yapan vardı ki, ben onlara bakarken  Rion-Antirion Köprüsünü geçip  Iyon denizine ulastık .

Köprünün altından geçerken dilek dilemeyi de unutmadık. Zaten bulduğumuz köprü, çeşme, kilise
her yerde dilek diledik.

İyon denizindeyiz. Burada dalgalar daha büyük ve daha geniş. Denizde gün batımı ve gün doğumu o kadar güzel ki , o anki sessizlik ve huzuru bozmamak için sanki rüzgar, deniz ve  her şey sakinleşiyor, manzarayı  tüm benliğinizle hissetmenize izin veriyor.


Gece saat 03.00 sularında Kefalonya ya  vardık. İyon denizinin en büyük  ve Yunanistan’ın 4. büyük adası. Burayı gezmek için tüm günümüzü ayırdık. Gece üç gibi  gelmiş bile olsak, erkenden kalkıp güzel taze kahve eşliğinde kahvaltımızı yapmak için karaya çıktık. Yunan adalarında dikkatimi çeken bir şey de  kahve ve çörek alabileceğiniz küçük ,keyifli, şık  ve temiz  mekanların olması ve tüm bu mekanların tuvaletlerinin de tertemiz olması. (denizci için temiz su, temiz tuvalet çok önemli)

 

Adaya gelenlerin uğramadan geçmediği perilerin mağarası denen Melissani mağarasını, tabii ki biz de görmeliydik. Volkan Kaptan akıllı adam. Ben tekneye gitmeliyim dedi kaçtı. Bizde 4 kafadar mağaranın yolunu tuttuk. Aa kuyruk var. Hemde çok uzun ama azimliyiz bekleyeceğiz. Nasıl sıcak, güneş tepemizde, gölge bir yer yok. Bir saatten fazla kuyrukta bekledik. Sonunda içeri girebildik . Botlarla gezdiriyorlar. Güneş ışıklarının tepeden süzülüp kayalar ve suyun üstünde yaptığı ışık oyunları , gölgeler muhteşemdi. Biz bile olduğumuzdan çok daha güzel çıktık fotograflarda . Ha bu arada göl bulmuşken oraya da, para atıp dilek diledik .

 

Buralara kadar gelmişken, görülmesi gerektiğini düşündüğümüz, adanın en  popüler bölgesine gitmek için teknemize geri döndük. Saat 18.00 gibi Fiskardo koyuna geldik alargada demirledik. Evet çok popülerdi onu icin limana yanaşamadık. Bu arada merak etmeyin tabii ki her adada, her durduğumuz koyda denize girdik. Kaptan bize, Paxsi için yola çıkacağımızdan ,saat 21.00’a kadar izin verdi.

Fiskardo da bir Türk kadın kaptanla tanıştık. 35-40 y aşınlarında muhteşem genç bir kadın. Profesyonel olarak bir teknenin kaptanlığını yapıyor. Atlantiği geçmiş şimdi ki hedefi 10 sene içinde dünya seyahatine çıkmak . Erken çıkarsan beni de al yanına dedim .Ne diyim 60 ında dünya seyahati zor olur. Özendim , başka bir yaşam mümkünmüş dedim. Kahveleri içip dondurmalarımızı yiyip tam zamanında saat 21.00 da yola koyulduk.( Bu arada her ada da dondurma yemeyi ve magnet almayı hiç ihmal etmedik)

 

 

Devam edecek. Deniz ve Rüyam

Resimler Oya Çetin Copyright

 

 

Yazarın Diğer Yazıları

Norveç- Fiyortlar

23.1.2021 10:13:20 3

Didimden Sibenik'e yolculuk-4

17.1.2021 09:33:57 3

Didimden Sibenik'e yolculuk-3

10.1.2021 17:11:49 2

 

 1. Duygu Turan Gemalmaz
  Duygu Turan Gemalmaz
  11 Ocak 2021, 20:09
  Oya\\'cım harika bir anlatım. Sadece okumadım, adeta seninle birlikte yaşadım ve hissettim. Kalemine, klavyene ve eline sağlık. ??
 2. Nejat kıyıcı
  Nejat kıyıcı
  03 Ocak 2021, 15:58
  Hayata bakış açını seviyorum, fotolar ve anlatım süper. Oralara gitmiş kadar oldum. Bize hangi yaşta olursak olalım ,hayallerimizin peşinden koşmamızı hatırlattın
 3. Sema Alagöz
  Sema Alagöz
  03 Ocak 2021, 13:27
  Fiziksel ve ruhsal özgürlük yolculuğunun devamlı olmasını dilerim. Bir solukta okudum.
 4. Deniz uçar
  Deniz uçar
  03 Ocak 2021, 13:14
  Oyam öyle güzel gözlerle görmüşsünki her yeri beğenmemek elde değil devamını acilen bekliyorum. Tadı resmen damağımda kaldı. Bütün oraları gezmiş gibi oldum.
 5. Milzer Bulut
  Milzer Bulut
  03 Ocak 2021, 13:10
  Nolur devamı için çok ara verme Oya, meraktayım. Seninle gezmek çok zevkli
 6. Nergis Ayvaz
  Nergis Ayvaz
  03 Ocak 2021, 11:25
  Harika???????? simdi oralarda olmak vardı..
 7. Uğurcan mercan
  Uğurcan mercan
  03 Ocak 2021, 09:05
  Canım arkadaşım, eline ve diline sağlık. Çok güzel bir yazı dizisi olmuş. Devamını büyük bir zevkle bekliyorum. Tebrik ederim.
 8. Tansel Tercan
  Tansel Tercan
  03 Ocak 2021, 08:11
  Öncelikle bu güzel ve adeta yaşatan aktarım için teşekkür ederim. Hani bir laf vardır, çok okuyan mı, çok gezen mi bilir diye... işte burada okurken paylaşılan AN fotoğrafları ile o zaman diliminde yer alıp, yaşıyorsunuz. Beynine ve Vizyonuna sağlık...
 9. H. Murat işgör
  H. Murat işgör
  02 Ocak 2021, 23:23
  Harikasın çok güzel bir anlatım olmuş tebrikler oya bize yaşattın????
 10. Filiz Gorkey
  Filiz Gorkey
  02 Ocak 2021, 21:53
  Çok g?zel bir yazı olmuş. Sanki o teknedeymişim gibi hissettim.
 11. Yesim Ozzeybek
  Yesim Ozzeybek
  02 Ocak 2021, 21:16
  Muhtesem bir yaziydi,devamini bekliyoruz.

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

İstanbul / Marinturk Pendik Marina

26 Ocak 2021

20 Ocak 2021 tarihi itibariyle İstanbul Marinturk Pendik Marina'yı sizler için havadan görüntüledik.

Denizde Bir Devekuşu

26 Nisan 2019

''O'' sizin gibi içimizden biri. Kendi elleriyle, bütçesi ölçeğinde inşa ettiği teknesiyle yol alıp yeni yerler, yeni tatlar, içindeki denizlerin özlemini yaşamak isteyen ve yeni amatör denizcilerin oluşumuna katkı sağlamaya çabalayan amatör bir denizci...

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter