Yazar Hakkında

15 Ocak 2021, 20:21 1 Yorum

Çürümeye mi Terk Edildi?

 

Genta Denizcilik AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı arkadışımız Arif ERTİK tarafından bulunarak ortaya çıkartılan Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Anadolu Yakası’ndan Rumeli Yakası’na geçerken düşman donanması için ‘’Geldikleri gibi giderler.’’ dediği Kartal römorkörü (E), Tümamiral R. Cem GÜRDENİZ başkanlığındaki gurup tarafından eski orijinal haline getirilerek büyük onarımdan geçmişti. Hatta yazar kadromuzdan Beybaba ünvanlı Süvari Bey Kaptan H. Tuncay Alpman değerli koleksiyonundan Kartal römorkörünün ölçeğine uygun seyir fenerlerini hediye etmişti. Yazılar yazıldı, söyleşiler yapıldı. Hepsi bitti, Kartal römorkörü ambalajlandı, karar verip bir yere koyamadılar.

İlgili kişilerle ortak dostumuz olan (E) Dz. Krm. Kd. Alb. Ayhan YILDIZEL’e aşağıda yazdığım düşüncemi söyledim ve kaleme alacağımı belirttim. Ayhan’da bana biraz beklememi söyledi. Ardan 2 ay geçti.

Kartal römorkörünün konulması için önerim: İstanbul / Beşiktaş’ta bulunan Deniz Müzesi’nin arazisi ve yanındaki Barbaros Parkı’nın arazisi Barbaros Hayrettin Paşa’ya aittir. Deniz Müzesi’ne yapılan ek binalardan dolayı Kartal Römorkörünü koyacak yer gözükmüyor gibi. Fakat Barbaros Hayrettin Paşa Parkı’na uygun bir köşeye rahatlıkla konulabilir. Şu anda Barbaros Hayrettin Paşa Parkı’nda kadınların yaptıkları el işlerinin satıldığı barakalar mevcut.

 PARKA BARAKALAR KONULDUĞUNA GÖRE, GENÇLER HOKEY OYNAYIP MAÇ YAPTIĞINA GÖRE TARİHE MAL OLMUŞ KARTAL RÖMORKÖRÜNÜ KOYMAKTA GEÇ BİLE KALINDI.

Fotoğraf: Turksail sitesinden alıntıdır.

 

Umarız bu yazımı Kartal Römorkörünü kurtaranlar göz önüne alırlar. Ambalaj içinde kalmaya devam ederse römorkör çürüyüp yeniden bakım görmesi gerekecek gibime geliyor. Eğer tutup Gölcük deniz üssünün içinde bulunan  Deniz Müzesi’nin bahçesine götürüp koyarlarsa akıbeti şu anda kimsenin haberi olmadığı Kıbrıs Barş Harekatı’nda ele geçirilen 2 adet Rum milli muhafız hücumbotunun durumu gibi olur. Çünkü o müze halka açık değil. Yazacaklarım şimdilik bu kadar.

 

B. Hulusi Gürbüz

09/01/2021

 

Yazarın Diğer Yazıları

Karadeniz Isınıyor

20.4.2021 17:07:15

Gemileri İzlemek

5.4.2021 16:51:10

TCG Dumlupınar II

3.4.2021 13:09:39

 

  1. Doğan Gürbüz
    Doğan Gürbüz
    18 Ocak 2021, 21:23
    Büyük Atamızın ''geldikleri gibi giderler'' sözünün bir anısı olarak bu değerli tarihi hazineyi muhafaza etmek ve sergilemek suretiyle milli şuura katkıda bulunmak gerekir.

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Acı Kaybımız

18 Ocak 2019

Portalımızın Genel Yayın Koordinatörü B. Hulusi Gürbüz'ün saygıdeğer eşi F. Zehra Başeğmez Gürbüz hayatını kaybetmiştir.

Çaça Balığı

17 Mart 2001

Clupeidae familyasından olan çaça balıkları ılıman ve az soğuk olan denizlerde yaşarlar.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'mız Kutlu Olsun

19 Mayıs 2019

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Mücadelesini başlatmak için Bandırma Vapuru'yla 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ayak basışının 100'üncü yıl dönümünü kutlamanın sevincini yaşıyoruz. Nice 100 yıllara...

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter