Yazar Hakkında

20 Ocak 2021, 15:26

Kimmiş Meğer!!!

Uzun bir doktor hikayesi .. 

Dünya tıp tarihine adını yazdıran Dr. James  Barry 1809'da Edinburg Üniversitesi tıp fakültesine kabul edilir.. Okul yaşamı boyunca kısa boyu, ergenliğe ulaşmamış bir erkek çocuğu görünümü ve ince sesi ile ilgi odağı olur.. bu yüzden de zar zor mezun olur.. ama sonrasında cerrah yeterlilik diplomasını da alır ve kısa bir süre sonra da güney afrika'ya gönderilir..

Bölge valisi Charles Somerset ile tanıştıktan bir süre sonra bölgenin en önemli sağlık personeli haline gelir.. çalışkanlığı ile kısa sürede müfettiş olur.. halkın temiz suya ulaşmasındaki olağanüstü çabaları çok takdir toplar.. bu sırada valinin kişisel hekimliğini de üstlenir, artık neredeyse aileden biri gibidir.. ancak 1826 yılında vali ile arasında homoseksüel ilişki iddiası oldukça sansasyonel bir şekilde patlak verir.. o dönemde cezası ölüm olan bu suçlamadan her ikisi de beraat etse de valinin siyasi yaşamı bir daha düzelmez..

Aynı zamanlarda ünlü işadamı Thomas Munnik'in eşinin doğumu sırasında önemli bir problem yaşanır.. O döneme kadar Avrupa'da altı adet sezaryen doğum denenmiş, fakat anne ve bebeğin her ikisinin de sağ kaldığı sezaryen olmamıştır.. James, cerrah içgüdüsüyle hemen karar verir ve sezaryeni yapar.. Bu doğum Güney Afrika'nın ilk sezaryen doğumu ve anne ile bebeğin sağ kaldığı dünyadaki ilk birkaç sezaryendan biri olur.. sağlıklı bir erkek çocuğu dünyaya gelir ve adını James Barry Munnik koyarlar.. doktorun şerefine aile bir yüzyıl kadar çocuklarına ön isim olarak James Barry adını kullanır.. hatta bu aileden gelen gelen James Barry Munnik Hertzog, 1924 yılında Güney Afrika başbakanı olur..

Dr. Barry 1828 yılında başka bir ordu görevi ile Güney Afrika'dan ayrılır.. Ardından sırasıyla Mauritius, Jamaica, St. Helena, Leeward ve Windward Adaları görevlerine gider.. bu sırada sarı hummaya yakalanır, iyileşince de Malta'ya gönderilir.. Malta'da özellikle 1850 yılında çıkan kolera salgınında çok önemli çalışmaları bulunur..

Ardından kırım savaşı patlak verir.. Bu savaş sırasında İstanbul'da İngiliz askerlerine tahsis edilip hastane olarak kullanılan Selimiye Kışlası'nda (Scutari Hospital) Florence Nightingale ile tanışır.. hemşire kendisi için "tanıştığım en sert doktordu" demiş.. Selimiye Kışlası'nda kurulan geçici hastanede hijyene önem vererek kayıpları azaltmaya çalışmışlar..

Doktor James, 1858 yılında İngiliz ordusunda doktor olarak gelinebilecek en üst seviye olan tüm askeri hastanelerin yöneticisi unvanını alır ve kanada'ya gönderilir.. Fakat Kanada soğuğu sağlığına iyi gelmez, sarı humma atakları yeniden başlar, sık sık bronşit olur.. 1 yıl sonra Londra'ya geri döner ve tıbbi komite tarafından emekliye sevkedilir. 6 yıl sonra 1865 yılında da dizanteri sonucu evinde ölür..

Ölmeden önce üzerindeki giysileri ile olduğu gibi defnedilmesi, kesinlikle soyulmamasını vasiyet eder.. ancak hizmetçisinin bu isteğe uymaması müthiş bir sırrı açığa çıkaracaktır.. Dr. James Barry bir kadındır..

James Barry aslında 1789 yılında irlanda'da doğmuş ve margaret ann bulkley adıyla kayıtlıdır.. margaret'in tek amacı doktor olmaktır ama o yıllarda kadınların tıp fakültesine girmesi mümkün değildir.. margaret, birkaç aile dostundan aldığı yardımla yaşamının macerasına atılacaktır.. gerekli evrakları hazırlar, isim olarak da yakın zamanda ölen ressam dayısının adı olan james barry'i almıştır.. 1809'da evinden bir daha margaret olmamak üzere ayrılır..

Ama hala tam olarak bilinemeyen gizemler vardır.. örneğin karın derisinde olan ve gebelik geçirdiğinin belirtisi deri çatlaklarının akıbeti halen net değildir.. güney afrika'da çalıştığı dönem ilişkiye girdiği o dönemin valisi somerset'ten hamile kaldığına dair söylentiler de olmuştur..

James Barry'nin kadın olduğunu öğrenen İngiliz hükümeti bundan utanç! duyarak, Barry ile alakalı bütün kayıtları mühürlemiş ve bu bilgiler 100 yıl boyunca saklanmış.. 1950'li yıllarda tarihçi İsobel Rae bu kayıtlara erişince, gerçek gün yüzüne çıkmış.. bulabildiğim kadarıyla tıp fakültesini bitiren ilk kadın olarak kayda geçmemiş.. Bir gün hak ettiği saygıyı görmesi umuduyla..

 

Kaynaklar

https://www.herkesebilimteknoloji.com/haberler/toplum/dr-james-barrynin-gizli-yasami

https://biacaip.com/margaret-ann-bulkley-bilinen-adiyla-dr-james-barrynin-inanilmaz-hayat-hikayesi/

 

Sayın Ali ARMAN göndermiştir.

 

Yazarın Diğer Yazıları

Atatürk Hakkında

30.4.2021 13:53:40

Adalet

15.4.2021 13:58:46

Hanımefendiler Ona Hep Hayran

12.4.2021 17:04:34

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

TAYK 2019 Trofesi ''5. International İstanbul Cup'' ile Başlıyor

08 Mayıs 2019

TEB Özel Bankacılık desteğinde düzenlenen TAYK 2019 Trofesi'nde heyecan 11-12 Mayıs tarihlerinde yapılacak 5. International Istanbul Cup mücadelesi ile start alacak.

Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü Duyurusu

30 Mayıs 2014

31 Mayıs 2014 Cumartesi günü yapılacak

Türk kızı Sinem ilk yarışında Almanya 2’ncisi oldu

24 Kasım 2010

Galatasaray Yelken Şubesi’ndeki “29er İstanbul Klinik”e katılmak için Finlandiya’dan gelen Sinem Kurtbay

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter