Yazar Hakkında

21 Ocak 2021, 13:45

Doğan Kardeş Dergisi Nasıl Ortaya Çıkmıştı

İlk defa öğrendiğim bir bilgi: DOĞAN KARDEŞ     

 

İsviçre'de Flims kasabası, kasabada bir heykel. 14-15 yaşlarında bir çocuk heykeli. Yumruklarını dişlerini şıkmış dağa doğru bakıyor; "aldığın kardeşlerimi ver" diyor.

  10 Nisan 1939 İsviçre'nin Flims kasabası, Sunnehhuesley Yatılı Okulu, bir sabah vakti. Okulun müdürü, uyumakta olan eşini uyandırır, "çocukları pikniğe götürecegim gelmek ister misin" der. Eşi, hamile olduğu için kendini yorgun hissetmektedir. Ayrıca 3,5 yaşlarındaki kızı halen uyumaktadır. "Siz gidin" der.

  Müdür, atına biner, arkada çocuklar Alp dağlarına dogru giderler. Karlar yeni erimiş, çiçekler açmış, İsviçrelilerin deyimi ile; karlara renk bulaşmış. Bütün gün oynar çocuklar, getirdikleri azıkları yerler. Akşama doğru dönüşe geçerler. Okula yaklaştıklarında müdürün atı huysuzlanır şaha kalkıp geriye doğru kaçmaya başlar. Müdür de üzerinde, atı bir türlü durduramaz. Çocuklar şaşkın bir şekilde okula girerler. Bir zaman sonra beyinleri yırtan gürültü kopar. Dağ okulun üzerine çökmüştür. Tarihin en büyük heyelanı olur Alp dağlarında.

  Heyelanda müdürün karısı ve kızı dahil 19 kişi ölür. 5 çocuğun cenazesine ulaşılamaz. 11 Nisan 1939'da bu haber Türkiye’de ajanslara düştüğünde bir aile dışında  kimseyi ilgilendirmez .Ertesi sabah Gümüşsuyu'ndaki villaya gelen postacı Yapı Kredi Bankası'nın kurucusu Kazım Taşkent'e haberi verir, çocukları heyelanda ölmüştür.

  Taşkent'ler hızlı bir şekilde Flims kasabasına ulaşırlar. Ulaşırlar ama acıları yüz'e, bin'e katlanır. Cenazesi  kayıp 5 çocuktan biri, oğulları Doğan'dı. Günlerce beklediler, dağ vermedi 5 çocuğu.

  Kazım Taşkent, Türkiye'ye döndükten sonra oğlunun gönderdiği mektuplardan ve anısını yaşatmak için Doğan Kardeş dergisini çıkardı. 33 yıl aralıksız devam etti dergi. Suna Kan'dan İdil Biret'e, Coşkun Aral'dan Pınar Kür'e , Talat Halman'dan Sezgin Burak'a, Garo Mafyan'a, bir çok çocuk bu dergide yetişti.

Bizler ise bu acıklı hikayeyi bilmeden hep Doğan'ın yerinde olmak istedik,Doğan gibi bir kardeşimiz olsun istedik. İlk mor ineği Doğan Kardeş dergisinde gördük, tatmasak da ilk çikolatayı Doğan Kardeş'ten okuduk. İnternetin, Facebook'un olmadığı zamanda yurtdışı mektup arkadaşlarımız oldu Doğan Kardeş sayesinde.

Ali K Şahin

 

Sayın Ali ARMAN göndermiştir.

 

Yazarın Diğer Yazıları

Bir Anı

2.3.2021 16:44:39

O Tarihten Sonra

1.3.2021 20:00:32

Hayat Kurtarıcı

25.2.2021 16:37:36

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Aralık Ayı Yarış Programı

01 Aralık 2018

TYF Aralık Ayı Faaliyet Programı

CNR Avrasya Boat Show

04 Mayıs 2017

CNR Avrasya Boat Show'un Düzenlendiği deniz tutkunları ile Türkiye'de denizcilik sektörünün buluşması , CNR Avrasya Boat Show denizde düzenleniyor.  

İstanbul / Marinturk Pendik Marina

26 Ocak 2021

20 Ocak 2021 tarihi itibariyle İstanbul Marinturk Pendik Marina'yı sizler için havadan görüntüledik.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter