Yazar Hakkında

04 Şubat 2021, 17:37

Gemi Sökümü - 1. Bölüm

Bu yazı serisi bir zamanlar DENİZ TİCARET GAZETESİ İzmir / Aliağa bölge temsilcisi olarak görev yapan arkadaşımız M. Ender ÖZER anısına hazırlanmıştır. Ender, Aliağa'da göreve babasının vefatı ile başlamış olup kendi ifadesiyle babasının sigara paketi üstüne not olarak düştüğü borcunu sahibini bularak ödemiştir. Çok çalışmış sonra vatani görevini yapmaya gitmiştir. Vatani görevini yaptığı esnada kendisini bir tek kişi ziyarete gelmiştir. O kişi de can dostu ve ortağı Adem ÇELİK'tir. Vatani görevinin bitiminde tekrar Aliağa gemi söküm bölgesine gelmiş, Adem ÇELİK'i de yanına alarak  MARİNER MAKİNE SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ'ni kurmuştur. Bir taraftan gemi sökümcülere büyük bir kadro ile söküm hizmeti vermiştir. Mariner Makine o bölgede gemi inşa belgesine sahip olan tek firma olup ihracat maksadı ile yardımcı sınıf tekne inşa etmiş ve ihracatını gerçekleştirmiştir. Birçok defa bölgede vergi rekortmeni olmuştur. Sanayi kuruluşları için yüzer şamandıralar, tonozlama sistemleri; kültür balıkçılığı için çapalar, çelik imalatlar ile müze vb. kuruluşlar için sanatsal çelik yapılar imal etmiştir. Aliağa Ticaret Odası'nın kurulmasına ve binanın inşasına büyük katkı sağlamıştır. Vefatından sonra büyük salona ismi verilmiştir. Aynı zamanda GEMİSANDER'in ( sökümcülerin derneği) kurucu başkanıydı.

 

Maalesef kendisini 3 Mayıs 2015 tarihinde kaybettik. Arkadaşımız M. Selim SAN'ın ifadesi ile ismi gibi ender bir insandı. Selim sözlerine şu şekilde devam etti: ''Aliağa tarihinde böyle cenaze töreni olmamıştır.'' dedi. Ve Ender'in isminin bir üst yaya geçidine, bir camiye, organize sanayi bölgesinde bir caddeye verildiğini söyledi. Ender çok farklı bir insandı. İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'nden mezundu. Çok iyi ingilizcesi vardı. Gemi söküm bölgesindeki oluşan olaylarda bilirkişi olarak görev yapardı. Sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak bulunurdu. Yurt dışından Aliağa gemi söküm bölgesine gelen sivil toplum kuruluşlarını daima Ender karşılardı. 

 

Allah sevenlerine sabır versin. Mekanı cennet olsun...

 

B. Hulusi GÜRBÜZ

 

 

Bu yazı serisi eşi Hanımefendi Sn. Hilal ÖZER'in müsadesiyle hazırlanmıştır.

İzinsiz Kopya Edilemez © Copyright

 

Alıntı: DENİZ TİCARET GAZETESİ

 

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Yelkenler '5. International İstanbul Cup' Burgan Leasing Sponsorluğunda Açılıyor

10 Mayıs 2019

Burgan Leasing'in geleneksel ana sponsoru olduğu International İstanbul Cup, TAYK - Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü organizasyonu, 5. yılında Caddebostan'da 11 - 12 Mayıs 2019 tarihlerinde gerçekleşecek

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü (BAYK) Yarışları Yaklaşıyor

21 Eylül 2018

Sonbaharın kendini hissettirmeye başladığı bu günlerde yelken tutkunlarını yeni sezonun yarışlarına katılım heyecanı sarmaya başladı.

Yelken Kural Kitabı'nın Türkçesi matbaadan çıktı

13 Haziran 2017

Uluslararası Yelken Federasyonu tarafından dört yılda bir güncellenerek yayınlanan ve ''Yelkenin Anayasası'' olarak kabul edilen Yelken Yarış Kuralları'nın Türkçe basımının gecikmesi çeşitli sıkıntılara yol açmıştı.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter