Yazar Hakkında

03 Mart 2021, 16:54

SEVGİ EVRENDEKİ EN GÜÇLÜ KUVVETTİR

Einstein'in Kızına Mektubu: SEVGİ EVRENDEKİ EN GÜÇLÜ KUVVETTİR!

 

Albert EINSTEIN, kızı Lieserl’den ona yazmış olduğu “MEKTUPTAKİ AÇIKLAMALARI TOPLUM KABUL ETMEYE HAZIR OLUNCAYA KADAR” saklamasını istedi.

1980’lerin sonunda ünlü dahinin kızı Lieserl, Albert EİNSTEİN tarafından yazılan 1400 mektubu Hebrew Üniversitesine bağışladı ve mektupların içeriklerinin, “onun ölümünden yirmi yıl sonrasına kadar yayınlanmamasını" istedi.

Aşağıdaki mektup onlardan biri, kızı Lieserl için babası  EİNSTEİN tarafından yazılmış.

Sevgili Lieserl “Görecelilik (izafiyet) teorisini önerdiğim zaman, beni çok az insan anladı ve insanlığa aktarılmak için şimdi açıklayacağım şey de, dünyada yanlış anlama ve ön yargı ile karşılaşacak.

Gerekli olduğu sürece bu mektupu saklamanı istiyorum, yıllar, on yıllar boyu, toplum aşağıda açıklayacağım şeyi kabul etmek için yeterince ilerleyinceye kadar.

Evrende son derece güçlü bir kuvvet var ki,  bilim insanları bu kuvvet için şimdiye kadar herhangi bir açıklama bulamadı. Bu kuvvet “tüm diğer kuvvetleri içeren ve yöneten” bir kuvvettir. Hatta bu kuvvet evrende işleyen tüm fenomenlerin (doğa olaylarının) arkasındadır ve bizim tarafımızdan henüz tanımlanamamıştır. Bu evrensel kuvvet SEVGİdir.

Bilim insanları evrendeki 4 temel kuvvetin birleşik teorisini (Bak*3) aradıkları zaman, beşinci kuvvet olan "en güçlü kuvveti" unuttular. SEVGİ onu alanı ve vereni (seveni ve sevileni) aydınlatan bir IŞIKtır.

 

Sevgi yer çekimidir, çünkü insanların diğerlerine doğru çekildiklerini hissetmelerini sağlar. Sevgi güçtür, çünkü sahip olduğumuz iyi şeyleri çoğaltır ve insanlığın bencilliğinin (EGOsunun) yok olmasını sağlar. Sevgi gözler önüne serilir ve her şeyi ortaya çıkarır. Sevgi için yaşarız ve ölürüz. Sevgi Tanrıdır ve Tanrı sevgidir.

Sevgi kuvveti her şeyi açıklar ve hayata anlam verir. Belki de sevgiden korktuğumuz için, sevgi çok uzun zamandır görmezden geldiğimiz bir parametredir (faktördür), çünkü evrende insanın kendi isteğiyle harekete geçirmeyi öğrenmediği (yararlı bir şekilde kullanamadığı) tek kuvvet sevgidir.

Sevgiye görünürlük sağlamak (matematiksel olarak tanımlamak) için, en ünlü denklemimde basit bir düzeltme yaptım. Eğer E=mc2 (Bak*1) yerine, “Dünyayı İyileştirecek Enerji = Sevgi x Işık Hızının Karesi” formülünü (Bak*2) kabul edersek, sevginin evrende var olan en güçlü kuvvet olduğu sonucuna ulaşırız, çünkü sevginin sınırları yoktur.

İnsanlığın evrenin diğer güçlerini kullanmaktaki ve kontrol etmekteki başarısızlığından sonra, kendimizi başka türde bir enerji (sevgi) ile beslememiz acil bir durumdur. Türümüzün hayatta kalmasını istiyorsak, hayata anlam bulacaksak, dünyayı ve dünyada yaşayan her varlığı kurtarmak istiyorsak, tek çözüm sadece SEVGİ'dir.

Henüz "gezegeni harap eden nefreti, bencilliği ve aç gözlülüğü tamamıyla yok edecek kadar güçlü bir silah", sevgi bombası yapmaya hazır değiliz. Ama, her bireyin içinde "enerji salıvermeyi bekleyen küçük ama güçlü bir sevgi üreteci" vardır.

Sevgili Lieserl, bu evrensel enerjiyi (sevgiyi) almayı ve vermeyi öğrendiğimiz zaman, sevginin her şeyi fethettiğini, her şeyi aşabildiğini kabul etmek zorunda kalacağız, çünkü sevgi yaşamın özüdür.

Senin için, tüm yaşamım boyunca kalbimde sessizce çarpan şeyi ifade edemediğim için derinden pişmanlık duyuyorum. Belki özür dilemek için çok geç, ama zaman göreceli olduğu için, seni sevdiğimi söylemeliyim, nihai yanıta ulaştığım için sana teşekkür ederim.” Baban Albert Einstein

Mektup içinde verilen FORMÜLLER ve TEORİLER ile ilgili AÇIKLAMALAR

(*1) Evrende var olan görünen ve görünmeyen her şey madde ve/veya enerji formunda bulunmaktadır. Evrende var olan madde ve enerji hiç bir zaman yok olmaz; bir başka maddeye veya enerji formuna dönüşür. Einstein, kendisinin ünlü E=mc2 formulü ile evrende bulunan herhangi bir maddenin enerjiye dönüştüğü zaman elde edilecek “Enerji= Maddenin Kütlesi x Işık Hızının Karesi” olarak tanımlamıştı.

(*2) Görünen görünmeyen bütün boyutları ile insan da madde ve enerjiden oluşan bir bütündür. Görünen boyutumuz olan bedenimiz ile birlikte beynimizin ürettiği düşünceler, hissettiği olumlu veya olumsuz duygular ve olumlu veya olumsuz kişisel özellikler görünmeyen boyutlarımızdır. Einstein, kızına yazdığı mektup ile göremediğimiz SEVGİ kuvveti enerjiye dönüştüğü zaman elde edilecek “Enerji= Sevgi x Işık Hızının Karesi” olarak tanımlıyor.

(*3) Evrendeki 4 temel kuvvet: Elektromanyetik kuvvet, güçlü nükleer kuvvet, zayıf nükleer kuvvet ve kütle çekim (yer çekimi) kuvveti; evrenimizin bugünkü halinde olmasında hayati derecede öneme sahiptir. Bu kuvvetler olmasaydı; galaksiler, yıldızlar, gezegenler oluşamazdı ve biyolojik yaşam olmazdı. Çünkü bu kuvvetler olmasaydı; maddeleri oluşturan fiziksel yapılar ve kimyasal bileşikler olmazdı, elektronlar atomlara bağlanamayacak, quarklar bir araya gelip proton ve nötronları oluşturamayacak, sonuç olarak evrendeki canlı ve cansız maddeleri oluşturan atomlar olmayacaktı.

SEVGİ ile İLGİLİ AÇIKLAMALAR:

(1) Mevlana "Sevgi öğrenilmez veya öğretilemez; sevgi Allah'ın bir lütfudur (yaradılışdan gelen bilinçtir)."

Aşk bir duygudur, duygular gelip geçicidir: Aşk gerçeği anlayana kadar sürer; ya sevgiye dönüşür ya da (evlendiğiniz zaman) biter.

Sevgi duygu değil bilinç boyutudur, sevgi bir güne değil bir ömre sığar.                                 

(2) "Sevgi sınırsızdır, sevgi farkındalık gerektirir."

Sevgi zamanla sınırlı değildir; sevgi yaşamın her sürecinde, her yaşta vardır, sevgi bitmez, sevgi sonsuza dek sürer.

Sevgi mekanla sınırlı değildir; sevgi yaşamın olduğu her yerde vardır.

Sevgi insanlarla sınırlı değildir; sevgi canlı ve cansız bütün nesnelere (güzelliklere) karşı duyulur.

Sevgi sınırsızdır, sevgi her zaman her yerde her şeye karşı hissedilebilir; evren, dünya, doğa, insan, canlı ve cansız diğer bütün varlıkların farkında olarak sevilmesi ile sevgi bilinci geliştirilebilir. 

 

(3) Stefano D'anna "Sevginin kelime anlamı ölümsüzlüktür."

İNSAN YAŞAMININ BİRİNCİ ŞİFRESİ SEVGİDİR. Sevgi bilinci ile birlikte insan yaşamı ile ilgili diğer bilinç boyutlarının farkında olan insanlar ölümsüzdür, sonsuza dek yaşarlar. Bilinç insan beyninde enerji (kodlanmış bilgi) olarak saklanmaktadır; enerji hiçbir zaman kaybolmaz, sonsuza kadar varlığını sürdürür. Bilinç kaybedildiği zaman beden bitkisel yaşama geçer; bilinç olmadan beden sadece maddeden ibarettir. Bilinç enerjidir, bilinç ruhtur, bilinç candır, bilinç sonsuza dek yaşar; bu nedenle bilinçli (bilge) insanlar ölümsüzdür. Bilincin olmadığı bendende yaşam yoktur; bu nedenle yaşamın farkında olmayan insanlar için ne bu dünyada ne de öteki dünyada yaşama olasılığı yoktur. SEVGİNİN MATEMATİKSEL DEĞERİ=SONSUZ, yani SEVGİNİN KAPSADIĞI ALAN SINIRSIZ.

Einstein kendi kızına yazdığı mektupta “Evrende son derece güçlü bir kuvvet var ki, bilim insanları bu kuvvet için şimdiye kadar herhangi bir açıklama bulamadı. Bu kuvvet ‘tüm diğer kuvvetleri içeren ve yöneten’ bir kuvvettir. Hatta bu kuvvet evrende işleyen tüm fenomenlerin (doğa olaylarının) arkasındadır ve bizim tarafımızdan henüz tanımlanamamıştır. Bu evrensel kuvvet SEVGİ'dir.

 

Sayın Ali ARMAN göndermiştir.

 

Yazarın Diğer Yazıları

Atatürk Hakkında

30.4.2021 13:53:40

Adalet

15.4.2021 13:58:46

Hanımefendiler Ona Hep Hayran

12.4.2021 17:04:34

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

36. Amerikan Kupası Yelken Yarışları

15 Mart 2021

36. Amerikan kupası yelken yarışları

Türkiyede Akıntılar

05 Aralık 2010

Akdeniz buharlaşmadan dolayı kaybettiği su miktarının ancak üçte birini, buraya akan nehirlerden temin eder.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter