Yazar Hakkında

02 Nisan 2021, 13:40

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü

Tomurcuk Kooperatifi 2006 yılında zihinsel engelli çocuk sahibi anneler tarafından kurulmuş, kar amacı gütmeyen Türkiye’nin ilk sosyal kooperatifidir.

 “Yaşama Tutunmak ve Geleceği Birlikte Kurmak” ilkesini benimseyen kooperatifimizin amacı; ayırt etmeksizin tüm  zihinsel engellilerin kendine kendine yetebilir düzeye gelebilmesini,  sosyal yaşama  uyumlu birey olarak, topluma tam ve eşit katılımını sağlamaktır.

2 Nisan tüm dünya genelinde Otizm Farkındalık Günüdür.

 Otizmli çocuk sahibi ortaklarımız;  otizmli çocuk sahibi olmanın nasıl bir şey olduğunu şöyle anlatıyorlar:

Genelde otizmli çocukların dış görünüşleri normal gelişim gösteren çocuklar gibidir. Dolayısıyla otizmli bir çocuğu algılayabilmek her zaman mümkün olmayabiliyor. Durumu idrak edemeyen, düşünemeyen insanların, çocuğun davranışından rahatsız olduğunu gösteren tavırları, düşüncesizce yaptıkları uyarılar, okullarda, parklarda özellikle yetişkinler tarafından dışlanmaları, otizmli çocuğa sahip anneleri çok derinden yaralıyor. Ve, çocuklarının haklarını korumak adına hep toplumla bir savaşın içinde oluyor.

Bu çok zorlu savaşta en çok ihtiyacımız olan şey; yalnız olmadığımızı hissetmektir.

Bizler; tüm yaşadığımız zorluklara, üzüntülere rağmen; kırılıp dökülmeleri onarmaya çalışarak, çocuğumuza olan sevgi ve sorumluluk duygusu ile dik durmaya çalışan anneleriz.

En büyük hayalimiz,  Farklı gelişen çocukları dışlamayan bir toplumda yaşamak

Herkesten biraz empati, biraz saygı, biraz anlayış, biraz hoşgörü, biraz da tahammül istiyoruz.

Çok şey mi istiyoruz?

Bu zorlu savaşta sadece anneler değil babalar da aktif olarak yer aldığında daha büyük adımlar atabiliyorsunuz. 02 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyle;  Otizm Dernekleri Federasyonu Danışma Kurulu Üyesi otizmli bir çocuk babası da  “Bir Yalnızlık Hikayesi... Otizm” isimli yazısıyla, farkındalık amacıyla,  toplumun büyük bir kesiminin hakkında bilgi sahibi olmadığı “Otizm”i  şöyle anlatıyor:  

 

Bir Yalnızlık Hikayesi... Otizm

 

Otizm, doğuştan gelişen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan ve genellikle ömür boyu süren genetik altyapıya dayanan, karmaşık nörobiyolojik tabanlı bir gelişim bozukluğudur. Başkalarıyla etkileşimde bulunmayı engelleyerek bireyin kendi iç dünyasıyla baş başa kalmasına yol açan otizm, genellikle 3 yaştan önce ortaya çıkarak çocukların sosyal iletişim, etkileşim ve davranışlarını olumsuz olarak etkilemektedir.

 

Otizmden etkilenme durumu her bireyde farklı olduğu için Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olarak adlandırılır. Asperger Sendromu, Rett Sendromu, Atipik Otizm, Başka Türlü Adlandırılamayan Yaygın Gelişimsel Bozukluk (PDD-NOS) gibi türleri bulunur.

 

Bugün, otizm spektrum bozukluğunun nedenleri kesin olarak bilinmemekle birlikte genetik temelli olduğuna ilişkin bulgular vardır. Ancak hangi gen ya da genlerin sorumlu olduğu henüz bilinmemektedir. Çevresel faktörlerin de otizme yol açabildiği de düşünülmektedir. Hem genetik temellerin hem de çevresel faktörlerin etkileri üzerine çok sayıda araştırma yapılmaktadır.

Otizm giderek artan bir oranda dil, din ve sosyo-ekonomik koşullar fark etmeksizin, her çeşit toplumda, farklı coğrafyalarda, ırkta ve ailede rastlanmaktadır.

 

ABD de 1985 yılında 1:2500 olan rastlanma oranı 2001 yılında 1:250, 2014 yılında 1:68 olup günümüzde 1:54 oranına sahip olduğu bilinmektedir. Dünyada son yıllarda şeker, kanser ve AIDS dahil olmak üzere birçok hastalıktan daha fazla sayıda otizm teşhisi alınmaktadır. Erkek çocuklarda kız çocuklara oranla yaklaşık 4 kat daha fazla görülmektedir.

 

Otizm teşhisi laboratuvar tetkikleri ile değil çocuk psikiyatristleri ve nörologları tarafından karşılıklı görüşme ile belirli kriterleri (DSM-V Otizm Spektrum Bozuklukları Tanı Ölçütleri) sağlayıp sağlamadığına bakılarak konulur.

 

Göz teması yokluğu, ilişki kurmada ve/veya sürdürmede zorlanmak, konuşmada gecikme veya konuşmanın olmaması, söylenenleri işitmiyor gibi davranmak, oyuncakları ile oynamayı bilmemek, Sallanmak, çırpınmak gibi stereotipi hareketler, İlgisiz ortamlarda tekrarlayıcı sözler söylemek, Aşırı hareketli ve kendi bildiğince hareket etmek, dönen nesnelere ilgili olmak, değişikliklere aşırı tepki vermek, en önemli kriterler arasındadır.

 

Otizm tanısı alan çocukların çoğunda değişik derecelerde öğrenme güçlüğü ve bazılarında zekâ geriliği de görülebilir. Otizmli bireyler bazı konularda özel yeteneklere sahip olabilirler, ancak bu onların doğa üstü güçleri, yetenekleri olduğu anlamına gelmez.

 

Bugün için bilinen en geçerli tedavi yöntemi, erken teşhis ve düzenli, kaliteli, yoğun özel eğitimdir. Erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocuklarda otizmin belirtileri kontrol altına alınabilmekte ve gelişim sağlanabilmekte olup otistik semptomlarında ciddi azalmalar görülebilmektedir.

 

Görülme sıklığı ciddi biçimde artan otizme dikkat çekmek, tüm dünyada otizm konusunda farkındalık yaratarak otizmden kaynaklanan sorunlara çözümler üretmek amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından 2 Nisan, “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edildi. Her yıl, “Otizm Farkındalık Ayı” olan Nisan ayı boyunca dünya genelinde otizmin sorunlarını ve çözümleri konuşuluyor, araştırmaların teşvik edilmesi ve erken teşhisle tedavinin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

 

Engellilik zor kabul edilen bir olgu olduğundan Otizm tanısından sonra, ailenin psikolojik destek ve otizmle yaşam için doğru yönlendirilme ve bilgilendirilmesi en önemli gereksinimler arasındadır.

OSB nin yaygınlığının artması ve karmaşık bir gelişim bozukluk olmasının yanı sıra toplum tarafından yeterince bilinmemesi, ayrımcı yaklaşımlar, yasal mevzuat ve sağlık, eğitim gibi alanlardaki yapısal eksiklikler OSB’li bireylerin bağımsız olarak toplumsal yaşama katılmasının önündeki en önemli engellerdir. Bu nedenle OSB li bireylerin özel eğitim, mesleki eğitim, sağlık, istihdam ve aileleri olmadığında geleceklerini garantiye almak için hak temelli sosyal politika tedbirlerinin alınması ve uygulanması gerekmektedir.

 

Bu eksiklikleri gidermek üzere Otizm Platformu öncülüğünde alandaki Sivil Toplum kuruluşlarının Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile yaptığı ortak çalışmalar sonunda Otizm Eylem Planı hazırlanmıştır.  Otizmli bireylerin, toplumsal hizmetlerden diğer bireylerle eşit yararlanmasını sağlamak ve bağımsız biçimde toplumsal yaşamın her alanına katılımlarını kolaylaştırmak amacı taşıyan Otizm Eylem Planı 3 Aralık 2016 tarihinde Resmî Gazete ’de yayınlanarak, 2016-2019 yılları arasında uygulanması öngörülerek, yürürlüğe girmiştir. Eylem Planı’nda 6 başlık altında toplanmış 26 tedbir bulunmakta olup; her bir hedef Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, RTÜK, YÖK gibi kurumların sorumluluğuna verilmiştir.

 

Ancak bugüne kadar geçen süre içinde planda maalesef önemli bir ilerleme sağlanamamıştır.

 

Ramazan BAL

Otizm Dernekleri Federasyonu (ODFED)

Danışma Kurulu Üyesi

 

 

Sayın Yasemin GÜLER'e teşekkür ederiz.

 

Yazarın Diğer Yazıları

Bir İzcilik Masalı

16.6.2021 20:34:36

Kosder'den Marmara Denizi'nde Seyir Yapacak Gemiler İçin Uyarı

Son zamanlarda Marmara Denizi'nde yoğun bir şekilde görülen müsilaj (deniz salyası) sorunu, bu bölgeye uğrayan gemilerin soğutma ve balast sistemleri üzerindeki filtreleri kısa sürede tıkayarak olumsuz durumlara neden oldu. Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER) de üye firmaları ve sektörün diğer paydaşlarının Marmara Denizi'ne uğrayacak gemilerindeki mürettebatın aşağıda belirtilen maddeleri dikkate almalarını tavsiye ediyor.

10.6.2021 17:04:17

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

The Bodrum Cup Bu Yıl İstanbul'dan Başlayacak

11 Ekim 2018

30 yıldan bu yana Bodrum sularında yapılan The Bodrum Cup'ta bu yıl bir ilk yaşanacak. Gulet ve tırhandiller İstanbul Boğazı'ndaki gösterisinden sonra Ege'ye açılacak. Four Seasons Hotel sponsorluğunda 13-22 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek The Bodrum Cup İstanbul Challenge'in ardından geleneksel etkinlik 23-27 Ekim'de American Hospital desteğinde Güney Ege'de yapılacak.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter