Yazar Hakkında

01 Haziran 2021, 12:20

Bakan Kurum'dan Deniz Salyası Açıklaması

Marmara Denizi'ndeki deniz salyası sorununun nedenleri arasında kirlilik olduğunu da açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Hepimizi derinden etkileyen çevresel soruna da yine hep birlikte-ortak akılla-çözüm üreteceğiz" dedi. Bu konuda geniş kapsamlı bir denetleme yapıldığını belirten Kurum, önümüzdeki hafta geniş katılımla çözüm önerileri çalıştayı yapılacağını ve bir eylem planı açıklanacağını duyurdu.

Marmara Denizi geçen yıl sonundan bu yana deniz salyası (müsilaj) boğuşuyor. İstanbul, Adalar, Tekirdağ, Çınarcık, Bursa, Erdek, körfezler, kıyılar ve denizin dibi müsilajın etkisi altında. Son günlerde müsilajın Marmara Denizi’ndeki etkisi artırmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum konuyla ilgili açıklamada bulundu.

“ORTAK AKILLA ÇÖZÜM ÜRETECEĞİZ”

“Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin mavi vatanlarını tehdit eden önemli sorunlardan birisi de Deniz Salyası (Müsilaj)” diyen Murat Kurum, “Marmara Denizi’nde görülen ve hepimizi derinden etkileyen çevresel soruna da yine hep birlikte-ortak akılla-çözüm üreteceğiz” çağrısında bulundu.

3 NEDEN SIRALADI: KÜRESEL ISINMA, DURAĞANLIK, KİRLİLİK

Müsilajın nedenlerini açıklayan Kurum, “Temelde Müsilaja yol açan 3 neden öne çıkıyor; Küresel ısınmanın yol açtığı deniz suyu sıcaklığındaki yükselme, denizdeki durağanlık ve kirlilik” diye sıraladı.

“EYLEM PLANI SUNULACAK “

Bakanlığın bu konuda yaptığı çalışmalara değinen Kurum, açıklamasını şöyle sonlandırdı:

* Bakanlık olarak 300 kişilik ekibimizle Marmara Denizi'nde 91 noktayı, karada da tüm arıtma tesislerini ve kirlilik kaynaklarını denetliyoruz. Alınan örnekleri Çevre Laboratuvarımızda inceliyoruz.

* Bu çalışmalarımızı yerel yönetim ve üniversitelerimizle birlikte yürütüyoruz. Bu konuda belediyelerimize büyük işler düşüyor.

* Çözüme herkesi dâhil ederek tüm tarafların katılımıyla 4 Haziran'da ‘Marmara Denizinde Müsilaj Sorunu ve Çözüm Önerileri’ çalıştayımızı yapacağız. 6 Haziran'da da ‘Marmara Denizini Koruma Eylem Planı’nı kamuoyuyla paylaşacağız.

 

Alıntı: DENİZ TİCARET GAZETESİ

 

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Tuz Gölü'nü 30 Yıla Kadar Kaybedebiliriz

26 Ekim 2021

Türkiye'nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü, küresel ısınma ve bilinçsiz tarımsal sulama nedeniyle yüzde 30 küçüldü. Konya Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muazzez Çelik Karakaya, önlem alınmadığı takdirde 30 yıla kadar gölün kaybedileceğini belirtti.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter