Yazar Hakkında

16 Haziran 2021, 20:18

Sri Lanka BM'den Yardım İstedi

Sri Lanka, kısmen batan kimyasal madde yüklü geminin çevreye verdiği hasarın incelenmesi için BM'den ve diğer ülkelerden yardım talep etti

MV X-Press Pearl'deki 12 günlük yangın gemiyi harap etti, yükünün çoğunu yok etti okyanusta ve ada ulusunun ünlü sahillerinin uzun bir bölümünde ciddi kirliliğe neden oldu.

 

Yetkililer, 20 Mayıs'ta Colombo Limanı'nda çıkan yangının ardından batmaya başlayan kimyasal madde yüklü "X- Press Pear" gemisinin çevreye verdiği zararın değerlendirilmesi için BM ve diğer ülkelerden yardım istedi.

 

Devlet Kentsel Gelişim ve Sahil Koruma Bakanı Nalaka Godahewa, konuyla ilişkin, hükümetin bazı ülkelerle temasa geçtiğini, sahip oldukları uzmanlığın hasarı tespit etmede yeterli olmadığını ifade etti.

 

Godahewa, BM'nin hasarı değerlendirmek için üç uzman göndermeyi planladığını kaydetti.

 

Sri Lanka'da 20 Mayıs'ta Colombo Limanı'nda çıkan yangının ardından batmaya başlayan kimyasal madde yüklü "X-Press Pear"l gemisi, ülkeyi çevre felaketiyle karşı karşıya bırakmıştı.

 

25 ton nitrik asit ve diğer kimyasallar taşıyan gemideki sızıntının, büyük bir çevre felaketine yol açacağından endişe ediliyor. Geminin gümrük manifestosunda 1500 konteyner taşıdığı, bunlardan 81'inin "tehlikeli madde içerdiği" bilgisi yer alıyordu.

 

Operatör şirketten yapılan açıklamada, gemideki kimyasal maddelerin büyük bölümünün yangında yok olduğu bildirilirken, kalan kimyasalların geminin yakıtı olan 300 ton petrolle denize sızarak kıyıdaki biyolojik yaşamı yok etme tehlikesi taşıdığı belirtilmişti.

 

Alıntı: DENİZ TİCARET GAZETESİ

 

Yazarın Diğer Yazıları

Müsijalın Gemilere Zararını Simülasyon Üzerinde Anlattı

Müsilaj Bilim ve Teknik Kurulu üyesi Piri Reis Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekan vekili Prof. Dr. Funda Yercan müsilajın çevresel zararları olduğu kadar ekonomik zararları olduğuna da dikkat çekerek, "Gemi seyir halindeyken mutlaka makinalarının soğutulması gerekiyor. Denizden su çekiyor soğutma suyu olarak. Su filtrelerden geçip makineler soğutuluyor. O sırada makineler müsilaj ile kaplanırsa ki bunun örneklerini görmeye başladık.Sistemler kilitlenebiliyor " dedi.

6.7.2021 14:02:09

Bakan Kurum: İşletmelere Müsilajla İlgili 14 Milyon Lira İdari Para Cezası Uygulandı

Bakan Kurum, Marmara Denizi'ndeki müsilajla ilgili, "Marmara'da müsilaja ilişkin 22 maddelik eylem planı çalışmasını kararlı şekilde yürütüyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 7 bin denetim yaptık. Bu çerçevede 14 milyon TL idari para cezası uyguladık" dedi.

29.6.2021 15:44:15

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Ekim Ayı Yat Yarış Takvimi

27 Eylül 2017

TYF Ekim Ayı Yat Yarış Takvimi

Aralık Ayı Yarış Takvimi

28 Kasım 2019

Aralık Ayı Türkiye Yelken Federasyonu sabit salma yarış programı

Denizin Altında Fotoğraf Sergisi

15 Nisan 2021

Rusya'da buz tutan denizin altında fotoğraf sergisi.. Rusya'da iki fotoğraf sanatçısı, dünyada yaşamı tehlikeye atan küresel ısınmaya dikkat çekmek amacıyla buz tutan denizin altında fotoğraf sergisi açtı.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

ŞDL Zincir Sanayi

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter