Yazar Hakkında

17 Haziran 2021, 14:04

83 Yıllık Batık Gemi Karaya Çıkartıldı

Dünyaca ünlü plajdaki 83 yıllık batık gemi karaya çıkarıldı

 

 

Tonlarca ağırlığındaki gemiyi çıkarmak için iki iş makinesi görev aldı.

 

30 metre uzunluğundaki omurga kısmı kamyonlara yüklenerek sahilden alınacak.

 

Antalya'da 1938 yılında batan buğday yüklü Alman bandıralı 'Manissa' adlı kuru yük gemisinden geriye kalan 30 metrelik omurga kısmı dünyaca ünlü Konyaaltı Sahilinden karaya çıkarıldı. 40 gün süren çalışmalarda iki büyük iş makinesi ve bir dalgıç ekibi görev aldı.

 

Antalya'da her gün binlerce kişinin kullandığı dünyaca ünlü Konyaaltı sahilindeki Beach Park'ın bir kısmında, 1938 yılında batan buğday yüklü Alman bandıralı 'Manissa' adlı kuru yük gemisinden geriye kalan omurga kısmı karaya çıkarmak için 40 gün önce çalışmalara başlanmıştı. Yapılan çalışmalarda geminin omurga kısmının büyük bölümü iki büyük iş makinesi tarafından sahile çıkarıldı. Sahil kısmına 2 metre mesafede bulunan yaklaşık 30 metre uzunluğunda bulunan geminin parçalarının çıkarılmasını için bir dalgıç ekibi de su altından destek verdi. Karaya çıkarılan tonlarca ağırlığındaki parçalar önümüzdeki günlerde işçiler tarafından kesilerek parçalara ayrılacak.

 

"Mavi bayraklı plajımızda olmaması gereken bir görüntüydü"

Daha sonra ise ayrılan parçalar kamyonlara yüklenerek sahilden alınacak. Geminin kalan parçalarının çıkarılması için 40 gündür çalıştıklarını belirten Aydın Emek, "Gemi 1938 yılında batıyor. Daha sonra kıyıya vuruyor. Çalışmalara başladığımız zaman kıyıda tehlike oluşturacak şekilde duruyordu. Kumu açtıkça daha da tehlikeli olduğunu gördük. Sonuna geldik. Son 2 parçamız kaldı. Konyaaltı sahilini bu çirkinlikten kurtaracağız. Sahilimize ve Antalya'mıza hayırlı olsun. Mavi bayraklı plajımızda olmaması gereken bir görüntüydü. Biz de işin içerisine girince tehlikenin farkına vardık. Şuanda geminin burun kısmındayız. Toplam iki parçamız kaldı. Bugün ve yarın çıkaracağız. Sahilimiz tertemiz olacak. Ben adıma mutluyum. Büyük kepçeler çıkaracak. Daha sonra kesilecek. Sonra da kamyonlara yüklenecek. İnsanlarımızı rahatsız etmeden çalışmaya çalışıyoruz" sözlerine yer verdi.

 

"Plajın tamamının kullanılmasına vesile olacak bir çalışma içerisindeyiz"

Geminin parçalanması için su altından destek veren dalgıç ekibinin sorumlusu Alim Tuğ ise, "Gemi 83 yıl önce batıyor. Türkiye'ye ilk buğday ithal eden gemisinin enkazı. Konyaaltı'nda bu bölgede uzun zamandır tehlike arz ediyordu. Yaklaşık 35-40 gündür çalışarak büyük bölümünü çıkardık. Plajın tamamının kullanılmasına vesile olacak bir çalışma içerisindeyiz" açıklamasını yaptı.

 

Alıntı: DENİZ TİCARET GAZETESİ

 

Yazarın Diğer Yazıları

Mariana Çukuru'nun Dibinde Devasa Virüs Kümeleri Bulundu

Bilim insanlarının dünya üzerinde en derin nokta olarak bilinen Mariana Çukuru'nun dibinde boyutları bakterileri dahi geride bırakan devasa virüs kümeleri keşfettikleri öğrenildi.

28.7.2021 13:22:58

Yüz Milyonlarca Deniz Canlısının Ölümüne Neden Oldu

Kanada'nın batı eyaletlerinde yaşanan aşırı sıcakların, yüz milyonlarca deniz canlısının ölümüne sebep olduğu duyuruldu.

8.7.2021 15:44:32

Dünyanın En Büyük Sivil Hastane Gemisi 'Global Mercy' Teslim Edildi

Dünyanın en büyük sivil hastane gemisi 'Global Mercy' , uluslararası yardım kuruluşu Mercy Ships'e teslim edildi.

30.6.2021 17:34:35

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

ŞDL Zincir Sanayi

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter