Yazar Hakkında

03 Temmuz 2021, 13:13

Yelkenciliğin Gelişmesi İçin Öneriler

Uzun yıllar boyunca yelkencilik camiasının dışında kalmış eski bir yelkenci olarak, üç yanı denizlerle çevrilmiş, yelkenciliğin yapılmasına uygundenizlere, göllere sahip ülkemizde, yelkenciliğin uluslararası seviyelere gelebilmesi, uluslararası yarışmalarda başarıdan başarıya koşan birçok yelkencimizin olabilmesi için, bazı önerilerimi sizlerle paylaşmak isterim.

 

Muhtemelen bu önerilerimin muhatabı olan Türkiye Yelken Federasyonu yetkilileri bu önerilerimi görmeyecek olsa da, bir şişenin içerisine bu yazıyı koyalım, denize atalım, kim bilir, belki de birileri bu yazıyı beğenip, bu konuda yetkisi olan kişilere gösterir ve bu öneriler hayata geçirilir, haydi vira bismillah diyerek, önerilerimi sıralamaya başlıyorum.

 

Bilindiği üzere, yelkencilik, pahalı bir spordur, imkanlar kısıtlıdır. Yelkencilik sporu ile tanışmış ve hatta başarılı olmuş gençler, üniversite ve liselere giriş sınavı hazırlıkları sırasında, yaptığı tüm çalışmaları bir kenara bırakıp, yelkencilik dünyasına veda edebilmektedir. Yılların emeği, bir kalemde kolayca silinebilmektedir. Yarışmalarda önemli başarılar elde eden, akıllı ve başarılı gençler, yelkencilik ve akademik başarı ikileminde kaldıklarında genellikle ailelerinin baskısı ile akademik başarıyı tercih etmekte ve yelkenciliğe veda edebilmektedir.? Milli yelkencimiz  Yiğit Yalçın Çıtak’ın ailesi de aynı ikilemde kaldıktan sonra, çocuklarının eğitim hayatları ile yelkenciliği paralel olarak yürütmesi için çocuklarını desteklememiş olsaydı, çocukları bugün Laser Radial Dünya Gençler Şampiyonası yarışlarında altın madalya kazanamayacaktı. Ailelerin çocuklarının yelkenciliğe devam edebilmelerine izin vermeleri 

için ikna edilmeleri gerekmektedir.

 Bu sorunun 3 çözümü var gibi görünmektedir:

 

1- Liselere giriş sınavı ve üniversite giriş sınavı öncesinde 1 sene için yelkencilik sporuna ara vermek, sınav sonrası çalışmalara devam etmek veya eğitim hayatı ile yelkenciliği paralel olarak devam ettirebilmek, sonrasında yelkencilikte elde edilen ulusal veya uluslararası başarıları kullanarak, yurt dışındaki bir üniversiteden burs alarak, üniversiteyi yurt dışında okuma imkanı elde etmek,

 

2-Yelkencilik kulüplerinde, sınavlara hazırlık için etüd odaları kurmak, offline hazır eğitim videoları ve deneme testleri ile sınava hazırlanan öğrencilerin denizde, tekne üzerinde ve karada yapılacak çalışmaların öncesinde ders çalışmalarını sağlamak, gençlerin yelkencilik sporunu ve eğitim hayatlarını paralel olarak sürdürebilmelerine yardımcı olmak,

 

3-Ortaokul ve lise seviyesinde yelkencilik eğitimlerinin de verildiği yatılı spor okulları kurulmasını sağlamak, spor akademisi olan üniversitelerin yelkencilik bölümlerinin kurulmasını ve bu okullardan mezun ve ülke çapında başarılı olmuş öğrencilerin sınavsız geçişini sağlamak ve bu okulların yelkencilik bölümlerinde liselere giriş sınavı veya üniversite sınavı endişesi olmayan geleceğin olimpiyat şampiyonlarını yetiştirmek, ilk akla gelen çözümlerdir.?

 

Hemen herkesin de hem fikir olduğu gibi, uluslararası yelken yarışmalarında, dünyaca kabul edilen markaların tekneleri, donanımları kullanılmaktadır. Ancak bu tür tekneler, donanımlar, pahalı olduğu için, her sporcu bu kaliteli ve yarışlarda avantaj sağlayan tekne ve donanımlara sahip olamamaktadır. Türkiye’de yapılan yelken yarışmalarında, her yarışmacının aynı kalitede teknesinin, donanımının olmaması nedeniyle, hantal teknelerle yarışan, ancak, kendisine imkan tanınsa, rakiplerini kolaylıkla geçebilecek birçok genç, başarısız olarak kabul edilebilmektedir. Yelken sporunun gelişmesi isteniyorsa, yelkenciliğin en büyük ihtiyacı olan yeterli sayıdaki kaliteli tekne ve donanım sorununun bir şekilde çözümlenmesi gerekir.  Bunun için Türkiye Yelken Federasyonu, Türkiye’deki tekne üreticileri ile bir ortak girişim oluşturup, kar amaçlı olmayan bir firma kurarak veya bu ortak girişime katılacak üretici firma bulunamazsa, %100 kendi sermayesi ile bir firma kurarak, dünya standartlarında hafif, sağlam, muhtemelen karbon fiber malzemedenveya üst düzey dünya üreticileri tarafından kabul gören en uygun malzemeden imal edilmiş, hafif, sağlam, hızlı yarış tekneleri imal etmelidir. Üretim imkanı varsa, üreterek veya iç piyasada bulunan üreticiler ile anlaşılarak, üst kalite yarış yelkenleri, donanımları ve drysuitler ürettirmeli veya yurt dışından ithal edilmelidir. Söz konusu yarış teknelerini yelken kulüplerine maliyetine olacak şekilde ucuz bedeller karşılığında uygun taksit imkanları ile satılmalıdır. Daha sonra bu tekneler, isteyen yerli ve yabancı alıcılara internet üzerinden daha yüksek fiyatlara satılabilmelidir.


Türkiye Yelken Federasyonu, eğer yurt dışında hazırlanmış, ileri düzeydeki yarışmacılar için hazırlanmış yelkenci eğitim videoları varsa, lisans haklarını alarak, Türkçe dublaj yaparak, Türk yelkencilerinin kullanımına sunmalıdır. Eğer istenilen ileri düzeyde yarış taktik bilgilerini içeren eğitim videoları bulunamadıysa,  dünyanın en iyi yelken antrenörlerini ve dünya çapında başarılı olmuş yelkencileri Türkiye’ye davet edilerek, teorik ve pratik, seyir halindeki teknelerde yapılan işlemlerin, pozisyonların, rüzgar değişimine göre yapılan manevraların, yelken trimlerinin, uzaktan drone veya bir sürat teknesi ile çekildiği, donanım bakımlarının, ayarların gösterildiği, kara antremanlarının gösterildiği, yarış taktiklerinin animasyonlarla öğretildiği,  uygulamalı yelkencilik yarış eğitim videoları hazırlanmalıdır. Bu eğitim videolarının hazırlığı için bir veya iki önemli yelken kulübünden yardım alınmalı, mümkün olduğu kadar gereksiz harcama yapılmamalıdır. Yarışlarda başarıyı getiren  ufak detay ayrıntılar, farklar, taktikler, bu eğitim videoları ile Türk yelkencilerine öğretilerek, tüm sporcuların yaptıkları sporu üst düzeye çıkartmaları sağlanmalıdır. Eğitim videoları hazırlandıktan sonra internet sitesine yüklenmeli ve isteyen tüm yelkencilerin kullanımına sunulmalıdır. Bu eğitimler olimpiyatlarda yarışması olan her yelken branşı için ayrı ayrı hazırlanmalı ve Türkçe dublajlı olmalıdır. 

 

 Zaman zaman yurt dışından bu tür uzmanlar, eski başarılı yelkenciler veya başarılı antrenörler bazı yelken kulüplerinin veya Türkiye Yelken Federasyonunun daveti ile Türkiye’ye getirtilip, kulüp sporcularını veya antrenörleri eğitmektedir. Ancak bu tür eğitimler, genellikle bu eğitimlere katılan o andaki kulüp sporcuları veya antrenörler ile kısıtlı kalmakta,bu eğitimi alamamış olan veya gelecekte bu sporla ilgilenecek binlerce sporcu ve antrenör bu 

eğitimlerden faydalanamamaktadır.  Söz konusu eğitimlerin internet üzerinden yayımlanması ile tüm Türkiye genelindeki bu spora yeni başlayan, yarışmalara hazırlanan ileri düzey yelkenciler ve antrenörler için bu eğitim videoları çok önemli kaynak olacaktır. 

 Yelken yarışlarında başarılı olabilmek için bir sporcunun fiziksel olarak dayanıklı ve güçlü olması ile birlikte, yeterince zeki de olması gerekmektedir. Bu özelliklere sahip olup da, maddi imkanı olmayan gençler için Türkiye Yelken Federasyonu, Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kredi ve Yurtlar Kurumu ve yelkencilik kulüpleri ile işbirliği yapılarak, yaz aylarında yelken kulüplerinin ve özel şirketlerin açtığı  yelkencilik kamplarına, Gençlik ve Spor Bakanlığı tesislerindeki yelkencilik kamplarına burslu öğrenci kontenjanı açılması sağlanmalıdır.  Bu eğitim sırasında başarı gösteren, geleceğin başarılı millisporcularına, kulüplerden sporcu lisansı çıkartılarak, başarılı gençlerin yelkencilik dünyasına gerçek lisanslı sporcular olarak katılmaları sağlanmalıdır. 

 

Türkiye Yelken Federasyonu, Milli Eğitim Bakanlığı ve yazılı ve görsel basın ile iş birliği yaparak, tüm okullara duyuru yapmalı, sınavla yaz kampında yelkencilik yapmak isteyen öğrenciler arandığını duyurmalıdır. Bu yelkencilik kamplarına ücretsiz olarak katılmak isteyen öğrencileri  belirlemek için internet üzerinden ön eleme yapabileceği bir sınav platformu oluşturulmalıdır. Başarılı bir yelken yarışmacısının sahip olması gereken; değişikliklerle, sorunlarla karşılaşıldığında, çabuk düşünebilme, pratik çözüm getirebilme, anlatılanı, görüleni akılda tutma, farklı ve çok yönlü düşünebilme, vb. yetenekler bu sınavda ölçülmelidir. Bu platformda başarılı olan öğrencilerden kendilerini kameralı bir telefon ile videoya alarak, istenilen belli süre içerisindeki belli sayıdaki barfiks, mekik ve şınav performanslarını, boy ve kilo ölçümlerini gösteren ve kısaca kendilerini tanıtan ve neden yelkenci olmak istediklerini anlatan videoları sisteme yüklemeleri istenmelidir. Bu testler sonrasında, istenilen kriterleri karşılayan adaylar içerisinde, kontenjan doğrultusunda adaylar belirlenmeli ve THY ve Kredi ve Yurtlar Kurumu, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile işbirliği yapılarak,  şehir dışından gelen adayların velileri ile birlikte, yol ve barınma sorunları çözülmeli, adaylar mülakata alınmalıdır. Adaylar aynı bilgisayarlı zeka ve fiziksel güç testlerini yetkililerin önünde de gösterdikten sonra, kontenjan dahilinde burs almaya hak kazanmalıdır. Burs almaya hak kazanan başarılı sporcular eğer başka bir şehirden geldilerse, bu sporculara yaz kampı süresince tam pansiyon konaklama imkanı tanınmalı, kıyafet ve cep harçlığı verilmelidir. Yaz kampı sonrasında çok büyük başarı gösteren sporcuların, özel veya devlet okuluna transferi yapılarak ve yurt imkanı sağlanarak, yelkencilik eğitimlerini alacakları şehirlerde yelkenciliğe devam etmeleri sağlanmalıdır.?

 

Türkiye Yelken Federasyonu, yurt içinden ve yurt dışından genç yelkencilerin katılacağı yelkencilik festivalleri düzenleyerek, basında bu etkinliklere yer verilmesi, gençlerin yelkenciliğie ilgi duymaları sağlanmalıdır. ?


Türkiye Yelken Federasyonu tatil köylerine, deniz kıyısındaki otellere, devlet kurumlarının kamplarınaindirimli fiyatlarla yelkenli tekneler, rüzgar sörfleri satarak veya hibe ederek, eğitim verecek personel için kurslar açarak, yelkenciliğin yaygın olarak yapılarak, sevilmesi sağlanmalıdır.


Metin B.

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları

Kayıp Kıta Mu - 3

15.9.2021 14:30:29

Kayıp Kıta Mu - 2

8.9.2021 16:06:58

Kayıp Kıta Mu - 1

2.9.2021 12:53:23

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Dövizdeki Artış dan etkilenmeme formülü

09 Temmuz 2018

Tekne fiyatları, dövizdeki artış nedeniyle ikiye katlanmış,

Laser 4.7 Gelişim Kampı Bitez'de gerçekleştirildi

02 Şubat 2021

TYF Laser 4.7 Gelişim Kampı 25-29 Ocak 2021 tarihleri arasında Bitez - Muğla'da gerçekleştirildi.

Yat imalatçılarının yüzü gülmeye başladı

07 Şubat 2012

Birkaç yıldır zor günler geçiren, yeni sipariş alamayan yat üreticilerinin yüzü nihayet gülmeye başladı. Geçen yıl yüzde 16'lık ihracat artışına imza atan sektör temsilcileri, ihracat rakamını 240 milyon dolara çıkardı.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

ŞDL Zincir Sanayi

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter