Yazar Hakkında

31 Ağustos 2021, 00:46 3 Yorum

İzcinin Günlüğü

İstanbul'dan İngiltere'ye alınan 0 Meridyeninde Kamp
(GILWELL PARK 2)

Zero Meridian line / 0 Meridyen Çizgisi:   

Çadırlarımızı kurduğumuz nokta, 0 meridyeninin geçtiği yerdi. Daha önce 0 çizgisi İstanbul iken, İngiltere’nin isteği ile, gemicilikte zorluk oluyor denilerek, 0 noktası İstanbul’dan İngiltere Greenwich’e alınır. Kampın içinden geçen meridyen çizgisinin hizasında bir noktaya da bu taş konulmuş. Biz de yanına kampımızı kurduk.

İlk zamanlar coğrafyada kullanılan 0 boylamı Ayasofya’nın hilalinden geçiyor diye kabul edilmişti. Zaman da buna göre belirlenmiş ve Osmanlı döneminde de pek çok ülke saatlerini İstanbul’a göre ayarlamıştı. 1884 yılında Washington’da yapılan ve 24 ülkeden delegelerin katıldığı Uluslararası Meridyen Kongresinde, İngiltere’nin baskısıyla, başlangıç meridyeni İngiltere’nin Greenwich kasabasına taşınır. Bu çizgi ile sadece saatler ayarlanmaz, haritalar buna göre çizilir, yön tayinleri buna göre yapılır, hava ve deniz trafiği buna göre düzenlenir, tüm dünya borsalarının açılış ve kapanış saatleri de buna göre ayarlanmaktadır.

Doğu Roma İmparatorluğu döneminde, Yerebatan Sarnıcı’nın önündeki Milyon Taşı bütün dünyanın başlangıç ve merkez noktası olarak kabul ediliyordu. Roma İmparatoru olan 1. Konstantin’in  4. yüzyılda yerleştirildiği düşünülen ‘’Milyon Taşı’’ hala duruyor.

Gilwell Parka alanı içinde, 0 meridyeninin geçtiği yerin hizasında bir Zaman Taşı konulmuş. Bir adım sağa ya da sola gidildiğinde zamanda 1 saniye ileri ya da geri gidildiği farzedilir.

Gilwell Park’ın yan arazisi ünlü casus Arabistan’lı Lawrens’a aitti. Ölümünden sonra kamp alanına dahil edildi.

Zaman taşındaki yuvarlak levhada Lawrence ile ilgili, kare levhada da meridyenle ilgili bilgi bulunmaktadır.

1930 Eylül’ünde Londra Şirketine devredilene kadar, Kutup Tepesi’ndeki 18 dönümlük  arazi, ünlü asker, yazar ve bilim adamı olan T.E. Lawrence'a aitti. İlk başta arkadaşı Vyvyan Richards ile klasik "Bilgeliğin Yedi Sütunu" da dahil olmak üzere güzel kitaplar basmak için bir ev inşa etmeyi planladığı yer burasıydı. Richards burada 1922'ye kadar "Cloisters" adlı bir kulübede yaşasa da bu asla gerçekleşmedi.

 

Bu sütun 1824'te inşa edildi. John Pond M.A. astronom kraliyetinin talimatnamesi altında greenwich meridyene yerleştirildi ve amacı, kraliyet gözlemevinin transit teleskopundan gerçek kuzeyin yönünü göstermekti. 1850'de değişen ve 1884'te uluslararası anlaşma ile sıfır boylam çizgisi olarak kabul edilen greenwich meridyeni, 19 feet boyunca bu direğin doğusundan geçer.

 

Çadırlarımızı 0 paralelinde kurduğumuz kamp alanımız.

 

Staff’lık nedir?

Bu etkinliklerde bizlere, farklı ülkelerden gelen üniversite öğrencisi gönüllü izci liderleri rehberlik ediyorlardı. Staff dediğimiz bu görevli gençler yaz, sonbahar, kış, ilkbahar gibi dönemsel, ya da bir yıl ve daha fazla kalarak görev yapıyorlardı. Görevleri; gelen grupların kamp öncesi yazışmalarını yapmak, grupların alanlarını ve kiralık malzemelerini ayarlamak, çevre ve tuvalet temizliğini yapmak, grupların etkinliklerini programlamak, aktivitelerde rehberlik etmek, nasıl yapılacağını anlatıp yardımcı olmak, emniyetini sağlamak, yemekhanede aşçılık yapmak vb. Bu görevlerin bazılarında dönerli sistemle çalışanlar varken, yönetici pozisyonunda olanlar kaldıkları sürece aynı pozisyonu koruyorlar. Staff’lar kamptan ayrılırken, kamp yönetimi onlara, gönüllü çalışmaları ile ilgili bir teşekkür mektubu veriyor. Aynı zamanda bir referans niteliği taşıyan bu mektup, onların önemli yerlerde iş bulmalarına yardımcı olmaktadır.

Kamptaki diğer aktivite istasyonlarına bir göz atalım. Her sene bazıları çıkarılırken, yeni eklenenlerle de çoğalır. Bazı istasyonlarsa klasikleşmiş olarak varlığını sürdürürler. Bu duruma birazda staff sayısı etken olur.

3G SWING (Yüksek Salıncak)

Yüksek Salıncak adını ben koydum. Gerçekten de bayağı yüksekten aşağıya sallanıyorsunuz. Önce stafflar iki izciyi salıncağa sabitliyorlar. Sonra, diğer arkadaşlarınız halat çekerek yükseltiyorlar. En tepeye gelince, işaretle salıncaktakilerden biri pimi çekiyor ve hızla aşağıya inip tekrar yükseliyorsunuz. Yavaşlayana kadar sürüyor.

Crate Stacking / Kasa Dizmece:

Bu bazen tek, bazen iki kişilik yapılan bir aktivite. Fotoğraftaki boş kasalar tersine döndürülerek, üst üste dizilmeye çalışılıyor. O sırada dizenler baştan itibaren kasaların üzerinde durmak zorundalar. Staff’lar da halatla çocukları bellerinden bağlayıp düşme halinde emniyete almış oluyorlar. Burada iki izci birbirini destekleyerek kasaları birer birer dizdiklerinden, tekli çalışmadan daha zor oluyor. En çok dizen kazanıyor.

Freefall / Serbest Düşüş:

Önce kask takılıp emniyet halatı bağlanıyor. Sonra merdivenle yüksek direğe çıkılmaya başlanıyor. Merdivenin bittiği yerden çıkıntılara tutunarak tırmanış küçük platforma kadar sürüyor. Onay alındıktan sonra platformdan kendinizi boşluğa bırakıyorsunuz ve aşağı yaklaştıkça yavaşlayan bir hızla inişe geçiyorsunuz.

Pedal Gokart / Pedallı Araba:                           

Herkesin tek tek kullandığı ve bir parkur etrafında dönerek yarış yaptığı pedallı dört tekerlekli araçlar.

Low Ropes / ip Üstünde:

Dört köşeli bir parkurda arkadaşlarının yardımıyla ipte yürürken, düşmeden de önüne gelen engelleri aşmak.

Grass sledging / Cim Kayagi:

Tek kişilik bir kızak. Altında tıpkı tanklardaki gibi palet bulunmakta. Amaç, aracı çim üzerinde yokuş aşağı kaydırarak gidebildiğiniz kadar uzağa gitmek. Giderken de diğer arkadaşlarınızla yarışmış oluyorsunuz.

Zip Wire / Teleferik Hattı:

İzciler birinci fotoğraftaki ilk direğe tırmanırlar. Orada bir staff onu karşılar. Emniyeti alınır ve tel üzerinden kayabilmesi için yardımcı olur. Hazır olan izci kendini bırakır ve yaklaşık 100m. lik bir mesafeyi havada uçarak geçer. Sona vardığında hızı yavaşlar ve onu aşağıda bekleyen ikinci staff inmesi için izciye yardımcı olur. Hattın bir sonraki kayacak izciye geri gidebilmesi için, zip wire’ın ucuna bağlı olan bir ipi de izci yürüyerek geri taşır.

Backwood Cooking / kamp yemeg?i yapmak:

Staffların yardımıyla izcilerin pratik kamp yemekleri yaptığı bir istasyon.

Pionering / Du?gu?mler:

Düğümlerle tesis yapma istasyonudur. Artı ve çapraz bağlamalarla yapılan tesis çalışmaları.

Team Building / Takım oyunları:

Staffların öğrettiği takım oyunları. İzciler takımlara ayrılarak oyunları kazanmaya çalışır.

Jacop Ladder / Yakup’un Merdiveni (üçlü tırmanma):

Çelik tellerin arasına yerleştirilen ağaç merdivene, izciler yardımlaşarak çıkabildikleri kadar yukarı çıkarlar. Bazen iki bazen üç izci ile yapılan bir takım çalışmasıdır. Kapalı ve açık alanda yapılanları vardır. İzcilerin emniyeti stafflarca alınır. İki tahta arası mesafe olduğundan izciler pratik çözümler üretmek durumundadır.

High All Aboard / Her yerde yüksek

Üç farklı tırmanma parkurundan oluşur. Özellikle sağdaki tek yüksek direk en zorudur. Üç ya da dört izci teker teker yukarı tırmanırlar. Yarım metrekarelik en tepedeki platformda ayakta elele tutuşup, sonra aşağı atlarlar.

Climbing wall indoor / Kapalı alanda duvara tırmanma ve ip üzerinde yürüme:   

Spor salonunda oluşturulan farklı tırmanma duvarları ve ip üzerinde havada salonu dolaşma istasyonu.

Archery / Okculuk:   

Kapalı alanda izcilerin ikili turnuvalarla, birbirleri ile yarışmaları.

Transport with hook / Kanca ile taşıma:   

Dört izci tarafından halatları koordineli kullanarak, ucundaki kanca ile tek tek objelerin yerini değiştirmek.

Camp Fire / Kamp Ateşi:   

Bu tür kamplarda çok fazla odun kullanılmasın diye her akşam ateş yakılmaz. Haftanın bir günü buna ayrılır ve kampta bulunan farklı ülkelerin izcisi bir araya gelirler ve önceden hazırladıkları gösterilerini yaparlar.

Hike / Doğa yürüyüşü:   

İki staffın rehberliğinde kamp alanına dahil olan, aktif olarak kullanılmayan arazi bölümlerinin gezilmesi. Kamp alanının tamamının keşfi. İlerde görünen gölde Londra 2012 Yaz Olimpiyatları’nın yelken yarışmaları yapılmış. Yeterli staff olduğu zaman izcilerde aynı gölde yelken çalışması yapabiliyorlar. Darısı başımıza deyip bitirelim.

 

Yazı ve Fotoğraflar: Yavuz Yeniçeri © Copyright (İzinsiz Kopya Edilemez)

 

Yazarın Diğer Yazıları

İzcinin Günlüğü

BOMBA ÇUKURUNDA KANO VE SAL (GILWELL PARK 1)

29.7.2021 15:18:49

İzcinin Günlüğü

Kilyos Doğada Yaşam Okulu

24.6.2021 12:12:51 4

İzcinin Günlüğü

Tahtalı Gölet -İzmit

31.5.2021 14:59:24 2

 

 1. Berrin Duruman
  Berrin Duruman
  01 Eylül 2021, 03:00
  Bilgiler çok kıymetli.Özellikle de güçlü kaleminiz yaşananları bize de yaşatıyor inanın.İzcilerinizle nice gezilere nice deneyimlere.İyi ki varsınız.
 2. Yasin AKKURT
  Yasin AKKURT
  31 Ağustos 2021, 21:52
  Emeğinize sağlık liderim bizlere yol gösterici bir yazı olmuş...
 3. HATİCE ÇOĞAL
  HATİCE ÇOĞAL
  31 Ağustos 2021, 20:04
  Bilgilendirici harika bir yazı. Teşekkür ediyorum. Kamp yeri ve oyunlar harika. Sizi ve ekibinizi kutluyorum.

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Papuç Burnu

05 Aralık 2010

36,58',34E koordinatlarında bulunan Papuç Burnu Bodrum'a 6 deniz mili uzaklıktadır. Şekli papuça benzediği için buray Papuç burnu adı verilmiştir. Burnun doğu kıyıları kayalıktır.

MARMARA'YA İLK KEZ GPS İSTASYONLARI KURULUYOR

28 Haziran 2012

Marmara Denizi'nde en modern ölçüm teknolojisine sahip deniz altı deprem istasyonları, deniz altı elektromanyetik istasyonları ve ilk kez denizaltı GPS istasyonları kurularak 5 yıl boyunca ölçümler yapılacak.

Hedef Dışı Av Sorununa Çözüm Aranıyor

20 Temmuz 2018

Akdeniz'de hedef dışı avcılığın boyutlarını anlamak ve azaltma çalışmalarını test edebilmek için DEKAMER, Doğa Derneği, WWF Türkiye ve TÜDAV işbirliğinde çalışmalar yürütülecek.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

ŞDL Zincir Sanayi

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter