Yazar Hakkında

02 Eylül 2021, 13:00

Zaman ve Zamansızlık...

 

Zamanın geçmediği iki yer var. Biri deniz biri ölüm. Denizde zaman geçmiyor bunu denizi bilenler, denizle birazcık arkadaşlık edenler bilir. Hele bir de orada yaşıyorsa önce dakikalar yitirir önemini, sonra saatler. Önce kol saatleri kutulara girer, ardından yatak başlarındakiler... Sonra günler yitirir önemini. Artık günlere göre planlamaz olur hayatını. Sonra takvim de çıkar gider hayatlarından. Artık zamana dair sadece hatıralar vardır...

 

Doğum günleri mesela her takvimde işaretli olan. Ya da acı dolu zamanlar... Bir şeylere yetişmeye, saatini yakalamaya çalışmalar hepsi artık geçmiş olmuştur.

 

Saatlerden kurtulup da denizin dilini konuşmaya, okumaya, anlamaya başladığında artık zaman hükmen yenik düşer denizcinin gözünde. Onun zamanı artık dalgaların boyu, denizdeki gelgitler, balık zamanları, fırtınalar olur. Dünyayı gezmeye çıkar mesela bu zamanı yenmişler, ne zaman döneceksiniz diye sorarlar hemen, daha çıkarken, o da der ki, bilmem. Denizde zaman yoktur. Deniz bizi nasıl götürürse, hangi ülkeye, hangi insanlara götürürse orada olacak ve o anı yaşayacağız. Ve o an hep kalacak.

 

Denizcilerin zaman kaygısı yoktur dikkat ederseniz. Bir randevuyu saatle vermezler. Denizciler zamanla yaşamadıkları gibi zamanla yarışmazlar da.

 

Onu varsaymazlar.

 

Ve mutluca, zamanın geçmediği ikincil dünyalarına giderler. Ölüme. Ölüm kelimesi ne kadar karanlık geliyor. Oysa oraya geceyi yakıştıran da yine bizleriz. Halbuki ölüm bembeyaz olmalı. Gökyüzü kadar beyaz. Denizin mavisinin ağacın yeşilinin yansıdığı gökyüzü gibi. Ve ölen gökyüzünde bir bulut olmalı, rüzgarla oraya buraya giden. Yağmur olup yağan, hayat veren, sonra buharlaşıp yeniden bulut olan.

 

Ölen zamanı yenmiştir aslında. Hep yaşamaya devam eder ve hep son gören kişilerin son gördükleri gibi yaşar gider düşüncelerde. Ancak kalan zamanın elinde esirdir, o sayar günleri ayları, yılları. Kalan için sevgiliyse gitmiş olan zaman tüm acımasızlığıyla yer bitirir onu. Kalan farkında olmadan kendi zamansızlığına ne kadar kaldığını bilmediğinden sayar, saymaya başlar aslında.

 

Ama bulut olansa kalanı hep görür, ona bir çiy tanesi olup ulaşır, yaşama sevincini, hayatın güzelliğini, devamını göstermeye çalışır.

 

Zaman kar altında kalır, zaman denizin dibine gömülür bir batık gibi.

 

Ben de saydım, zamana yenildim işte. Tam on yıl olmuş yelken dünyasıyla tanışalı.

 

On koca yıl. Saatim ve zamanım da olmadığından bana sorarsanız koca bir ömür gibi. Çok şeyler yaşadım, yaşlandım, her bir beyazı hak ettim saçlarımdaki, her bir kırışıklık yakışıyor bana, hepsini yaşadım. Yüzümde denizden ve güneşten kalanlar var, topraktan yansıyanlar, hayatta kalanların hatıraları...

 

Hiç ummadığım zamanlarda birileri çıkıp ''Anlıyoruz seni, yazını okudum.''dedi, artık yazmayacağımla biten düşüncelerim bir şekilde son buldu. Fikirlerime fikirler kattılar, onore ettiler beni.

 

Kendimi hiç zorlamadım ama, şunu yazmalıyım diye. Öylece, spontane oldu tüm yazdıklarım.

 

Ve yine izninizle sizlere arada bir merhaba demeye devam edeceğim.  Vazgeçmiştir bu zaman yarışından. Ya denize çıkıp saatini kaldıran ya da zamansızlığa taşınan....

 

Yazı ve Fotoğraflar: Sema Erdal © Copyright  (İzinsiz Kopya Edilemez)

02/09/2021

 

Yazarın Diğer Yazıları

Kutsal dağ: Labranda

27.7.2021 15:13:26

Tekne ve Çocuk

25.6.2021 13:34:10

Bahara, Aşka Methiye

29.4.2021 14:41:44

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Davetiye

16 Aralık 2017

Amatör Denizciler, Profesyonel Denizciler, Balıkçılar ve Balıkçı Kooperatifleri, Denizci Dernekleri ve Spor Kulüplerine toplantı Davetiyesi.

BAU İlkbahar Trofesi 2. Etap’ta Borusan’ın Günü

07 Nisan 2019

Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Yelken Kulübü (BAUISC) tarafından düzenlenen BAU İlkbahar Trofesi'nde 2. Etap mücadelesi Caddebostan parkurunda soluk soluğa gerçekleşen iki şamandıra yarışı ile tamamlandı. Kuzeyli rüzgarın güçlü estiği parkurda her iki yarışı da birinci bitiren Borusan Racing-Çılgın Sigma, Trofe Overall'da rakibi Enka-Cheese IV'ü yakaladı.

Nisan Ayı Yarış Takvimi

31 Mart 2019

TYF mart ayı hareketsiz salma yarış programı

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter