Yazar Hakkında

24 Kasım 2021, 14:24

Dünyada Bir İlk Olan Gemi Suya İndi

Dünyanın ilk tam otonom ve elektrikli kargo gemisi "Yara Birkeland" suya indi.

 

Norveç merkezli kimya şirketi Yara ile denizcilik teknolojisi şirketi Kongsberg arasındaki ortak girişim olan Yara Birkeland gemisi Norveç'te suya indi. Yara Birkeland, açılışının bir parçası olarak 18 Kasım'da Horten kasabasından yaklaşık 70 km uzaktaki başkent Oslo'ya kısa bir yolculuk yaptı ve ticari operasyonlarına başlamadan önce otonom bir kargo gemisi olarak sertifikalandırılması için çalışmalara başlanacak.

 

80 metre uzunluğundaki gemi, 6,8 mWh'lik bir pil takımıyla çalışıyor ve maksimum 15 knot (28 km/sa) hızda 3.200 tona kadar yük taşıyabiliyor. Geminin yılda 1.000 ton karbondioksidin atmosfere karışmasını engellemesi bekleniyor.

 

Amaç, gemiyi Yara'nın Prosgrunn'daki üretim tesisinden yakındaki kasabalara taşımacılık için kullanmak ve dizel motorlu taşımacılık ihtiyacını ortadan kaldırarak Azot Oksit (NOx) ve Karbondioksit (CO2) emisyonlarında önemli azalmalar sağlamaktı.

 

Gelecekte tamamen elektrikli otonom kargo gemilerinin sayısının artması ve böylece Yara Birkeland'ın rakiplerinin çoğalması muhtemel görünüyor.

 

2017 yılında sipariş edilen gemi, Romanya'daki Vard Braila Tersanesi'nde inşa edildi.Geminin 2020'de ilk seferini gerçekleştirmesi planlanmıştı ancak pandemi nedeniyle bu tarih ertelendi.

 

Alıntı: DENİZ TİCARET GAZETESİ

 

Yazarın Diğer Yazıları

Keban Baraj Gölü'nden Çıkan Balık Şaşkınlığa Neden Oldu

Keban Baraj Gölü'nde bir balıkçının ağlarına Sibirya Mersin balığı takıldı. İlk defa böyle bir türle karşılaşan balıkçı, büyük şaşkınlık yaşadı.

27.10.2021 14:05:32

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Yat Yarışı Başladı

30 Ekim 2020

İstanbul Açıkdeniz Yat Yarış Kulübü tarafından Cumhurbaşkanlığı himayelerinde bu yıl ilk kez düzenlenen 'Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Yat Yarışı' 29 Ekim günü başladı.

Türkiye'de Hidrografi'nin tarihçesi

26 Kasım 2001

Türk Bahriyesinde Hidrografiye gereken önemin verilmesi 15. yüzyıla dayanır. Tanınmış Türk amiral ve denizcisi Piri Reis'in 1531 yılında Akdeniz'deki seyir rotalarını gösteren Kitab-ı Bahriye adlı eseri derlenmiştir.

Teşekkürler Ecem

05 Ağustos 2021

Ülkemizi 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda temsil eden sporcularımız yurda döndüler.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter