26.4 C
İstanbul
Cumartesi, Temmuz 20, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarYelken ve Sörf Cenneti Barbados

Yelken ve Sörf Cenneti Barbados

Yelken ve Sörf Cenneti Barbados

Güney Amerika’nın kuzeyindeki bu küçük ada, yüzölçümü ile en kalabalık ülke özelliğine sahip. Uzun yıllar İngiliz himayesinde yaşayan Barbados’un resmi dili İngilizce, başkenti ise Bridgetown.

Yaklaşık 250 bin kişinin yaşadığı ülkenin geçim kaynağı, tüm tropik ülkelerde olduğu gibi şeker kamışı, hindistan cevizi ve balıkçılık. Lezzetli, ucuz ve dilediği kadar balık yemek Barbadosluların yaşam tarzını simgeliyor. Atılan hiçbir ağ boş dönmüyor, denize sallandırılan hiçbir kamış sudan balıksız çıkmıyor.

Mercan kayalıklarından oluşan denizin dibi ise sualtıyla ilgilenenler için farklı bir öneme sahip. Gözlerinizin çok fazla yanmasından şikayet etmiyorsanız, deniz dibindeki güzellikleri gözlüksüz bile görebilirsiniz. Kimi koylarda deniz kaplumbağalarını seyretmek için turlar düzenleniyor.

Adanın batı ve güney sahilleri, beyaz ve yumuşak kumlarda güneşin tadını çıkarıp kendini masmavi sulara bırakmaktan hoşlananlar için ideal. Güney sahilerinde bulunan Miami Plajı, bembeyaz kumlarıyla ünlü Worthing Plajı mercan kayalıklarını yakından görmeyi seven sualtı tutkunlarının uğrak yerleri.

Dünyaca ünlü Crane (Turna) Sahili ise dünyanın en iyi 10 sahili arasında yer alıyor. Plajda deniz kaplumbağalarını izlemek isteyenler için etkinlikler düzenleniyor. Mevsim şartlarına göre sörf ya da yelken yapmak, Barbados’ta turistlerin en çok rağbet ettiği aktiviteler.

Ancak doğanın biraz daha vahşi olmasını ve bu zorlu koşullar karşısında enerji harcamayı tercih edenlere ülkenin kuzey ve doğu sahilleri öneriliyor. Buralarda doğa, batı ve güneye göre biraz daha hırçın. Deniz ise çok dalgalı hatta tehlikeli. Bu yüzden turizmciler Barbados’ta denizi çok iyi bilen bir kişi yanınızda olmadığı sürece doğu sahillerinde denize girmemenizi öneriyorlar.

Turizmdeki yoğunlukla orantılı olarak adada, geleneksel mutfak, deniz ürünleri ve dünya mutfağı olmak üzere kendi damak zevkinize göre gidebilecğiniz yerler mevcut. Ancak elbette ki oraya kadar gitmişken geleneksel mutfağa ait birkaç belli başlı yemeğin tadına bakmalısınız. Fiyatlar ise gittiğiniz restoranın özelliğine göre değişiyor.

Adanın geçim kaynağı olan balıkçılıkla orantılı olarak balık, Barbadosluların en çok tükettiği yiyecek. Dolayısıyla deniz ürünlerini tercih ederseniz son derece ucuza karnınızı doyurabilirsiniz.

Barbados tropik iklimini, özellikle yaz aylarında güneşli gökyüzünden bir anda boşalan yağmuruna borçlu. Mayıs ayından itibaren artan yağış miktarı sıcak yaz günlerinde toprağın bereketini kaybetmemesini sağlıyor. Fakat bir anda boşalan bu yaz yağmuruyla ıslanan yollar, arabalar sıcak havanın etkisiyle en fazla 5-10 dakika içinde yeniden kupkuru oluyor.

Barbados’ta tatil yapmak binlerce dolarlara mal olur diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü sanılanın aksine Barbados’ta konaklama ücreti böylesi bir yer için bir hayli hesaplı.
Worthing Plajı’nda Chauteau Blanc Oteli’nde iki kişilik odada kişi başına 75-100 dolar arasında para ödüyorsunuz. Caribee Beach Hotel’in de denize ya da adaya bakan oda fiyatları 70-80 dolar arasında değişiyor. Melrose Beach Apart’ta ise fiyat 50 dolara kadar düşüyor.

Ulaşım

Barbados’a British West Indian Airlines (BWIA), British Airways (BA), American Airlines (AA), Air Canada (AC), Virgin Atlantic (VA) ve Air Jamaica’nın (AJ) seferleri düzenleniyor. . Kanada’dan 5 saat, Miami’den 3 saat 40 dakika, New York’tan 5 saat, Londra’dan ise 8 saatte Barbados’a ulaşmak mümkün.

Türkiye’den Barbados’a gitmek için Londra, Miami, Toronto ya da Montreal’den aktarma yapmanız gerekiyor.

Önceki Yazı

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
39 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
964 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar