16.4 C
İstanbul
Pazar, Mayıs 26, 2024
spot_img
Ana SayfaGenel KategoriYıldızlar Bir Bir Kayıyor

Yıldızlar Bir Bir Kayıyor

Yıldızlar Bir Bir Kayıyor; Cengiz Arslanoğlu’ndan haber var. 2020 benim için çok kötü geçti her yönüyle..

Tam hazırlanmış marşa basarken piyasa adı Corona olan çağın hastalığı “grip” salgını her şeyi alt üst etti. Çakıldık kaldık memleketten, sevdiklerimizden binlerce km uzaklıkta Dünya’nın ücra bir köşesinde “karantina” adına.

Evine ekmek parası getirmek için mücadele eden, esnaf olan, işveren olan tüm arkadaşlarım/kardeşlerim/abilerimin de Dünya’sını alt üst etti, sıkıntılarla başbaşa kaldılar. Allah yardımcıları olsun ne diyelim.

Onlara nazaran artım var çünkü “aslı yok yaylasında” olan danalarım, düvelerim, ineklerim, koyunlarım karantina kapsamı dışındalar.

Ben de 8.90 m’lik teknemde mavi gök kubbenin altında yağmurlar/rüzgarlar/fırtınalarla 4. seneye doğru tek başına hayatı idame ettiriyorum.

Geceleri genelde havuzlukta uzanır, elime kağıt kalemi alır sonsuz sayıdaki yıldızların parlak olanlarıyla haşır neşir olurum bir astrolog gibi. Büyükayı (ursa major) ve Küçükayı’yı (ursa menor) ölçer biçer, yazar çizerim büyük aşkım Polaris’i garantili bulmak için.

Polaris devamlı kuzeyi gösterir ve sadece Kuzey Yarımküre’de gözükür. Bizdeki adı kutupyıldızı, eski denizcilere göre devamlı sabit yerde olduğundan ‘demirkazık’tır bir başka adı. Yüzünüzü güneşin battığı yöne çevirip sağ kolunuzu omuz hizasından ufka 45 derece açıyla kaldırdığınızda gördüğünüz parlak yıldızdır Polaris… Etrafındaki diğer yıldızlar ve bulutlar yanıltabilir, o zaman Büyükayı ve Küçükayı’ya ihtiyaç duyulur… (ileriki tarihlerde bu konuları daha detaylı işleyeceğim).

Güney’e ineceğimden bir müddet ondan ayrı kalacam, Güneyhaçı denilen yıldızlarla arkadaş olacam. Bir de dikkatimi çeken beni cezbeden doğudan batıya hareket eden her yıldızı parlak, yamuk/eğik “T” var…

Tam donanımlı, tüm elektronik seyir aletleri olan katamaran veya büyük tekneleri olanlar Polaris’in aşkından pek anlamazlar, dalgaların boyunu da hesap edemezler. Onlar suya 2-4 m yukardan bakarlar..

Ama ben ufak bir yalpada ellerimi suya sokar yıkarım. Dalga boyları da bana bazen devasa gelir.

Seyir esnasında gecem gündüzüm 3,5m kare havuzlukta biminisiz (güneşten,yağmurdan koruyan tente), otopilotsuz dümen arkasında geçer. Orada oturur, ıslanır, güneşlenir, yer içer, yatarım.

Pusuladan başka hiçbir seyir aletim olmadığı için Polaris en büyük aşkım olmuştur. Atlantik ve Karayipler’de “şerefine Polaris” diye bağırarak kadeh kaldırırdım.

Gelelim 2020’nin benim için diğer tarafına..

Geceleri düşünceler ve hayaller eşliğinda bol ışıklı gökkubbeye bakarken birden bir yıldız kayar ve “eyvah gene gitti bir tanıdık” derim. Yıldız kaymalarını ölüm haberi olarak algılarım veya ölüm haberini aldıktan sonra gördüğümde “ruhun şad olsun” der yad ederim…

2020 sevdiklerimi saydıklarımı peşpeşe aldı götürdü.Şubat ayında beni çok derinden üzen kardeşim Tulay’ın genç yaşta vefatı, Karasu’da çok sevdiğim makaramız bol olan Dr. lakaplı sevgili Turan Kır, baba dostu sevip saydığım Karasu eski belediye başkanlarından Selahattin Tatlı, akrabam abimin kayınbiraderi Hasan Yılmaz, Frankfurt’ta yıllarca araba işi kovaladığımız güzel arkadaşım Suat Büber, Frankfurt Fenerbahçe Derneği’nin kurulma aşamasından beri beraber can dost olduğum Eyüp Alkan’ın vefatları beni çok etkiledi. Hepsi yıldızlara göçüp gittiler, ruhları şad olsun. Haklarımı dibine kadar helal ediyorum…

Babam 2006’da 94 yaşında vefat etti. Bu yaşa gelene kadar onlarca yakınını, sevdiklerini, arkadaşlarını kaybetti. Hep “eski dostlar, eski dostlar” şarkısını çaldırırdı…

Evet… Her canlı ölümü tadacaktır denkleminin çözümü yok. Mümkün olduğu kadar uzun yaşamak için özverili, mücadeleci olalım.

“Ye öl yeme yaşa”ydı babamın ısrarla söylediği dilinden düşürmediği…

Eğer grip sizi değil de siz gribi öldürmek istiyorsanız hava değişikliğinde, akşam serinliklerinde, soğuklarda maskesiz olmayın, sıkılmayın maskeden..

Az grip başlangıcı varsa evde istirahat edin, uzanın, bol sıvı tüketin. Bir işyerindeyseniz doktordan rapor alıp işe gitmeyin..

Dünya’nın grip salgınlığından yavaş yavaş temizlendiğine inanıyorum…

Ama nolur corona, covid demeyin “grip”deyin..

2021’in sağlıklı/huzurlu/barış içinde geçmesini diler, Dünya’nın iyice grip salgınından temizlenmesini, insanlık için hayırlı olmasını temenni ederim.

Nice güzel uzun yıllar görüşmek temennisiyle YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN..

Ufkun az ötesinden selam ve sevgilerimle…

Yıldızlar Bir Bir Kayıyor
Yıldızlar Bir Bir Kayıyor
Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
37 HABERLER
Avatar photo
18 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
917 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar