Yazar Hakkında

20 Nisan 2021, 00:08

BİR ASTRONOTUN GÜNLÜK YAŞAMI

Bir astronot olsaydınız uzayda bir gününüz nasıl geçerdi? Temel ihtiyaçlarınızı nasıl karşılardınız, boş zamanlarınızda neler yapardınız?

 

Yeme ve içme

Uzay istasyonunda su az bulunduğu için tüketilen sular geri dönüştürülür. Havadaki nem hatta ter ve idrar bile arıtılarak içme suyuna çevrilebilir. Beslenmek için ise günde üç öğün kurutulmuş yiyecek hakkınız var. Bu kurutulmuş gıdalar vakumlanarak saklanır ve yenileceği zaman sulandırılır ve ısıtılarak hazırlanır. Yarım kilo yemeğin uzay istasyonuna ulaşım masrafı on bin dolardır.

Kişisel bakım ve temizlik

Uzayda yer çekimi olmadığı için su dağılır, bu yüzden ellerinizi temizlemek için durulama gerektirmeyen sabun ve bir havlu kullanmalısınız. Duş almak içinse bu metodu bütün vücudunuza uygulamanız gerekir. Diş fırçalamak isterseniz o suyu yutmalısınız.

Saç ve sakal tıraşı için kullanılan makineleriniz hortumlu ve kılların dağılmasını önleyici şekilde tasarlanmış. Boşaltım için özel vakumlu tuvaletler mevcut ve tırnak kesimi açık bırakılan süpürgelerde yapılıyor.

 

 

 

Astronot giysisi

 Astronot giysiniz 127 kg ve 12 milyon dolar değerinde. Uzayın şartlarından sizi korumak üzere tasarlanmış bu giysiyi giymeniz kırk beş dakikanızı alıyor ve bu kostüm, içerisinde kolay hareket edebilmenizi ve oksijen almanızı sağlıyor. Aynı zamanda dünya ile iletişime geçebileceğiniz bir uzay telefonu barındırıyor.

Vücudunuz

Uzayda yaşarken yer çekiminin ortadan kalkması;  iskeletiniz esnemesine ve boyunuzun beş santimetre kadar  uzamasına neden olacak. Vücudunuzda sıvıların dağılımına bağlı olarak burnunuz tıkanacak ve koku olma duyunuz körelecek. Kas erimesine karşı her gün iki saat spor yapmanız gerekecek.

Uyku

Yapacağınız her şey yeryüzünden planlanacak ve uyku için sekiz saatiniz olacak. Uyku kapsülünüzde duvara monte edilmiş uyku tulumlarında uyumanız gerekiyor ve motor gürültüsüne karşı tıkaç kullanmalısınız. Etrafı dağıtmamanız için ise kemerle bağlanıyorsunuz.

Boş zamanlar

Dünyanın yörüngesinde dönerken boş zamanınızda yapacağınız en iyi aktivite elbette ki pencereden Dünyayı seyretmek olacaktır. Dünyayla aynı zaman diliminde olmadığınız için her kırk beş dakikada bir tekrar güneş doğacak. Ve bu size harika bir seyir zevki verecek.

 

Yazarın Diğer Yazıları

Progeria Sendromu Nedir?

20.4.2021 00:06:22

Yoganın Faydaları Nelerdir?

20.4.2021 00:05:31

Biyoteknoloji Nedir?

20.4.2021 00:03:40

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

2018 Dragon Sonbahar Serisi Sona Erdi

30 Kasım 2018

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü (BAYK) tarafından Milta Bodrum Marina işbirliğinde düzenlenen Dragon Sonbahar Serisi, 24-25 Kasım tarihlerinde Bodrum'da 4. ve son ayak yarışları ile tamamlandı.

Allianz Regatta Sona Erdi

10 Haziran 2021

Allianz Regatta 02 - 07 Haziran 2021 tarihlerinde gerçekleştirildi.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter