12.9 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 13, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarBir Astronotun Günlük Yaşamı

Bir Astronotun Günlük Yaşamı

Bir Astronotun Günlük Yaşamı

Bir astronot olsaydınız uzayda bir gününüz nasıl geçerdi? Temel ihtiyaçlarınızı nasıl karşılardınız, boş zamanlarınızda neler yapardınız?

Yeme ve içme

Uzay istasyonunda su az bulunduğu için tüketilen sular geri dönüştürülür. Havadaki nem hatta ter ve idrar bile arıtılarak içme suyuna çevrilebilir. Beslenmek için ise günde üç öğün kurutulmuş yiyecek hakkınız var. Bu kurutulmuş gıdalar vakumlanarak saklanır ve yenileceği zaman sulandırılır ve ısıtılarak hazırlanır. Yarım kilo yemeğin uzay istasyonuna ulaşım masrafı on bin dolardır.

Kişisel bakım ve temizlik

Uzayda yer çekimi olmadığı için su dağılır, bu yüzden ellerinizi temizlemek için durulama gerektirmeyen sabun ve bir havlu kullanmalısınız. Duş almak içinse bu metodu bütün vücudunuza uygulamanız gerekir. Diş fırçalamak isterseniz o suyu yutmalısınız.

Saç ve sakal tıraşı için kullanılan makineleriniz hortumlu ve kılların dağılmasını önleyici şekilde tasarlanmış. Boşaltım için özel vakumlu tuvaletler mevcut ve tırnak kesimi açık bırakılan süpürgelerde yapılıyor.

Astronotların giydiği giysi

 Astronot giysiniz 127 kg ve 12 milyon dolar değerinde. Uzayın şartlarından sizi korumak üzere tasarlanmış bu giysiyi giymeniz kırk beş dakikanızı alıyor ve bu kostüm, içerisinde kolay hareket edebilmenizi ve oksijen almanızı sağlıyor. Aynı zamanda dünya ile iletişime geçebileceğiniz bir uzay telefonu barındırıyor.

Vücudunuz Nasıl Etkilenir

Uzayda yaşarken yer çekiminin ortadan kalkması;  iskeletiniz esnemesine ve boyunuzun beş santimetre kadar  uzamasına neden olacak. Vücudunuzda sıvıların dağılımına bağlı olarak burnunuz tıkanacak ve koku olma duyunuz körelecek. Kas erimesine karşı her gün iki saat spor yapmanız gerekecek.

Uzayda Uyku

Yapacağınız her şey yeryüzünden planlanacak ve uyku için sekiz saatiniz olacak. Uyku kapsülünüzde duvara monte edilmiş uyku tulumlarında uyumanız gerekiyor ve motor gürültüsüne karşı tıkaç kullanmalısınız. Etrafı dağıtmamanız için ise kemerle bağlanıyorsunuz.

Boş zamanlar

Dünyanın yörüngesinde dönerken boş zamanınızda yapacağınız en iyi aktivite elbette ki pencereden Dünyayı seyretmek olacaktır. Dünyayla aynı zaman diliminde olmadığınız için her kırk beş dakikada bir tekrar güneş doğacak. Ve bu size harika bir seyir zevki verecek.

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
36 HABERLER
Avatar photo
18 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
880 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar